Προς το περιεχόμενο

Xbox One: Τι θα ισχύει τελικά για τα μεταχειρισμένα videogames


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το κακο με ολα αυτα ομως ειναι οτι δεν εξυπηρετουν ουτε λιγο το συμφερον του καταναλωτη 

 

και εκει βρισκεται ολο το προβλημα και η γκρινια 

true αν γινοταν ισως να ηταν σε αλλο lvl η τεχνολογια αλλα ολα εχουν το κοστος τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Όντως αυτό μοιάζει κάπως παράταιρο με τα υπόλοιπα DRM crap που εξηγεί η υπόλοιπη νέα ανακοίνωση. Πολύ πιθανόν να έχουν παραλείψει κάποιον έξτρα έλεγχο/περιορισμό/διευκρίνηση για το πώς πιστοποιούνται τα μέλη οικογένειας...

 

τα ορίζεις προφανώς στους friends.

 

Η δυνατότητα να παίξει κάποιος ένα παιχνίδι χωρίς να είναι συνδεδεμένη η κονσόλα στο Internet δεν υφίσταται στην ουσία αφού μία φορά ανά 24 ώρες, το Xbox One θα πρέπει να ελέγχει online

 

Δυστηχώς με το παραπάνω το εχει χάσει το παιχνίδι καλα κρασία Microsoft

 

Το βασικό κακό είναι ότι αυτόματα αποκλείει όσους δεν έχουν σταθερό ή μόνιμο internet.

Πχ. πολύς κόσμος κόβει τα σταθερά γενικά και το adsl και κρατάει ένα κινητό με internet το οποίο το χρησιμοποιεί για τα βασικά.

 

Θα μου πεις αυτός θα πάει να πάρει xbox ;

 

Δεν ξέρω.

Προφανώς δεν την ενδιαφέρουν τη Microsoft αυτοί οι πελάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι νομίζω πως ήρθε η ώρα η κοινότητα των gamers να ζητήσει καλύτερες τιμές από τους game publishers. To λέω αυτό γιατί όσοι πληρώνουν 60 EUR σήμερα για ένα τίτλο πληρώνουν και για όσους παίρνουν τον τίτλο από το "θείο". Αφού λοιπόν αυτά τα 60 EUR αντιστοιχούν σε περίπου 10 άτομα (λέω εγώ τώρα) ανά τίτλο.

Αν αυτά τα 10 άτομα πληρώναν από 6 EUR έκαστος δεν θα ήταν όλοι χαρούμενοι:

- και ο publisher χαρούμενος θα έπαιρνε τα λεφτα του

- και ο νόμιμος χρήστης που αντί για 60 θα πληρώνει 6 EUR

- και οι ανιψιοί του θείου που θα μπορούν να γίνουν νόμιμοι με πολύ λίγα λεφτα

- και ο υπουργός οικονομικών αφού θα αποδίδεται το ΦΠΑ κανονικά όπως θα έπρεπε και από τους publishers και όχι από grey markets όπου σαν καταναλωτές πληρώνουμε το ΦΠΑ αλλά αντί να καταλήγει στην εφορεία για να μειώνεται το χρέος μένει στις τσέπες μερικών "έξυπνων"

 

Άσε που το κατέβασαμα από το εκάστοτε store θα συμφέρει (βλέπε κινητά και tablets) αφού δεν μπαίνει η κερδοφορία του ενδιάμεσου.

 

Ιδανικά Θέλω πολλές υπηρεσίες τύπου Netflix, Hulu Plus κλπ οι οποίες θα έρχονται με πολύ λογικές τιμές για ΟΛΑ τα πορτοφόλια.π.χ. Τι να το κάνεις το dreambox όταν έχεις Netflix με $8/μήνα?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ορίζεις προφανώς στους friends.

 

 

Το βασικό κακό είναι ότι αυτόματα αποκλείει όσους δεν έχουν σταθερό ή μόνιμο internet.

Πχ. πολύς κόσμος κόβει τα σταθερά γενικά και το adsl και κρατάει ένα κινητό με internet το οποίο το χρησιμοποιεί για τα βασικά.

 

Θα μου πεις αυτός θα πάει να πάρει xbox ;

 

Δεν ξέρω.

Προφανώς δεν την ενδιαφέρουν τη Microsoft αυτοί οι πελάτες.

 

Ακριβώς αυτο ειναι δηλαδη αυτος που θα παει στο εξωχικό η σε ενα φίλο του η τεσπα θα το παρει μαζι στις διακοπές του ναι και καλα πρέπει να εχουμε internet, πρέπει να καταλάβει η Microsoft οτι δεν ειναι ολος ο κόσμος αμερική η κίνα ξερω γω αλλιως αν ετσι νομίζει αν κανει πωλήσεις μονο εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δυνατότητα να παίξει κάποιος ένα παιχνίδι χωρίς να είναι συνδεδεμένη η κονσόλα στο Internet δεν υφίσταται στην ουσία αφού μία φορά ανά 24 ώρες, το Xbox One θα πρέπει να ελέγχει online

 

Δυστηχώς με το παραπάνω το εχει χάσει το παιχνίδι καλα κρασία Microsoft

Οχι απλα το παιχνιδι, αλλα και την επαφη με τον πλανητη Γη και τους κατοικους του εχει χασει η microsoft.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι νομίζω πως ήρθε η ώρα η κοινότητα των gamers να ζητήσει καλύτερες τιμές από τους game publishers. To λέω αυτό γιατί όσοι πληρώνουν 60 EUR σήμερα για ένα τίτλο πληρώνουν και για όσους παίρνουν τον τίτλο από το "θείο". Αφού λοιπόν αυτά τα 60 EUR αντιστοιχούν σε περίπου 10 άτομα (λέω εγώ τώρα) ανά τίτλο.

Αν αυτά τα 10 άτομα πληρώναν από 6 EUR έκαστος δεν θα ήταν όλοι χαρούμενοι:

- και ο publisher χαρούμενος θα έπαιρνε τα λεφτα του

- και ο νόμιμος χρήστης που αντί για 60 θα πληρώνει 6 EUR

- και οι ανιψιοί του θείου που θα μπορούν να γίνουν νόμιμοι με πολύ λίγα λεφτα

- και ο υπουργός οικονομικών αφού θα αποδίδεται το ΦΠΑ κανονικά όπως θα έπρεπε και από τους publishers και όχι από grey markets όπου σαν καταναλωτές πληρώνουμε το ΦΠΑ αλλά αντί να καταλήγει στην εφορεία για να μειώνεται το χρέος μένει στις τσέπες μερικών "έξυπνων"

 

Άσε που το κατέβασαμα από το εκάστοτε store θα συμφέρει (βλέπε κινητά και tablets) αφού δεν μπαίνει η κερδοφορία του ενδιάμεσου.

 

Ιδανικά Θέλω πολλές υπηρεσίες τύπου Netflix, Hulu Plus κλπ οι οποίες θα έρχονται με πολύ λογικές τιμές για ΟΛΑ τα πορτοφόλια.π.χ. Τι να το κάνεις το dreambox όταν έχεις Netflix με $8/μήνα?

δε μπαινει στα κινητα και ταμπλετ το κερδος του ενδιαμεσου; σοβαρα μιλας; εχεις δει ποσα παιρνει το appstore; 

 

επισης αυτο που δεν καταλαβαινεις ειναι οτι δεν ειναι η πειρατεια το προβλημα των publishers, μιας και δεν ειναι οσο διαδεδομενη νομιζετε μερικοι κρινοντας απο την ελλαδα, αλλα η αγορα μεταχειρισμενων τιτλων η οποια ειναι απολυτα νομιμη και απο την οποια χανουν απειρα λεφτα

 

αυτο ειναι που προσπαθουν να σταματησουν σε αυτη τη γενια και οχι τη πειρατεια που ακομα δε ξερουν τι εκταση θα παρει ΑΝ θα παρει 

 

στο ps3 για παραδειγμα η πειρατεια ηταν και παραμενει σχεδον μηδενικη, στο xbox ειναι ολοκληρη φασαρια 

 

σιγα τα λεφτα  που χανουν απο κει, οι περισσοτεροι ειδικα εξω δε μπαινουν καν στο κοπο

 

ομως μπαινουν μια χαρα στο κοπο να περιμενουν να δανειστουν ενα παιχνιδι ή να περιμενουν να το αγορασουν μεταχειρισμενο παμφθηνα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fail κίνηση εντελώς... πλέων αντί για μεταχειρισμένα παιχνίδια θα αγοράζουμε μεταχειρισμένα Accounts που θα έχουν τα Χ παιχνίδια μέσα και θα ανταλλάζουμε και Accounts αντί DVDs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χειριστήριο του xbox one θα μπορεί ο καθένας να το πιάνει ή θα βάλει η ms δακτυλικό αποτύπωμα επάνω του ιδιοκτήτη? ε δεν παίζεστε!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος είπε ότι η πειρατεία στο PS3 είναι σχεδόν μηδενική;;; Χαχαχαχ...απεναντίας είναι πιο εύκολο, μπορείς να παίξεις online και δεν υπάρχει μόνιμο ban! Αυτό που θα γίνει, είναι η εκτίναξη της πειρατείας, καθώς και στα PC προσπάθησαν να επιβάλλουν διάφορες εταιρίες online-drm και όλα σπάσανε! Το ίδιο θα γίνει και στις κονσόλες ότι και να κάνουν. Εδώ πειρατεύονται σε xbox360 και PS3 μέχρι και online dlc! Στην επόμενη γενιά να δείτε τι πάρτι θα γίνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

τα ορίζεις προφανώς στους friends.

Εννοώ το exploit όπου κάποιος δηλώνει 10 άτομα (που αλλάζει όποτε θέλει) και μοιράζονται όλοι τα ίδια παιχνίδια που μπορούν να παίζουν ταυτόχρονα (λέει anytime, κάπου διάβασα (AngryJoeShow) ότι την ίδια στιγμή μόνο δύο -αλλά αυτό το αναφέρει στο νεο license notes?). Δεν είναι εντελώς ανεξέλεγκτο (μια και έχουν τον περιορισμό στον αριθμό) αλλά και πάλι... Δεν νομίζω να το αφήσουν έτσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα κάνεις?

τόσες πολλές απαιτήσεις για να παίξεις ένα παιχνίδι???
αυτά όλα πιστεύω θα ήταν μόνο καλοδεχούμενα αν ήταν και ποιο φτηνοί οι τίτλοι  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To καλυτερο που συναντας εδω μεσα ειναι οτι υπαρχουν ατομα που λενε οτι δε θα παρουν xbox one αλλα ps4 οταν η ιδια η Sony εχει ανακοινωσει οτι εξαρταται απο τις εταιριες παιχνιδιων τι πολιτικη θα ακολουθησουν στην κονσολα της για τα μεταχειρισμενα.Για φανταστειτε τι πολιτικη συμφερει τις εταιριες και πειτε μου μετα αν ακριβως το ιδιο θα συμβει και με το ps4.Η Nintendo προφανως αρνηθηκε κατι τετοιο και πλεον ξεδιαλυνει το τοπιο γιατι εκτος του οτι δε βγαζουν οι εταιριες παιχνιδια σε αυτο,βγαινουν και καθε τρεις και λιγο εκπροσωποι τους και κραζουν την κονσολα.Μην γελιεστε,στο ps4 ακριβως τα ιδια θα γινουν με το xbox one.Στο χερι ολων ειναι αν θα επιβραβευσουν τα νταβατζιλικια τους ή θα πανε ειτε σε gaming pc (που και εκει σιγα σιγα γινεται) ή θα παρουν κονσολα Nintendo.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 με τον gkalas,μην ξεχνατε οτι η M$ ανέφερε πως η πολιτικη των used games/always online

δεν ειναι πρωτοβουλια της M$ αλλα των ιδιων των εταιρειων gaming..

οποτε αν ισχυει απο την πλευρα της m$ ναστε σιγουροι και η sony το ιδιο

θα εφαρμοσει στα ιδια πλαισια..

Και κακα τα ψέμματα δειτε το διαφορετικα..

σαν να ναι 2 κομματα τα οποια θελουν να κυβερνησουν μαζι την χωρα,κανουν τις ιδιες κινησεις για να εχουν 50-50 σε

θέμα λαου,κτ αντοιστιχο κανει και η ms-sony,απο psx-xbox αυτο εφαρμοζουν,ιδιες πολιτικες και κινησεις,

οποτε ακομα και σε αυτην την γενια τα ιδια πραγματα θα κανουν B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...