Προς το περιεχόμενο

Windows Xp ή 7 για λαπτοπ 1gb ram


DeVisseR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια θελω μια βοηθεια.Εχω ενα λαπτοπ 1gb ram και δεν ξερω τι να βαλω απο windows..
Θελω κατι που να μην χρησιμοποιει πολυ ram και γενικα να μην κολλαει το Pc.Τι μου προτεινετε? Σας ευχαριστω για τν χρονο σας.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το γνωριζω αλλα δεν μπορω να κανω και κατι αλλο... Σκεφτηκα να κανω speedboost με ενα usb4γβ φλασακι που εχω αλλα δεν ξερω αν θα κανει κατι αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ σε λαπτοπ 6 χρόνων με εξίσου 1gb ραμ, άλλαξα απο vista σε 7 και είδα πολύ μεγάλη βελτίωση. Άρχισε να ανασαίνει ρε παιδί μου ένα πράγμα.

Τώρα τι λειτουργικό έχει μέσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο συγκεκριμενο laptop απο windows μονο xp...και οπως ειπε και ο elf καλυτερα με sp2 και οχι sp3 και ακομη καλυτερα πειραξε την εγκατασταση με το nlite να κανεις καπως πιο ελαφρυ το λειτουργικο...να προσεξεις ομως τι θα βγαλεις..θελει προσοχη...αλλιως η αλλη λυση ειναι μια ελαφρια διανομη linux πχ lubuntu puppy κτλ κτλ...και αν τυχον γινεται να βαλεις και αλλη ram καντο!  :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν ξερω απο nlite θα το googlaro.Για linux το σκεφτομουν αλλα τελικα νομιζω windows με βολευει καλυτερα. Τι διαφορα εχει το sp2 κ το sp3? Θελω να παρω ραμ 2x2gb απλα δεν ξερω ποια ειναι η λογικη τιμη στις μερες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το linux μια συνηθεια ειναι που εγω προσωπικα δεν εχω πολυ καιρο που μπηκα στον κοσμο του και μπορω να πω με εχει εντυπωσιασει αρκετα...αφου εισαι με windows καλυτερα με windows...οι διαφορες sp2 με sp3 ειναι οτι με το sp3 εχουν γινει καποιες βελτιωσεις αποτι ξερω αλλα σαν λειτουργικο εχει ψιλοβαρυνει...τωρα οσον αφορα τις ram καλυτερα να σου προτεινει καποιος που ξερει καλυτερα :) παντως ψαξε για το nlite και δουλεψε το θα δεις αρκετη διαφορα.

 

http://www.hwbox.gr/parousiaseis-melon/4417-guide-dimiourgiste-mia-light-ekdosi-ton-xp-me-nlite.html

 

 

αυτος εδω ειναι απλα ενας οδηγος...που σου λεει πανω κατω τι μπορεις να κανεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη μασας για τα 7 φιλε.Τα εχει δοκιμασει φιλος μου σε λαπτοπ 6-7ετιας με περιπου τα ιδια χαρακτηριστικα με το δικο σ απ'οτι μαντευω κ ειναι μια χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδια μετα απο το τεστ εχω να πω πως οντως στα Xp δεν τρωει τοση μνημη οπως τα 7.Αλλα και τ 7ρι δεν ηταν ασχημο... εβαλα και flashaki 4gb speedbooster και ηταν σχετικα καλα. Αλλα παρολαυτα θα ξανα βαλω xp.Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...