Προς το περιεχόμενο

[camera/bridge] Pentax X5 16MP 26x Zoom @amazon 162€


maxdore217

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ξεθάβω μετά από 6 μήνες περίπου....γιατί είναι πάλι στα daily deal από amazon και κάποιον μπορεί να ενδιαφέρει.

Στα 161.23 EURO   ή αλλιώς £137.45

 

https://www.skroutz.gr/s/2287810/Pentax-Optio-X-5.html

 

Από Ελλάδα ήταν μέχρι και πριν ένα μήνα 205€ αλλά πλέον στα 225€ οπότε με την τιμή αυτή θεωρητικά είναι προσφορά για κάποιον που θέλει την συγκεκριμένη.

Τέλος από το amazon είναι στην χαμηλότερη τιμή που έχει μπει από χθες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Δεν ειναι daily deal, ειναι deal of the week.

 

Ειχε μπει σε daily 140 λιρες τελικη αρχες Δεκεμβρη και με δωρο ομως τοτε αλλες 20 λιρες για επομενη αγορα.

 

Η μηχανη ειναι καλη, αν καποιος θελει να ρωτησει κατι, την εχω.

 

Η τιμη του αμαζον ειναι £134.1 και το λινκ ειναι http://www.amazon.co.uk/Pentax-X5-Bridge-Camera-Optical/dp/B00911YEAQ , τελικη 162 ευρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ήξερα ότι θα το φτιάξεις γιαυτό και η γρήγορη περιγραφή :)

όπως και να έχει πολύ χαμός με γέφυρες αυτόν τον καιρό  

 

( αν θυμάμαι καλά είχες βάλει και μια μικρή περιγραφή και reviews τότε , το έψαχνα το θέμα στα μηνύματα σου αλλά βαρέθηκα έχεις γράψει και ένα σορό δεν είχα πει και καφέ! )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

matrixxx δωσε 1-2 λεπτομερεις στα γρηγορα, dslr ηθελα αλλα το budget δεν προβλέπεται να φτασει σύντομα για εκει οποτε ελεγα για καμια bridge, να κανω τα πρώτα μου βήματα μου στο hobby των φωτογραφιών λιγο πιο ψαγμενα (panning Π.χ) αξιζει για τετοια περίπτωση η συγκεκριμένη η μπα!

 

Π.χ στις δυο προηγούμενες περιπτώσεις bridge κόλλησα για ηθελα ματακι, Viewfinder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

matrixxx δωσε 1-2 λεπτομερεις στα γρηγορα, dslr ηθελα αλλα το budget δεν προβλέπεται να φτασει σύντομα για εκει οποτε ελεγα για καμια bridge, να κανω τα πρώτα μου βήματα μου στο hobby των φωτογραφιών λιγο πιο ψαγμενα (panning Π.χ) αξιζει για τετοια περίπτωση η συγκεκριμένη η μπα!

 

Π.χ στις δυο προηγούμενες περιπτώσεις bridge κόλλησα για ηθελα ματακι, Viewfinder

Δε νομιζω οτι αξιζει

 

εχω μια bridge, και θα σου ελεγα να κρατησεις τα χρηματα σου και να πας για μια canon 1100D. Αν θες απλα μια φωτογραφικη επειδη δεν εχεις παρε την canon SX230 HS. Αν εχεις ηδη κανε αυτο που ειπα και μαζεψε χρηματα σιγα σιγα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, αλλά αυτή είναι λίγο καλύτερη από τον ανταγωνισμό με τις άλλες bridge που έχουμε εδώ πχ panasonic ( ματάκι που θέλει το παλικάρι + το full hd video + τρομερές κριτικές στο amazon) τιμή ίδια περίπου με sx230 , το μόνο αρνητικό που έχει εκ πρώτης ματιάς σε σχέση με την canon είναι το μέγεθος και το βάρος ( στα άλλα είναι εξίσου καλή και (ενδεχομένως) σε κάποια πράγματα καλύτερη )

τώρα η 1100D είναι άλλη περίπτωση απλά δεν παίζει με αυτές αλλά ούτε και στην τιμή ;) 

 

πάντως εδώ λέει  1-1 το τελικό!

http://snapsort.com/compare/Canon-SX230-HS-vs-Pentax-X-5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω πως αυτό που μετράει ειναι τι καταφέρνει μια compact σε ISO 400-800-1600. Εκεί δείχνει μια κάμερα τι αξιζει. Δεν ειναι πλεονεκτημα το ότι η μια πάει μέχρι 6400. Είναι ένα άχρηστο χαρακτηριστικό. Ναι εντάξει εχει viewfinder και μπορεί να τραβήξει 10fps αλλά νομίζω δεν αξίζει. 1000 φορες να περιμενει και να πάρει μια dslr που θελει. Γενικά τα υποτιθέμενα πλεονεκτήματα της δεν αξίζουν εναντι της canon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστά όλα αυτά.

την πόσταρα για κάποιον που πιθανόν να την ψάχνει , εμένα πάλι μου έχουν κάνει εντύπωση οι τόσο καλές κριτικές που έχει μάλιστα κάποιος που έχει κάνει αξιολόγηση είναι στους top . 

 

Σε αυτό το review λέει ότι μέχρι τα 800 πάει μια χαρά 

http://www.digitalversus.com/digital-camera/face-off/10800-14210-versus-table.html

Δεν ξέρω αν είναι καλύτερη από τις άλλες που παίζουν στο φάσμα τιμών, αλλά είναι και αυτή μια πρόταση.

 

Ένα αρνητικό ( για μένα είναι ) ότι δεν έχει zoom οπτικό στο video (απ όσο λέει το Γαλλικό site) και ο μονοφωνικός ήχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

matrixxx δωσε 1-2 λεπτομερεις στα γρηγορα, dslr ηθελα αλλα το budget δεν προβλέπεται να φτασει σύντομα για εκει οποτε ελεγα για καμια bridge, να κανω τα πρώτα μου βήματα μου στο hobby των φωτογραφιών λιγο πιο ψαγμενα (panning Π.χ) αξιζει για τετοια περίπτωση η συγκεκριμένη η μπα!

 

Π.χ στις δυο προηγούμενες περιπτώσεις bridge κόλλησα για ηθελα ματακι, Viewfinder

 

Χτυπα την Γιωργο. Ειναι πολυ καλο VFM. Εχει και VF και tiltable οθονη. Πολυ καλη ποιοτητα εικονας για τα λεφτα της. Την πηρα με το deal 150 ευρω στην ουσια πριν 7 μηνες, μπορει να κατσει και καλυτερη τιμη, αλλα η τρεχουσα δεν ειναι κακη.

 

Δυο παρατηρησεις, δεν κοιταμε sites οπως το snapsort.com για να συγκρινουμε μηχανες.

Επισης δεν καταλαβα τι σχεση εχει η 1100d  με μια bridge που εχει super macro και x26 optical. Αλλη η μια μηχανη αλλη η αλλη. Για να βγαλεις φωτογραφιες που μπορεις με την χ5, με την 1100d θα θες εξτρα φακους και θα φτασεις στο χιλιαρικο (ενταξει θα εχεις καλυτερη ποιοτητα εικονας αλλα και θα θες βαλιτσα να κουβαλησεις τον εξοπλισμο, αλλα θα εχεις δωσει και 1000ευρω αντι για 160). Για βγαλε τετοιες φωτο με τον κιτ φακο της 1100d.  ;)

Επισης ακομα και σε σχεση με την sx230 (που επισης εχω και ειναι η καλυτερη στην κατηγορια της (τσεπης)) ειναι καλυτερη και πληρεστερη μηχανη η Χ5: VF, tiltable lcd, κρατημα, ακομα καλυτερη ποιοτητα φωτογραφιας με καλυτερη αντιθεση και λεπτομερεια, ζουμ χ26 και καλυτερα οπτικα.

 

Disqualified δεν ειναι ολες οι bridge ιδιες (ποια εχεις; ). Φυσικα και δεν ειναι DSLR στα υψηλα iso και οχι μονο, αλλα και οι DSLR δεν ειναι bridge. (τιμη, βαρος, ευρος ζουμ φακου κλπ). 

 

 

maxdore δεν ειχα βαλει review, ουτε θεμα ειχα ανοιξει, ουτε ειχα γραψει σε θεμα της x5. Ενα ποστ στο παλιο θεμα της lz20 ειχα μονο κανει που την ανεφερα και εκει εδινα και τα δειγματα που εδωσα και 10 γραμμες πιο πανω. Αυτο θα θυμασαι. ;)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ναι εκείνο θυμάμαι απλά δεν ήξερα που να το βρω έχουν περάσει και πάνω κάτω 2 μήνες από τότε , καλά έκανες και είπες 2 λόγια πάντως για την μηχανή γιατί μετράει η πηγή να είναι έγκυρη :)

 

 

 

Το link το έβαλα για τα χαρακτηριστικά κυρίως (να είναι δίπλα δίπλα )αλλιώς δεν είναι κάτι σοβαρό σαν review αλλά σαν αποτέλεσμα δεν έχει κάνει λάθος :) είναι 2 καλές μηχανές η κάθε μια σε διαφορετική κατηγορία.

 

 

πάντως θα δούμε και άλλες τιμές ( τουλάχιστον έτσι φαίνεται ) για φωτογραφικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Matrixxx, να την πάρει αρκεί να είναι σίγουρος τι ζητάει από τη μηχανη. Τοσο μεγάλο zoom ειναι πρακτικά άχρηστο, ίσως μόνο με τρίποδο, και δεν ξερω αν πραγματικα τον ενδιαφέρει το macro σε τέτοιο βαθμό. Επίσης θα ήθελα μεγαλύτερο μέγιστο exposure από 4s. Εγώ έχω την Fuji 2500HD, και νομίζω ότι κινούνται στα ίδια επίπεδα όσων αφορά την ποιότητα. Τεσπα δε θα χαλάσουμε και τις καρδιες μας :P Απλά νομίζω με την canon θα τραβάει καλυτερα. Σε φως έτσι κι αλλιώς ειναι όλες μια χαρά αν του κάνει καλως. Αφού τις εχεις λες ότι βγάζει η pentax καλύτερες σε ISO 400-800 και 1600; Μιλάω για την εικονα που βλέπεις σε μεγεθος οθόνης PC

 

Το tiltable lcd ειναι ωραιο feature παντως
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Fuji 2500hd... Ετσι εξηγειται... ;) (το εχω γραψει πριν μου πεις τι εχεις :P )

To noise reduction που εχουν αυτες οι fuji ειναι τοσο αθλιο που χανεις λεπτομερια και η φωτογραφια αποκτα τοσα artifacts/ειδωλα που γινεται λες και ειναι πινακας ζωγραφικης.

 

Εφτιαξα και ανεβασα δυο συγκριτικες για το pict.quality για να δεις οτι δεν ειναι ολες οι bridge ιδιες λοιπον:

 

στα χαμηλοτερα τους iso (μαλιστα η fuji εχει και 64, αυτο πηρα και οχι το 100αρι της)

 

dviss5.png

 

και στα 800 οι δυο τους:

 

 

iqza6r.png

 

 

http://www.imaging-resource.com/PRODS/S2550HD/S2550HDA7.HTM

http://www.imaging-resource.com/PRODS/pentax-x5/pentax-x5A7.HTM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπονόησα ποτε οτι ολες οι bridge ειναι ιδιες, εγω ο ιδιος περιμενα καλυτερη τη δικη μου οταν την αγοραζα και εκανα λαθος. Μάλλον ειναι ακομα πιο κακη...  Απο τις εικονες φαινεται να ειναι πολυ καλυτερη η συγκεκριμενη pentax, απλα θα ηθελα μια συγκριση με την sx230 επειδη λες πως την εχεις επειδη εχω δει samples της και τη θεωρω πολυ καλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τοσο μεγάλο zoom ειναι πρακτικά άχρηστο, ίσως μόνο με τρίποδο, και δεν ξερω αν πραγματικα τον ενδιαφέρει το macro σε τέτοιο βαθμό.

 

Να και μια στο χερι με το (αχρηστο οπως λες) ζουμ της. ;)

 

 

4jvsrp.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι πολυ καλη για χερι αλλα ειναι το φεγγαρι, ειναι πολυ ευκολος στοχος. Παντως παραδεχομαι πως την υποτιμησα. Πάω τωρα να πεταξω τη fuji μου...LOL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...