Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

tzortzissz και smartyn89

Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια, πραγματικά με τιμά αυτό!

Η διάθεσή μου για επικοινωνία εδώ είναι γιατί απεχθάνομαι το ψέμα, την κοροϊδία και τους εκβιασμούς που βλέπω πολλές φορές να αντιμετωπίζουν οι νέοι στα προγράμματα αυτά και για να μπορέσω να βοηθήσω πραγματικά όσο μπορώ, μιας γνωρίζω από πρώτο χέρι ότι η κατανόηση και η υλοποίηση αυτών των προγραμμάτων όπως έχουν φτιαχτεί, αν μη τι άλλο δεν είναι και η ποιο εύκολη.

Το όνομα πράγματι είναι όπως το αναφέρει το ανωτέρω post του smartyn89 και το έβαλα για να δείξω ότι αυτό που γνωρίζω το λέω επώνυμα και χωρίς δόλο.

Ακριβώς εδώ είμαστε απ' όλη την Ελλάδα και πιστεύω να βοηθώ ανιδιοτελώς με τις γνώσεις μου όλους και αυτούς που είναι στην άλλη άκρη.

Η αντικειμενική ενημέρωση ούτως ή άλλος είναι υποχρέωση μας και μέρος της πρόσκλησης, πράγμα που θα έπρεπε να το κάνουν όλοι οι φορείς!

 

Σε εμάς τα τμήματα που τελείωσαν 7/2/14 και 21/02/14. Οι καταρτιζόμενη πληρώθηκαν όλοι εκτός μίας καταρτιζόμενης, που από άγνοια των ελεγκτών του ΟΑΕΔ σε βασικά θέματα της πρόσκλησης, έκαναν αρνητική δήλωση (γιατί πήγαν για έλεγχο και δεν ήταν παρούσα, παρόλο που οι απουσίες στο σύστημα είχαν δηλωθεί κανονικά...) και υπάρχει μία διαδικασία με διευκρινήσεις προς το Υπουργείο, η οποία επιφέρει γραφειοκρατία και καθυστερήσεις για την αποδέσμευση της πληρωμής.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να σ κανω κ εγω μια ερωτηση κεκ polutechnon μιας κ μπορει να ξερεις?? εμεις τελειωσαμε 16 γεναρη κ τα χαρτια μας ακομα τ κεκ δε τα χει στειλει στο υπουργειο το οποιο υπουργειο μας ειπε οτι τ δευτερα αν δε τα χει στα χερια του θα το αναφερει στο κεντρο ελεγχου.. ξερεις τι σημαινει αυτο?  (το κεκ επισης μας λεει απο μερα σε μερα θα τα στειλει στο υπουργειο γιατι εχουν προβλημα με την φορολογικη ενημερωτητα) ειλικρινα μας κοροιδευουν ενα μηνα με διαφορες δικαιολογιες.. ευχαριστω προκαταβολικως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mairh vrs

Η πρόσκληση λέει ότι μέχρι 30 μέρες από την λήξη του τμήματος πρέπει να κατατεθούν τα χαρτιά.

Σε περίπτωση που δεν κατατεθούν έγκυρα μπορεί να ακυρώσει το τμήμα αν δε άνω λάθος!!!

Αυτό που δεν γνωρίζω με σιγουριά είναι αν σε αυτή την περίπτωση έχει κάποια συνέπεια στην πληρωμή σας, αυτό δε το διευκρινίζει η πρόσκληση. Μήπως αυτό εννοούσε το υπουργείο ...ότι θα πάει στην επιτροπή ελέγχου για τα προγράμματα του ΕΣΠΑ...? εύχομαι να μην πάει...!!!

Χωρίς την φορολογική ή ασφαλιστική ενημερότητα η διαδικασία δεν μπορεί να προχωρήσει είναι το μόνο σίγουρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον αυτο θα εννοουσε οτι θα τα στειλει στη επιτροπη ελεγχου για τα προγραμματα. Ηταν πολυ νευριασμενη αυτη τ υπουργειου με την ολη κατασταση γιατι εχει θεμα με τ δικο μας το κεκ μιας κ το λεει τοσο καιρο να της τα στειλουν.. δηλ αν παει σ αυτη τ επιτροπη παει? απο καλο καλοκαιρι κ αν να περιμενουμε?  :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάει... η επιτροπή πρέπει να συνεδριάσει. Αν τα δικαιολογητικά είναι ΟΚ τότε θα βγάλει απόφαση. Αν όχι θα αναζητήσει εκ τον προτέρων τα χαρτιά ξανά και φυσικά το ΚΕΚ θα πρέπει να απολογηθεί γι΄ αυτό!

Δεν ξέρω πραγματικά τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις είμαστε νέος φορέας και δε θα ήθελα ποτέ να φτάσω σε αυτό σημείο.

Θέλω να πιστεύω ότι τα παιδιά δεν χάνουν εύκολα τα χρήματά τους αλλά ότι οι πληρωμές έτσι καθυστερούν είναι το μόνο σίγουρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:shifty:  :shifty:  :shifty:  :shifty:  :shifty: 

Καλησπέρα κι από μένα παιδιά. Παρακολουθώ τη συζήτηση καιρό τώρα και χωρίς να ρωτήσω κάτι έλυσα όλες τις απορίες μου. Ωστόσο, είναι κάτι που πιστεύω ότι μας απασχολεί όλους όσοι λάβαμε μέρος στο πρόγραμμα και ιδιαίτερα όσοι πληρωθήκαμε για τη θεωρία μέσα στο 2013 (προσωπικά 27/12).

Χθες θέλησα να υποβάλω τη φορολογική μου δήλωση για να τελειώνω με αυτές τις δουλειές -που δε χωνεύω καθόλου- και χωρίς να έχω κανένα άλλο εισόδημα ή κάτι άλλο στο όνομά μου, όπως οι περισσότεροί μας φαντάζομαι, μου έβγαινε ένας φόρος πάνω από 1000 ευρώ, γιατί μας φορολογεί σαν ελεύθερους επαγγελματίες, με προκαταβολή για την επόμενη χρονιά... Τα €305 της θεωρίας τα δήλωσα στους κωδικούς 507-508, ενώ την επιστροφή των €80 την έχει ήδη περασμένη το σύστημα...

Μπορείτε να διασταυρώσετε, γιατί μετά από σχετική αναζήτηση έπεσα σε Link.png Site: αυτο(Οι άνεργοι του voucher 18-29 πληρώνουν 1000 ευρώ εφορία!!) και Link.png Site: αυτό ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@man198 Μας ανέβασες την πίεση τώρα με αυτό.Δηλαδή αν κάποιος πληρωθεί τη θεωρία το 2013 και την πρακτική το 2014 θα πληρώσει 1000 στη φετινή δήλωση και άλλα τόσα του χρόνου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:shifty:  :shifty:  :shifty:  :shifty:  :shifty:

Καλησπέρα κι από μένα παιδιά. Παρακολουθώ τη συζήτηση καιρό τώρα και χωρίς να ρωτήσω κάτι έλυσα όλες τις απορίες μου. Ωστόσο, είναι κάτι που πιστεύω ότι μας απασχολεί όλους όσοι λάβαμε μέρος στο πρόγραμμα και ιδιαίτερα όσοι πληρωθήκαμε για τη θεωρία μέσα στο 2013 (προσωπικά 27/12).

Χθες θέλησα να υποβάλω τη φορολογική μου δήλωση για να τελειώνω με αυτές τις δουλειές -που δε χωνεύω καθόλου- και χωρίς να έχω κανένα άλλο εισόδημα ή κάτι άλλο στο όνομά μου, όπως οι περισσότεροί μας φαντάζομαι, μου έβγαινε ένας φόρος πάνω από 1000 ευρώ, γιατί μας φορολογεί σαν ελεύθερους επαγγελματίες, με προκαταβολή για την επόμενη χρονιά... Τα €305 της θεωρίας τα δήλωσα στους κωδικούς 507-508, ενώ την επιστροφή των €80 την έχει ήδη περασμένη το σύστημα...

Μπορείτε να διασταυρώσετε, γιατί μετά από σχετική αναζήτηση έπεσα σε Link.png Site: αυτο(Οι άνεργοι του voucher 18-29 πληρώνουν 1000 ευρώ εφορία!!) και Link.png Site: αυτό ...

 

 

 

Ο Χριστός και η Παναγία......εδώ και 1 ώρα διαβάζω αυτά που έγραψες ξανά και ξανά και έχω παγώσει ολόκληρη....θέλω να πιστέυω ότι μάλλον έχουνε κάνει κάποιο λάθος και θα διορθωθεί......ελπίζω...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Χριστός και η Παναγία......εδώ και 1 ώρα διαβάζω αυτά που έγραψες ξανά και ξανά και έχω παγώσει ολόκληρη....θέλω να πιστέυω ότι μάλλον έχουνε κάνει κάποιο λάθος και θα διορθωθεί......ελπίζω...

Δεν πάμε καλά;;; Εδώ υποτίθεται περιμένουμε να πάρουμε τις κρατήσεις πίσω, θα πληρώσουμε κι από πάνω;;; Πλάκα μας κάνουν;;;;; :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αν είναι έτσι ρε παιδιά να μην αιτηθώ όταν βγει το καινούριο. Θα πάω να δουλεύω 5 μήνες για 2700 απ τα οποία τα 1000 θα τα δώσω πίσω?
Τί εξευτελισμός είναι αυτός?

 

Πόσο βόδια είναι στο υπουργείο οικονομικών που δεν προνόησαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά θα πρεπε να υπάρχει ειδικός κωδικός για το voucher κι όχι να μπαίνει στους ελεύθερους επαγγελματίες.

Ελπίζω να διορθωθεί.

Οπότε καλυτερα να περιμένετε με την δήλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...