Προς το περιεχόμενο

Intel i5 3470 vs Amd 8320


drtrix

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα ,θέλω την βοήθεια σας !!!
Θέλω να φτιάξω ένα καινούργιο pc για all around χρήση και το budget εινα περιορισμένο . Η βασική μου ερώτηση ειναι να το φτιάξω σε πλατφόρμα intel η amd ; Λόγω του budget εάν παω σε intel θα πάρω τον i5 3470 εάν παω σε amd τον 8320. Δεν με ενδιαφέρει το over locking . Η χρήση θα ειναι gaming , επεξεργασία ήχου και κάποιες φορές επεξεργασία video . Απο κάρτα γραφικών σκέφτομαι την gtx 660 oc . Οπότε ακούω τις απόψεις σας ανάμεσα σε αυτούς τους δυο . Σας ευχαριστω. !!

Επεξ/σία από drtrix
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα ,θέλω την βοήθεια σας !!!

Θέλω να φτιάξω ένα καινούργιο pc για all around χρήση και το budget εινα περιορισμένο . Η βασική μου ερώτηση ειναι να το φτιάξω σε πλατφόρμα intel η amd ; Λόγω του budget εάν παω σε intel θα πάρω τον i5 3470 εάν παω σε amd τον 8320. Δεν με ενδιαφέρει το over locking . Η χρήση θα ειναι gaming , επεξεργασία ήχου και κάποιες φορές επεξεργασία video . Απο κάρτα γραφικών σκέφτομαι την gtx 660 oc . Οπότε ακούω τις απόψεις σας ανάμεσα σε αυτούς τους δυο . Σας ευχαριστω. !!

Κατα την γνωμη μου αν θες επεξεργασια πιγενε σε amd..αλα για games ο "HASWEL" της ιντελ δεν πιανετε

για καρτα γραφικων επελε3ε μια αναμεσα σε 650τι boosted και 660 οτι 8ες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καρα τη γνωμη μου παντα αγοραζοντας εναν 8320 πιστεω θα σε οφελησει περισσοτερο οσο αναφορα την επεξεργασια αλλα και το ιδιο το gaming. Κλοκαροντας τον λιγο θασου ειναι υπεραρκετος για την χρηση που τον θες. Ομως ενα επεξεργαστης της intel ειναι πιο δυνατος σε σχεση με εναν επεξεργαστη της AMD. Ειδικοτερα μιλωντας για αυτα τα μοντελ ο 3470 πιστευω οτι παταει τον 8320 χωρις καν να ιδρωσει (no sweat που λεμε). Ακομα αν ψαχνεςι την φθηνη λυση μπορεις να ακουμπησεις τα λεφτακια σου στον AMD ενω δινοντας παραπανω ξερεις οτι εχεις αγορασει εναν ανοτερο επεξεργαστη. Αυτα απο εμενα, η επιλογη δικη σου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καρα τη γνωμη μου παντα αγοραζοντας εναν 8320 πιστεω θα σε οφελησει περισσοτερο οσο αναφορα την επεξεργασια αλλα και το ιδιο το gaming. Κλοκαροντας τον λιγο θασου ειναι υπεραρκετος για την χρηση που τον θες. Ομως ενα επεξεργαστης της intel ειναι πιο δυνατος σε σχεση με εναν επεξεργαστη της AMD. Ειδικοτερα μιλωντας για αυτα τα μοντελ ο 3470 πιστευω οτι παταει τον 8320 χωρις καν να ιδρωσει (no sweat που λεμε). Ακομα αν ψαχνεςι την φθηνη λυση μπορεις να ακουμπησεις τα λεφτακια σου στον AMD ενω δινοντας παραπανω ξερεις οτι εχεις αγορασει εναν ανοτερο επεξεργαστη. Αυτα απο εμενα, η επιλογη δικη σου!

+1 fileee..ta les polu kala..apla o amd ka8ws einai 8 pyrhnos einai arketa kltros se epe3ergasia genika..k san sunolo pio f8hnos..egw proswpika dn 8a to agoraza pote :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλη γνωμη... το τι θα επιλεξει δικο του θεμα. Ας μπουν και οι πιο παλιοι να πουν γνωμες... αυτο ειναι που μετραει! και ευχαριστω!

 

 

 

Edit: Καλο θα ηταν να αλλαξεις τον τιτλο του thread σου για να μην δημιουργηθει λαθος εντυπωση στον αναγνωστη που τυχον θελει να διαβασει το θεμα απλα ο τιτλος τον αποθει. Φιλικα παντα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ,θέλω την βοήθεια σας !!!

Θέλω να φτιάξω ένα καινούργιο pc για all around χρήση και το budget εινα περιορισμένο . Η βασική μου ερώτηση ειναι να το φτιάξω σε πλατφόρμα intel η amd ; Λόγω του budget εάν παω σε intel θα πάρω τον i5 3470 εάν παω σε amd τον 8320. Δεν με ενδιαφέρει το over locking . Η χρήση θα ειναι gaming , επεξεργασία ήχου και κάποιες φορές επεξεργασία video . Απο κάρτα γραφικών σκέφτομαι την gtx 660 oc . Οπότε ακούω τις απόψεις σας ανάμεσα σε αυτούς τους δυο . Σας ευχαριστω. !!

Σύμφωνα με τα ενδιαφέροντα σου και πάντα αν χωράει στο budget σου ο 3470 θα σου είναι πιο χρήσιμος.

Η 660 είναι μια μέση (με τα σημερινά δεδομένα) κάρτα που όμως δεν θα κωλώσει πουθενά και υπάρχουν πολλές καλές κ δοκιμασμένες υλοποιήσεις. Αν θέλεις πες πόσα χρήματα διαθέτεις να φτιάξουμε μια ολοκληρωμένη σύνθεση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

AMD FX 8320 !! Απλά είναι πιο δυνατός επεξεργαστής, ξεκλείδωτος και σε αναβαθμίσιμο socket.

 

Επίσης η πλατφόρμα κοστίζει φτηνότερο οπότε μπορείς να βάλεις καλύτερη κάρτα γραφικών και να έχεις και καλύτερο gaming και καλύτερο multithread (επεξεργασία βίντεο κ.λ.π.) !

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα είναι οτι είμαι Αυστραλία και οι τιμες είναι διαφορετικες. Ενδεικτικά σας παραθέτω 2 μαγαζιά απο τα οποία σκοπεύω να αγοράσω το pc. http://www.centrecom.com.au/ http://www.msy.com.au υπολογίζω μέχρι $1050 μαζί με την οθόνη, το πληκτρολόγιο με το ποντίκι και τα ηχεία . AMD CPU AMD FX 8320 Eight-Core - AM3+ $179.00 remove AMD Motherboards Gigabyte GA-970A-D3 Mainboard - AM3+ $99.00 remove Internal Desktop Drives Seagate Barracuda 1TB 7200RPM 32MB SATA3/2 $69.00 remove Internal Drives DRW-24D3ST - ASUS DVD DRIVER BLACK RETAIL $16.00 remove Desktop Memory Corsair 8GB kit (2x4GB) DDR3 1600MHz CL9 (CMX8GX3M2B1600C9) $75.00 remove Cases (no PSU included) Cooler Master K380 $66.00 remove Power Supplies Corsair VS650 650W $79.00 remove Graphics Cards Gigabyte nVidia GeForce GTX 660 2GB OC (N660OC-2GD) HD Experience Series $209.00 remove Monitors Asus 24" VS248H BLACK LED (VS248H) 2ms / 1920x1080 / DSUB / DVI-D / HDMI $185.00 remove Speakers Logitech LS11 2.0 Speakers - Black $17.00 remove Keyboards Logitech K120 Gaming Keyboard $14.00 remove Mice & Input Devices Roccat Pyra Wired Perfect for Mobile Gaming ROC-11-300 $29.00 remove Mice & Input Devices Razer Goliathus Professional Mousemat (Space Efficient) - Speed Version RZ02-00210900-R3M1-R $14.00 remove μάλλον κάτι τέτοιο σκέφτομαι ως υλοποίηση. εκτός απο την οθόνη που δεν έχω αποφασίσει ακόμα αλλά σκέφτομαι αυτήν με το ips panel http://www.msy.com.au/product.jsp?productId=10778 αλλ'α είμαι ανοιχτός σε απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΨΨΨΨΨΨ προσοχη ολοι μιλαει ο adtakhs!!! (απλα σεβασμος!) συμφωνω αν και δεν καταλαβαινω γιατι ο 8320 ειναι πιο δυνατος. Δλδ σε συγκριση με τι ειναι πιο δυνατος;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να μου πεις οτι χοντρικα ο 8320 κερδιζει στα 3 απο τα 4 παρολα αυτα ο 3470 ειναι καλυτερος;;; Εκτος και αν καταλαβα λαθος... τι ζειπαι ΕΔΩ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...