Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λες ότι δεν δικαιολογείται η διαφορά τιμής ε? Σημαντικό αυτό για το θόρυβο, καλά που μου το είπες  :-)

Φυσικά και δικαιολογείτε,δεν έχουν καμμιά σχἐση.

Αθὀρυβο είναι και το seasonic, μην ακούς ότι νά'ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

α)Το είχες ποτέ σε pc σου;

β)Δικαιολογειται τόσο ακριβό 350αρι για τέτοιο σύστημα;

 

α)Ναι, τι θες να μάθεις;

β)Αν θες ποιότητα θα την πληρώσεις,αλλιώς υπάρχουν και φθηνότερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα δε θα έδινα τόσα λεφτά για τροφοδοτικό 350W Bronze. Το είχα και γω αλλά περισσότερα watts και είχε θέμα στον controller με αποτέλεσμα να ανεβάζει πολλές στροφές το ανεμιστηρακι και να κάνει αρκετά ενοχλητικό θόρυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σου είχα πει και άλλη φορά το δικό σου ήταν άλλη σειρά και σου έκατσε στραβή,αυτό δεν πάει να πει ότι όλα τα seasonic έχουν πρόβλημα.

Όσο για το bronze κτλ,θυμάσαι το review με το αντίστοιχο superflower που είναι gold τι κινέζικους πυκνωτές έχει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το θυμάμαι, απλά η σειρά Μ με την σειρά S έχουν τον ίδιο controller. Επίσης να δεχτώ ότι μου έτυχε ελαττωματικο αλλά έχω διαβάσει πολλά παράπονα στο site της Newegg σχετικά με τον θόρυβο. Άρα από εκεί συμπερανα ότι δεν ήταν μόνο το δικό μου τελικά. Δεν διαφωνω ότι το Seasonic είναι ποιοτικό τροφοδοτικό, απλά λέω ότι ο ανεμιστήρας του έχει θέμα και ότι δε θα έδινα τόσα λεφτά για 350W,αφου με 60 ευρώ παίρνεις το CoolerMaster g550m.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην παρακάτω σύνθεση:

Cpu: Link.png Site: i5-4460
Mobo: Link.png Site: Asrock H97M Pro4
Ram: Link.png Site: Corsair Vengeance 8GB
Case: Link.png Site: CoolerMaster Silencio 650 Pure
Monitor:Link.png Site: LG 23MP67VQ
HDD: Link.png Site: WD Caviar Blue 1TB   +  Link.png Site: Crucial MX100 256GB SSD

 

και με την προσθήκη μιας κάρτας γραφικών αργότερα, που από πλευράς κατανάλωσης η πιο απαιτητική φαντάζομαι είναι η 280x με φτάνει ένα τροφοδοτικό 550W ή να κοιτάζω για παραπάνω; Η αγορά της gpu θα γίνει σε 1-2 μήνες, οπότε δεν ξέρω σίγουρα ποια θα πάρω αλλά αν βολέψει θα προτιμήσω μια της Nvidia. 960/970 ανάλογα με την τιμή που θα βρω.

 

Η σειρά TS της XFX έχει καμμιά διαφορά από την XTR εκτός από το ότι τα 2α είναι modular;

Link.png Site: Αυτό τι διαφορά έχει από Link.png Site: αυτό ξέρουμε; Στο site της XFX βλέπω ένα 550άρι xtr...

Και τέλος, από θερμοκρασίες/θόρυβο πως τα πάνε;
Παίζει καμία καλύτερη πρόταση πιο οικονομική; Κατά προτίμηση semi/full modular γιατί το κουτί που έχω δεν έχει πολύ χώρο για cable management απ'ότι διαβάζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α)Ναι το θυμάμαι, απλά η σειρά Μ με την σειρά S έχουν τον ίδιο controller. Επίσης να δεχτώ ότι μου έτυχε ελαττωματικο αλλά έχω διαβάσει πολλά παράπονα στο site της Newegg σχετικά με τον θόρυβο. Άρα από εκεί συμπερανα ότι δεν ήταν μόνο το δικό μου τελικά. Δεν διαφωνω ότι το Seasonic είναι ποιοτικό τροφοδοτικό, απλά λέω ότι ο ανεμιστήρας του έχει θέμα και ότι

β)δε θα έδινα τόσα λεφτά για 350W,αφου με 60 ευρώ παίρνεις το CoolerMaster g550m.

 

α)Δεν θέλω να επεκταθώ περισσότερο πάνω σ'αυτό ότι ήταν να πω  τό'πα,είσαι ένα δυσαρεστημένος πελάτης της συγκεκριμένης εταιρείας και φυσιολογικό είναι να έχεις μια τέτοια αντιμετώπιση απέναντί της, στην θέση σου μπορεί και εγώ να έλεγα τα ίδια,όμως έχουν περάσει από τα χέρια μου και γνωστών μου πάνω από καμμιά δεκαριά διαφόρων ειδών  Seasonic και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.

Όσο για το Newegg χωρίς να κάτσω να διαβάσω και πολλά οι βαθμολογίες τους είναι μια χαρά http://www.newegg.com/Product/ProductList.aspx?Submit=ENE&N=100006519%2050001697%2040000058%20600014081%20600014068&IsNodeId=1&SubCategory=58&Manufactory=1697&SpeTabStoreType=1

β)Όπως σου είπα και προηγουμένως η ποιότητα πληρώνεται και το CoolerMaster μπορεί να έχει την ποσότητα(που στην παρούσα φάση είναι ανούσια),αλλά δεν έχει την ανάλογη ποιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παλικάρια,

 

Λοιπόν, ίσως ακουστεί γελοίο αλλά, ένα "300άρι" τρφοδοτικό (πιο πολύ 150 θα είναι φαντάζομαι) με 20-πιν και 4-πιν , μπορεί να υποστηρίξει επεξεργαστή με tdp 65w ή 74w, ενσωματομένη κάρτα γραφικών (G31) και ένα δίσκο?

 

Περισσότερο ανησυχώ για το γεγονός ότι έχει 20πιν τροφοδοσία, αλλά και για την μικρή ονομαστική του δύναμη (300 δεν είναι με καμία Παναγία). Πριν δούλευε μια χαρά με socket 468 Pentium 4 και 2-3 δίσκους.

 

Ευχαριστώ! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς http://www.e-shop.gr/heroichi-300w-p4-bulk-p-PER.700121

 

Heroichi 300w ούτε βάψιμο δεν έχει :P , και έναν μονό 8άρι ανεμιστήρα...

 

Απλά το σύστημα μαξ να θέλει 80-90 βαττ, τανίες και ελάχιστο ιντερνετ, για αυτό ρωτάω μπας και...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα καταρχάς :rolleyes:

Τα heroichi(hec) ήταν μια χαρά τροφοδοτικά στον καιρό τους,από κει και πέρα όντως 300άρι με τα σημερινά δεδομένα* δεν είναι ,αλλά εγώ θα το έβαζα σε ένα σύστημα σαν αυτό που λές .

 

*Πρότυπo ATX 2.x και μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άνοιξα και φαινόταν ψεύτικο :P Αλλά, will give it a shot! :)

 

Ευχαριστώ!

 

(Ελπίζω μην κάψει τίποτα μονάχα! Αυτό ας πάει στο #^&%$)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε συ τι περίμενες, τίποτα σιδεριές για ψύκτρες νά..(με το συμπάθειο  :P ),300άρι τροφοδοτικό είναι .

Και μην ανησυχείς δεν θα πάθει τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά θέλω τροφοδοτικό για το εξής σύστημα :

θα θελα να μου πείτε ό,τι καλύτερο έχετε να προτείνετε, γύρω στα 20~25 € όμως . Ο υπολογιστής προορίζεται για χρήση γραφείου.

Εγώ  έχω βρει αυτό http://www.e-gate.gr/force-500w-12cm-fan-psu-force-500.html, αξίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...