Προς το περιεχόμενο

Επιστροφη ΦΠΑ σε ατομικη επιχειρηση


bill777

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

Σε 1 μιση μηνα  περιπου θα κανουμε εναρξη μιας ατομικης επιχειρησης , Οπως καταλαβαινετε καποιες απο τις απαραιτητες προετημασιες γινοντε απο τωρα, και εχω καπια ερωτηματα...

1. Για τη επιχειρηση θα χρειαστουν καποια μηχανηματα οπως Υπολογιστης - εκτυπωτης - ταμιακη κλπ. Αυτα πρεπει να περιμενω να γινει πρωτα εναρξη στην εφορια  (για να αποκτησω επαγγελματικο ΑΦΜ) για να τα αγορασω και να μπορεσω να τα περασω σαν εξοδα της επιχειρησης? 

2. Αν αγοραστουν με τιμολογιο και περαστουν στα εξοδα της επιχειρησης επιστρεφετε το ΦΠΑ?

3. Αν για καποιο διαστημα πχ  6αμηνο ,τα εξοδα ειναι περισσοτερα απο τα εσωδα τι ακριβως ρολο παιζει αυτο στον συμψηφισμο του ΦΠΑ? η δεν παιζει ρολο αυτο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Ναι πρεπει να γινει εναρξη πρωτα.<br><br>

2.Γινεται να κανεις αιτηση να σου επιστραφει το Φ.Π.Α.(δυσκολο να στο δωσουν) αλλα καλυτερα να το κρατησεις να εισαι πιστωτικος γιατι καποια στιγμη θα σου βγει να πληρωσεις.

 

3.Καθε τριμηνο θα βλεπεις τι γινεται με το Φ.Π.Α. γιατι τοτε θα στελνει ο λογιστης σου την περιοδικη.Τοτε θα ξερεις αν θα σου βγαινει να πληρωσεις η αν θα εισαι πιστωτικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Να ρωτησεις και εναν Λογιστη να σου τα απαντησει ολα αναλυτικα που σιγουρα θα ξερει;</p>

 

Εννοειται πως για να γινουν ολα αυτα πρεπει να εχει δικο του λογιστη.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Για τη επιχειρηση θα χρειαστουν καποια μηχανηματα οπως Υπολογιστης - εκτυπωτης - ταμιακη κλπ. Αυτα πρεπει να περιμενω να γινει πρωτα εναρξη στην εφορια  (για να αποκτησω επαγγελματικο ΑΦΜ) για να τα αγορασω και να μπορεσω να τα περασω σαν εξοδα της επιχειρησης?

Δεν κάνεις έναρξη για να αποκτήσεις "επαγγελματικό ΑΦΜ", δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα. Αν η επιχείρηση θα είναι ατομική το ατομικό σου ΑΦΜ θα χρησιμοποιήσεις, μόνο στην περίπτωση εταιρείας θα βγει νέο ΑΦΜ(εταιρικό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε μεχρι τωρα 2 ειναι τα συμπερασματα μου:

 

1. Δεν μπορω να αγορασω τιποτα πριν την εναρξη της επιχειρισης. Δεν σου επιτρεπουν να προετημαστεις και να εισαι ετοιμος οταν ανοιξεις.

2. Το ΦΠΑ το επιστρεφουν κατα περιπτωση μονο σε ορισμενους?  ( γνωστος μου καθε τοσο που δεν εχει μαγαζι αλλα ειναι αρχιτεκτονας καθε τοσο αγοραζει νεα laptops tablets κλπ, και οποτε τον ρωταω μου λεει οτι δεν πληρωνει το ΦΠΑ γιατι τα περναει στα εξοδα της επιχειρησης). Και ο συγκεκριμενος επειδη τον ξερω καλα μου λεει την αληθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2. Το ΦΠΑ το επιστρεφουν κατα περιπτωση μονο σε ορισμενους?  ( γνωστος μου καθε τοσο που δεν εχει μαγαζι αλλα ειναι αρχιτεκτονας καθε τοσο αγοραζει νεα laptops tablets κλπ, και οποτε τον ρωταω μου λεει οτι δεν πληρωνει το ΦΠΑ γιατι τα περναει στα εξοδα της επιχειρησης). Και ο συγκεκριμενος επειδη τον ξερω καλα μου λεει την αληθεια.

 

Αυτό δε σημαίνει ότι του "επιστρέφεται" ΦΠΑ αλλά ότι πιθανότατα το εκπίπτει από το ΦΠΑ των εσόδων του.

 

ΠΧ

 

Κάνει μια αρχιτεκτονική μελέτη και χρεώνει 1000 ευρώ + 230 ΦΠΑ (23%)

 

αγοράζει ένα laptop πχ 600 ευρώ + 138 ΦΠΑ (23%)

 

στο τέλος του τριμήνου πρέπει να επιστρέψει στην εφορία 230-138 = 92 ευρώ ... (αντί 230 αν δεν είχε αγοράσει το laptop)

 

-

 

Αν δεν είχε έσοδα (την μελέτη) θα είχε "επιστροφή" ΦΠΑ 138 ευρώ τα οποία όμως "πιστόνωνται" στο επόμενο τρίμηνο (δηλαδή αφιαρούνται από ότι είναι να επιστρέψει σαν ΦΠΑ στην εφορία το επόμενο τρίμηνο).

 

Αυτό που έχεις στο μυαλό σου σαν "επιστροφή" είναι η έκπτωση του ΦΠΑ των εξόδων σου από αυτόν των εσόδων σου.

 

Επιστροφή-επιστροφή (δηλαδή να πάρεις λεφτά ΦΠΑ από την εφορία όχι απλά να δώσεις λιγότερα) γενικά γίνεται αρκετά σπάνια (δε ξέρω πότε) και γενικά μικροποσά απλά μεταφέρονται στο επόμενο τρίμηνο/έτος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε μεχρι τωρα 2 ειναι τα συμπερασματα μου:

 

1. Δεν μπορω να αγορασω τιποτα πριν την εναρξη της επιχειρισης. Δεν σου επιτρεπουν να προετημαστεις και να εισαι ετοιμος οταν ανοιξεις.

2. Το ΦΠΑ το επιστρεφουν κατα περιπτωση μονο σε ορισμενους?  ( γνωστος μου καθε τοσο που δεν εχει μαγαζι αλλα ειναι αρχιτεκτονας καθε τοσο αγοραζει νεα laptops tablets κλπ, και οποτε τον ρωταω μου λεει οτι δεν πληρωνει το ΦΠΑ γιατι τα περναει στα εξοδα της επιχειρησης). Και ο συγκεκριμενος επειδη τον ξερω καλα μου λεει την αληθεια.

Είναι λάθος τα συμπεράσματα που έβγαλες, και το (1) και το (2). Θα σε συμβούλευα να απευθυνθείς σε επαγγελματία λογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πανε καλα οι δουλειές και η επιχείρηση σου δικαιολογεί τέτοια έξοδα, καν το και εσυ. Αλλα θα απαγορευτείς αν πας να ανοίξεις επιχείρηση με αυτη την λογική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι συμαντικα τα εξοδα της επιχειρισης που χρειαζοντε για να κανω, ολα και ολα ειναι ειναι ενα laptop ενας εκτυπωτης και μια ταμιακη. Τιποτα παραπανω. Αυτα μπορουν να δικαιολογηθουν και να περαστουν σαν εξοδα επιχειρισης ετσι ωστε να μην πληρωθει το ΦΠΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΦΠΑ πληρώνεται κανονικά, αλλά όπως είπαν παραπάνω εκπίπτει. Αφαιρείται από το ποσό ΦΠΑ που είναι να πληρώσεις κάθε δίμηνο. Τα έχουν γράψει αναλυτικότατα στο post #11!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...