Προς το περιεχόμενο

[camera/bridge] Pentax X5 16MP 26x Zoom @amazon 162€


maxdore217

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Απο τις εικονες φαινεται να ειναι πολυ καλυτερη η συγκεκριμενη pentax, απλα θα ηθελα μια συγκριση με την sx230 επειδη λες πως την εχεις επειδη εχω δει samples της και τη θεωρω πολυ καλη

 

Μα ειναι παρα πολυ καλη η sx220/230, το εχω γραψει και εδω και αλλου παρα πολλες φορες! Εχω γραψει μαλιστα οτι ειναι καλυτερη και απο την νεοτερη 240. Ολες οι μηχανες που παιρνω πρωτα περνανε απο ερευνα και ψαξιμο μεχρι αηδιας!  ;)

 

Αντε, παρε και αυτη την παραγγελια σου: (ειχα τραβηξει καποιες πριν κανενα 6μηνο οταν πηρα την Χ5 για να συγκρινω)

[ποιοτητα εικονας και αποτελεσματικοτητα zoom, στο φουλ και οι δυο, 14χ η sx 26χ η Χ5, σε iso 100 και οι δυο και με ηλιο-και στα ψηλα iso παντως ειναι καλες και οι δυο]

 

 

35jjhpg.png

 

Σε 1:1 Pixels. Αριστερα η sx, δεξια η X5. Κοιτα διαφορα σε αντιθεση, σε κοκκο σε ευκρινεια κλπ. Ολες οι ρυθμισεις στο μηδεν και στις 2.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μα ειναι παρα πολυ καλη η sx220/230, το εχω γραψει και εδω και αλλου παρα πολλες φορες! Εχω γραψει μαλιστα οτι ειναι καλυτερη και απο την νεοτερη 240. Ολες οι μηχανες που παιρνω πρωτα περνανε απο ερευνα και ψαξιμο μεχρι αηδιας!  ;)

 

 

 

Με συγχωρείτε για το off topic... Επειδή έχω σκοπό να παραγγείλω από το amazon την 240.

Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ γιατί είναι καλύτερη η 230? Να προτιμήσω καλύτερα αυτήν? Ευχαριστώ πολύ...

http://www.amazon.co.uk/Canon-Powershot-SX240-Digital-Camera/dp/B0074K1JT0/ref=sr_1_2?s=electronics&ie=UTF8&qid=1370277589&sr=1-2&keywords=canon+SX240+HS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αναφερθηκα καθαρα σε θεμα ποιοτητας εικονας. Συγκρινα δειγματα των δυο μηχανων σε πραγματικες συνθηκες. Η 240 ειχε μια μειωμενη ευκρινεια, μια "θαμπαδα" θα μπορουσα ανετα να πω. Και εδω αν πας και δεις, θα παρατηρησεις δυστυχως το ιδιο. Βαλε αριστερα 230 δεξια 260 και βαλε για παραδειγμα το still life 100 (πιο κατω απο τη μεση) και στα δυο παραθυρα. Κλικ πανω στην εικονα μετα ωστε να ανοιξει full size και στα δυο παραθυρα και κανε συγκριση (στα ακρα ειναι πιο εντονο το προβλημα - η διαφορα).

 

Η αιτια ειναι τα χειροτερα οπτικα αφου σε ιδια διαμετρο φακου εχουμε πλεον 20χ ζουμ αντι για 14χ, και εξαιτιας αυτου και η φωτεινοτητα του φακου ειναι επισης μειωμενη 

sx220/230 F3.1 - F5.9
sx240/260 F3.5 - F6.8

 

Εχει και ενα θετικο η 240, το λιγο καλυτερο κρατημα στο χερι. Δεν την εχω δουλεψει την 240 για να σου πω overall γνωμη παντως. Αν και δεν βλεπω κανενα αλλο πλεονεκτημα, αλλο ενα μειονεκτημα το λιγο πιο αργο burst mode απο την 220.

http://www.dpreview.com/products/compare/side-by-side?products=canon_sx220hs&products=canon_sx240hs

 

 (220/230 ιδιες ειναι απλα η 230 εχει GPS που τρωει την μπαταρια αν ειναι ον, αρα μαλλον off θα το εχεις). Αν δεν θα κοιτας λεπτομεριες σε 1:1 παντως και η 240 θα σου κανει μια χαρα τη δουλεια αν την βρισκεις πολυ φθηνοτερα απο την 220/230.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε έχεις δίκιο... Είναι πιο θολές οι φωτογραφίες της 260 και σαν να μην είναι τόσο "ζωντανά" τα χρώματα της. Βέβαια τις διαφορές για να τις εντοπίσεις πρέπει να πας πολύ κοντά... Βασικά την ήθελα για το ζοομ 20χ...

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα!

φιλε matrixxx επειδή εδώ και καιρό ψάχνω φωτογραφική για την κοπέλα μου και την συγκεκριμένη την έχεις από ότι είδα, για καθημερινή χρήση (φωτο τοπία, ποτρέτα, ή για διακοπές και μερικά βίντεο) είναι καλή?

και μία τελευταία ερώτηση για χρήση από άπειρο σχετικά χρήστη που θέλει όμως να ασχοληθεί περαιτέρω με την φωτογραφία είναι μια καλή λύση?

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παιδια νομιζω οτι τα εχω πει ολα αυτα με αλλα λογια. Για καποιον που θελει να δωσει 150-160 ευρω ειναι ισως η καλυτερη επιλογη και σιγουρα η πληρεστερη λυση. Με 400-500 υπαρχουν αρκετα καλυτερες λυσεις σε DSLR που ομως δεν θα σας δινουν macro 1cm ουτε ζουμ 26χ.  Πρωτα λοιπον πρεπει να σκεφτειτε καλα για τι χρηση θελετε μια μηχανη, ποσο σας νοιαζει να χωραει στην τσεπη του παντελονιου κλπ. Μετα ποσα λεφτα θα δωσετε. 

Η συγκεκριμενη τραβαει καλα και στο αυτοματο και εχει και manual ρυθμισεις, οποτε ειναι καλη και για αρχαριους αλλα και για πιο ψαγμενους χρηστες.

 

@denexo

Αυτο ειναι κατι εντελως σχετικο. Στις νυχτερινες ειναι παρα πολυ καλη αν την συγκρινεις με ολες τις compact και bridge. Δεν ειναι καλη αν την συγκρινεις με μια DSLR με φακο με διαφραγμα f/1.8 (πολλαπλασια τιμη). Επισης καλυτερες ειναι και καποιες mirrorless με μεγαλο αισθητηρα πχ ΝΕΧ που ειναι ομως επισης πολυ ακριβοτερες και αλλη κατηγορια.

 

Καλημερα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν θελετε να ειστε σιγουροι για την εγγυηση πριν παραγγειλετε, καντε ενα τηλεφωνο στον Ελληνα αντιπροσωπο να ρωτησετε αν τιμα την πανευρωπαικη εγγυηση.

Εχετε δηλαδη την 1 ετους εγγυηση του αμαζον και την διετη του κατασκευαστη την οποια αν την τιμα ο "Ελληνας" πατε σε αυτον.

 

[Αυτο θα πρεπει να το κανετε (ρωτατε) για ολα τα προιοντα που αγοραζετε απο εξω ή απο Ελληνικα καταστηματα απο παραεισαγωγες.]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελει να ρωτησει καποιος την αντιπροσωπο της Pentax στην Ελλαδα και να μας πει και μας,και αν χρειαζετε να κανουμε κατι για να υπαρξει εγγυηση!!ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@denexo

Στις νυχτερινες ειναι παρα πολυ καλη αν την συγκρινεις με ολες τις compact και bridge.

 

Με τις περισσοτερες εννοεις.

Δες την Samsung EX2F με f/1.4 , την Olympus XZ-1 με 1.8.Και οι 2 compact και κατω απο 300€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mε ολες εννοω. Κυριως εννουσα της κατηγοριας τιμης, αλλα και περα απο τιμη να πω τωρα οτι "Στις νυχτερινες ειναι παρα πολυ καλη αν την συγκρινεις με ολες τις compact και bridge." Απο τις καλυτερες ειναι η sx220/230, η X5 και καποιες αλλες.

 

Ειναι λοιπον παρα πολυ σε νυχτερινες καλη και αν την συγκρινεις με τις 2 (διορθωση : με την μια τελικα :), η αλλη ειναι καλυτερη για νυχτερινες) που λες και θα βαλω (για τελευταια φορα γιατι θελει χρονο αυτο) και δειγματα για να στηριξω αυτο που λεω:

 

 

 

 

 

Ενα προβλημα ειναι οτι το dpreview δεν εχει δειγματα της X5 ενω εχει και για τις δυο που ανεφερες αλλα και για NEX. Βαζω λοιπον σαν συγκριση στην θεση της x5 την ιδιας τιμης sx220/230 η οποια με απλα λογια σε χαμηλα iso ειναι χειροτερη απο την X5 (οπως ειδατε και στο προηγουμενο ποστ μου), σε 400-800 ειναι ιδιες και σε 1600 ειναι ελαχιστα καλυτερη της (οπως εχω δει με τα τεστ μου). Τοσο λιγο ομως που να μην αλλαζει αυτο που θα δεις και εσυ και ολοι στο παρακατω:

 

 

23r00hu.png

 

Εδω λοιπον βλεπουμε τις δυο που λες σε συγκριση με την sx και την NEX N5 ολες σε 1600 που ειναι ενα καλο iso για νυχτερινες ωστε να εχουμε οσο το δυνατον μικρους χρονους εκθεσης για να αποφυγουμε κουνηματα κλπ. Επαληθευεται αυτο που ειπα στο quote σου νομιζω. Σε σχεση με τις δυο των 300ευρω ειναι παρα πολυ καλη (καλυτερη θα ελεγα, αλλα επειδη ειναι λιγο πισω η χ5 σε σχεση με την sx λεω "στα ιδια πανω κατω"), ενω σε σχεση με την mirrorless nex χανει σαφως.

 

Λεω τωρα επιπλεον ομως για να ειμαι σωστος: Οι δυο δικες σου υπερεχουν ξεκαθαρα στη φωτεινοτητα του φακου. Ειναι ενα δυο στοπ πιο φωτεινοι, επομενως αν πουμε οτι δουλευουμε τις X5(sx) nex sta 1600 οι δυο δικες σου θα τραβανε σε ιδιο χρονο εκθεσης σε iso800400 (το κερδος μας με τον πολυ φωτεινο φακο που εχουν). Παμε λοιπον να δουμε πως πανε στο iso400 κρατωντας sx + nex στα 1600iso : η olympus ειναι καλη, χωρις να φτανει την nex. Σε "απολυτες τιμες" για νυχτερινες φωτο λοιπον, σωστα η ολυ ειναι σαφως καλυτερη απο sx220/x5. Η σαμμυ δεν μου λεει κατι.

 

 

2vacmio.png

 

[Κουραστηκα ρε παιδια, ουτε reviewer στο dpreview... :P :) ]

 

 

 

Επεξ/σία από matrixxx
Διορθωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...