Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην εφορία που πήγες? και τι σου είπαν όταν πήγες? Εγώ την έκανα στις 06/04 και πέρασα τυχαία εχθές να ρωτήσω τι παίζει. Μου είπαν ότι βγάζει στο εκκαθαριστικό μου το μήνυμα: Σας πληροφορούμε ότι το ποσό επιστροφής του φόρου εισοδήματος ανέρχεται σε... και μετά με κεφαλαία λέει: Μετά την ολοκλήρωση των ελέγχων θα ενημερωθείτε με ηλεκτρονικό μήνυμα για την επιστροφή του φόρου. Με λίγα λόγια, μου είπαν πως δεν ξέρουν αυτοί το πότε θα γίνει η επιστροφή καθώς το βλέπει η Γενική γραμματεία.  :wacko:

 

Εμενα στο εκκαθαριστικο μου εβγαζε ΠΟΣΟ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ....... και διπλα ελεγε

<< ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ

Εάν προκύψει πιστωτικό υπόλοιπο, μετά τον απαραίτητο έλεγχο και τον συμψηφισμό με τυχόν οφειλές σας, το ποσό αυτό θα σας επιστραφεί μέσω του λογαριασμού IBAN, που συμπληρώσατε στη δήλωσή σας.>>

 

 Στην εφορια πήγα στο τμήμα εσοδων ειπα οτι θελω να κανω αιτηση και να δηλωσω το ΙΒΑΝ μου επειδη περιμενω επιστροφη.... μπηκε η υπαλληλος στο συστημα και μου ειπε οτι ειναι να μου ερθει επιστροφη αλλα δεν θα μου εμπαιναν τα λεφτα επειδη δεν ειχα κανει τα προηγουμενα χρονια φορολογικη δηλωση και μου εβγαζε στον ελεγχο προβλημα....μου δινει ενα μεγαλο μπλε χαρτι Α6 λεγεται μαζι με φωτοτυπια απο το προβλημα που υπηρχε παω επανω στο τμημα μητρωου κανω κατι δηλωσεις οτι τα προηγουμενα χρονια δεν υποχρεωουμουν να κανω φορολογικη δηλωση (2 υπευθυνες δηλωσεις για καθε ετος που επρεπε)  τα παω κατω στο τμημα εσοδων παλι μαζι με το μεγαλο χαρτι Α6 το μπλε και ειχα μαζι μου το ΙΒΑΝ το δηλωνει αυτη μεσα στο συστημα μου εδωσε και ενα χαρτι της εντολης που καταχωρησε και μου ειπε σε κανα μηνα να κοιταω τον λογαριασμο μου και θα μπουν.....ετσι κ εγινε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

επειδη μολις λιγα λεπτα αρχισα να ασχολουμαι με το συγκεκριμένο θέμα.Βρίσκω αυτο http://voucherkek.gr/index.html καιαυτο https://www.voucher.gov.gr/ και εχω χάσει τον μπουσουλα.Tι διαφορές έχουν?.Για να κάνω αίτηση σε κατι που με ενδιαφέρει πως ξεκινάω?πρπεει αρχικα να εχω κάρτα ανεργίας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη μολις λιγα λεπτα αρχισα να ασχολουμαι με το συγκεκριμένο θέμα.Βρίσκω αυτο http://voucherkek.gr/index.html καιαυτο https://www.voucher.gov.gr/ και εχω χάσει τον μπουσουλα.Tι διαφορές έχουν?.Για να κάνω αίτηση σε κατι που με ενδιαφέρει πως ξεκινάω?πρπεει αρχικα να εχω κάρτα ανεργίας?

Το πρώτο είναι ιδιωτικός οργανισμός. Το επίσημο site είναι το 2ο. Το καταλαβαίνεις από το "gov" άλλωστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

arsenal

Όλα τα προγράμματα ανέργων προϋποθέτουν κάρτα ανεργίας. Οπότε αν θέλεις να συμμετέχεις σε κάποιο πρόγραμμα “voucher” πρέπει να βγάλεις κάρτα ανεργίας στον ΟΑΕΔ. Επίσης στα προγράμματα αυτά μοριοδοτείται ανάλογα με το πόσο χρόνο υπάρχει εν ισχύ η κάρτα ανεργίας.

Όπως είπε και ο kosmasdel όλα τα επίσημα site προγραμμάτων είναι τα .gov. όλα τα άλλα είναι κέντρων που από τα gov παίρνουν πληροφορίες. Επίσης αιτήσεις για οποιοδήποτε πρόγραμμα μόνο στο www.voucher.gov.gr ή επισήμων φορέων όπως π.χ. ο ΟΑΕΔ κτλ.

Πρέπει κατά καιρούς  να βλέπεις ποια προγράμματα βγαίνουν και τότε να κάνεις στους επίσημους ιστότοπους αίτηση συμμετοχής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας παιδιά, καλό βράδυ. Είμαι καινούργια όσον αναφορά την κάρτα ανεργίας, μόλις μια φορά την έκανα ανανέωση. Είδα στην ιστοσελίδα του voucher ότι έχει για τα επαγγέλματα τουρισμού. Για όλα τα άλλα έχει; Πότε θα βγουν; Στο πρόγραμμα μπορώ να κάνω αίτηση μόνο όταν δω το δικό μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε κανατε τη φορολογικη δηλωση σας; εγω την εκανα πριν ενα μηνα περνωντας απο την εφορια. Πριν μια βδομαδα που πηγα τραπεζα δεν ειδα κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα την έκαναν μαζί με της αδερφής μου (δεν ξέρω πότε ακριβώς) και αυτή ακόμα δεν τα πήρε.

Την κανατε δηλαδη ταυτοχρονα και μπηκαν μονο σε εσενα? Ουαο..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά, καλό βράδυ. Είμαι καινούργια όσον αναφορά την κάρτα ανεργίας, μόλις μια φορά την έκανα ανανέωση. Είδα στην ιστοσελίδα του voucher ότι έχει για τα επαγγέλματα τουρισμού. Για όλα τα άλλα έχει; Πότε θα βγουν; Στο πρόγραμμα μπορώ να κάνω αίτηση μόνο όταν δω το δικό μου;

Δύο προγράμματα είναι, για επαγγέλματα τουρισμού και για όλα τα υπόλοιπα. Βέβαια βγαίνουν και κάποια μικρότερα κατά καιρούς, πχ για άνεργους δημοσιογράφους, για αποφοίτους ΕΠΑΛ, αλλά γενικά μην περιμένεις να δεις το επάγγελμα σου. Για το πότε θα βγει δεν ξέρω να σου πω γιατί δεν τα παρακολουθώ, αλλά δεν έχω δει κάτι που να δείχνει το εγγύς μέλλον στις σελίδες που μπαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει την δήλωση εδώ και τρεις μήνες και ακόμα δεν έχει μπει τίποτα.. Στο pdf του καθαριστικού ακόμα λέει: Με την ολοκλήρωση των ελέγχων θα ενημερωθείτε με ηλεκτρονικό μήνυμα για την επιστροφή του φόρου. Μου είπαν από το 15515 μου είπαν πως όταν μπουν τα λεφτά θα αλλάξει και εκείνο και θα λέει ότι μπήκαν τα χρήματα.. Επίσης μου είπαν πως το μόνο που μπορούν να δουν αυτοί από εκεί είναι αν έχει βγει η ημερομηνία πληρωμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο προγράμματα είναι, για επαγγέλματα τουρισμού και για όλα τα υπόλοιπα. Βέβαια βγαίνουν και κάποια μικρότερα κατά καιρούς, πχ για άνεργους δημοσιογράφους, για αποφοίτους ΕΠΑΛ, αλλά γενικά μην περιμένεις να δεις το επάγγελμα σου. Για το πότε θα βγει δεν ξέρω να σου πω γιατί δεν τα παρακολουθώ, αλλά δεν έχω δει κάτι που να δείχνει το εγγύς μέλλον στις σελίδες που μπαίνω.

Εντάξει, δύσκολα είναι να ψάχνουμε για το μέλλον μας. Στην περίπτωση μου είμαι απόφοιτη εδώ και ένα χρόνο κ ζω με τη σύνταξη του πατέρα μου γιατί δε βρίσκω δουλειά. Δε μπορούμε να. Να 'σαι καλά για την αντιμετώπιση απάντηση.

Εντάξει, δύσκολα είναι να ψάχνουμε για το μέλλον μας. Στην περίπτωση μου είμαι απόφοιτη εδώ και ένα χρόνο κ ζω με τη σύνταξη του πατέρα μου γιατί δε βρίσκω δουλειά. Δε μπορούμε να απογαλακτιστούμε. Να 'σαι καλά για την αντιμετώπιση απάντηση.

Ενταξει, δύσκολα είναι να ψάχνουμε για το μέλλον μας. Στην περίπτωση μου είμαι απόφοιτη εδώ και ένα χρόνο κ ζω με τη σύνταξη του πατέρα μου γιατί δε βρίσκω δουλειά. Δε μπορούμε να απογαλακτιστούμε. Να 'σαι καλά για την απάντηση. (συνέχεια λάθος μου αποθηκεύοταν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...