Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

PS: O 980/990X ηταν στα στα 32nm με την ονομασια westemere/gulftown, ιδια αρχιτεκτονικη που χρησιμοποιηθηκε αργοτερα για τους xeon x5650 κλπ. Ο 920 ηταν στα 45nm (nehalem).

 

Έχεις δίκιο, δεν το θυμόμουν (έχουν περάσει και χρόνια και δεν είχα ποτέ 1366 σύστημα). Η πλάκα είναι ότι ο γνωστός μου με τον 920 έχει πάρει Χεον 5660 τώρα, αλλά παρόλα αυτά δεν το θυμόμουν ότι είχε αλλάξει η λιθογραφία. Πάντως, όπως φάνηκε και στις αλλαγές που έκανε η Intel τα τελευταία χρόνια, η αλλαγή στο μέγεθος των transistors δεν είχε πάντα ανάλογη μείωση του θερμικού φορτίου. Άρα, το θερμικό κομμάτι είναι πολυπαραγοντικό και όχι απόλυτα ανάλογο της λιθογραφία.

 

Ως προς το Rm750 που είπες, επειδή τυχαίνει να το έχω, σήμερα δεν θα το ξανα-έπαιρνα. Τότε ήταν καλή επιλογή γιατί εκεί γύρω δεν υπήρχαν και πολλά golden και modular. Με τα λεφτά που είχα δώσει τότε (120-130€ πριν κανά χρόνο), θα πήγαινα σήμερα με κλειστά τα μάτια σε αυτά που σου προτάθηκαν, δηλαδή Super Flower 750 Green ή EVGA SuperNova 750 G2, και επίσης θα σου πρότεινα να δείς και το Cooler Master V750. Είναι και σε πολύ καλά λεφτά.

Σε φόρτο μόνο τον επεξεργαστή .. Full load κάρτα/ες και επεξεργστης μαζί ξεφευγα πάνω από τα 500 στο σύστημα!

 

Να λοιπόν γιατί πρέπει να πάρει 750άρι ο Trilobyter. :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα βοηθεια στην επιλογη τροφοδοτικου, Αυτο της υπογραφης μου θα το δωσω στον αδερφο μου (το δικο του παρεδωσε πνευμα χτες) Σκεφτομουν για καποιο evga λογω της μεγαλης εγγυησης, η το coolermaster v650, Το ποσο που μπορω να διαθεσω ειναι 130, ομως επειδη η αγορα θα γινει με πιστωτικη, θα μπορουσα να δωσω και κατι παραπανω εαν πραγματικα αξιζε. 
Στο σημειο αυτο να αναφερω πως με ενδιαφερει να ειναι τουλαχιστον semi modular. Δεν εχω σκοπο να βαλω δυο καρτες στο pc μου, ομως μου αρεσει να κανω overclock στους επεξεργαστες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα βοηθεια στην επιλογη τροφοδοτικου, Αυτο της υπογραφης μου θα το δωσω στον αδερφο μου (το δικο του παρεδωσε πνευμα χτες) Σκεφτομουν για καποιο evga λογω της μεγαλης εγγυησης, η το coolermaster v650, Το ποσο που μπορω να διαθεσω ειναι 130, ομως επειδη η αγορα θα γινει με πιστωτικη, θα μπορουσα να δωσω και κατι παραπανω εαν πραγματικα αξιζε. 

Στο σημειο αυτο να αναφερω πως με ενδιαφερει να ειναι τουλαχιστον semi modular. Δεν εχω σκοπο να βαλω δυο καρτες στο pc μου, ομως μου αρεσει να κανω overclock στους επεξεργαστες μου.

 

Αυτά που κοιτάς είναι τα εξής, κατά την γνώμη μου:

1. http://www.skroutz.gr/s/5624913/CoolerMaster-V750-Semi-Modular.html

2. http://www.skroutz.gr/s/4633378/EVGA-SuperNOVA-750-G2.html

3. http://www.skroutz.gr/s/6327041/Antec-EDG750.html(Seasonic)

 

Πιό οικονομική και αξιόπιστη λύση το http://www.skroutz.gr/s/4056011/CoolerMaster-V650-Semi-Modular.html, αλλά μπορείς και αυτό 

http://www.e-shop.gr/super-flower-leadex-gold-series-650w-sf-650f14mg-p-PER.811702που είναι η κορυφαία σειρά της Super FLower. 

 

Όλα τα παραπάνω είναι καλά και αξιόπιστα, όπως είναι και αρκετά ήσυχα. Βλέπεις 2-3 reviews και αποφασίζεις. Θα έπαιρνα 750άρι πάντως, γιατί ποτέ δεν ξέρεις ποιά κάρτα μπορεί να βρεθεί στον δρόμο σου στο μέλλον, ή αν με αλλάγή πλατφόρμας κάποια στιγμή πας σε πιό ενεργοβόρο επεξεργαστή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα βοηθεια στην επιλογη τροφοδοτικου, Αυτο της υπογραφης μου θα το δωσω στον αδερφο μου (το δικο του παρεδωσε πνευμα χτες) Σκεφτομουν για καποιο evga λογω της μεγαλης εγγυησης, η το coolermaster v650, Το ποσο που μπορω να διαθεσω ειναι 130, ομως επειδη η αγορα θα γινει με πιστωτικη, θα μπορουσα να δωσω και κατι παραπανω εαν πραγματικα αξιζε. 

Στο σημειο αυτο να αναφερω πως με ενδιαφερει να ειναι τουλαχιστον semi modular. Δεν εχω σκοπο να βαλω δυο καρτες στο pc μου, ομως μου αρεσει να κανω overclock στους επεξεργαστες μου.

http://www.e-shop.gr/super-flower-leadex-gold-series-750w-sf-750f14mg-p-PER.811703

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμαμαι απο προηγουμενο σου Post εχεις τον I5 2500k και καρτα γραφικων την R9 270.Αν ισχυουν αυτα πραγματικα αναρωτιεμαι για ποιο καταραμενο λογο να δωσει τοσα χρηματα για τροφοδοτικο οταν τον καλυπτει και ενα 550,αντε 650ρι στην χειροτερη των χειροτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα κι εγώ μια βοήθεια, για το θέμα που έκανα Link.png Site: εδώ που πιθανόν θα περιλαμβάνει:

  • ASROCK H81M-HDS RETAIL
  • INTEL PENTIUM DUAL CORE G3240 3.10GHZ LGA1150 - BOX
  • KINGSTON 8GB (2X4GB) 1333MHZ DDR3
  • SAMSUNG 850 EVO 250GB
  • SEASONIC S12II-350  BRONZE 350W
  • TP-LINK TL-WN881ND 300MBPS WIRELESS N PCI EXPRESS ADAPTER

να ρωτήσω αν το τροφοδοτικό αυτό είναι το καταλληλότερο και αν έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο ή πιο οικονομικό. Το σύστημα σίγουρα έχει χαμηλή κατανάλωση, θέλω να είναι και ποιοτικό (από το insomnia το κόλλησα αυτό  :devil: ). Budget γύρω στα €50, σε αυτά τα watt δε νομίζω να ξεφεύγει πολύ η τιμή αλλά όλες οι προτάσεις δεκτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο το βρήκες το Seasonic; Σκοπεύεις να βάλεις κάρτα γραφικών στο μέλλον;

Link.png Site: SEASONIC S12II-350 BRONZE 350W €55 στο e-shop και όχι δεν θα μπει κάρτα γραφικών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε τότε το BeQuiet System Power 7 400W στα 42 ευρώ. Το Seasonic εκτός του ότι είναι πολύ ακριβό για 350W κάνει και αρκετό θόρυβο.

Λες ότι δεν δικαιολογείται η διαφορά τιμής ε? Σημαντικό αυτό για το θόρυβο, καλά που μου το είπες  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμαμαι απο προηγουμενο σου Post εχεις τον I5 2500k και καρτα γραφικων την R9 270.Αν ισχυουν αυτα πραγματικα αναρωτιεμαι για ποιο καταραμενο λογο να δωσει τοσα χρηματα για τροφοδοτικο οταν τον καλυπτει και ενα 550,αντε 650ρι στην χειροτερη των χειροτερων.

Τροφοδοτικο και κουτι δεν αλλαζεις και τοσο συχνα οπως αλλαζεις καρτα γραφικων. Επισεις οτνα κανεις oc το tdp μπορει να ανεβει αρκετα. Σημερα μπορει να μου δινει καποιο αερα, αυριο μπορει να ειναι οριακα. Με 30 η 40 ευρω που θα "γλυτωσω" τωρα θα μπορεσω σε 3 χρονια να "προσθεσω" 300w πχ στο τροφοδοτικο μου? Δεν νομιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...