Προς το περιεχόμενο

Επικυρωμένο αντίγραφο πτυχίου αγγλικών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά μακριά από την υπηρεσία του ΥΠΕΞ! Πρώτον αργεί άπειρα να διεκπαιρεώσει την παραμικρή υπόθεση και δεύτερον ποιοτικά δεν είναι καλές εξ όσον γνωρίζω οι μεταφράσεις του.

 

εγώ έκανα τη δουλειά μου και σε πολύ καλή τιμή εδώ:

 

https://www.facebook.com/meta.phrasis.7?fref=ts

 

είναι δικηγόρος μεταφράστρια και πολύ συνεπής και ακριβής στη δουλειά της.

Εξαφανίστηκε το ποστάρισμά μου ή μαλακία έκανα....

 

Τεσπα..να τα ξαναγράψω.

 

Ο δικηγόρος ΔΕΝ έχει σπουδάσει μετάφραση, και γι'αυτόν τον λόγο ΔΕΝ μεταφράζει. Δίνει την δουλειά σε μεταφραστή και λειτουργεί ως μεσάζοντας, ανεβάζοντας έτσι την τιμή. Οπότε, όταν θέλουμε μεταφράσεις, είτε σε ορκωτούς μεταφραστές είτε στο ΥΠΕΞ.

 

Επίσης, καμιά επίσημη υπηρεσία ξένου κράτους δεν θα δεχτεί μετάφραση υπογεγραμμένη από έλληνα δικηγόρο.

ΜΟΝΟ οι μεταφράσεις του ΥΠΕΞ γίνοντςι δεκτές σε δημόσιες υπηρεσίες εξωτερικού.

 

Αν θέλετε να πληρώνετε παραπάνω, δίνετε μεταφράσεις σε δικηγόρους, να βγάζουν κανά εξτρατζίδικο βάζοντας απλά μια τζίφρα σε μετάφραση άλλου (και χωρίς να είστε σίγουροι αν η μετάφραση έγινε από άτομο που γνωρίζει πώς ή από κανάν εξασκούμενο ή υπάλληλο του γραφείου του δικηγόρου.....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε δικηγόρο μετάφραζα τα πάντα κ γω σε όλα τα dealings μου με το ελλαδιστάν δημόσιο.Ειδικά τα χαρτιά για αναγνωρίσεις πτυχίων,μάστερ κτλ,χαρτιά κλινικής εμπειρίας από τη Βρετανία (αυτά καν δεν τα μετάφραζε το ΥΠΕΞ) , συμβόλαια από τη δουλειά,το σύμφωνο συμβιωσης,συμβόλαια σπιτιού,χαρτιά υιοθεσίας κοκ.Σε μια μέρα μου τα χε έτοιμα πάντα η δικηγόρος κ έπιαναν σε όλους τους κρατικούς οργανισμούς του ελλαδιστάν.Το ΥΠΕΞ πριν καμιά 10ετια που είχα πάει κανα δυο βδομάδες ήθελε να τις ετοιμάσει.Κλαιν,δικηγόρος πάντα για γρήγορη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε δικηγόρο μετάφραζα τα πάντα κ γω σε όλα τα dealings μου με το ελλαδιστάν δημόσιο.Ειδικά τα χαρτιά για αναγνωρίσεις πτυχίων,μάστερ κτλ,χαρτιά κλινικής εμπειρίας από τη Βρετανία (αυτά καν δεν τα μετάφραζε το ΥΠΕΞ) , συμβόλαια από τη δουλειά,το σύμφωνο συμβιωσης,συμβόλαια σπιτιού,χαρτιά υιοθεσίας κοκ.Σε μια μέρα μου τα χε έτοιμα πάντα η δικηγόρος κ έπιαναν σε όλους τους κρατικούς οργανισμούς του ελλαδιστάν.Το ΥΠΕΞ πριν καμιά 10ετια που είχα πάει κανα δυο βδομάδες ήθελε να τις ετοιμάσει.Κλαιν,δικηγόρος πάντα για γρήγορη δουλειά.

Με το ελλαδιστάν δημόσιο. Για πάρε ελληνικό χαρτί και μετάφρασέ το στα αγγλικά σε δικηγόρο και τράβα να κάνεις νταλαβέρι με το αγγλικιστάν δημόσιο και τα ξαναλέμε.

 

Και αν πήγαινες σε ορκωτό μεταφραστή εδώ στην Ελλάδα καλύτερη τιμή θα είχες, γιατί δεν παίζει μεσάζοντας (εκτός αν θέλει να το παίξει μάγκας ο τύπος και χτυπήσει αμοιβή ίσα με του δικηγόρου για να βγάλει περισσότερο κέρδος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επικοινώνησα τηλεφωνικώς με το Hellenic American Union και πλέον (Ιούλιος 2023) δεν δέχονται εξυπηρέτηση πελατών με φυσική παρουσία. Πρέπει να στείλεις ένα σωρό χαρτιά και μέσα σε αυτά το επίσημο πτυχίο Αγγλικών (το οποίο αν χαθεί/σκιστεί δεν ξαναεκτυπώνετε ξανά) και να περιμένεις 1 εβδομάδα για να στο στείλουν πίσω, πάλι ταχυδρομικώς. Το συνολικό κόστος βγαίνει στα 5ε μεταφορικά + 12ε επικύρωση + 5ε μεταφορικά. Προσωπικα κοιτάω για δικηγόρο με ένα ελαφρώς πιο αθξημένο κόστος αλλά με 0 αναμονή και χαρτούρα (τίτλος ECPE, ταυτότητα, 30 ευρώ, 15-20' αναμονή).

image.png.bf4ccb71c80db1df9bc328b130138e6a.png

 

Επεξ/σία από vagman1821
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος δεν τα βιάζεται, πάει μεταφραστικό ΥΠΕΞ στου Ψυρρή (αφού έχει επικυρώσει σε δικηγόρο, αντίγραφο του αυθεντικού). Με το αντίγραφο γίνεται και η μετάφραση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τριτοβάθμια εκπαίδευση δεν χρειάζεται καμία μετάφραση, απλή επικύρωση ζητάνε απο HUA (ή όποιο οργανισμό το πήρες) ή δικηγόρο. Εξάλλου, αυτό είναι και το κεντρικό θέμα του νήματος αν δεν κάνω λάθος.

Επεξ/σία από vagman1821
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...