Προς το περιεχόμενο

Υπολογιστής Για Video Editing


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Είναι σαν να πετάς 450€ ... γιατί και η μητρική ακριβή είναι σε σχέση με άλλα socket ...

 

Αφού πάς που πας εκεί , πήγαινε τουλάχιστον σε κάτι που να έχει προοπτική αναβάθμισης με 2η CPU .

 

Διαφορετικά πάρε κάτι φτηνότερο και άλλαξέ το πιο σύντομα (CPU-MOBO-RAM) !! Δεν έχει λογική αυτό που λες για τα 4+ χρόνια σε πάνω από 1080p ... 7 χρόνια χρήσης ...

 

Σε 4+ χρόνια θα έχουμε άλλα μηχανήματα και αυτό που παίρνεις τώρα 2000€ δεν θα κοστίζει ούτε 200...

 

Αν διαβάζω σωστά το pc της υπογραφής σου έχει Pentium D ..... Όσο και να κόστιζε τότε ο επεξεργαστής και έστω πως ήταν από τους ακριβούς , μετά από μια 2ετία ούτε για τα σκουπίδια δεν ήταν ...

Συχνότερες αλλαγές με VFM προιόντα ή αν πας σε κάτι ακριβό κοίταξε να σου δίνει αυτό που υπόσχεται !

 

Μητρική σε DUAL SOCKET S2011 έχει η EVGA και η ASUS !

 

Δες τες ! Δεν χρειάζεται να υπάρχουν και τα 2 cpu επάνω για να δουλέψει ... Μελλοντικά θα βάλεις το 2ο !@

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μητρική που επέλεξα δεν είναι και πολύ ακριβή. Το VFM της στα διάφορα review που είδα είναι πολύ καλό. Επίσης κάτι που είπα και σε έναν άλλο φίλο είναι οτι όπου και να κοίταξα, για επεξεργασία βίντεο προτείνουν ανεπιφύλακτα 2011 . Ακόμα και όλα τα βίντεο που έχω δει μέχρι στιγμής όλοι τα στήνουν πάνω σε 2011 πλατφόρμες. δεν είναι λίγο περίεργο αυτό? Θέλω να πω οτι απο ότι διάβασα αν κάποιος θέλει xtreme gaming παει για 1155, γιατι αν βάλει 2011 δεν θα έχει κανένα όφελος, αν κάποιος όμως δουλεύει με προγράμματα απαιτητικά σε μνήμη τότε επωφελείται αρκετά απο το 2011. θα μου πεις πόσο μνήμη πια?? Adobe after effects και premiere να κάνουν rendering ταυτόχρονα και εγώ να φτιάχνω κάτι στο photoshop μιλώντας στο skype . Ακούγεται to much αλλά συμβαίνει αρκετά συχνά να περιμένεις 1 ωρα να κάνει rendering ενώ ταυτόχρονα θες να φτιάξεις κάτι στο photoshop . εκεί είναι που το 2011 ξεχωρίζει απο ότι διάβασα.



και αυτό που λες για το σύστημα που έχω τώρα δεν ισχύει. τα βίντεο τότε ήταν στα 480p το HD βιντεο σχεδόν ανύπαρκτο. Τοτε θυμάμαι με κράζανε γιατι η mobo μου ήταν ακριβή και υποστήριζε τον εξωφρενικό αριθμό των 8 gb. το αποτέλεσμα ήταν με μία αναβάθμιση κάρτας γραφικών και 8 giga μνημη να μπορώ με το σύστημα, αυτό να παράγω βίντεο hd δουλεύοντας σε proxy... αν είχα δώσει αντι για 2000 ευρώ 1000 τότε, πιθανών να είχα αλλάξει υπολογιστή πριν 3 χρόνια. Ακόμα και τα καινούργια games τα παίζει αν δεν είναι σούπερ απαιτητικά. με λίγα λόγια ακόμα και σήμερα μετά απο 6-7 χρόνια είναι ένα pc που μπορείς να κάνεις λίγο απο όλα και για καθημερινή χρήση στέκεται αντάξια δίπλα σε φτηνά pc της σημερινής εποχής. οπότε καταλήγω οτι νιώθω οτι δεν πέταξα τότε χρήματα και δεν σκοπεύω να το κάνω και τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ASUS Z9PE-D8 WS

https://www.asus.com/Motherboards/Z9PED8_WS/

https://www.skroutz.gr/s/1899490/Asus-Z9PE-D8-WS.html?keyphrase=ASUS+Z9PE-D8+WS

 

 

 

EVGA Classified SR-X

http://www.evga.com/Products/Product.aspx?pn=270-SE-W888-KR

 

 

Τι μηχανήματα έχεις δουλέψει έως τώρα ? :shifty:



H μητρική που επέλεξα δεν είναι και πολύ ακριβή. Το VFM της στα διάφορα review που είδα είναι πολύ καλό. Επίσης κάτι που είπα και σε έναν άλλο φίλο είναι οτι όπου και να κοίταξα, για επεξεργασία βίντεο προτείνουν ανεπιφύλακτα 2011 . Ακόμα και όλα τα βίντεο που έχω δει μέχρι στιγμής όλοι τα στήνουν πάνω σε 2011 πλατφόρμες. δεν είναι λίγο περίεργο αυτό? Θέλω να πω οτι απο ότι διάβασα αν κάποιος θέλει xtreme gaming παει για 1155, γιατι αν βάλει 2011 δεν θα έχει κανένα όφελος, αν κάποιος όμως δουλεύει με προγράμματα απαιτητικά σε μνήμη τότε επωφελείται αρκετά απο το 2011. θα μου πεις πόσο μνήμη πια?? Adobe after effects και premiere να κάνουν rendering ταυτόχρονα και εγώ να φτιάχνω κάτι στο photoshop μιλώντας στο skype . Ακούγεται to much αλλά συμβαίνει αρκετά συχνά να περιμένεις 1 ωρα να κάνει rendering ενώ ταυτόχρονα θες να φτιάξεις κάτι στο photoshop . εκεί είναι που το 2011 ξεχωρίζει απο ότι διάβασα.



και αυτό που λες για το σύστημα που έχω τώρα δεν ισχύει. τα βίντεο τότε ήταν στα 480p το HD βιντεο σχεδόν ανύπαρκτο. Τοτε θυμάμαι με κράζανε γιατι η mobo μου ήταν ακριβή και υποστήριζε τον εξωφρενικό αριθμό των 8 gb. το αποτέλεσμα ήταν με μία αναβάθμιση κάρτας γραφικών και 8 giga μνημη να μπορώ με το σύστημα, αυτό να παράγω βίντεο hd δουλεύοντας σε proxy... αν είχα δώσει αντι για 2000 ευρώ 1000 τότε, πιθανών να είχα αλλάξει υπολογιστή πριν 3 χρόνια. Ακόμα και τα καινούργια games τα παίζει αν δεν είναι σούπερ απαιτητικά. με λίγα λόγια ακόμα και σήμερα μετά απο 6-7 χρόνια είναι ένα pc που μπορείς να κάνεις λίγο απο όλα και για καθημερινή χρήση στέκεται αντάξια δίπλα σε φτηνά pc της σημερινής εποχής. οπότε καταλήγω οτι νιώθω οτι δεν πέταξα τότε χρήματα και δεν σκοπεύω να το κάνω και τώρα.

 

Την μητρική σου την είχα και εγώ με έναν E6600 για επεξεργαστή ... Ξέρω τι άξιζε και αν άξιζε ... 2700€ είχα ρίξει στο pc μου και το ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ 100000% ......... από τότε ...

 

Μακαρι να ειχες αλλαξει τον υπολογιστη σου στα 2 χρονια και να ειχεις δωσει 1000€ αντί για 2000€ ........

 

Δεν ξέρεις τι διαμάντια βγήκαν αργότερα , μετά την μπουρούχα τον Pd .....

 

Για αυτό σε ρώτησα τι μηχανάκια έχεις δουλέψει έως σήμερα ...

 

Εν τέλη, κόψε από κάπου και βάλε την ASUS dual socket για να έχεις συνέχεια (αναβαθμιση ουσίας) όταν χρειαστεί αφού θες να το κρατήσεις 7ετία ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 μηχανήματα. Όλα εκτος απο τον πρώτο που εξατμίστηκε, λόγω το οτι ήταν pentium 1 100mhz ( lol ) και σε 4 μήνες δεν έπαιζε ούτε τρίλιζα, τα υπόλοιπα μηχανήματα μου, ηταν αρκετά ακριβα αλλά τα κρατούσα 4-5 χρόνια με αυτόν να τον εχω κρατήσει απο το τελος του 2006. δεν θυμάμαι τα προηγούμενα τι ήταν μιας και το άθλημα το πιάνω όποτε κάνω αναβάθμιση και ξεχνάω. Αλλά πριν κάνω αναβάθμιση ρωτάω και μαθαίνω τα πάντα. Οτι σου γράφω απο πάνω πιθανότατα να είναι λάθος πλύν αυτά που γράφω για το pc μου που πραγματικά δεν έχω κανένα παράπονο πλύν του βιντεο ρεντερινκ. 



ναι ρε συ αλλά ούτε αυτό είναι λογική. Αν ήταν έτσι αγορά άνω των 1000 ευρώ θα ήταν απαγορευτική. Και πριν 6 χρόνια με pc 1000 ευρώ δεν έκανες επεξεργασία video.



οι μητρικές που λες ειδικά η πρώτη είναι πολύ καλή! εμένα με ενδιαφέρει πάντος το εξής .... αν θέλω να κάνω αυτό "Adobe after effects και premiere να κάνουν rendering ταυτόχρονα και εγώ να φτιάχνω κάτι στο photoshop", το σύστημα των 1200- 1300 -1400 ευρώ μπορεί να το κάνει το ίδιο καλά με ένα σύστημα σαν αυτό που θέλω να πάρω? Αν οι διαφορές είναι αμελητέες τότε πραγματικά δεν αξίζει. αν ομως κάνω δύο ρεντερινγκ απλά μαζι και γονατίζει το σύμπαν ή καθυστερεί πολύ τότε συμφέρει. επίσης μπαίνει πέρα απο το βιντεο και ο παράγοντας των 3d γραφικών που μπορεί να ασχοληθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα με 2700€ έναν υπολογιστή με E6600 .... 2006 νομίζω τέλη ...  Σε 1 χρόνο κόστιζε το 1/4 ....

 

4 μήνες αργότερα αγόρασα έναν υπολογιστή με την ίδια ισχύ με 800€ ATHLON X2 6000+  κ.λ.π.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ψιλοδιαφορές στην απόδοση είχαν και τίποτα παραπάνω ....

 

Από τότε έχω αλλάξει σε

 

Q6600, Q9450, PHENOM 945, PHENOM 955, PHENOM 975, PHENOM 1060T, FX8350

και μερικούς άλλους για μικρά διαστήματα  με τεράστια διαφορά απόδοσης σε σχέση με τους αρχικούς !

 

Στις αρχικές μητρικές των 2 αυτών κάθισαν οι Q6600/PHENOM 945 ! Οι άλλοι σε νεότερες ...

 

Το κόστος όλων των αναβαθμίσεων ΔΕΝ ξεπέρασε τα 1000€ !!! ενώ πάντα είχα πολύ δυνατό σύστημα για τα δεδομένα της εποχής.

 

Αυτό είναι που σου λέω ....

 

Εσύ αγόρασες κάτι το 2006  και έως το 2013 είσαι με Pentium D ...

 

Ποιος κέρδισε από όλο αυτό ?

 

Αν μπορείς βάλε dual socket μητρική αφού θες να ρίξεις τόσα χρήματα στο σύστημα αυτή την στιγμή ώστε να μπορείς να διπλασιάσεις τις επιδόσεις με μόνο έναν επεξεργαστή (έστω και μεταχειρισμένο) όταν αυτό χρειαστεί.

 

Στην αγορά των υπολογιστών υπάρχει μια κατηγορία προιόντων η οποία δίνει τον μέγιστο συντελεστή απόδοσης τιμής στην αγορά !

Αν την ξεπεράσεις κατά 100% σε κόστος το μόνο που θα καταφέρεις να πάρεις είναι ένα 10-20% παραπάνω επεξεργαστικής ισχυος !

Δεν είναι δηλαδή αναλογική η αύξηση της απόδοσης με το κόστος. ...

 

Αρα από την στιγμή που μου λες πως μέχρι τώρα βολεύεσαι με έναν PENTIUM D που πραγματικά από το 2006 (την στιγμή που βγήκε) ήταν για πέταμα, νομίζω πως είναι πολύς ο 3930x και καθόλου VFM.

 

Αν πάλι θες να αγοράσεις το συγκεκριμένο cpu σου ξαναλέω πάρε dual socket μητρική ώστε να έχει μια παραπάνω χρηστική αξία λόγο αναβαθμισιμότητας (2ο cpu) το socket που διάλεξες !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το dual socket είναι λύση για μελλοντική αναβάθμιση. Οπότε λες οτι είναι καλύτερα να φτιάχνουμε μέτρια μηχανήματα, εύκολα αναβαθμίσιμα  και συμφωνω . Αλλά αν θες να κάνεις χτρεμ εργασίες δεν κάνουν δουλειά τα μέτρια. Η μάλλον κάνουν αλλά δεν είναι αυτό που ζητάς. Με μέτριο μηχάνημα δεν θα δεις ποτέ τα γραφικά ενός παιχνιδιού στο 100% (προσωπικά δεν με νοιάζει) και δεν θα μπορέσεις ποτέ να προσθέσεις εκεινο το 3d layer στο composition σου, εκτός αν είσαι διατεθειμένος να περιμένεις μια μέρα. Για εμένα που δεν είμαι διατεθειμένος να περιμένω μια μέρα γιατί το  κάνω πολύ καιρό τώρα και πραγματικά κουράστηκα, θέλω να πάρω κατι που για 1-2 χρόνια θα δουλεύει σαν διάολος και άντε για άλλα δυο να μπορεί να σταθεί. 

 

Θα το σκεφτώ για το dual socket σοβαρά γιατί έχεις δίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μηχανήματα των 1000€ σήμερα κάνουν τα πάντα ... Πραγματικά τα πάντα, όμως. Δεν περιμένεις μια ημέρα ... Σου ξαναείπα πως η λογική να δώσεις 2-πλάσια χρήματα δεν φέρνει διπλάσιες επιδόσεις δυστυχώς ...

 

Η δική μου λογική λέει πως έχεις 2 δρόμους να διαλέξεις !

 

Α) Ενα σύστημα των 1000€  και σε 2-3χρόνια αναβάθμιση, ίσως και σε λιγότερο χρόνο με επεξεργαστή μελλοντικής γενιάς και περισσότερων cores ( πουλάς αυτόν που παίρνεις τώρα, βάζεις τον νέο και τέλος) και έτσι πορεύεσαι ... Σε ένα τέτοιο πακέτο το δίπτυχο cpu/mobo κοστίζει γύρω στα 300€ σύνολο.

Φυσικά ο νέος που θα αναβαθμίσει μελλοντικά τα παραπάνω να αξίζει ώστε να κάνεις την αναβάθμισή σου.

 

Β) Πας στο δυνατότερο που μπορείς με dual socket μητρική για μελλοντική επέκταση .

 

Αυτά. Διαλέγεις και παίρνεις . :-D




ναι ρε συ αλλά ούτε αυτό είναι λογική. Αν ήταν έτσι αγορά άνω των 1000 ευρώ θα ήταν απαγορευτική. Και πριν 6 χρόνια με pc 1000 ευρώ δεν έκανες επεξεργασία video.


 

 

Τα πραγματα στο hardware έχουν αλλάξει πάρα πολύ. Η επεξεργαστική ισχύ που δίνεται πλέον είναι τεράστια ακόμα και από μικρά cpu .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ adtakhs τα πάντα πραγματικά δεν το καταλαβαίνω... Πως είναι δυνατόν να κάνουν τα πάντα και τόσο καλά? Θέλω να πω εχεις δει rendering τιμες σε γρήγορο και όχι τοσο γρήγορο σύστημα? Θέλω να πω οτι απο αυτά που βλέπω υπάρχουν πολύ μεγάλες διαφορές και δεν μιλάμε για δευτερόλεπτα. Πάρε για παράδειγμά οτι έβαζα μια quadro επάνω. Ειδα quadro να κάνει rendering και έπαθα πλάκα. Οτι θα κάνει ρέντερινγ θα κάνει και το απλό pc αλλά όταν δουλεύεις ένα project 25 ωρες για να τελειώσει και τις μισές τις τρώς στα rendering previews ενώ ένα καλό σύστημα στο πετάει real time, τότε τι να λέμε. 

 

η επιλογή μου είναι το β) προς το παρόν . αν το pc των 2000 είναι έστω 20% πιο γρήγορο σε εφαρμογές υψηλών απαιτήσεων θα το πάρω.  θα μπορούσα οπως είπα πιο πάνω να ημουν επαγγελματίας. Αν ήμουν τι θα μου λέγατε μην το πάρεις γιατι δεν συμφέρει. Ο επαγγελματίας αν το έπαιρνε θα το κρατουσε 2 χρόνια? όλοι κάτι σκουριασμένα mac έχουν και προσπαθούν να κάνουν δουλειά μεσα απο αυτά.  και κάθε 5-6 χρόνια πέρνουν κάτι καινούργιο. αυτό θέλω και εγω!

 

 

με βοήθισες παραπολυ. τις επόμενες μέρες θα το ψάξω. ¨Οπως και να έχει είτε 1155 είτε 2011 το μηχάνημα θα είναι hight end.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού η επιλογή σου είναι το (B) ξεκίνα και δες την σύνθεση τεχνοοικονομικά με την μητρική που σου είπα ώστε να βγει στο κόστος που θες . :-D 

 

Αυριο θα το κοιτάξω και εγώ και θα σου ποστάρω κάτι ολοκληρωμένο με την ASUS dual 2011 για μητρική .

Τώρα ώρα για ύπνο γιατί με περιμένει δουλειά αύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καληνύχτααα!!!



και για να καταλαβετετι ζητάω

 είναι μεν quadro η κάρτα αλλά από ότι διάβασα σε επεξεργασία βιντεο οι καλες nvidia game cards αποδίδουν καλύτερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βασικά μιας και το νήμα είναι ανοιχτό, για να μην ρωτάω αλλού και γεμίζει ο κόσμος ποστς, κάπου είχα δει ένα πολύ ωραίο οδηγό για υπολογισμό ups - τροφοδοτηκού. σου έβγαζε watts - VA βάση του συστήματος σου. Ξέρει κάποιος να μου πει που θα το βρώ? googlara αλλά οι οδηγοί που βρήκα δεν με κάλυψαν μιας και δεν λαμβάνουν υποψιν πολλά πράγματα.

 

βασικά το βρήκα. Μου βγαίνει 510 watt, βάζοντας χοντρά χοντρά 2 ssd ακόμα και μια 2 sata. αυτό που δεν υπολογίζει είναι η οθόνες. Οπότε πάμε περίπου + 150 - 160 watt, οπότε πάω στα 650 περίπου.... Το θέμα είναι οτι κοίταξα για apc αλλά είναι απαγορευτικά. Turbox δεν τα εμπιστεύομαι. έχει κανεις να προτείνει κάτι γύρω στα 1000 - 1200 va?

 

 

                                                                        Διόρθωση

 

 

μιας και θα τα σκάσω που θα τα σκάσω να αγοράσω κάτι ποιοτικό που να μου δίνει την δυνατότητα να κοιμάμαι ήσυχος και να μπορώ να του πετάξω επάνω και 1-2 οθόνες ακόμα στο μέλλον. οπότε επέλεξα αυτό Link.png Site: https://www.apc.com/products/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=BR1500GI">apc ups 1500VA

Επεξ/σία από NINJA_MOUSE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...