Προς το περιεχόμενο

NBA 2K14 [Consoles]


johnnyman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ok το βρήκα το isolation. Αυτή η έκδοση έχει όντως πολλά play και πρέπει να εξασκηθείς.

Μια παρατήρηση για το pick and roll. Δεν είναι τόσο φυσικό ο παίκτης που κάνει pick στήνεται σε ένα σημείο που συνήθως δε σε βοηθάει και γενικά η τρίπλα είναι λίγο περίεργη και δεν μπορείς να το αξιοποιήσεις σωστά. Εννοώ από πλευρά simulation για να μοιάζει με το κανονικά παιχνίδι γιατί αλλιώς κατά περίπτωση μπαίνουν καλάθια με το pick and roll.

 

Να συμπληρώσω ξανά πως το παιχνίδι έχει βελτειωθεί σε όλους τους τομείς και ελπίζω να μην το ματιάσω μια που το παιχνίδ δείχνει την αξία του αφού το παίξεις πολλές φορές και μάθεις τα κόλπα του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 508
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ έχω ακόμα ενστάσεις για το pick 'n' roll. Πέρσι (και κυρίως πρόπερσι) υπήρχε το πρόβλημα πως ο επιθετικός στηνόταν σε λάθος θέση ή καθόταν σαν αγγούρι και περίμενε να πας εσύ πάνω του. Σπανίως προσπαθούσε να διορθώσει τη θέση του.

 

Αυτό φέτος έχει βελτιωθεί σημαντικά, ενώ είναι και πιο γρήγορη η απόκριση (δηλ. πατάς το κουμπί και ο ψηλός έρχεται αμέσως). Αλλά παραμένει το θέμα με το ρολάρισμα, καθώς το συνηθισμένο είναι μετά το σκριν ο ψηλός να μην κόψει προς τα μέσα παρά να κινηθεί διαγώνια προς τα έξω ή ακόμα και να μείνει ακίνητος. Κανονικά η συμπεριφορά ελέγχεται από το πόση ώρα πατάς το κουμπί του σκριν, πότε το αφήνεις κλπ. Το φυσιολογικό όμως θα ήταν με την ελάχιστη δυνατή προσπάθεια να δουλεύει το ρολάρισμα, ενώ στο 2k γίνεται το ανάποδο (δηλαδή... τίποτα). Είναι λίγο counter-intuitive αυτό το πράγμα.

 

Για pick 'n' pop ούτε λόγος να γίνεται, αν και έχω την εντύπωση ότι αυτή η κίνηση υπάρχει στο παιχνίδι. Απλώς δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα. Και γενικά λόγω των παραπάνω δεν πολυπαίζω με καθαρό p'n'r, απλώς χρησιμοποιώ μονά και διπλά σκριν για να δημιουργήσω μπούγιο στην άμυνα και να βγάλω drive ή κανα ελεύθερο σουτ. Τώρα αν μία στο τόσο τύχει να βγει και το κανονικό pick 'n' roll,  ε, ακόμα καλύτερα. Χρειάζομαι προπόνηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Νομίζω πάντως ότι (πάλι όπως και πέρσι) εξακολουθεί να υπάρχει το πρόβλημα πως όταν κάθεσαι πάγκο, η εξομοίωση τρελαίνεται και το σκορ ξεφεύγει λες και έπαιζες... 20λεπτα (ούτε καν 12λεπτα). Δηλ. αν έχεις βάλει 5λεπτες περιόδους και το σκορ στο ημίχρονο λήξει πχ. 30-25, έτσι και κάτσεις πάγκο σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο είναι σχεδόν βέβαιο πως το τελικό αποτέλεσμα θα είναι κάτι σαν... 125-119. Δεν είμαι όμως 100% ότι συμβαίνει και φέτος.

 

Οχι φετος δεν συμβαινει.Συνεχιζει κανονικα σα να εχεις 5λεπτο.
Παιζω 6λεπτα my carrer κι ηδη ειμαι στους τελικους.
Μια απορια εχω...Οταν κανω επιθεση πως καλω καποιον για σκρην;
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά παραμένει το θέμα με το ρολάρισμα, καθώς το συνηθισμένο είναι μετά το σκριν ο ψηλός να μην κόψει προς τα μέσα παρά να κινηθεί διαγώνια προς τα έξω ή ακόμα και να μείνει ακίνητος.

 

Αυτό είναι πραγματικά εκνευριστικό. Ο ψηλός δεν κόβει μέσα ούτε με αίτηση ή κι αν κόψει πάει προς τα πλάγια και όχι μέσα...

Η κατάσταση βελτιώνεται αν σου κάνει pick κάνα ταγαρομούλαρο (βλ. Blair) με Brick Wall όπου πραγματικά γίνεται πανηγύρι με τις σαβούρες :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι πραγματικά εκνευριστικό. Ο ψηλός δεν κόβει μέσα ούτε με αίτηση ή κι αν κόψει πάει προς τα πλάγια και όχι μέσα...

Η κατάσταση βελτιώνεται αν σου κάνει pick κάνα ταγαρομούλαρο (βλ. Blair) με Brick Wall όπου πραγματικά γίνεται πανηγύρι με τις σαβούρες :D

 

Μπορεις να δωσεις εντολη να κανει cut προς τα μεσα ο ψηλος με τα advanced controls. Θελει εξασκηση αλλα μετα θα σου φαινεται ευκολο .Το να κοβει προς τα μεσα θα σου ειναι ευκολο, διοτι αν προσπαθησεις να κανεις πολλα pick'n'roll θα υπαρξει ΑΙ defense adaptation και επειτα θα χασεις και την ισορροπια στην επιθεση σου επειδη θα εχεις βγαλει για ωρα εκτος παιχνιδιου τους αλλους παικτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι advanced controls δεν έχω ακουμπήσει ακόμα. Ήδη ο χειρισμός είναι σε επίπεδα αφοπλισμού πυρηνικής κεφαλής με χρήση νυχοκόπτη...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και πέρσι (ενδεχομένως και πρόπερσι αν θυμάμαι καλά) υπάρχει ρύθμιση για το πόσα λεπτά θέλεις να είναι οι αγώνες που γίνονται simulated. Ψάξε λίγο στις ρυθμίσεις του MyCareer και θα το βρεις.

 

Νομίζω πάντως ότι (πάλι όπως και πέρσι) εξακολουθεί να υπάρχει το πρόβλημα πως όταν κάθεσαι πάγκο, η εξομοίωση τρελαίνεται και το σκορ ξεφεύγει λες και έπαιζες... 20λεπτα (ούτε καν 12λεπτα). Δηλ. αν έχεις βάλει 5λεπτες περιόδους και το σκορ στο ημίχρονο λήξει πχ. 30-25, έτσι και κάτσεις πάγκο σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο είναι σχεδόν βέβαιο πως το τελικό αποτέλεσμα θα είναι κάτι σαν... 125-119. Δεν είμαι όμως 100% ότι συμβαίνει και φέτος.

 

ναι ισχύει και φέτος, το παρατήρησα... μεγάλη βλακεία...

 

Νομίζω πάντως ότι (πάλι όπως και πέρσι) εξακολουθεί να υπάρχει το πρόβλημα πως όταν κάθεσαι πάγκο, η εξομοίωση τρελαίνεται και το σκορ ξεφεύγει λες και έπαιζες... 20λεπτα (ούτε καν 12λεπτα). Δηλ. αν έχεις βάλει 5λεπτες περιόδους και το σκορ στο ημίχρονο λήξει πχ. 30-25, έτσι και κάτσεις πάγκο σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο είναι σχεδόν βέβαιο πως το τελικό αποτέλεσμα θα είναι κάτι σαν... 125-119. Δεν είμαι όμως 100% ότι συμβαίνει και φέτος.

 

Οχι φετος δεν συμβαινει.Συνεχιζει κανονικα σα να εχεις 5λεπτο.
Παιζω 6λεπτα my carrer κι ηδη ειμαι στους τελικους.
Μια απορια εχω...Οταν κανω επιθεση πως καλω καποιον για σκρην;

 

 

σίγουρα δεν έχεις κάνει αλλαγή στις ρυθμίσεις... τα περισσότερα ματς τελειώνουν κοντά στους 90 πόντους και παίζω εξάλεπτα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζω με το πληκτρολόγιο.

Για να κάνεις pick and roll Πατάς ένα συγκεκριμένο πλήκτρο και ανάλογα με το πόση ώρα το κρατάς αλλάζει και το σύστημα.

Με ένα απλό πάτημα κάνεις Pick και Slide και ο παίκτης που κάνει σκριν αμέσως κόβει στην ρακέτα.

Άν το κρατήσεις πατημένο κάνεις Pick και Roll που αν κατάλαβα καλά ο παίκτης κόβει για την ρακέτα λίγο αργότερα.

Τέλος αν το κρατήσεις πολύ ώρα πατημένο κάνεις pick και fade που πρέπει να είναι κάτι σαν το pick and pop. Ο παίκτης κάνει σκριν αλλά μένει στη θέση του για να πάρει την μπάλα ελεύθερος εφόσον ο αμυντικός του ακολουθήσει τον παίκτη που ζήτησε το pick.

Τέλος μπορείς να επιλέξεις ποιος παίκτης θέλεις να σου κάνει pick ο οποίος μπορεί να είναι ο οποισδήποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες μια ερώτηση που είστε ειδικοί..παίζουμε με την παρέα με τις ελληνικές ομάδες και θέλουμε να κάνουμε update τα roster.

 

γίνεται? υπάρχουν update με τις καινούργιες συνθέσεις και μετγραφές για ολυμπιακό - παναθηναικό?

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...