Προς το περιεχόμενο

νέο σύστημα (για μουσική παραγωγή)


neXTgen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γειά σας.

 

ψάχνω vfm σύστημα βασισμένο σε έναν ivy bridge ι5. 4 πράγματα θέλω (τη βοήθειά σας)

 

1) cpu i5 (3rd gen)

2) case

3) τροφοδοτικό

4) m/b

 

θα μπουν 1dvd-r, 1ssd και ένας 3.5 δίσκος (και ακόμα 1ssd σε λίγο καιρό) πάνω σε αυτό και ΤΙΠΟΤΑ άλλο. κάρτα γραφικών θα χρησιμοποιώ την ενσωματωμένη του επεξεργαστή (βλέπε z77) . άρα ΔΕΝ νομίζω πως χρειάζομαι πάνω από 350w τροφοδοτικό, πλην όμως ΕΠΩΝΥΜΟ με προδιαγραφές (για αντοχή στο χρόνο και κυρίως ΑΘΟΡΥΒΟ) . επίσης το case καλό θα ήταν να είναι κάπως σουλουπωμένο (όχι κάποιο γιγαντιαίο thermaltake ή coolermaster με φωτάκια κι αηδίες όμως ΠΑΛΙ θέλω να είναι επώνυμο με ένα 12ρι φαν μπροστά, και ευελιξία στο μπάσε-βγάλε 2-3 δίσκων .τέλος η motherboard θέλω να μου δίνει 2 sata 6ρια (για 2 ssd σε full speed) και κάποια usb3 . όσο γίνεται δουλεμένη και απροβλημάτιστη για z77 μιλάω , επαναλαμβάνω. τα ΠΑΝΤΑ να είναι value for money (για τη στιγμή που μιλάμε)

 

δώστε μου και κάποια πρόταση για monitor (καθαρό, όχι TV) ips 23ρι ή 24ρι (ίσως αυτό περιμένει λίγο, υπάρχει ένα 19ρι που δουλεύει, ίσως πάλι αν είναι συμφέρουσα αγορά να μπει κι αυτό στο παιχνίδι τώρα)

 

φαντάζομαι ένας ssd 256 corsair που έχω και δουλεύω στο laptop μπορεί να μπει σε φατνίο 5.25 και να "κουμπώσει" στο κουτί αυτού που σκέφτομαι να φτιάξω..(θα μπει κι άλλος ένας ssd σε λίγο με τον ίδιο τρόπο) . ακόμα καλύτερα αν το κουτί έχει θέσεις για 2.5'' δίσκους (ώστε να μπουν κατευθείαν οι ssd).

 

σας θερμοευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

450-500 euros max.

 

διάβασα στο γειτονικό thread τις προτάσεις φίλου για μουσικό σύστημα χτισμένο σε amd fx 6300 με μία gigabyte 970a-ud3 r3.0

 

το θέμα είναι πως μιας και η focusrite υπάρχει και ΕΙΝΑΙ usb 2.0 με rocksteady απόδοση και drivers νομίζω πως πιο πολύ αξίζει ένας π.χ. i5-3470 με μία gigabyte z77m-d3h . βασικά είμαι δηλαδή υπέρ του z77 chipset λόγω καλύτερης αρχιτεκτονικής πιο γρήγορης κλπ.

 

 

ένα κουτάκι που μου αρέσει είναι το thermaltake commander αυτό με την usb3.0 στην πρόσοψη.

 

τα άλλα σας τα είπα πιο πάνω.

 

α και μην ξεχάσετε να μου προτείνετε ένα 23-24 καθαρό ips monitor , όσο πιο vfm γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα κουτάκι που μου αρέσει είναι το thermaltake commander αυτό με την usb3.0 στην πρόσοψη.

 

τα άλλα σας τα είπα πιο πάνω.

 

α και μην ξεχάσετε να μου προτείνετε ένα 23-24 καθαρό ips monitor , όσο πιο vfm γίνεται.

 

 

1. Για το συγκεκριμένο κουτί και για να μη γράφουμε τα ίδια, διάβασε τι έχει γραφτεί εδώ:

 

http://www.insomnia.gr/topic/487725-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CE%BA%CE%BF%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BF%CF%8D/

 

2. Οθόνες με γνώμονα το καλύτερο δυνατό vfm:

 

23άρα: http://www.skroutz.gr/s/2896051/LG-23EA63V.html

 

24άρα: http://www.skroutz.gr/s/2146163/LG-M2452D.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία ! καλά που με παραπέμψατε και διάβασα για το κουτί . οπότε αν βρω το 200r έχει καλώς αλλιώς ίσως ανεβώ στο 300r της corsair. tt τέλος (εύκολα). (και το Zalman Z5 plus εξαιρετικό φαίνεται!) σέβομαι και τις δύο αυτές εταιρίες ειδικά τη zalman τη θυμάμαι για τα τρομερά τροφοδοτικά της (παλιότερα) αλλά και την corsair τη γνωρίζω από τις μνήμες της.

 

 

οι 2 LG που μου δίνετε σαν επιλογές είναι οκ. αν θέλετε βέβαια μπορείτε να μου προτείνετε και μοντέλα από το amazon.co.uk ή έξω γενικότερα (δεν περιοριζόμαστε εδώ) εφόσον π.χ. μπορεί να βρω κάτι σπέσιαλ σε αντίστοιχη τιμή (παλιότερα θυμάμαι κάποια Dell που αγοραζόταν μαζικά απ' έξω)..

 

 

στο δύσκολο τώρα το mb+cpu ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ότι πρόκειται για σύστημα για ήχο ΑΜD ή intel z77 ? ιδού το ερώτημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα αφού τα 22nm και όλα τα άλλα συνηγορούν υπέρ του i5 .. και εφόσον η κάρτα είναι εξωτερική (focusrite) usb 2.0 (με asio κλπ που προφανώς η μόνη της εξάρτηση είναι από τον usb controller του board κλπ) γιατί ΟΧΙ το intel φίλε adtakhs ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια είναι όλα τα άλλα πέρα από τα 22nm που αυτό δεν παίζει ρόλο πέρα από την max κατανάλωση του chip ?

 

Πυρήνια, κόστος κτήσης και αναβαθμισιμότητα δείχνουν AM3+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια είναι όλα τα άλλα πέρα από τα 22nm που αυτό δεν παίζει ρόλο πέρα από την max κατανάλωση του chip ?

 

Πυρήνια, κόστος κτήσης και αναβαθμισιμότητα δείχνουν AM3+

δεν έχω διαβάσει ΤΟΣΟ , τελευταία,  για να σου απαντήσω απλώς διευκρίνισέ μου -γιατί προφανώς εσύ έχεις διαβάσει, και σε ευχαριστώ που με "διαφωτίζεις"- αφενός το "που αυτό δεν παίζει ρόλο πέρα από την max κατανάλωση του chip" ? τι θες να πεις ?

 

επίσης εξήγησέ μου την αναβαθμησιμότητα που και εκεί όπως λες υπερτερεί το σοκέτιον AM3+ 

 

 

 

Ο 8320 ειναι πιο γρηγορος με διαφορα απο τον i5 στο audio.

To budget σου διχνει amd

 

γιατί είναι ο 8320 πιο γρήγορος και μάλιστα με διαφορά του i5 ΕΙΔΙΚΑ στο audio ?

 

 

άφησε το budget μου ελεύθερο π.χ. διπλασίασέ το , τι θα διάλεγες τότε? (αν με πας σε i7 π.χ. ή άλλα top-of-the-line cpu, θα σου πω πως μιλάω για σύστημα επεξεργασίας μουσικής πάντα και ουχί VIDEO).

 

 

ευχαριστώ σας adtakhs και atropa και σας παρακαλώ να αναπτύξετε λίγο παραπάνω τις απόψεις σας (οι οποίες βασίζονται στις γνώσεις σας αλλά και προφανώς σε αντίστοιχων μηχανημάτων το χτήσιμο ΒΛΕΠΕ ΕΜΠΕΙΡΙΑ)..

 

(μην ξεχνάμε πως αν εσείς θέλετε μία εγώ θέλω ΔΕΚΑ να καθαρίσω με λιγότερα χρήματα -amd-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μέχρι τα 800ε ειναι μονόδρομος ο amd 8350 γιατί απλά ειναι πιο αποδοτικός στο multitasking που ειναι το σημαντικότερο κομμάτι στο audio.

 

αν πας σε μεγαλύτερα ποσά ναι πήγαινε σε intel.

 

απλά να ξέρεις οτι μετά τον amd 8350 πας τουλάχιστον στον ι7 8320 αλλιώς τσάμπα τα χρήματα.

 

διάβασε εδω.. info έχει ολες της πληροφορίες που ζητάς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι μονο το multitasking αλλα και το βασικοτερο, οτι πολλα βαρια προγραμματα δουλευουν καλυτερα με περισσοτερους πυρηνες. Και εγω πιστευω οτι ο 8320/8350 θα τα παει πολυ καλυτερα απο i5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...