Προς το περιεχόμενο

Υπολογιστής Για Video Editing


Προτεινόμενες αναρτήσεις


Στα 2100ε

Χρήση υπολογιστή : Επεξεργασία εικόνας-βίντεο-μουσική- gaming

προγράμματα που θα δουλέψω : Adobe premiere-photoshop-after effects

Χωρίς οθόνη-περιφερειακοί κτλ, μόνο τα εσωτερικά μέρη του tower


κατέληξα στα εξής

 

κουτί: Link.png Site: http://www.plaisio.gr/B2O/B2O-Desktop/Cases-H-Y/Turbo-X-Atlas-III-Pure-Black-W1.htm">Turbo-X-Atlas-III-Pure-Black 130 ευρώ

 

CPU: Link.png Site: http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/cpu-epeksergastes/Intel-Core-i7-3930K-2011-3-2GHz-12M-BX80619I73930K.htm">Intel Core i&-3930k στα 555 ευρώ

 

water cooling: Link.png Site: http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/psyktres/Corsair-Hydro-Series-H55-LGA-115x-1366-Socket-AM2-AM3-FM1-FM2-CW-9060010-WW.htm">Corsair Hydro Series H55 67ευρώ

 

motherboard:Link.png Site: http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/motherboard-mitrikes/Gigabyte-X79-UP4-2011-X79-DDR3.htm"> gigabite x79-up4 (2011,x79,ddr3) 260 ευρώ

 

τροφοδοτικο:Link.png Site: http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/psu-trofodotiko/Corsair-Enthusiast-Series-TX-850W-CP-9020043-EU-CP-9020043-EU.htm">Corsair Enthusiasr Series Tx 850w 130 ευρώ

 

μνήμες:Link.png Site: http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/mnimes-ram/Crucial-DDR3-8GB-2x4-kit-1600MHz-Ballistix.htm">Crucial DDR3 8gb (2x4) kit 1600mhz Ballistix x 2 (δηλαδή 16 gb ram) στα 140 ευρώ

 

Κάρτα γραφηκών: Link.png Site: http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/vga-kartes-grafikwn/Palit-GTX-670-Jestream-PCI-Express-16-2-GB-GDDR5-NE5X670H1042J.htm">Palit GTX 670 Jestream Με ενδιαφέρει μόνο nvidia μιας και θέλω να εκμεταλλευτώ μέσω της  σουίτας της adobe την τεχνολογία Cuda. 440 ευρώ

 

Hard drives: Link.png Site: http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/hdd-ssd-skliroi-diskoi/Seagate-ST1000DM003-1TB-HDD-3-5-64MB-Cache-7200RPM-Sata-6Gb-s-ST1000DM003.htm">Seagate Barracuda 1TB HDD 3.5" (64MB Cache, 7200RPM, Sata 6Gb/s) X2 Συνδεδεμένοι σε Raid 1 για σημαντικά αρχεία. κόστος 140 ευρώ

 

Link.png Site: http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/hdd-ssd-skliroi-diskoi/Seagate-ST500DM002-500GB-HDD-3-5-16MB-Cache-7200RPM-Sata-6Gb-s-ST500DM002.htm ">Seagate ST500DM002 500GB HDD 3.5" (16MB Cache, 7200RPM, Sata 6Gb/s) Χ 2 για σύνδεση σε raid 0 και χρησιμοποίηση αυτών σαν scratch disks για τα video projects 120 ευρώ

 

απο το παλιό μου σύστημα κρατάω έναν baraccuda στις 10000rpm 75gb μόνο για λειτουργικό, καθώς και 2 ακόμα σκληρούς απλά για σκουπιδαριό.

 

Το σύστημα αυτό μαζί με ένα ups βγαίνει στα 2000 ευρώ περίπου. Θα ήθελα την γνώμη σας. Πιστεύεται οτι κάπου υστερεί? Πιστεύεται οτι κάποιο κομάτι του είναι πιο ακριβό απο όσο χρειάζεται? Με δυσκόλεψε η επιλογή motherboard και δεν είμαι και σίγουρος για την ψήκτρα της cpu αν θα με καλύψει (δεν σκοπεύω να κάνω overclocking) .

 

Τo raid 0 αξίζει?? Η τσάμπα θα το κάνω? 

 

Δεν επεξεργάζομαι βίντεο επαγγελματικά. Τον χαβαλέ μου κάνω.  Απλά δεν θέλω να επενδύσω τόσα χρήματα και το σύστημα να μην είναι ισορροπημένο .

 

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων Κωστας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Πες μου τον λόγο που διάλεξες 2011 socket. Any way για να μην μακρηγορώ και επειδή έστησα πρόσφατα για τον ίδιο σκοπό στην ίδια πλατφόρμα έναν υπολογιστή θα σου πω ότι με 1700 ευρώ και πολλά λέω φτιάχνεις κ λίγο καλύτερο.. επίσης μπορείς να περιμένεις την καινούρια πλατφόρμα που θα κυκλοφορήσει σε λίγο καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν επεξεργάζομαι βίντεο επαγγελματικά. Τον χαβαλέ μου κάνωΑπλά δεν θέλω να επενδύσω τόσα χρήματα και το σύστημα να μην είναι ισορροπημένο

και για τον "χαβαλέ" σου θα πετάξεις 2000 ευρώ;;

συγγνώμη κιόλας

 

ο θείος σου δουλεύει στο πλαίσιο?γιατί ολα απο εκεί;; :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν είσαι επαγγελματίας και μιλάμε σοβαρά και με την προϋπόθεση ότι δε παίζεις games

 

cpu 8320/8350

mobo ~100-120 Να έχει τα καλούδια usb3

Cooler άλλο και όχι το Η55

SSD όπως και δήποτε

psu 500άρι ποιοτικό

VGA max 650 ¨άντε 660 στο τσακιρ κέφι

κουτί κάτι άλλο απο αυτό που κοιτάς

Μνήμες 16GB @1600 ότι πιο φτηνό βρεις

 

Απο απορία ποια οθόνη έχεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου τον λόγο που διάλεξες 2011 socket. Any way για να μην μακρηγορώ και επειδή έστησα πρόσφατα για τον ίδιο σκοπό στην ίδια πλατφόρμα έναν υπολογιστή θα σου πω ότι με 1700 ευρώ και πολλά λέω φτιάχνεις κ λίγο καλύτερο.. επίσης μπορείς να περιμένεις την καινούρια πλατφόρμα που θα κυκλοφορήσει σε λίγο καιρό.

 

τι άλλο θα μπορούσα να διαλέξω για αντίστοιχες επιδόσεις δεν τα ξέρω καλά. Σήμερα άρχισα να διαβάζω μετά απο 6-7 χρόνια.

 

και για τον "χαβαλέ" σου θα πετάξεις 2000 ευρώ;;

συγγνώμη κιόλας

 

δεν τα πετάω φίλε μου, το σύστημα που γράφω στην υπογραφή μου στοίχισε το ίδιο πριν 6-7 χρόνια. Απο τότε μόνο κάρτα γραφικών άλλαξα. Και όλα αυτά τα χρόνια με υπηρέτησε άψογα. Το ίδιο σκοπεύω να κάνω και με αυτόν. Κάθε 6-7 χρόνια φτιάχνω ένα καλό σύστημα και το κρατάω.  Όλα είναι απο το πλαίσιο γιατί είναι εξοικειωμένος με το interface . Δεν θα γίνει η αγορά κατα πάσα πιθανότητα από εκεί γιατί είναι κομματάκι ακριβό .

 

Αφού δεν είσαι επαγγελματίας και μιλάμε σοβαρά και με την προϋπόθεση ότι δε παίζεις games

 

cpu 8320/8350

mobo ~100-120 Να έχει τα καλούδια usb3

Cooler άλλο και όχι το Η55

SSD όπως και δήποτε

psu 500άρι ποιοτικό

VGA max 650 ¨άντε 660 στο τσακιρ κέφι

κουτί κάτι άλλο απο αυτό που κοιτάς

Μνήμες 16GB @1600 ότι πιο φτηνό βρεις

 

Απο απορία ποια οθόνη έχεις;

 

 

 

βασικά παίζω games. το γράφω αν δεις.  Τα βιντεο που επεξεργάζομαι είναι όλα σε hight definision και πολλές φορές με τα εφέ το παρακάνω. Οπότε θέλω να είναι άνετο το σύστημα μου.  Μιας και παρέλειψες το κομμάτι του gaming, δεν θα μπώ στον κόπο να δώ ένα ένα τι μου γράφεις γιατί πιθανόν να τα αλλάξεις (δεν είμαι εξοικειωμένος με τις ονομασίες και ζορίζομαι. οπότε τα κοιτάζω ένα ένα). Οθόνες έχω 2 samsung sync master bx2335

 

σας ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο τη κάρτα θα σου αλλάξω τότε και πήγαινε σε 670

Οσο για αυτά που λες τα κάνω και εγώ και μάλιστα με πιο φτωχο σύστημα απο αυτό που σου προτείνω.

Και τα λεφτά που μένουν χώσε τα σε οθόνη/ες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα τα συγχρονα συστήματα τα κάνουν karmen. Aν επεξεργάζεσαι όμως 2-3-4-5 βίντεο την εβδομάδα θα δεις οτι κάποια τα κάνουν καλύτερα και  κάποια χειρότερα. Αν φας μερικά 4 ωρα export και στο τέλος πρέπει να το ξανακάνεις γιατί κάτι δεν πρόσεξες τότε θα με θυμηθείς. Ψάχνω μηχάνημα δυνατό σε αυτά τα χρήματα και όχι παρακάτω. Αν ήμουν επαγγελματίας τι θα μου πρότεινε κάποιος εκτός απο mac (δεν ξερω αν ακόμα τα mac είναι καλύτερα απο τα power pc αλλα πριν κάποια χρόνια ΄κρατούσαν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε συ δε σου προτείνω κάτι τρομερά κατώτερο.

Οτι πιο vfm για τη δουλειά που κάνεις προτείνω.

Εχεις δει συγκριτικό ανάμεσα στον επεξεργαστή που διάλεξες και αυτόν που σου προτείνω;

Αν όχι δες

http://www.tomshardware.com/charts/cpu-charts-2012/-34-Adobe-Premiere-Pro-CS6,3171.html

Πες μου πόσο αξίζει να πληρώσεις αυτή τη διαφορά;

Και σου ξαναλέω για τελευταία φορά και αν θες με ακους δε θα επιμείνω άλλο

 

Εχω 1090Τ με 2 ΑΤΙ κάρτες που κάθονται όταν δουλεύω το Premiere.

Κάνω την δουλειά μου πολύ γρήγορα και ναι είμαι και εγώ σε HD κατάσταση με φίλτρα, διορθώσεις φωτεινότητας και παίζω καμιά φορά με πάνω απο 5 Layers.

Αρα να σε θυμηθώ δε παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ thanks θα το κοιτάξω!! η Ati υποστηρίζεται απο premiere -after effects?? να σε ρωτήσω....δεν κατάλαβα για την mobo τι παίζει. τι να προσέξω? Επίσης γιατί όχι socket 2011? Λόγο τιμής? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι αυτό σου λέω προς το παρόν στα win δεν υποστηρίζονται.

Στην επόμενη έκδοση της σουίτας θα υποστηρίζονται όπως και το Sli/cf

 

Σου εξήγησα πιστεύω με τον καλύτερο τρόπο πόσο πεταμένα λεφτά είναι.

 

Στη mobo αποφάσισε τι θες και πόσα θες να ξοδέψεις τελικά και θα τα δούμε ένα ένα.

Οτι και να πάρεις πάντως μην ξεχάσεις έναν ssd ~250GB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σyμφωνώ απόλυτα για SSD 250 ή 256 καλλίτερα (έχω πάντα στο μυαλό μου τον Samsung 840 Pro), που προτείνει η karmen για λειτουργικό και βέβαια σε καμία περίπτωση το δίσκο 75GB στις 10000 στροφές που σκέφτεσαι (έχω 150άρη στις 10000 στο σύστημά μου 4ετίας και δεν συγκρίνεται από πλευράς απόδοσης με ssd).

 

Και βέβαια, στα προγράμματα της Adobe που χρησιμοποιείς πρέπει να συμπεριλάβεις, εάν σου ξέφυγε, το Encore, για το export της δουλειάς που κάνεις είτε σε BD είτε σε DVD. Εννοείται ότι, το λειτουργικό σου πρέπει να είναι τα δοκιμασμένα 7 στα 64.

 

@karmen

Το ξέρεις ότι σέβομαι τις γνώσεις και την εμπειρία σου σε πολλά θέματα αλλά τα 5 layers που αναφέρεις, ως μέγιστο, είναι ελάχιστο για μένα που χρησιμοποιώ 15, 20 και μερικές φορές αρκετά περισσότερα για να βολέψω πχ τα 4-6 ή και 7-8 ανεξάρτητα βιντεάκια που αναδύονται και κινούνται μέσα στο κάδρο, με ένα σωρό εφφέ πάνω στο καθένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστώ ! βασικά πέρα απο rendering video θα παίζει και rendering 3d σε νηπιακό στάδιο στην αρχή. Θα μου πεις και θα δώσεις χρήματα για το 3d ενω δεν ξέρεις καλά? Το ίδιο μου είπε κάποιος πριν απο 7 χρόνια για τα προγράμματα επεξεργασίας βίντεο και τώρα είμαι πολυ παραπάνω σε γνώσεις με μόνο φραγμό το σύστημα μου.  Τα layers και σε εμένα μπορούν άνετα να φτάσουν τα 20.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...