Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Παρόχου για Internet και σταθερό (Περιοχή Ν.Κόσμος - Δάφνη)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

΄Καλησπέρα μάγκες,
μένω στον δήμο Δάφνης σύνορα με Ν. Κόσμο, είχα χρόνια ΟΤΕ στο πάνω διαμέρισμα των γωνιών και ήμουν γενικά ευχαριστημένος.

Το μόνο άλυτο πρόβλημα είναι ότι μου είχαν πει πως με κλειδώσανε σε 12άρι προφιλ και γενικά το download μου δεν πήγαινε πάνω από 9mbps.

Άλλαξα και το router με ένα FRITZ!Box Fon WLAN 7140 Annex A και δεν είδα ιδιαίτερη διαφορά.

Το έχω ακόμα αλλά τώρα μετακόμισα στο από κάτω διαμέρισμα μόνος και προσωρινά είχα συνδεθεί ασύρματα. Και τώρα έληξε το συμβόλαιο με ΟΤΕ και αφαιρέσαμε από το πακέτο το Internet ώστε να κάνω νέο πακέτο στο καινούριο διαμέρισμα να συνδεθώ πάλι με καλώδιο.

Μπήκα σε ένα site που δεν θυμάμαι πως λεγόταν και μπορούσες να δεις τους κόμβους ανα περιοχή σύμφωνα με τη διεύθυνση σου σε τι κατάσταση είναι και τι ταχύτητα υποστηρίζουν και ήμουν στην μπλε κατηγορία όπου ήταν η μεγαλύτερη με 16-24Mbps.

Θα έβαζα πάλι ΟΤΕ αλλά ήθελα να ξέρω εάν υπάρχει κάποιος άλλος πάροχος να προτείνεται που ίσως να μου δώσει καλύτερη ταχύτητα. Και ελπίζω λογικά το ρουτεράκι μου να είναι κομπλέ για αυτό που θέλω.

Είδα και το 3play το οποίο έχει και TV, όχι ότι το χρειάζομαι. Αλλά δεν ξέρω για forthnet εάν θα είναι καλύτερα.

Για πείτε :D

Thanks in advance

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

η forthet δινει 6 margin οποτε θα κερδισεις σε ταχυτητα κατι παραπανω απο τον οτε κτλ.

κατα τα αλλα οτι παροχο και να βαλεις κανεις τον σταυρο σου να παιξεις σε καλο χαλκο.λογικα ειτε απο το dslam του νεου κοσμου θα παρεις ειτε της δαφνης.ειναι σχετικα κοντα αυτα τα δυο οποτε σε οποιο και να πεφτεις λογικα θα εχεις καλες ταχυτητες λογω σχετικα μικρης αποστασης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε γιατί δεν είχα ήδη όλα αυτα τα χρόνια πάνω απο 9mbps?

Λόγω του margin του ΟΤΕ?

Και με 6 margin λες θα κερδίσω κάτι παραπάνω άντε δηλαδή να έχω DL 12mbps? 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε γιατί δεν είχα ήδη όλα αυτα τα χρόνια πάνω απο 9mbps?

 

Λόγω του margin του ΟΤΕ?

 

Και με 6 margin λες θα κερδίσω κάτι παραπάνω άντε δηλαδή να έχω DL 12mbps? 

 

γιατι μπορει να ετυχες σε χαλια ζευγαρι μπορει κατι αλλο να γινοταν με την καλωδιωση μπορει μπορει μπορει χ1002 πραγματα.μπορει να εισαι και μακρια και απλα το site που ειδες να τα αναφερει λαθος.

θελουμε χαρακτηριστικα για να πουμε κατι παραπανω.οσο πιο καλη γραμμη εχεις τοσο πιο μεγαλη διαφορα θα δεις απο το 9 margin του οτε στο 6 της forthnet.η διαφορα μπορει να ειναι απο 0,5 mbit μεχρι και 2-3 mbit αμα συγχρονιζεις πιο ψηλα.

οτε δαφνης Ευτέρπης 3

οτε νεου κοσμου Ευδόξου 76

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα δεν μπορώ να πάρω δυστυχώς χαρακτηριστικά γραμμής.

Αυτό που μένει είναι να επιλέξω forthnet ή ΟΤΕ και μετά να δω τι μπορώ να κάνω για την συνδεσμολογία.

Η forthnet έχει ακόμα αποσυνδέσεις?
Στον ΟΤΕ δεν ήξερα τι πάει να πει αποσύνδεση...

Fastpath ο ΟΤΕ εαν το θελήσω δεν θα μου βάλει?

Για το 3play της forthnet το σκεφτόμουν, αλλά δεν βλέπω καθόλου TV ρε γαμώτο..

βλακεία δεν είναι να δώσω τα παραπάνω για την nova?

Έχω μια πλάσμα 50" και την έχω μόνο για games και movies απο το PC.

Η διαφορά πάντως στα 2 απλά προγράμματα 2play forthnet και του ΟΤΕ είναι γύρω στα 7 ευρώ εαν θυμάμαι καλά.

Προτιμώ εαν η forthnet είναι πιο γρήγορη να την βάλω.

Αλλά άμα παίζουν αποσυνδέσεις θα δώδω αυτά τα 7€ παραπάνω για να είμαι κομπλέ απο θέμα αποσυνδέσεων.


Όσο για το router μου, είναι κομπλέ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ειπε και ο poulinos λογω του οτι η forthnet χρησιμοποιεί 6αρι προφίλ θα συγχρονίζεις πιο ψηλά, fast path παίρνεις οποιαδήποτε στιγμή ενα τηλέφωνο και σε βάζουν μεσα σε 1 2 ώρες.

Για τις αποσυνδέσεις δεν μπορεί να σου εγγυηθεί κανεις τιποτα ειναι καθαρά θέμα γραμμής περιοχής κτλπ

 

Γενικα ομως αμα ρωτάς η Forthnet σε εμένα τουλάχιστον παει μια χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας το πουμε για 100η φορα.οι αποσυνδεσεις δεν εχουν να κανουν με τον Provider.το dslam εχει φτιαχτει να παιζει 24 ωρες το 24 ωρο και οχι να σε πεταει εξω.αν σε πεταει ειναι θεμα χαλκου.εκει η αλλαζεις Profile με σκοπο να σταθεροποιηθει η γραμμη ή αλλιως παει βλαβη στον Provider.εγω εχω 2 γραμμες forthnet και εχω δει και 1,5 μηνα Uptime.εγω θα πηγαινα στην forthnet α.λογω 6 margin.

β.πιο φτηνη.γ.δεν θελω να πληρωνω τον οτε.αρκετα χρονια μας τα παιρνε.ρουτερ ολοι οι παροχοι δεν δινουν κατι το τρελο.αμα θες κατι το τρελο αγοραζεις εσυ.η forthnet δινει thomson εδω και πολυ καιρο.β.δεν χρειαζεται να βαλεις και Nova μαζι αφου δεν θες.επισης για τις αποσυνδεσεις πρεπει να εχεις και σωστη συνδεσμολογια και φιλτρακια κτλ.απο default Με οτε συγχρονιζεις πιο χαμηλα και θεωρητικα πιο σταθερα λογω πιο χαμηλης ταχυτητας.στην forthnet σε κλειδωνουν πιο ψηλα και αμα εχεις προβλημα τοτε θα σε χαμηλωσουν και θα σε βαλουν κοντα στo margin που παιζει ο οτε να το πω ετσι για να εισαι πιο σταθερος.αλλα αν δεν εχεις θεμα οπως εγω ειναι κριμα να χανεις ταχυτητα χωρις λογο οταν εισαι στον οτε που εχει 9 Margin αντι για 6.πολλες φορες οι αποσυνδεσεις ειναι λογω προβληματων στην εσωτερικη καλωδιωση και μπορει στο πανω σπιτι ολα να ειναι οκ και να εισαι στα 20Mbit και στο κατω σπιτι πχ να εχεις κανει κατι λαθος εσυ  ή να ειναι κατι λαθος απο την αρχη στην καλωδιωση.και οι 2 παροχοι σε βαζουν σε fast path αμα θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία.

Τα ρούτερ της forthnet είναι καλύτερα απο το fritzbox μου?

Nova το απέκλεισα τελικά και με βλέπω για 2play διότι δεν είμαι διατεθειμένος να πληρώσω τον εξοπλισμό. Δεν είχα δει ότι δεν είναι free.

Ισχύει η φάση ότι εαν δεν είσαι ευχαριστημένος μέσα σε ένα συγκεκριμένο διάστημα ημερών μπορείς να ακυρώσεις το συμβόλαιο χωρίς κάποια επιβάρυνση? Αν ναι, ισχύει και για την forthnet και για τον ΟΤΕ?

 

Στον ΟΤΕ εαν ζητήσεις 6άρι Margin δεν σε βάζουνε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω το router της forthnet (Thomson) ειναι καλύτερο απο αυτο του οτε και στην forthnet σε βάζουν σε 6ατι απο default.

 

Οταν ειμουν στον οτε και ειχα ζητήσει πάντως να με βάλουν σε χαμηλότερο προφιλ αρνήθηκαν με την αιτιολογία οτι αυτο το προφίλ που επιλέγουν σε εσένα ειναι και το ιδανικό για να μην εχεις αποσυνδέσεις να ειναι σταθερή χωρις προβλήματα η γραμμή κτλπ

 

Αυτο για τα συμβόλαια τι προβλέπουν δεν το ξέρω καλύτερα να κανεις ενα τηλέφωνο να ρωτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ισχύει η φάση ότι εαν δεν είσαι ευχαριστημένος μέσα σε ένα συγκεκριμένο διάστημα ημερών μπορείς να ακυρώσεις το συμβόλαιο χωρίς κάποια επιβάρυνση? Αν ναι, ισχύει και για την forthnet και για τον ΟΤΕ?

Προφανώς εννοείς το δικαίωμα υπαναχώρησης.Ισχύει και για τον Οτέ καιτην forthnet.Έχεις δικαίωμα εντός 14 ημερολογιακών ημερών από την ενεργοποίηση της υπηρεσίας να υπαναχωρήσεις.Να γνωρίζεις όμως πως ότι χρήματα έχεις δώσει για την ενεργοποίησή της, δεν επιστρέφονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία.

 

Τα ρούτερ της forthnet είναι καλύτερα απο το fritzbox μου?

 

Nova το απέκλεισα τελικά και με βλέπω για 2play διότι δεν είμαι διατεθειμένος να πληρώσω τον εξοπλισμό. Δεν είχα δει ότι δεν είναι free.

 

Ισχύει η φάση ότι εαν δεν είσαι ευχαριστημένος μέσα σε ένα συγκεκριμένο διάστημα ημερών μπορείς να ακυρώσεις το συμβόλαιο χωρίς κάποια επιβάρυνση? Αν ναι, ισχύει και για την forthnet και για τον ΟΤΕ?

 

Στον ΟΤΕ εαν ζητήσεις 6άρι Margin δεν σε βάζουνε?

 

 

το αν ειναι καλυτερο ειναι σχετικα.τα thomson ειναι πολυ σταθερα το fritz ειναι αρκετα παλιο αλλα εχει πολλα καλουδια.το βλεπεις στην πραξη πιο παιζει καλυτερα.οχι στον οτε δεν σε βαζουν.9 απο default.

 

Προφανώς εννοείς το δικαίωμα υπαναχώρησης.Ισχύει και για τον Οτέ καιτην forthnet.Έχεις δικαίωμα εντός 14 ημερολογιακών ημερών από την ενεργοποίηση της υπηρεσίας να υπαναχωρήσεις.Να γνωρίζεις όμως πως ότι χρήματα έχεις δώσει για την ενεργοποίησή της, δεν επιστρέφονται.

ναι απο οτι καταλαβα τουλαχιστον θελουν ταλεφτα που εδωσαν στον οτε για την ενεργοποιηση οποτε το 35 η 50 η αναλογα τι δινεις για την ενεργοποιηση (αν ειναι νεα γραμμη η οχι)μαλλον το κρατανε γιατι και αυτοι το εχουν δωσει στον οτε

 

Νομίζω το router της forthnet (Thomson) ειναι καλύτερο απο αυτο του οτε και στην forthnet σε βάζουν σε 6ατι απο default.

 

Οταν ειμουν στον οτε και ειχα ζητήσει πάντως να με βάλουν σε χαμηλότερο προφιλ αρνήθηκαν με την αιτιολογία οτι αυτο το προφίλ που επιλέγουν σε εσένα ειναι και το ιδανικό για να μην εχεις αποσυνδέσεις να ειναι σταθερή χωρις προβλήματα η γραμμή κτλπ

 

Αυτο για τα συμβόλαια τι προβλέπουν δεν το ξέρω καλύτερα να κανεις ενα τηλέφωνο να ρωτήσεις

Με την αιτιολογια οτι απλα δεν το κανουν ακομα και διπλα στο dslam Να εισαι.κοινως για σενα που εισαι διπλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά στο σπίτι υπάρχει γραμμή ΟΤΕ αλλά μόνο σταθερό.

Η forthnet ζητάει και 34€ για ενεργοποίηση και ρώτησα για υπαναχώρηση και μου είπαν ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο, δεσμεύομαι για τον 1 χρόνο του συμβολαίου, όπου εαν θελήσω να φύγω πιο νωρίς πληρώνω 70κάτι€.

Χμμμμμμμμμμμμμμμμμ δεν μας τα λένε καλά οι μάγκες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά στο σπίτι υπάρχει γραμμή ΟΤΕ αλλά μόνο σταθερό.

 

Η forthnet ζητάει και 34€ για ενεργοποίηση και ρώτησα για υπαναχώρηση και μου είπαν ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο, δεσμεύομαι για τον 1 χρόνο του συμβολαίου, όπου εαν θελήσω να φύγω πιο νωρίς πληρώνω 70κάτι€.

 

Χμμμμμμμμμμμμμμμμμ δεν μας τα λένε καλά οι μάγκες

 

Και παλιά ζητάγανε πολύ περισσότερα γενικά μιλάω οχι για την forthnet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά στο σπίτι υπάρχει γραμμή ΟΤΕ αλλά μόνο σταθερό.

 

Η forthnet ζητάει και 34€ για ενεργοποίηση και ρώτησα για υπαναχώρηση και μου είπαν ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο, δεσμεύομαι για τον 1 χρόνο του συμβολαίου, όπου εαν θελήσω να φύγω πιο νωρίς πληρώνω 70κάτι€.

 

Χμμμμμμμμμμμμμμμμμ δεν μας τα λένε καλά οι μάγκες

 το τελος διακοπης σε ολους ειναι κανα 70αρι.ενεργοποιηση επισης σχεδον ολοι ζητανε.αν ειναι υπαρχουσα γραμμη ειναι πιο φτηνα απο νεα γραμμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει λόγος να πετάς τα λεφτά σου στον οτε, απλά και μόνο επειδή λέγεται οτε. η ταχύτητά σου, θα είναι μεγαλύτερη με 4νετ, αν το σηκώνει η γραμμή σου και έχει 6 margin, τα ping θα είναι τα ίδια πάνω κάτω. 6αρι με fastpath θα είναι καλύτερα από 9αρι με fastpath. 

αυτά που ακούς για αποσυνδέσεις, είναι από αυτούς που δεν σήκωνε η γραμμή τους 6αρι και δεν ήξεραν να πάρουν τηλ και να ζητήσουν να τους αλλάξουν ή δεν πήραν καθόλου.

όσο για το 3play, αν δεν το χρειάζεσαι δεν το βάζεις προφανώς, δεν περισσεύουν τα λεφτά.

Αλλά, αν χρησιμοποιείς το σταθερό για κλήσεις, βασικά με την προσφορά που βγάλαν και να μην το χρησιμοποιείς, θα το κάνεις, στα 30 ευρώ σου δίνουν απεριόριστα κινητά για πάντα. αν σκεφτείς πως ζήταγαν +10 ευρώ για τα κινητά, παίζει να σου βγει πιο οικονομικά από 2 play :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...