Προς το περιεχόμενο

Nikon AF-S 35mm f/1.8G 122 ευρώ απο Amazon.co.uk


nickelodeon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

  • Moderators

Μα η εκρηξη σου μιας και το θετεις προσωπικα, ηταν την στιγμη που βρεθηκε ο πρωτος (nickelodeon) που παρηγγειλε (πριν απο ολους και στο hotukdeals παρακαλω αφου ανοιξε εδω την προσφορα καπου 15 λεπτα νωριτερα απο την ωρα που βγηκε εκει!!) και ειπε οτι του το εστειλαν! Επισης και το αλλο μελος ειπε οτι "η σε ολους ή σε κανεναν".

 

Αυτα που συμβαινουν (και φυσικα ΔΕΝ τα υποστηριζω οπως λες - θελω να πιστευω επειδη δεν με καταλαβες και δεν με εχεις παρακολουθησει εδω και χρονια, και οχι επειδη εχεις σκοπο πιθανον να παραπληροφορησεις) εγραψα και πριν οτι τα εχω υποστει ηδη, 3 μαλιστα φορες.

Ακυρωσεις απο το αμαζον με πρωτη πριν 1.5+ χρονο, που τοτε μαλιστα τους τα εχωσα και ειχα κανει και σχετικη αναφορα εδω. Ηταν και τοτε σε "order now...."  προιον  η παραγγελια μου. Δευτερη περιπτωση που μου ακυρωθηκε item που ηταν επισης "order now" ενω την ιδια ωρα ειχα και αλλη παραγγελια σε επισης τιμη λαθους παρομοιο προιον που ηταν ομως σε στοκ και μου την εστειλαν! Τριτη ακυρωση οι γνωστες μνημες που επαιξαν και εδω στο φορουμ, που οπως ειχα γραψει και τοτε ηταν η πρωτη φορα που μου ακυρωσαν παραγγελια και δεν με χαλασε! 

 

Επομενως πρωτον δεν ειναι πρωτη φορα που συμβαινουν αυτα οπως πιθανον απο ελλειψη εμπειριας γραφουν καποιοι στο hotukdeals και δευτερον δεν τους κανει ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΥΣ οπως ειπατε το οτι (σε αυτο σταθηκα εξαρχης αφου προκαλεσε και το δικαιο κατα τα αλλα ξεσπασμα σου)  εστω τηρουν μια πολιτικη που σεβεται την σειρα προτεραιοτητας. Κατι ειναι και αυτο. Λεω ξανα οτι το σχολιο σου πως "αν αφορουσε δικο μας μαγαζι θα επεφταν 1000 να το κατακρινουν" ηταν αστοχο αφου οταν εχουμε τετοιες αντιδρασεις ειναι επειδη δυστυχως δεν τηρειται σειρα προτεραιοτητας και τιποτα δεν λειτουργει με καποιον κανονα, αλλα οπως να'ναι. Δεν τα εχετε δει; (εδω κολλαει το περι μνημης, αν τα θυμασαι αλλα σου ξεφυγε λογω του κατανοητου -οπως ειπα και αρχιζοντας το προηγουμενο ποστ αφου ειναι πρωτη φορα που σου τυχαινει- θυμου, δεν αφορα εσενα). Και φυσικα εκει ουτε αποθεμα βλεπεις να μειωνεται μπροστα στα ματια σου οποτε οι δικαιολογιες πεφτουν "ελευθερα". Στο παρον θεμα τουλαχιστον υπαρχουν και διαφανεις διαδικασιες και η πολυ σημαντικη τηρουμενη "δικαιη" πολιτικη σειρας. Η συγκριση με χαλασε λοιπον στο αρχικο σου ποστ σε συνδιασμο με το ξεσπασμα μολις εμαθες οτι πηρε "ο πρωτος" που παρηγγειλε ενω οι τελευταιοι οχι.

 

[απαντησα οπως συνηθιζω (αναλυτικα και απο καρδιας) απο τοτε που ειμαι απλο μελος, οσο και αν μου το... "απαγορευει" η τρεχουσα ιδιοτητα μου ;)

 

Ελπιζω να εγινα κατανοητος, δεν εχω κατι αλλο να προσθεσω. Ευχαριστω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ούτε η σειρά προτεραιότητας τηρήθηκε συμφωνα και με το hotukdeals. 

 

Αυτο ειναι καινουργιο στην κουβεντα, δεν υπηρχε στα δυο πρωτα ποστς σας, καινουργιο και στα γνωστα σε προηγουμενες περιπτωσεις του μαγαζιου, ΑΝ επιβεβαιωθει στην εκει κουβεντα ειναι κατακριτεο φυσικα.

 

 

Άλλη γραμμή υπεράσπισης; 

 

Αυτο το υφακι trolling ειναι παλιο. Το εχουμε μαθει πολυ καλα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μένω στην σειρά προτεαιότητας διότι και πάλι δεν με ικανοποιεί. Tο Amazoon είναι το μεγαλύτερο κατάστημα λιανικών διαδικτυακών πωλήσεων στον κόσμο άμα έκανε τόσο χοντρή πατάτα και λέει και ψεύτικες ετοιματζίδικες δικαιολογίες τότε να μην δηλώνει πως είναι "Earths most customer centric company".

 

Παρόλα αυτά το αναφέρω στην προηγούμενη δημοσίευση μου ότι στο HotUkDeals υποστηρίζουν πως δεν κράτησαν σειρά προτεραιότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο HotUkDeals γράφουν ανώνυμοι χρήστες, be my guest και κάνετε όλοι μαζί παράπονα στην αρμόδια υπηρεσία καταναλωτών στην ΜΒ με τέτοια στοιχεία. Να γελάσουν και εκείνοι.

 

Από εκεί και πέρα προς τί η φασαρία; Έχετε εικόνα για τις διαδικασίες μέσα στο μαγαζί, και έχετε τέτοια βεβαιότητα ότι σας την έφεραν; Έγινε ένα λάθος, ανάμεσα στα εκατομύρια κωδικούς προϊόντων που διαχειρίζονται.

So what. Άνθρωποι το λειτουργούν, όχι ρομπότ. Και από το γεγονός ότι παρέλαβαν τόσοι πολλοί, δείχνει ότι ήταν πραγματική προσφορά χωρίς προκατάληψη προς τη χώρα προορισμού.

Τουλάχιστον το amazon άλλαξε την τιμή, το Tesco έχει ακόμα την προσφορά.

 

Και ξεκολάτε να την λέτε στον matrixxx, άτομο το οποίο έχει γλυτώσει κόσμο και κοσμάκι από τις πατάτες που ποστάρουν κάποιοι για προσφορές, λίγο σεβασμός δεν βλάπτει ειδικά όταν δεν έχετε κάνει τον κόπο να βάλετε ένα avatar.

 

 

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στο HotUkDeals γράφουν ανώνυμοι χρήστες, be my guest και κάνετε όλοι μαζί παράπονα στην αρμόδια υπηρεσία καταναλωτών στην ΜΒ με τέτοια στοιχεία. Να γελάσουν και εκείνοι.

 

Από εκεί και πέρα προς τί η φασαρία; Έχετε εικόνα για τις διαδικασίες μέσα στο μαγαζί, και έχετε τέτοια βεβαιότητα ότι σας την έφεραν; Έγινε ένα λάθος, ανάμεσα στα εκατομύρια κωδικούς προϊόντων που διαχειρίζονται.

So what. Άνθρωποι το λειτουργούν, όχι ρομπότ. Και από το γεγονός ότι παρέλαβαν τόσοι πολλοί, δείχνει ότι ήταν πραγματική προσφορά χωρίς προκατάληψη προς τη χώρα προορισμού.

Τουλάχιστον το amazon άλλαξε την τιμή, το Tesco έχει ακόμα την προσφορά.

 

Και ξεκολάτε να την λέτε στον matrixxx, άτομο το οποίο έχει γλυτώσει κόσμο και κοσμάκι από τις πατάτες που ποστάρουν κάποιοι για προσφορές, λίγο σεβασμός δεν βλάπτει ειδικά όταν δεν έχετε κάνει τον κόπο να βάλετε ένα avatar.

 

 

 

 

Σε όλα τα φόρουμ ανώνυμοι είναι οι χρήστες για νέο μας το λες αυτο; Και ποίος είπε ότι θα γίνει καταγγελία; Έχω εξηγήσει τι με ενόχλησε μην το κουράζουμε - προφανώς δεν διάβασες προσεκτικά τις προηγούμενες δημοσιεύσεις μου

 

Δεν ήξερα ότι το avatar δίνει αξία στις απόψεις μου και I give respect to whom respect is due αφού σου αρέσουν τόσο πολύ τα αγγλικά (όχι ότι έχω πρόβλημα με τον matrixxx).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλα τα φόρουμ ανώνυμοι είναι οι χρήστες για νέο μας το λες αυτο; Και ποίος είπε ότι θα γίνει καταγγελία; Έχω εξηγήσει τι με ενόχλησε μην το κουράζουμε - προφανώς δεν διάβασες προσεκτικά τις προηγούμενες δημοσιεύσεις μου

 

Δεν ήξερα ότι το avatar δίνει αξία στις απόψεις μου και I give respect to whom respect is due αφού σου αρέσουν τόσο πολύ τα αγγλικά (όχι ότι έχω πρόβλημα με τον matrixxx).

 

Όχι σου λέω ότι το γεγονός ότι είναι ανώνυμοι σημαίνει πως η άποψή τους δεν έχει απαραίτητα κάποια βάση και αντικειμενικότητα, κάτι το οποίο δεν είναι νέο.

Λέει ο moderator ότι "ΑΝ επιβεβαιωθει στην εκει κουβεντα ειναι κατακριτεο φυσικα."

Και εσύ απαντάς ότι έχεις προαναφέρει ότι το υποστηρίζουν στο HotUkDeals.

Σόρρυ αλλά

α) δεν αποτελεί επιβεβαίωση ότι το υποστηρίζουν απλά στο HotUKDeals αλλά θα πρέπει να το αναφέρει ένα μεγάλο πλήθος χρηστών για να επιβεβαιωθεί(κάπως).

β) μάλλον δεν διαβάζεις προσεκτικά αυτά που σου γράφουν.

 

Το avatar αποτελεί μια μορφή σηματοδότησης μέσα σε ένα φόρουμ, είναι γνωστό αυτό σε όσους ασχολούνται με το άθλημα.

 

Η όλη ιστορία είναι ότι τελείωσε το απόθεμα του Αμαζον και άρα η τιμή πλέον δεν ηταν η σωστή λόγω κάποιου προβλήματος/καθυστέρησης, αφού μπήκαν όπως είδες οι άλλοι retailers στη θέση του όταν επανήλθε. Αντί να καταλάβεις αυτό το απλό πράγμα, λες ότι σου είπαν ψέμματα επειδή σου απάντησαν ότι η τιμή άλλαξε. Στην πράξη το προϊόν δεν είναι out of stock, η τιμή έχει αλλάξει. Συνεπώς η απάντησή τους δεν είναι ψευδής.

 

Μιλάμε για κατάστημα με τεράστιο όγκο πελατών και αγαθών προς πώληση, σε στιγμές πανικού υπάρχει πιθανότητα να γίνει κάτι λάθος. Τώρα αν σε ενοχλεί πια τόσο πολύ, άλλαξε τις προτιμήσεις σου, δικαίωμά σου.

To να τραβάς από τα μαλιά όμωςτην ιστορία  και να λες ότι

 

στο HotDeals μιλούν για πρωτόγνωρη για το amazon αδικία.

 

είναι φάουλ. Όταν μάλιστα το έχουν ακόμα ΗΟΤ και το αντίστοιχο προϊόν στο Tesco (αυτό που υποτίθεται ότι θα έπαιρνες, αν δεν επέλεγες στο Αμαζον), πάει για ρεκόρ ψύχους στο HotUkDeals.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η όλη ιστορία είναι ότι τελείωσε το απόθεμα του Αμαζον και άρα η τιμή πλέον δεν ηταν η σωστή λόγω κάποιου προβλήματος/καθυστέρησης, αφού μπήκαν όπως είδες οι άλλοι retailers στη θέση του όταν επανήλθε. Συνεπώς η απάντησή τους δεν είναι ψευδής.

Ως προς αυτο, η 'ιστορια' ειναι οτι εξαντληθηκε το αποθεμα (του ιδιου του αμαζον). Το αμαζον δεν εχει σχεση με τους 3ους πωλητες ως προς τις τιμες κλπ, θα μπορουσαν καλλιστα να ειναι ακομα χαμηλοτερες, δε θα ελεγε το email "συγνωμη την ακυρωσαμε γιατι ηταν... πολυ μεγαλη η τιμη".

Απλα καποιος υπαλληλος αντι να καταχωρησει ακυρωσεις λογω εξαντλησης καταχωρησε ακυρωσεις λογω λαθους τιμης, και αυτο "χτυπησε" στα ματια πολλων πολυ ασχημα γιατι πολυ απλα τετοια λαθη στη διαχειριση στο αμαζον δε γινονται ουτε 1 φορα το χρονο.

Οσο για τα παραπονα αν την ωρα που το παραγγειλατε η ενδειξη ηταν: "Out of stock. Order now and we'll notify you when the item becomes available" (ή καπως ετσι) ε σορι κιολας αλλα οταν παραγγειλατε ηδη ξερατε οτι ειναι εξαντλημενο (!). Απλα με το δικιο σας λετε για το λαθος χειρισμο απο το αμαζον οσον αφορα το λογο ακυρωσης (αν θελει καποιος ας βαλει σε ενα σποιλερ το μειλ που πηρε ακριβως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαράδεκτο το αμαζον όπως έχω ήδη πεί κατα τη γνώμη μου μέχρι πριν λίγο.
 
Μετά απο επικοινωνία που είχαμε τότε είχα κάνει και παράπονο.
 
Σήμερα μου έδωσαν gift certificate 51 λίρες για την αγορά ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ φακού και μόνο.
 
Μπράβο τους λοιπόν απο εμένα.
 
Επειδή κάποιοι κρίνουν και πράττουν χωρίς να γνωρίζουν παρ όλη την καλή διάθεση που είχα να ενημερώσω,
έγινε μεγάλη κουβέντα και στο hotukdeals και πρέπει να έπεσαν πολλά παράπονα για τη μή "ανθρωποκεντρική" αντιμετώπιση του άμαζον ενώ διαφημίζεται ώς το αντίθετο ακριβώς.
 
Το ζουμί?
Πολύ καλή εντύπωση απο το αμαζον και μία πικρία απο το insomnia.gr.
 

ORDER PLACED
18 May 2013
Order Details | Printable Order Summary
ORDER 
RECIPIENT 
TOTAL £103.77

Not yet dispatched
Track Package
Cancel Items
Change Delivery Option
DISPATCH ESTIMATE Monday 20 May 2013
Nikon AF-S DX 35mm f1.8G Lens
Sold by: Amazon EU S.a.r.L.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού πρώτα κράζουμε τους υπόλοιπους ως "οπαδούς των πολυεθνικών" μετά εξαργυρώνουμε μια χαρά το gift certificate.

 

Τέλοσπαντων, το να παραπονιέται κανείς δεν είναι κακό, το να αποκαλεί απαράδεκτο σύσσωμο ένα κατάστημα για ένα λάθος όμως είναι το μέγα φάουλ. Αυτό τονίσαμε οι υπόλοιποι, αν δεν το καταλάβατε δεν είναι πρόβλημα μας. Απαράδεκτος στην πραγματικότητα είναι εκείνος που δεν μπορεί να ξεχωρίσει μερικά μέλη από όλο το insomnia.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά όσο λίγότερο ασχολείται η κοινότητα με όποιον χαλάει το καλό κλίμα τόσο καλύτερα θα είναι για όλους. Ο καθένας μπορεί να έχει ότι άποψη θέλει. Το πόσο ασχολείται όμως όλος ο κόσμος με αυτήν, είναι άλλο θέμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού πρώτα κράζουμε τους υπόλοιπους ως "οπαδούς των πολυεθνικών" μετά εξαργυρώνουμε μια χαρά το gift certificate.

 

Τέλοσπαντων, το να παραπονιέται κανείς δεν είναι κακό, το να αποκαλεί απαράδεκτο σύσσωμο ένα κατάστημα για ένα λάθος όμως είναι το μέγα φάουλ. Αυτό τονίσαμε οι υπόλοιποι, αν δεν το καταλάβατε δεν είναι πρόβλημα μας. Απαράδεκτος στην πραγματικότητα είναι εκείνος που δεν μπορεί να ξεχωρίσει μερικά μέλη από όλο το insomnia.

 

Αυτό θα έλειπε να μή δεχτώ το gift-certficate για να πάρω ένα φακό που είχα στο wishlist! 

 

 

Έγινε η αγορά και υπήρξε μία αντίδραση απο το κατάστημα.

Εξέφρασα την άποψή μου που είναι παρόμοια με αυτή των Ελληνικών καταστημάτων και κάποιοι υποστήριξαν το αμαζον.

 

Η λάθος αντιμετώπιση του αμαζον αναγνωρίστηκε ΚΑΙ απο τους Άγγλους και ξαφνιάστηκαν με βάση τα λεγόμενά τους.

 

Τέλος το αμαζον αναγνώρισε και αυτό το λάθος του και το διόρθωσε όπου και το δέχτηκα και ανακάλεσα εν τέλη.

 

Ναί, με βάση αυτά που έχω συνηθίσει για το αμαζον η αντίδρασή του ήταν απαράδεκτη. 

 

Οπαδός: κάποιος που παρόλο το άδικο της υπόθεσης αγνοεί κάποια δεδομένα και συνεχίζει την υποστήριξη της εταιρίας.

 

Νέο είδος: υποστηρικτής του οπαδού της πολυεθνικής!

 

 

 

ΥΓ. Τώρα μένει να βάλω αγγελία το φακό για να σκάσω στα γέλια  B)

 

ΥΓ2. Περιμένω πότε θα πέσει καθάρισμα του θρεντ λόγω off-topic. Η απάντησή μου είναι επιβεβλημένη αφού απευθύνονται τα ποστ έμμεσα σε μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...