Προς το περιεχόμενο

δυο ερωτησεις για κλιματιστικο


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια.

 

ερωτηση 1.

υπαρχει κλιματιστικο που ναμπαινει σε τοιχο καθετα? επειδη θελω να βαλω ενα σε ενα πολυ μικρο χωρο που δεν υπαρχει δυνατοτητα για οριζοντια τοποθετηση.

 

ερωτηση 2.

Σε ενα κλιματιστικο που εχω αν για λιγη ωρα εχει μπροστα στη μουρη του μια βελουδινη κουρτινα υπαρχει περιπτωση να το χαλασω που θα κλινω τους αεραγωγους του?

π.χ. σε συσκευη θερμανσης σιγουρα θα εκανα ζημια καιγοντας το μηχανημα. στην περιπτωση του κρυου αερα ομως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου παρόμοιο πρόβλημα είχα και εγώ,όχι με μικρο δωμάτιο αλλά δεν είχα χώρο σε τοίχο και το έλυσα με το τετράγωνο Art cool της LG.

Και έχει και την δυνατότητα να κλείνει το κάτω πτερύγιο και να μένουν τα δίπλα.

Το πρόβλημα είναι ότι η τιμή του είναι λίγο τσουχτερή το 9000 btu στο skroutz από 657,99.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς να είμαι ειδικός η απλή λογική μου λέει ότι αν η κουρτίνα εφάπτεται πάνω στο κλιματιστικό ενώ αυτό είναι σε λειτουργία θα μπλοκάρει τη ροή του αέρα.

εφόσον αυτό συνεχίζει να προσπαθεί να τραβήξει, στην καλύτερη περίπτωση θα καταπονεί το μοτέρ που γυρίζει την οριζόνται φτερωτή. αυτό μπορεί να σημαίνει από απλή αύξηση της κατανάλωσης του μοτέρ (λόγω φορτίου) μέχρι οτιδήποτε άλλο (κάψιμο; καταπόνηση των σημείων τριβής του άξονα; δεν ξέρω. απλές ιδέες για σκέψη δίνω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση 2.

Σε ενα κλιματιστικο που εχω αν για λιγη ωρα εχει μπροστα στη μουρη του μια βελουδινη κουρτινα υπαρχει περιπτωση να το χαλασω που θα κλινω τους αεραγωγους του?

π.χ. σε συσκευη θερμανσης σιγουρα θα εκανα ζημια καιγοντας το μηχανημα. στην περιπτωση του κρυου αερα ομως;

Λογικά δεν θα πάθει τίποτα. Αν φράξεις τους αεραγωγούς του και δεν μπορεί να περάσει ο αέρας, τότε ο εξατμιστής θα παγώσει περισσότερο από το κανονικό και το κομπρεσέρ θα σταματήσει(ή θα μειώσει στροφές). Δεν νομίζω να πάθει ζημιά.

 

Ps

Ούτε εγώ είμαι ειδικός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Για να μην ανοίγω αν νέου καινούριο θέμα, εχω να ρωτήσω τα εξής..

Καταρχήν θέλω ενα κλιματιστικο 9αρι για δροσια τωρα το καλοκαίρι στο υπνοδωμάτιο.

1) θα το δουλεύω κυρίως το βραδυ κ ισως 1-2 το μεσημέρι, να πάρω ινβερτερ ή οχι;

2) το βασικό μου ερώτημα: θέλω να ειναι παρα πολυ ήσυχο οταν θα πεσω για ύπνο. Πιο μοντέλο να αγοράσω; Κόστος μαξ 500€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...