Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια το βιογραφικο το συμπληρωσα τωρα πρεπει να κανω κατι αλλο μεχρι τις 22 του μηνα που ληγει η διορια για το 18-24;

Πρέπει να επιλέξεις και επιθυμητή θέση εργασίας, εκεί που κάνεις υποβολή για το βιογραφικό είναι και αυτό σε μια στήλη στα δεξιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ναι μου το εκαναν στον οαεδ αυτο..πρεπει να ξερεις τους κωδικους των επαγγελματων που εμεις δεν τους ξερουμε ετσι δεν ειναι?

Σου απαντάω και εδώ πέρα από το pm για όποιον άλλον έχει την ίδια απορία. Οχι δεν χρειάζεται να ξέρεις τους κωδικούς, αν συμπληρώσεις το πεδίο με πχ. γραμματέας σου βγάζει όλα τα σχετικά με τους κωδικούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Σήμερα ανακοινώθηκε το πρόγραμμα voucher 29-64 και ξεκίνησαν οι αιτήσεις.

Eκανα καμια 30 προσπαθειες και μου βγαζει λαθος στοιχεια-

  • Ο συνδιασμός των στοιχείων δεν είναι σωστός ή δεν είναι ενεργή η κάρτα ανεργίας σας.
  • -

τα χω ελενξει-μπουχτησα-περασε σε κανεναν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι ειδικότητες που επιλέγουμε παίζουν ρόλο στις πιθανότητες επιλογής ή η μοριοδότηση είναι κοινή για όλους; Παίζει ρόλο ο χρόνος που κάνουμε την αίτηση; Πως μπορούμε να τσεκάρουμε αν η εκπαίδευσή μας πληρεί τα κριτήρια μιας ειδικότητας; Αν ξέρει κάνεις... :)

 

Τσέκαρες αν είναι ίδια με αυτά στον ΟΑΕΔ; Εμένα ο πατήρ έχει δύο ονόματα, ΠΕΤΡΟΣ ΑΓΑΜΕΜΝΩΝ πχ και μου το είχαν περάσει ΠΕΤΡΟΥ ΑΓΑΜΕΜΝΩΝ.

 

Εγώ θα περιμένω να βρω απαντήσεις στα παραπάνω ερωτήματα πριν κάνω.

 

Edit: Με κάθε επιφύλαξη, ο χρόνος που κάνουμε την αίτηση δεν παίζει ρόλο σε περίπτωση ισοβαθμίας. Επίσης δεν βρήκα στην πρόσκληση να αναφέρονται θέσεις ανά κλάδο/ ειδικότητα. Το μόνο που βρήκα είναι ένα σημείο που έλεγε ότι αν δεν συμπληρωθούν οι θέσεις ενός κλάδου, μπορούν αυτές οι θέσεις να πάνε σε άλλον κλάδο.

Επεξ/σία από Miracle Worker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

eidikos33

Δεν γνωρίζω ούτε έναν που να υλοποίησε αυτό το πρόγραμμα.
Ήταν ένα από τα προγράμματα που είχαν γίνει ασφαλιστικά μέτρα να ακυρωθεί γιατί είχαν κάνει “τζιτιμιτζουλιές” και έθεταν εκτός σχεδόν όλους τους παρόχους.
Φοβάμαι ότι όσοι φορείς υλοποίησαν θα έχουν πρόβλημα!

 

rudigarcia222

Έχει γίνει μπάχαλο στον ΟΑΕΔ. Πρέπει να πας να σου περάσουν σωστά τα στοιχεία σου!!!

 

 

Miracle Worker

Στην αίτηση η μοριοδότηση δεν παίζει ρόλο. Προσμετράτε όλη η εμπειρία ανεξαρτήτου ειδικότητας και κλάδου εργασίας.
Για την υλοποίηση μετά, σε κάποιες ειδικότητες ζητείται συγκεκριμένη επαγγελματική εμπειρία (που αποδεικνύετε με ένσημα) ή απόφοιτος σχολής (που αποδεικνύετε με συναφή τίτλο σπουδών)

Ο χρόνος αίτησης δεν έχει σημασία καμία το πότε θα γίνει.

 

Ότι θες μπορείς να με πάρεις και τηλέφωνο φυσικά και να ρωτήσεις ότι θέλεις!

Γιατί πολλές φορές είναι δύσκολο να επεξηγήσω ακριβώς γραπτά!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ερωτήσεις για το πρόγραμμα που βγήκε τώρα:

 

1) η προθεσμία των ετήσεων μέχρι πότε είναι;

2) ζητάει να δηλώσουμε επαγγελματική πείρα.

      α) δηλώνουμε τα πάντα; ακόμη και δουλειές άσχετες με τις ειδικότητες που θα δηλώσουμε;

      β) την πείρα πως την αποδεικνύουμε; πρέπει να πάμε στο ΙΚΑ και να τυπώσουμε τα ένσημα; Από τον ΑΤΛΑ τα δέχονται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gokuthelegend

1. Η προθεσμία είναι 30/12/2016, ώρα 11:59 μμ (όπως είπε και ο Miracle Worker)

2. Ναι επαγγελματική εμπειρία για τα πάντα. ( Έχεις μοριοδότηση βάση της συνολικής σου εργασιακής εμπειρίας (ανεξαρτήτου ειδικότητας), που το δηλώνεις κατά την αίτησή σου και πρέπει να συμφωνεί με τα δικαιολογητικά που θα καταθέσεις αν επιλεχθείς)

3. Πας στο ΙΚΑ και ζητάς βεβαίωση τύπου ΑΣΕΠ. (αν είσαι παλαιότερος του 2001 πρέπει να πας να σου μετρήσουν και τις καρτέλες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gokuthelegend

1. Η προθεσμία είναι 30/12/2016, ώρα 11:59 μμ (όπως είπε και ο Miracle Worker)

2. Ναι επαγγελματική εμπειρία για τα πάντα. ( Έχεις μοριοδότηση βάση της συνολικής σου εργασιακής εμπειρίας (ανεξαρτήτου ειδικότητας), που το δηλώνεις κατά την αίτησή σου και πρέπει να συμφωνεί με τα δικαιολογητικά που θα καταθέσεις αν επιλεχθείς)

3. Πας στο ΙΚΑ και ζητάς βεβαίωση τύπου ΑΣΕΠ. (αν είσαι παλαιότερος του 2001 πρέπει να πας να σου μετρήσουν και τις καρτέλες)

 

Η πρώτη μου νόμιμη εργασιακή εμπειρία ήταν το 2008. Στο ΙΚΑ (υποθέτω στο τμήμα μητρώου) ζητάω έτσι απλά μια "βεβαίωση τύπου ΑΣΕΠ"; Θα καταλάβουν περί τίνος πρόκειται; Για τα δικαιολογητικά ισχύει αυτό που είπε ο Miracle Walker στο προηγούμενο μήνυμα; ότι δηλαδή τα καταθέτουμε εκ των υστέρων και εφόσον φυσικά έχουμε επιλεγεί στο πρόγραμμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτη μου νόμιμη εργασιακή εμπειρία ήταν το 2008. Στο ΙΚΑ (υποθέτω στο τμήμα μητρώου) ζητάω έτσι απλά μια "βεβαίωση τύπου ΑΣΕΠ"; Θα καταλάβουν περί τίνος πρόκειται;

 

Ναι είναι απλά μία εκτύπωση για σένα!

 

 

 

Για τα δικαιολογητικά ισχύει αυτό που είπε ο Miracle Walker στο προηγούμενο μήνυμα; ότι δηλαδή τα καταθέτουμε εκ των υστέρων και εφόσον φυσικά έχουμε επιλεγεί στο πρόγραμμα;

 

Ναι, για όλα τα προγράμματα τα δικαιολογητικά τα καταθέτης στο Κε.Δι.Βι.Μ αν επιλεχθείς.
Απλά ΠΡΟΣΟΧΗ να συμβαδίζουν με την αίτηση γιατί μετά δεν αλλάζει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ στην περιοχή που μένω, επειδή είναι χωριό και δεν έχουμε πολύ κόσμο, έχουμε μόνο ένα ΚΕΚ με το οποίο προφανώς "συνεργαζόμαστε" εμείς αλλά και τα γειτονικά χωριά για λόγους διευκόλυνσης. Είχα κάνει τα χαρτιά μου για ένα άλλο πρόγραμμα voucher που είχε βγει το 2013 αν θυμάμαι καλά, και τώρα με παίρνουν τηλέφωνο από το ΚΕΚ και μου ζητάνε ενημερωμένο εκκαθαριστικό. Με πήραν 2 φορές τηλέφωνο και άλλη μία φορά εγώ και κάθε φορά που τους ρωτούσα τι το θέλουν δεν μου έδιναν σαφή απάντηση. Αφού στο τρέχων πρόγραμμα δεν έχει τελειώσει καν η προθεσμία των αιτήσεων (και προφανώς δεν ξέρουμε αν θα περάσω), γιατί ζητάνε από τώρα χαρτιά; και γιατί ζητάνε μόνο το εκκαθαριστικό; Δεν με ρώτησαν για τίποτα άλλο, δεν μπήκαν καν στο κόπο να ρωτήσουν αν είμαι ακόμη άνεργος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...