Προς το περιεχόμενο

ΜΒΑ στο ΠΑΜΑΚ


Sirina

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει παρακολουθησει κανεις απο εσας το ΜΒΑ στο παμακ; http://mba.uom.gr/

 

Θα ηθελα να μου πει εντυπωσεις, πως του φανηκε σαν επιπεδο σπουδων, σαν δυσκολια, αν θεωρει οτι αξιζει ρε αδερφε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω ποτέ δεν θα έκανα MBA σε ελληνικό πανεπιστήμιο...Θα προτιμούσα κάποιο του εξωτερικού που έχουν πιο πολύ εμπειρία και μεγαλύτερη αναγνωρισιμότητα...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ποτέ δεν θα έκανα MBA σε ελληνικό πανεπιστήμιο...Θα προτιμούσα κάποιο του εξωτερικού που έχουν πιο πολύ εμπειρία και μεγαλύτερη αναγνωρισιμότητα...

Άμα δεν πιστεύουμε ούτε οι έλληνες στα πανεπιστήμια μας και πάμε όλοι έξω τότε πως περιμένουμε να ανέβει η ποιότητα;

Καλά άσχετο (και εγώ πιστεύω πως έξω κάνουν πολύ καλύτερη δουλειά και φυσικά είναι πιο αναγνωρισμένα) αλλά τόσοι που πηγαίνουμε έξω για σπουδές πόσο χρήμα θα διώξουμε πια προς τα έξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα δεν πιστεύουμε ούτε οι έλληνες στα πανεπιστήμια μας και πάμε όλοι έξω τότε πως περιμένουμε να ανέβει η ποιότητα;

 

Δηλαδή αν μια μέρα πιστέψουμε (?) όλοι στα ελληνικά πανεπιστήμια,  ξαφνικά αυτά θα ανεβάσουν την ποιότητα τους? Δεν πάει ανάποδα? Ότι πρέπει πρώτα αυτά να ανεβάσουν την ποιότητα τους και μετά εμείς να πιστέψουμε σε αυτά?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν μια μέρα πιστέψουμε (?) όλοι στα ελληνικά πανεπιστήμια,  ξαφνικά αυτά θα ανεβάσουν την ποιότητα τους? Δεν πάει ανάποδα? Ότι πρέπει πρώτα αυτά να ανεβάσουν την ποιότητα τους και μετά εμείς να πιστέψουμε σε αυτά?

Don%60t-stop-believing.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δηλαδή αν μια μέρα πιστέψουμε (?) όλοι στα ελληνικά πανεπιστήμια,  ξαφνικά αυτά θα ανεβάσουν την ποιότητα τους? Δεν πάει ανάποδα? Ότι πρέπει πρώτα αυτά να ανεβάσουν την ποιότητα τους και μετά εμείς να πιστέψουμε σε αυτά?

Don%60t-stop-believing.jpg

 

 

ok-thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα δεν πιστεύουμε ούτε οι έλληνες στα πανεπιστήμια μας και πάμε όλοι έξω τότε πως περιμένουμε να ανέβει η ποιότητα;

Καλά άσχετο (και εγώ πιστεύω πως έξω κάνουν πολύ καλύτερη δουλειά και φυσικά είναι πιο αναγνωρισμένα) αλλά τόσοι που πηγαίνουμε έξω για σπουδές πόσο χρήμα θα διώξουμε πια προς τα έξω;

 

Κοίτα η ποιότητα μπορεί να είναι ήδη καλή, εμένα αυτο που μου την σπάει είναι οτι επειδή κάποιος τύπος μπορεί να γουστάρει να κάνει κατάληψη, ξαφνικά το MBA μου απο εκεί που θα το τελείωνα σε 1,5 χρόνια, μπορεί να μου πάρει 2+...

 

Ουσιαστικά γι'αυτο προτιμώ το εξω. Γιατι εκει θα πας το πρωι και θα κάνεις μάθημα. Τελος. Βέβαια και η αναγνωρισιμότητα παίζει μεγάλο ρόλο, καθώς επίσης και η εμπειρία του πανεπιστημίου...

 

Απο την άλλη βέβαια και τα 15+ χιλιάρικα που θέλουν έξω για μεταπτυχιακό είναι απαγορευτηκά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα η ποιότητα μπορεί να είναι ήδη καλή, εμένα αυτο που μου την σπάει είναι οτι επειδή κάποιος τύπος μπορεί να γουστάρει να κάνει κατάληψη, ξαφνικά το MBA μου απο εκεί που θα το τελείωνα σε 1,5 χρόνια, μπορεί να μου πάρει 2+...

 

Ουσιαστικά γι'αυτο προτιμώ το εξω. Γιατι εκει θα πας το πρωι και θα κάνεις μάθημα. Τελος. Βέβαια και η αναγνωρισιμότητα παίζει μεγάλο ρόλο, καθώς επίσης και η εμπειρία του πανεπιστημίου...

 

Απο την άλλη βέβαια και τα 15+ χιλιάρικα που θέλουν έξω για μεταπτυχιακό είναι απαγορευτηκά...

Θα σου καταστρέψω λίγο την εντύπωση για τα ελληνικά πανεπιστήμια αλλά τα μεταπτυχιακά λόγω και του μικρού αριθμού των φοιτητών δεν επηρεάζονται από καταλήψεις.....ούτε καν από γενικές απεργίες. Εμείς στο διατμηματικό των ΠΑΠΕΙ-ΕΜΠ κάναμε μάθημα/δίναμε εξετάσεις ακόμα και τις μέρες που δεν είχε ΜΜΜ.....

 

Στραβά στα ελληνικα μαστερς μπορώ να ξεκινήσω τώρα και να τελειώσω αύριο, αυτό που λες απλά δεν είναι ένα από αυτά :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ύλη στα MBA είναι πάνω κάτω παντού η ίδια είτε στο Insead είτε στο University of Psarokostena ή όπου αλλού πας...Αυτό που πληρώνεις είναι οι γνωριμίες και η προώθηση που θα σου κάνουν οι καθηγητές σου.Προσωπικά για εμένα MBA=μακροπρόθεσμη επένδυση.Οπότε αν μπορείς πήγαινε έξω(ακόμα και αν είναι πιο ακριβά) γιατί η λογική λέει ότι θα τα "βγάλει τα λεφτά του"...Καλή τύχη! :-)

 

 

Πάρε και μια ενδεικτική λίστα με κάποια καλά προγράμματα στην Ευρώπη(αν αποφασίσεις να πας στα ξένα): http://www.topmba.com/mba-rankings/global-200/2011/region/europe

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου καταστρέψω λίγο την εντύπωση για τα ελληνικά πανεπιστήμια αλλά τα μεταπτυχιακά λόγω και του μικρού αριθμού των φοιτητών δεν επηρεάζονται από καταλήψεις.....ούτε καν από γενικές απεργίες. Εμείς στο διατμηματικό των ΠΑΠΕΙ-ΕΜΠ κάναμε μάθημα/δίναμε εξετάσεις ακόμα και τις μέρες που δεν είχε ΜΜΜ.....

 

Στραβά στα ελληνικα μαστερς μπορώ να ξεκινήσω τώρα και να τελειώσω αύριο, αυτό που λες απλά δεν είναι ένα από αυτά :)

 

Δεν το γνωριζα οτι οι μεταπτυχιακοι μαθητες δεν επηρεαζονται απο τις καταληψεις!! Πως μπορεί να γινει κατι τετοιο;;;

 

Αφου υποτιθεται οτι η σχολη ειναι κλειστή και οι καθηγητες δεν μπορουν να κανουν μαθημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το γνωριζα οτι οι μεταπτυχιακοι μαθητες δεν επηρεαζονται απο τις καταληψεις!! Πως μπορεί να γινει κατι τετοιο;;;

 

Αφου υποτιθεται οτι η σχολη ειναι κλειστή και οι καθηγητες δεν μπορουν να κανουν μαθημα...

Εγώ έκανα στο ΟΠΑ-Μαθηματικό-Οικονομικό Νομικής και εκεί δε μας επηρρέαζαν οι απεργίες-καταλήψεις. Τα περισσότερα πανεπιστήμια έχουν ειδικά κτίρια για μεταπτυχιακά. Στο ΟΠΑ μάλιστα συστεγάζεται εφορία και εμπορικά μαγαζιά. Η Νομική έχει δικό της κτίριο, αλλά έκλεινε καμιά φορά. Στο Μαθηματικό απλά δε μας εμπόδιζε κανείς όταν είχαν απεργία. Στη χειρότερη το αναβάλλαμε, αφού όταν είστε λίγα άτομα έχετε ευελιξία.

 

Για ΜΜΜ συνήθως το αναβάλλαμε με δική μας πρωτοβουλία για κάποιο Σάββατο.

 

Απ' την άλλη στο Πανεπιστήμιο Πάτρας που ήταν ένας φίλος μου είχαν πρόβλημα με τις απεργίες, αλλά εκεί είναι και τζάμπα.

 

Τώρα για απεργία των καθηγητών είναι ένα άλλο θέμα. Σε εμάς δε κάνανε, αλλά οικονομική σχολή είναι, μπορεί να μην κάνανε έτσι κι αλλιώς.

 

Γενικά τα μεταπτυχιακά προγράμματα, για τα Οικονομικά Πανεπιστήμια ΑΘήνας-Πειραιά που είχα την εμπειρία, είναι η μέρα με τη νύχτα με τα προπτυχιακά από άποψη οργάνωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το γνωριζα οτι οι μεταπτυχιακοι μαθητες δεν επηρεαζονται απο τις καταληψεις!! Πως μπορεί να γινει κατι τετοιο;;;

 

Αφου υποτιθεται οτι η σχολη ειναι κλειστή και οι καθηγητες δεν μπορουν να κανουν μαθημα...

 

ναι. οι μφ εχουνε δικη τους γενικη συνελευση και δεν εχουνε καμια σχεση με των φοιτητών νομιζω. απλα οποτε οι φοιτητες αποφασιζουνε κατάληψη μπαινει λουκετο παντου και ουτε ο μφ δε μπορει να κανει τη δουλεια του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε έξω ή κάνε κάτι άλλο. Ούτε καλύτερα, ούτε φθηνότερα είναι στο παμακ.

 

 

Σοβαρα μιλάς;;; Ποσο κοστιζει ενα μεταπτυχιακο στο ΠΑΜΑΚ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...