Προς το περιεχόμενο

H Samsung παρουσιάζει φορητό υπολογιστή με ανάλυση 3200 x 1800


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φταίνε τα Windows γι' αυτό. Αν πας να τα εγκαταστήσεις σε υπολογιστή με τέτοια ppi τότε θα δεις ψείρες και άντε μετά να ρυθμίζεις μόνος μέγεθος γραμματοσειράς εικονιδίων κλπ και στο τέλος πάλι κάποια πράγματα θα εμφανίζονται ως ψείρες! Οπότε χαμηλώνεις την ανάλυση συνολικά και δουλεύεις με αυτήν την εκνευριστική "θολούρα" που έχουν όλες οι επίπεδες οθόνες όταν δεν δουλεύουν σε maximum ανάλυση. Αχ, αναπολώ την εποχή των CRT τώρα.

Τελειως λαθος τακτικη, τα windows εχουν το πλεονεκτημα του adjust dpi για να μπορεις να "μεγαλωνεις τα γραμματα" στην native αναλυση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οτι πρεπει να συνδέσεις μια 60 ιντσες οθόνη πανω

γιατί τι διαφορά θα έχει από το να συνδέσεις την 60αρα σε ένα κανονικό laptop?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελειως λαθος τακτικη, τα windows εχουν το πλεονεκτημα του adjust dpi για να μπορεις να "μεγαλωνεις τα γραμματα" στην native αναλυση.

 

Όχι αγαπητέ, κάνουν μερικώς adjust. Αν ανοίξω για παράδειγμα τον FF τα γράμματα των σελίδων θα είναι ψείρες και θα πρέπει να κάνω ζουμ. Μόνο τα γράμματα των μενού και των παραθύρων μεγαλώνουν. Το ίδιο παθαίνουν και πολλά προγράματα, τα μενού των παραθύρων είναι ΟΚ αλλά όλα τα υπόλοιπα μέσα στο παράθυρο παραμένουν ψείρες.

 

Πωπω, ψείριασα γμτο! :-D

 

PS: Χώρια που οι γραμματοσειρές γίνονται περίεργες με το dpi adjust.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φταίνε τα Windows γι' αυτό. Αν πας να τα εγκαταστήσεις σε υπολογιστή με τέτοια ppi τότε θα δεις ψείρες και άντε μετά να ρυθμίζεις μόνος μέγεθος γραμματοσειράς εικονιδίων κλπ και στο τέλος πάλι κάποια πράγματα θα εμφανίζονται ως ψείρες! Οπότε χαμηλώνεις την ανάλυση συνολικά και δουλεύεις με αυτήν την εκνευριστική "θολούρα" που έχουν όλες οι επίπεδες οθόνες όταν δεν δουλεύουν σε maximum ανάλυση. Αχ, αναπολώ την εποχή των CRT τώρα.

 

Θα δούμε άσπρη μέρα στα WIndows 8.1 

 

http://winsupersite.com/windows-8/blue-automatic-desktop-display-scaling

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ηλιθιοτητα με τα ppi στα κινητα συνεχιζεται και στα λαπτοπ...

 

 

ΕΛΕΟΣ ΟΜΩΣ!

 

οσο αχρηστο ειναι να εχεις κινητο 5ιντσων με 1920*1080 αναλυση αλλο τοσο αχρηστο να εχεις σε 13αρι λαπτοπ 3200*1800 αναλυση. 

 

Ναι οκ, θα μεγαλωσει το ντεσκτοπ, θα γινουν τα εικονιδια και τα γραμματα υπερβολικα μικρα και μετα θα βαλουν το εργαλειο μεγεθυνσης των windows.... Μια τρυπα στο νερο δηλαδη.

 

 

Ας κατανοησουμε κατι βασικα, το ματι απο τα 20 εκατοστα ικανοποιειται με 200ppi και δεν αναγνωριζει πανω απο 250-280ppi (εδω κατανοουμε την αχρηστια των 5ιντσων 1080). Πειτε μου τωρα εσεις ποση αποσταση εχουν τα ματια σας απο την οθονη του λαπτοπ...

 

Η εισαγωγή νέων τεχνολογιών δεν είναι ποτέ ηλιθιότητα.

 

Προφανώς και δεν χρειάζεσαι την ανάλυση αυτή σε 13άρι μονιτοράκι. Αν συνδέσεις όμως μια καλή οθόνη , μια χαρά θα σε βολέψει το laptop αυτό και ως workstation.

 

Με την ίδια λογική βγαίνουν κινητά 5 ιντσών 1080p.

 

Δεν μπορείς να φανταστείς το σπάσιμο που τραβάω όταν συνδέω το note II μου σε TV ή μόνιτορ και έχω την κωλοανάλυση 720p..

 

Αν το είχαν βγάλει σε 1080p , σπάνια θα χρησιμοποιούσα το desktop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν συνδέσεις όμως μια καλή οθόνη , μια χαρά θα σε βολέψει το laptop αυτό και ως workstation.

τι ακριβώς εννοείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξει ειναι καθαρα μαρκετιστικοι οι λογοι μη τρελενεστε. 

Η samsung μη ξεχναμε οτι ειναι ασιατες που εχουν τα κομπλεξ τυπου: πες μου ποσο την εχεις εσυ (πχ την αναλυση ) για να του την βγω που την εχω λιγο μεγαλυτερη

 

Αυτο που θεωρω σκοπιμο να γινει ειναι να ανεβουν οι αναλυσεις στα επιπεδα των μεσων κινητων . Ειναι πραγματικα τεραστια η διαφορα που μονο οταν πηρα smartphone καταλαβα την σημασια του ppi. Ειδικα στο διαβασμα δεν νιωθεις οτι εχεις οθονη αλλα περιοδικο απεναντι σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράλληλα η Nvidia και η AMD παίζουν μπιρίμπα, ειδικά στον mobile τομέα. Φαντάζομαι 1920x1080 upscaled στο panel, και μου έρχεται εμετός. Εκεί που θέλουμε τέτοιες αναλύσεις είναι στα desktop που έχουν περισσότερες ελπίδες για να υποστηρίζουν τέτοιες αναλύσεις σύντομα. Αλλά ναι όπως έχουμε ξαναπεί δεν μπορείς να πουλήσεις μούρη με το monitor...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι αγαπητέ, κάνουν μερικώς adjust. Αν ανοίξω για παράδειγμα τον FF τα γράμματα των σελίδων θα είναι ψείρες και θα πρέπει να κάνω ζουμ. Μόνο τα γράμματα των μενού και των παραθύρων μεγαλώνουν. Το ίδιο παθαίνουν και πολλά προγράματα, τα μενού των παραθύρων είναι ΟΚ αλλά όλα τα υπόλοιπα μέσα στο παράθυρο παραμένουν ψείρες.

 

Πωπω, ψείριασα γμτο! :-D

 

PS: Χώρια που οι γραμματοσειρές γίνονται περίεργες με το dpi adjust.

 

 

Το ζουμ που θα κανεις στον ff για μεγαλυτερη γραμματοσειρα θα εχει πολυ καλυτερο αποτελεσμα απο την θολουρα μη-native αναλυσης.

 

Όποιος αλλάζει DPI σε μεγάλες αναλύσεις τσάμπα τα λεφτά που έδωσε.

Oκ, προσπαθησε να δουλεψεις 1920x1080 σε 11.6" με νορμαλ dpi..

 

H μεγαλη αναλυση δεν ειναι μονο για να χωρανε παραπανω πραγματα, αλλα για να φαινονται κ πιο καθαρα. Το δευτερο δεν επηρεαζεται απο την αλλαγη του dpi.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω αναφέρει κι εγώ στο παρελθόν ότι αυξάνεται το clarity.

 

Δεν καταλαβαίνω όμως για ποιο λόγο να δουλέψει κάποιος σε 11.6" 1080p.

 

Τι εννοεις?

Να εχει παρει κορυφαιο πανελ 1920x1080 σε φορητο 11.6" ή 13.3" και να το δουλευει σε μη-native αναλυση και να βλεπει θολουρα κλπ???

 

Τις lcd τις δουλευουμε στη native αναλυση αν θελουμε μεγιστη ευκρινεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...