Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα μια βοηθεια, το τροφοδοτικο παρεδωσε το πνευμα του

Thermaltake Toughpower 650W πενταετιας περιπου.

Ερωτηση ποσα Watt τροφ. να παρω για το παρακατω συστημα μεχρι 50-60 ευρω και ποιο.

 

Μητρική : EVGA Nforce 750i SLI FTW - LGA 775  
 
 CPU : Intel Xeon X5470 @ 3.33GHz - Typical TDP:120 W
 
 RAM : KINGSTON 8GB 4X2GB DDR2-800MHz
 
 GPU : Gainward Geforce GTX 460 Golden Sample GLH 1GB GDDR5 PCIe
 
 ssD :Sandisk Plus 240GB
 
 HDD :1TB
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά.


 


Σκέφτομαι να κάνω ένα καινούριο build το οποίο θα αποτελείται από το εξής hardware:


 


-i5 6600k


-asus maximus viii hero


-corsair vengeance 16gb ddr4


-samsung 750 evo


-τουλάχιστον 2 μηχανικούς σκληρούς


-cryorig r1 ultimate


-rx 480 8gb (δεν έχω καταλήξει ακόμα σε υλοποίηση)


 


Δεν έχω καταλήξει ακόμα σε τροφοδοτικό, είμαι ανάμεσα σε Corsair RMx Series 750 watt και EVGA SuperNOVA 650 G2.


 


Θα γίνει O\C στον επεξεργαστή φυσικά. Ποιο από τα δύο θα διαλέγατε στο συγκεκριμένο εύρος τιμής ή ποιο θα προτείνατε εκτός αυτών των δύο;


Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά.

 

Σκέφτομαι να κάνω ένα καινούριο build το οποίο θα αποτελείται από το εξής hardware:

 

-i5 6600k

-asus maximus viii hero

-corsair vengeance 16gb ddr4

-samsung 750 evo

-τουλάχιστον 2 μηχανικούς σκληρούς

-cryorig r1 ultimate

-rx 480 8gb (δεν έχω καταλήξει ακόμα σε υλοποίηση)

 

Δεν έχω καταλήξει ακόμα σε τροφοδοτικό, είμαι ανάμεσα σε Corsair RMx Series 750 watt και EVGA SuperNOVA 650 G2.

 

Θα γίνει O\C στον επεξεργαστή φυσικά. Ποιο από τα δύο θα διαλέγατε στο συγκεκριμένο εύρος τιμής ή ποιο θα προτείνατε εκτός αυτών των δύο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

το 650 g2 εχει 7 χρονια εγγυηση, το 750 g2 εχει 10. Οποτε το rmx αν ειναι στην ιδια τιμη. Παιρνεις παραπανω watt/εγγυηση στην ιδια τιμη. ΑΝ και με ενα 550w θα ησουν οκ. Δες και το 650w rmx αμα εχει κανενα 20ρικο διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 650 g2 εχει 7 χρονια εγγυηση, το 750 g2 εχει 10. Οποτε το rmx αν ειναι στην ιδια τιμη. Παιρνεις παραπανω watt/εγγυηση στην ιδια τιμη. ΑΝ και με ενα 550w θα ησουν οκ. Δες και το 650w rmx αμα εχει κανενα 20ρικο διαφορα.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα ήθελα να έχω λίγο περιθώριο όσον αφορά την ισχύ για ένα ενδεχόμενο crossfire μελλοντικά, θεωρώ πως τα 550 watt θα με περιόριζαν αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα ήθελα να έχω λίγο περιθώριο όσον αφορά την ισχύ για ένα ενδεχόμενο crossfire μελλοντικά, θεωρώ πως τα 550 watt θα με περιόριζαν αρκετά.

αν ειναι να κανεις corssfire στο μελλον με ενα 650 θα εισαι οριακα, παρε το 750rmx να εισαι ανετος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι να κανεις corssfire στο μελλον με ενα 650 θα εισαι οριακα, παρε το 750rmx να εισαι ανετος

Σε ευχαριστώ φίλε μου για τη βοήθεια. Καλές γιορτές :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι και εγω στο θέμα μιας και ειδα αυτο http://www.corsair.com/en-us/company/press-release/corsair-extends-select-psu-warranties-from-7-years-to-10-years

 

To rmx 550 που θέλω υποτίθετε πως εχει 7 χρόνια. http://www.askadam.gr/%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AD%CF%82/hardware/psu-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC/%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-corsair-rmx-series-modular-rm550x-550watt-cp-9020090-eu.html?ref=bestprice.gr

και 10 χρονια

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=49492&cat=17

 

Υποθέτω πως δεν εχει καμια σημασια το κατάστημα απλα το δευτερο εχει ενημερώσει το σαιτ.

 

Οπότε εχει 10 σωστα?!! Its a game changer και ξεχνάω το evga g2 με τα 7 και την 10% υψηλοτερη τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι και εγω στο θέμα μιας και ειδα αυτο http://www.corsair.com/en-us/company/press-release/corsair-extends-select-psu-warranties-from-7-years-to-10-years

 

To rmx 550 που θέλω υποτίθετε πως εχει 7 χρόνια. http://www.askadam.gr/%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AD%CF%82/hardware/psu-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC/%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-corsair-rmx-series-modular-rm550x-550watt-cp-9020090-eu.html?ref=bestprice.gr

και 10 χρονια

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=49492&cat=17

 

Υποθέτω πως δεν εχει καμια σημασια το κατάστημα απλα το δευτερο εχει ενημερώσει το σαιτ.

 

Οπότε εχει 10 σωστα?!! Its a game changer και ξεχνάω το evga g2 με τα 7 και την 10% υψηλοτερη τιμη.

Κατ εμέ ψάχνεις ψίλους στα άχυρα. Ξέρεις τι σημαίνει 7 χρόνια? Τι θα έχει συμβεί μετά από 7 χρόνια? Που θα βρίσκεται η τεχνολογία σε 7 χρόνια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ εμέ ψάχνεις ψίλους στα άχυρα. Ξέρεις τι σημαίνει 7 χρόνια? Τι θα έχει συμβεί μετά από 7 χρόνια? Που θα βρίσκεται η τεχνολογία σε 7 χρόνια?

εχω ενα 550 thermaltake 8 χρονια και παει τρενο. Δεν θα με χαλαγε να εχει ακομη εγγυηση. αλλωστε δεν ειναι μονο η εγγυηση ειναι οτι ο βασικος ανταγωνιστης του ειναι πιο ακριβος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ εμέ ψάχνεις ψίλους στα άχυρα. Ξέρεις τι σημαίνει 7 χρόνια? Τι θα έχει συμβεί μετά από 7 χρόνια? Που θα βρίσκεται η τεχνολογία σε 7 χρόνια?

καλημερα ψαχνω ενα τροφοδοτικο γ να κανω οβερκλοκ εναν g3258 εχετε να μ προτείνετε  καποιο  απο 50 -70 ευρω !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...