Προς το περιεχόμενο

Σαρωτικές αλλαγές στο iOS 7.0


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Επέστρεψα στο ios 6.1.4 στο iphone 5 μου μιας και είναι το βασικό μου τηλέφωνο και δεν μπορούσα να το βλέπω να ψήνεται με το παραμικρό και να κρατάει η μπαταρία το μισό χρόνο σε σχέση με πριν. Ωραία η δοκιμή αλλά θα συνεχιστεί με μερικές εκδόσεις beta αργότερα που θα "στρώσει" περισσότερο. 

 

Το downgrade γίνεται εύκολα βάζοντας απλά τη συσκευή σε DFU mode και επιλέγοντας restore από το itunes (όσο συνεχίζει η Apple να "υπογράφει" την 6.1.3 & 6.1.4 για το iphone5). 

 

Σημείωση: τα backups που έχετε πάρει όσο είχατε το ios7, δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν για restore στην 6.1.3 & 4.

 

:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 257
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επέστρεψα στο ios 6.1.4 στο iphone 5 μου μιας και είναι το βασικό μου τηλέφωνο και δεν μπορούσα να το βλέπω να ψήνεται με το παραμικρό και να κρατάει η μπαταρία το μισό χρόνο σε σχέση με πριν. Ωραία η δοκιμή αλλά θα συνεχιστεί με μερικές εκδόσεις beta αργότερα που θα "στρώσει" περισσότερο. 

 

Το downgrade γίνεται εύκολα βάζοντας απλά τη συσκευή σε DFU mode και επιλέγοντας restore από το itunes (όσο συνεχίζει η Apple να "υπογράφει" την 6.1.3 & 6.1.4 για το iphone5). 

 

Σημείωση: τα backups που έχετε πάρει όσο είχατε το ios7, δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν για restore στην 6.1.3 & 4.

 

:)

Εγώ γιατί θα διαφωνήσω ? μολις έμπαινα να γράψω οτι συνειδητοποίησα οτι από το πρωτο βράδυ που έβαλα το iOs 7 και με λιγη παραπανω χρήση φυσικά απ'οτι κάνω συνήθως λογω ψαξίματος και λοιπά.. μολις τώρα μου εβγαλε την προειδοποίηση του 20%..

Προφανώς είναι θέμα χρήσης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εχει να κάνει και με διάφορα apps που είτε δεν τερματιζουν σωστά είτε χρησιμοποιούν συνεχώς πόρους χωρίς λόγο.

 

Επιπλέον όπως είπα ειναι το βασικό μου τηλέφωνο και κάνω πολλές κλήσεις την ημέρα σε συνδυασμό με τη συνεχόμενη χρήση data όλο το 24ωρο (mail, social, feeds κλπ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει να κάνει και με διάφορα apps που είτε δεν τερματιζουν σωστά είτε χρησιμοποιούν συνεχώς πόρους χωρίς λόγο.

..και επίσης έχει ενα bug δεν σβήνει καθόλου ευκολα η οθονη μετα απο τερματισμό εισερχόμενης. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ενα από τα πιο περιεκτικα άρθρα που έχουν γραφτεί. Για να μαθαίνουν οι μικροί...

 

iOS 7 shows how Apple is leading mobile computing

http://appleinsider.com/articles/13/06/22/editorial-ios-7-shows-how-apple-is-leading-mobile-computing

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
MAC  PRO

Τι να πρωτοσχολιάσω? Την δύναμη? (τεχνικά χαρακτηριστικα), τον σχεδιασμό? το μέγεθος? (αν είναι δυνατόν να έχεις ένα workstation και να είναι τόσο φορητό).

Μάλιστα δεν ήξερα οτι θα έπαιρνα έναν mac pro για να το πηγαίνω βόλτα

 

ΜΠΡΑΒΟ στην Apple, που άκουσε τους πελάτες της, και έκανε σχετικές αλλαγές.

You can't just ask customers what they want and then try to give that to them. By the time you get it built, they'll want something new. Λόγια του steve jobs!!

 

O TouchWiz δεν είναι αντιγραφή του app drawer του iPhone; Είναι.

Αλλά δεν είναι εκεί το θέμα.

Το θέμα είναι πως πρόκειται περί κακής αντιγραφής.

Ε όχι!!!! Αδυνατώ να πιστέψω ότι μοιάζει το app drawer με το φάκελο με τις εφαρμογές μου στο pc... Στο κάτω κάτω πως ήθελες να το κάνουν???

 

Αυτό συμβαίνει όταν τις ιδέες που έχεις δεν τις υλοποιείς σωστά.

Έρχεται η Apple, κάνει τις απαραίτητες μετατροπές που δεν μπορούσες εσύ να κάνεις και το κάνει να δουλεύει, μοσχοπουλώντας το.

Δεν φταίει η Apple που το Android είναι εξαρτάται 1000% από το hardware και δεν έχει γραφτεί ένας κώδικας της προκοπής.

 

Άσε που ό,τι μοιάζει, δεν είναι κόπια. Απλά μοιάζει. Αν ήταν ίδιο ή θυμίζει/παραπέμπει έντονα, τότε οκ, να μιλήσουμε για αντιγραφή(κάτι που δεν ισχύει στο iOS 7).

Ε ναι η apple όταν είναι να αντιγράψει το κάνει τέλειο ενώ οι άλλες εταιρείες δεν έχουν δικαίωμα να αντιγράψουν γιατί θα πέσουν μηνύσεις και θα είναι και κακογραμμένο!

 

Πολύ εύκολα χρησιμοποιείτε την λέξη "αντιγράφω" και τα παράγωγά της.

Δεν ξέρω αν είναι από ελλιπείς γνώσεις ή κακία,

αλλά σίγουρα δεν ισχύει.

 

Ειπώθηκε και πριν. Τα τηλέφωνα και τα λειτουργικά τους πλέον, μοιάζουν σε αρκετά σημεία.

Εγώ θα το έλεγα "επηρεασμένη δημιουργικότητα".

Πριν είπες για αντιγραφή χαρακτηριστικών της apple από άλλες εταιρείες .

 

αγαπητέ φίλε σε προκαλώ ανοιχτά να μου πεις γιατι το έβγαλε η google. Και αναφέρομαι σε εσένα!! Ναι σε εσένα που εισαι σίγουρος!!! Γιατι το έβγαλε η google λοιπόν;

 

Να κανω μια σημείωση!!! Πριν μερικές σελίδες προκαλεσα οποίος αναφέρεται σε αντιγραφη να αναλύει και το σημείο που την βλέπει!!! Παρακαλώ το site να περνάνε σχόλια σχετικά και οχι του αέρα! Σας ακούω κύριοι "ειναι καθαρή αντιγραφη"!!!

Επειδή αντέγραψε πολλά και είναι ήδη μεγάλο το post δεν θα τα αναλύσω αλλά θα σου πω ένα, το airdrop. Για να επικοινωνούν τα κινητά μεταξύ τους υπήρχε η τεχνολογία και στα πρώτα κινητά που είχα, και λεγοταν bluetooth μετά μπήκαν wifi direct και Nfc. Τώρα για pc είναι άλλες πόσες οι λύσεις, είτε θες εφαρμογές είτε μεθόδους, οπότε δεν πρόκειται να τις απαριθμήσω.

 

το πού κολλάνε σκέψου το μόνος σου.. επίσης σκέψου τι μηνύσεις θα έπρεπε να φάει κι αυτή για αντίστοιχα φαιδρά ή αρκετά πιο σοβαρά πράγματα, ευτυχώς οι ανταγωνιστές της δεν είναι σαν κι αυτή και δε πατεντάρουν το ορθογώνιο

 

απλά ο κόσμος δεν ξεχνά έτσι απλά πώς ωρύονταν όταν τους αντέγραφαν οι άλλοι, οπότε μη κάνετε σα να μη τρέχει και τίποτα όταν αντιγράφουν κι αυτοί.

+1. Όσο θυμάμαι τι χολή είχε βγει από τους apple fans για το οτιδήποτε όταν είχε κάνει η beloved apple μήνυση στη samsung. Jobs said. “I’m going to destroy Android, because it’s a stolen product. I’m willing to go thermonuclear war on this.” Μάλιστα

Επεξ/σία από gnarkill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Η Beta2 πλεον τα πάει σχεδόν άψογα. Λύθηκαν τα προβλήματα υπερθέρμανσης και αυτονομίας που είχε η beta1. Δυστυχώς το Navigon εξακολουθεί να μην είναι συμβατό. Τέλος λειτουργεί και πάλι το sync στα google contacts βάζοντας απλά το λογαριασμό email  και όχι ξεχωριστά μέσω CardDAV profile!

 

:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε παιδιά μια απορία,ίσως λίγο αφελής: τι τάξεως ποσοστό χρηστών είναι αυτοί που βάζουν beta? και ποιο είναι το "προφιλ" τους (εννοω δουλειά, ενδιαφέροντα κλπ) ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε παιδιά μια απορία,ίσως λίγο αφελής: τι τάξεως ποσοστό χρηστών είναι αυτοί που βάζουν beta? και ποιο είναι το "προφιλ" τους (εννοω δουλειά, ενδιαφέροντα κλπ) ? 

 

To ποσοστό δεν ξέρω να σου πω, αλλά σίγουρα οι σοβαροί Developers. Και πιστεύω, μόνο εκεί έχει νόημα να την βάλεις. Εγώ την είχα 2-3 μέρες, για δοκιμή, να δω το design κλπ.

Αλλά είχε αρκετά Bugs και προβληματάκια ακόμα. Κάποιος χωρίς γνώσεις προγραμματισμού, είναι άσκοπο να την βάλει, γιατί δεν είναι έτοιμη ακόμα για τον τελικό χρήστη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

[...] Δυστυχώς το Navigon εξακολουθεί να μην είναι συμβατό. [...]

 

:)

 

Οπότε, τουλάχιστον προς το παρόν, δεν θα βάλω την beta2, το Navigon είναι το μόνο GPS navigation software που έχω και χρησιμοποιώ.

Είχα βάλει την beta1 αλλά ήταν εξαιρετικά ασταθής και δημιουργούσε διάφορα προβλήματα οπότε την έβγαλα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οπότε, τουλάχιστον προς το παρόν, δεν θα βάλω την beta2, το Navigon είναι το μόνο GPS navigation software που έχω και χρησιμοποιώ.

Είχα βάλει την beta1 αλλά ήταν εξαιρετικά ασταθής και δημιουργούσε διάφορα προβλήματα οπότε την έβγαλα... 

 

Και μένα αυτό με πείραξε γιατί το έχω πληρώσει το Navigon και μαζί και τις αναβαθμίσεις χαρτών... Αλλά τα πάει τόσο καλά η beta2 που δεν θέλω να τη βγάλω! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...