Προς το περιεχόμενο

Η Εξτρεμαδούρα της Ισπανίας κάνει τη μετάβαση σε Linux και opensource λογισμικό σε 40.000 υπολογιστές


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ισπανική περιφέρεια της Εξτρεμαδούρας ανακοίνωσε ότι θα χρησιμοποιήσει λογισμικό ανοικτού κώδικα σε 40.000 υπολογιστές της κυβέρνησης, συμπεριλαμβανομένης μιας custom Linux διανομής με την ονομασία Sysgobex.Σύμφωνα με τους υπολογισμούς της κυβέρνησης, με τη μετάβαση αυτή θα εξοικονομηθούν € 30 εκατ. το χρόνο, ένα ποσό ιδιαίτερα σημαντικό δεδομένου τις οικονομικές προκλήσεις της Ισπανίας. Η κυβέρνηση χρησιμοποιεί ήδη λογισμικό ανοικτού κώδικα σε 150 υπολογιστές σε διάφορα υπουργεία, όπως το Υπουργείο Ανάπτυξης, Πολιτισμού και Απασχόλησης.

 

Η προηγούμενη κυβέρνηση είχε κάνει ήδη την μετάβαση σε 70.000 υπολογιστές σε σχολεία της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και 15.000 υπολογιστές στον τομέα της υγείας, με μια τοπική διανομή Linux που ονομάζεται Linex.

 

Link.png Site: theinquirer.net

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι εγκάρδιες χειραψίες των πολιτικών μας με τον Bill Gates δεν νομίζω ότι μας οδηγούν προς αυτή την κατεύθυνση. Στην Ελλάδα γκουρού την πληροφορικής δεν θεωρείται αυτός που παίζει για παράδειγμα το Linux στα δάχτυλα αλλά αυτός που έχει ECDL!!!

  • Like 20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύχομαι και στα δικά μας..

Ναι, κάτσε να μάθεις στον Έλληνα δημόσιο υπάλληλο που με το ζόρι έμαθε να κουνάει το ποντίκι του υπολογιστή στα windows το Linux....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μιλήσω μόνο για τις εφορίες. μερικά προγράμματα έχουν γραφτεί μόνο για windows. τα προγράμματα μας στο γραφείο τρέχουν μόνο σε windows.

 

στον ιδιωτικό τομέα για τον όγκο δουλειάς που έχουμε καμία έταιρεια δεν αναλαμβάνει να φτιάξει λογιστικό πρόγραμμα σε λίνουξ.

 

είναι οι εκτυπωτές οι φορολογικοί μηχανισμοί και ένα κάρο πράγματα που ο μέσος/ανώτερος χρήστης δεν μπορεί να αντιμετωπίσει.

 

Άντε γιατί συνέχεια ακούω η τάδε χώρα το ένα η τάδε χώρα το άλλο.

 

Στην ελλάδα για να ανοίξεις εταιρεία μέχρι πέρισυ έπρεπε να διαβάσεις 9 τόμους κώδικα.

Η φορολογία εισοδήματος είναι τρεις τόμοι και ούτω καθεξής.

 

Τα δεδομένα στην ελλάδα δεν είναι σταθερά. Αλλάζουν κάθε χρόνο.

  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα αυτός ο τσάμπας μας έχει φάει όλους. Ας μας πει κάποιο καλο παιδί και το ποσό για Enterprise συμβόλαιο υποστήριξης 24x7 σε open source λειτουργικά συστήματα και εφαρμογές και να δούμε μετα αν κάτι είναι τσάμπα, φθηνό ή ακριβό.

 

Γιατι δεν εννοείται οτι ενας τέτοιος ολόκληρος οργανισμός ή εταιρείες τέτοιου μεγέθους να λειτουργούν χωρίς συμβόλαια υποστήριξης και να επαφίεται στο καθε community για λύση προβλημάτων λειτουργίας που θα εμφανιστούν. Αν κάποιος θεωρεί οτι μπορεί να γίνει τότε σίγουρα δεν έχει ιδεα απο λειτουργία μηχανογράφησης σε κρίσιμα σημεία. Και τα συμβόλαια υποστήριξης είναι το πραγματικό κόστος και όχι τα licenses σε τόσο μεγάλα περιβάλλοντα. Εκεί το κόστος υποστήριξης σε open source συστήματα είναι πιο ακριβό απο τα wintel συστήματα (βλεπε microsoft και πλατφορμες που βασίζονται σε αυτήν) και σε βάθος χρόνου 3ετίας και 5ετίας (τα συνηθισμένα διαστήματα προγραμματισμου κόστους δηλαδή) το κόστος τελικά είναι ίδιο. Ρωτήστε λίγο στην "πιάτσα" και θα μάθετε.......με λίγα λόγια ο τσάμπας δεν υπάρχει και δεν υπήρχε ποτέ....είναι σαν να περιμένεις τον Αή Βασίλη...

 

Σε μικρα γραφεία μέχρι 20-30 χρήστες ίσως υπο προυποθέσεις το open source να βγεί όντως φθηνότερο σε βάθος χρόνου. Αλλα και πάλι θελω πολύ να δώ ποσο θα πάρει κάποιος administrator για διορθωσει προβλήμα που θα περιλαμβάνει βάση δεδωμένων, email server κτλπ.κτλπ. Έιναι αυτό που λέμε "και αν σου κάτσει;".

 

Αυτα τα λίγα απο ανθρωπο που έχει δεί και τα δύο συστήματα (wintel και open source) σε εταιρείες απο 5 αλλα μεχρι και πάνω απο 100 χρήστες και στον παρόν περιβάλλον εργασίας ανω τους 1000 οπου συνυπαρχει ms και open source software...

 

 

 

 

ΥΓ. Και εγώ αυτό πιστευα παλιά....open source και τα μυαλα στα καγκελα...f**** ms κτλπ.....τωρα που τα έχω δει απο μέσα και εφαγα τα σκ***, σχεδον έχει γίνει η αγαπημένη μου εταιρεία, γιατί όταν ο πελάτης ή ο εργοδότης ζητάει λύση ΧΘΕΣ(ή μαλλον καλύτερα προχθές :P) τοτε λυπάμαι αλλα το community χωλένει και δεν μπορώ να κοιμάμαι ύσηχος βασιζόμενος αν θα του ********* του καθένα να απαντήσει σε ένα πρόβλημα που έχω και δεν μπορώ/γνωρίζω/εχω χρόνο να λύσω. Συμβόλαια με SLA είτε σε microsoft για wintel είτε σε Red Hat και λοιπούς για open source για έναν καλο ύπνο :P

  • Like 22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μιλήσω μόνο για τις εφορίες. μερικά προγράμματα έχουν γραφτεί μόνο για windows. τα προγράμματα μας στο γραφείο τρέχουν μόνο σε windows.

 

στον ιδιωτικό τομέα για τον όγκο δουλειάς που έχουμε καμία έταιρεια δεν αναλαμβάνει να φτιάξει λογιστικό πρόγραμμα σε λίνουξ.

 

είναι οι εκτυπωτές οι φορολογικοί μηχανισμοί και ένα κάρο πράγματα που ο μέσος/ανώτερος χρήστης δεν μπορεί να αντιμετωπίσει.

 

Άντε γιατί συνέχεια ακούω η τάδε χώρα το ένα η τάδε χώρα το άλλο.

 

Στην ελλάδα για να ανοίξεις εταιρεία μέχρι πέρισυ έπρεπε να διαβάσεις 9 τόμους κώδικα.

Η φορολογία εισοδήματος είναι τρεις τόμοι και ούτω καθεξής.

 

Τα δεδομένα στην ελλάδα δεν είναι σταθερά. Αλλάζουν κάθε χρόνο.

 

QFE

 

Το εχω γραψει το ιδιο δεκαδες φορες. Δεν ειναι μονο το λειτουργικο, αν ηταν ετσι τοτε ολα θα ηταν ροδινα. Μερικοι νομιζουν οτι ενας υπολογιστης ενος υπαλληλου τρεχει μονο office και web εφαρμογες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα λέει ο MichalisCorsa. Πόσο θα ήθελα να έβλεπα τρώνε τα μούτρα τους από τα τρελά bugs του "όπεν σούρς" ενώ είναι σε πελάτη που θέλει να δουλέψει άμεσα

3t7xpj.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήμασταν μια σοβαρή χώρα θα προσλαμβάναμε προγραμματιστές open source για δημόσιους υπαλλήλους (500? 1000?) με παράλληλη απόλυση άλλων τόσων δημόσιων υπαλλήλων που δεν προσφέρουν τίποτα, έτσι θα λύναμε το πρόβλημα του support.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά μου τη δεινει στα νευρα οταν ο καθε ασχετος μπενει σε θεματα σαν και αυτο,λέει οτι βλακεια εχει ακουσει χωρις να εχει επιγνωση απο linux και το κυριότερο, χωρις να τεκμηριωνει την απαντηση του

 

Μάλιστα αυτός ο τσάμπας μας έχει φάει όλους. Ας μας πει κάποιο καλο παιδί και το ποσό για Enterprise συμβόλαιο υποστήριξης 24x7 σε open source λειτουργικά συστήματα και εφαρμογές και να δούμε μετα αν κάτι είναι τσάμπα, φθηνό ή ακριβό.

 

Γιατι δεν εννοείται οτι ενας τέτοιος ολόκληρος οργανισμός ή εταιρείες τέτοιου μεγέθους να λειτουργούν χωρίς συμβόλαια υποστήριξης και να επαφίεται στο καθε community για λύση προβλημάτων λειτουργίας που θα εμφανιστούν. Αν κάποιος θεωρεί οτι μπορεί να γίνει τότε σίγουρα δεν έχει ιδεα απο λειτουργία μηχανογράφησης σε κρίσιμα σημεία. Και τα συμβόλαια υποστήριξης είναι το πραγματικό κόστος και όχι τα licenses σε τόσο μεγάλα περιβάλλοντα. Εκεί το κόστος υποστήριξης σε open source συστήματα είναι πιο ακριβό απο τα wintel συστήματα (βλεπε microsoft και πλατφορμες που βασίζονται σε αυτήν) και σε βάθος χρόνου 3ετίας και 5ετίας (τα συνηθισμένα διαστήματα προγραμματισμου κόστους δηλαδή) το κόστος τελικά είναι ίδιο. Ρωτήστε λίγο στην "πιάτσα" και θα μάθετε.......με λίγα λόγια ο τσάμπας δεν υπάρχει και δεν υπήρχε ποτέ....είναι σαν να περιμένεις τον Αή Βασίλη...

 

Σε μικρα γραφεία μέχρι 20-30 χρήστες ίσως υπο προυποθέσεις το open source να βγεί όντως φθηνότερο σε βάθος χρόνου. Αλλα και πάλι θελω πολύ να δώ ποσο θα πάρει κάποιος administrator για διορθωσει προβλήμα που θα περιλαμβάνει βάση δεδωμένων, email server κτλπ.κτλπ. Έιναι αυτό που λέμε "και αν σου κάτσει;".

 

Αυτα τα λίγα απο ανθρωπο που έχει δεί και τα δύο συστήματα (wintel και open source) σε εταιρείες απο 5 αλλα μεχρι και πάνω απο 100 χρήστες και στον παρόν περιβάλλον εργασίας ανω τους 1000 οπου συνυπαρχει ms και open source software...

 

 

 

 

ΥΓ. Και εγώ αυτό πιστευα παλιά....open source και τα μυαλα στα καγκελα...f**** ms κτλπ.....τωρα που τα έχω δει απο μέσα και εφαγα τα σκ***, σχεδον έχει γίνει η αγαπημένη μου εταιρεία, γιατί όταν ο πελάτης ή ο εργοδότης ζητάει λύση ΧΘΕΣ(ή μαλλον καλύτερα προχθές :P) τοτε λυπάμαι αλλα το community χωλένει και δεν μπορώ να κοιμάμαι ύσηχος βασιζόμενος αν θα του ********* του καθένα να απαντήσει σε ένα πρόβλημα που έχω και δεν μπορώ/γνωρίζω/εχω χρόνο να λύσω. Συμβόλαια με SLA είτε σε microsoft για wintel είτε σε Red Hat και λοιπούς για open source για έναν καλο ύπνο :P

Καταρχάς φιλε μου κανεις δεν ειπε οτι την υποστηριξη δεν την πληρώνεις,αλλα πραγματικα πως γινετε να ειναι αληθεια αυτο που αναφερεις με μαυρισμενα γραμματα κιολας"το κόστος τελικά είναι ίδιο" και ταυτοχρονα η Ισπανια απο τη μεταβαση αυτη να κερδιζει

30 εκατ. το χρόνο.

 

Το ιδιο εκανε και η Γαλλια

          Στο αρθρο αναφερετε "Υπολογίζεται ότι θα εξοικονομηθούν έως και 7 εκατομμύρια το χρόνο σε σχέση με τη μετάβαση σε Vista."

 

Υπαρχουν κι αλλα παραδειγματα συγγεκριμενα Κινα και  Ρωσια εχουν κανει τη μεταβαση απο windows σε linux και μην μου πεις οτι δυο υπερδυναμεις σαν κι αυτες δεν περασαν απο κοσκινο ολες τις παραμετους για να προβουν σε τετοια αλλαγη!

 

 

Όπως τα λέει ο MichalisCorsa. Πόσο θα ήθελα να έβλεπα τρώνε τα μούτρα τους από τα τρελά bugs του "όπεν σούρς" ενώ είναι σε πελάτη που θέλει να δουλέψει άμεσα

3t7xpj.jpg

 

Καλα οτι να ναι ετσι?

Εδω ακομα και οι ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ Αμερικανοι παραδεχτικαν οτι το λειτουργικο της Αμερικανικης ετεριας microsoft ειναι για τα μπαζα και τα σουταραν!!!!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήμασταν μια σοβαρή χώρα θα προσλαμβάναμε προγραμματιστές open source για δημόσιους υπαλλήλους (500? 1000?) με παράλληλη απόλυση άλλων τόσων δημόσιων υπαλλήλων που δεν προσφέρουν τίποτα, έτσι θα λύναμε το πρόβλημα του support.

 

Στην Ελλάδα μέχρι πρότεινος υπήρχε πελατειακή σχέση μεταξύ βουλευτών και υπαλλήλων δημοσίου γιαυτό δεν έπαιξε ποτέ αυτό το σενάριο.

 

Τέσπα καλό το open source αλλά για τα 12Giga βάσης των λογιστικών προγραμμάτων που έχουμε στην δουλειά δεν εμπιστεύομαι τίποτα άλλο από Windows Server 2012 + Microsoft SQL Server Standard Edition. Ναι τα πληρώσαμε 5 χιλιάρικα αλλά έχουμε υποστήριξη 24/7  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...