Προς το περιεχόμενο

NBA 2K14 [Consoles]


johnnyman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλό το παιχνίδι, αλλά έχει ορισμένα σημεία που με εκνευρίζουν απίστευτα. Σημειωτέον, παίζω επίπεδο Pro, δεν τολμώ να παίξω πιο δύσκολο γιατί είμαι σίγουρος ότι θα σπάσω το χειριστήριο από τα νεύρα μου.

 

Με κουράζει που η AI "κολλάει" μερικές φορές και κρατάει ένας παίκτης τη μπάλα από τα 10 δευτερόλεπτα μέχρι το τελευταίο της επίθεσης οπότε και σουτάρει.

 

Δεν υπάρχει ρεαλισμός στη δυναμική των ομάδων, έπαιζα MyCareer κι ενώ η ομάδα μου είχε 8 σερί νίκες κερδίζοντας αντιπάλους που ήταν στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας, έχασε τα δύο επόμενα παιχνίδια εντός έδρας από ομάδες ουραγούς. Ξενέρωμα.

 

Χτες έπαιξα ένα πολύ ωραίο 12λεπτο παιχνίδι που σε όλη τη διάρκειά του πήγαινε πόντο - πόντο και τελικά πήγε στην παράταση. Και τότε, η AI "αποφάσισε" ότι πρέπει να κερδίσει. Στα πρώτα 10 σουτ είχε ευστοχία 10/10, αφού και τα κοκόρια γεννούσαν με κάτι απίθανα καλάθια, εγώ είχα 0 στα 8 με χαμένα λέι απ, οι συμπαίκτες μου μεταμορφώθηκαν σε retards, οι αντίπαλοι σε Jordan και λοιπές "ομορφιές" της 2Κ Sports.

 

Με εκνευρίζει επίσης τρομερά που οι παίκτες της AI είναι πρώτοι στον αιφνιδιασμό αλλά και επιστρέφουν πρώτοι στην άμυνα όταν επιχειρώ εγώ να βγάλω αιφνιδιασμό. Μόνο διασκεδαστικό δεν μου φαίνεται αυτό το πράγμα, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει η AI να "κλέβει" με αυτό τον τρόπο.

 

Η ΕΑ Sports τί κάνει; Κοιμάται; Ας βγάλει επιτέλους ένα καλό live, όπως καλό ήταν το NBA Live 10, γιατί αλλιώς χωρίς το δικό της ανταγωνισμό θα πέσει και το επίπεδο της 2Κ.

 

Μια ερώτηση: υπάρχει δυνατότητα να μην χρειάζεται κάθε φορά που τρέχω το παιχνίδι να βλέπω στην αρχή τον Lebron να λέει με περισπούδαστο ύφος "basketball isnt easy";

 

Τέλος, το soundtrack του game είναι ενδιαφέρον, αν και μερικά τραγούδια, όπως του Eminem, είναι τελείως cheesy.


Δύο επίσης αρνητικά του παιχνιδιού:

 

1) Πάρα πολλά σφυρίγματα goaltending...

 

2) Μου φαίνεται τραγικά αστείο (και άθλιος προγραμματισμός φυσικά) το να δίνει πάσες ο playmaker και ο παραλήπτης της πάσας να βρίσκεται out of bounds. Έλεος ρε 2Κ, έλεος!

 

Α, κι ο διαγωνισμός καρφωμάτων στο MyCareer, εντελώς για τα μπάζα, σκέφτηκαν πολύ για να το κάνουν; Και δεν υπάρχει δυνατότητα να το κάνεις simulate απ' ότι κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 508
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κατά πρώτον δοκίμασε να παίξεις με custom sliders (δοκίμασε αυτά του fearwhatnow, που αναφέρονται σε προηγούμενα post). Κατά δεύτερον για τα περισσότερα από όσα αναφέρεις έχεις προφανώς δίκιο, αλλά τι να κάνουμε... δυστυχώς το παιχνίδι παίζει χωρίς ανταγωνισμό. Εγώ ευχαρίστως θα έπαιζα ένα (ελαφρώς) χειρότερο NBA Live μόνο και μόνο αν είχε αξιοπρεπές online. Αν και για να λέμε την αλήθεια, τα πάντα έχουν καλύτερο multiplayer από αυτό του 2k14 (ειδικά σε PC), ακόμα και το τάβλι των windows.

 

Στο MyCareer μην περιμένεις να δεις ρεαλισμό ή μπάσκετ της προκοπής. Ακόμα κι αν το φετινό έχει βελτιωθεί αρκετά, το mode είχε πάντα τεράστια κουσούρια και μετά από χιλιάδες αγώνες πραγματικά δεν αντέχω να ασχοληθώ ξανά μαζί του. Αυτά που μπορείς να δεις μέσα σε 5-10 αγώνες στο MyCareer, δεν γίνονται ούτε σε 10 σεζόν του ΝΒΑ. Για να μην αναφέρω το αισχρό bug (που δεν έχει διορθωθεί εδώ και χρόνια), να πηγαίνει το σκορ στα ύψη όσο εσύ κάθεσαι στον πάγκο.

 

Το βίντεο του Λεμπρόν πολύ αμφιβάλλω αν μπορεί να γίνει skip, όπως επίσης και τα διαφημιστικά του ημιχρόνου. Αυτό με τους αιφνιδιασμούς γίνεται από... καταβολής NBA 2k (προσωπικά το θυμάμαι από το 2k3). Τα custom sliders όμως μπορούν να βοηθήσουν λίγο την κατάσταση. Το ΑΙ πάντως εξακολουθεί να κλέβει, αν και τα τελευταία χρόνια το έχουν βελτιώσει αρκετά.

 

Δεν έχω παρατηρήσει προβλήματα με goaltending. Φαντάζομαι ότι γνωρίζεις πως ο κανονισμός του ΝΒΑ διαφέρει από αυτόν της FIBA. Στο ΝΒΑ δεν επιτρέπεται να διώξεις την μπάλα αν αυτή ακουμπάει στο στεφάνι ή αν αυτή βρίσκεται εντός του νοητού κυλίνδρου που ορίζει αυτό. Οπότε χρειάζεται πολύ μεγάλη προσοχή όταν πηδάς για rebound.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, έχω ένα θέμα με το Association και γενικά με το παιχνίδι (έκδοση PC). Σε All-Star δυσκολία κερδίζω εύκολα πολλούς αγώνες (season record 23-6 ξέρω γω με μέτρια ομάδα) ενω στο superstar χάνω συνεχώς, με συνέπεια να έχω χάσει το ενδιαφέρον για το παιχνίδι. Υπάρχει τρόπος για κάποια ενδιάμεσο επίπεδο δυσκολίας; Να πω ότι χρησιμοποιώ τα simulation sliders.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Είσαι σίγουρος ότι αφήνεις το κουμπί του σουτ τη σωστή στιγμή; Το shot feedback icon τι λέει για το release της μπάλας; (μπορείς να το ενεργοποιήσεις μέσα από το μενού)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Επαιξα περίπου 20 ακόμα παιχνίδια, όλα 12λεπτα και πάλι τα ίδια σπαστικά πράγματα.

 

1) Οι παίκτες της ομάδας μου είναι τρομερά βραδυκίνητοι, οι αντίπαλοι τρέχουν με διπλάσια ταχύτητα, πρώτοι στον αιφνιδιασμό, πρώτοι και στην άμυνα.

 

2) Ούτε ένα crash board της προκοπής. Το 4άρι και το 5άρι μου χάνουν αστεία ριμπάουν από τα αντίπαλα, κοντύτερα guard.

 

3) Πάρα, μα πάρα πολλά χαμένα layup για τη δική μου ομάδα. Οι αντίπαλοι σκοράρουν κατά το δοκούν, άλεϊ-ουπ πάσες, τα τρίποντά τους πηγαίνουν βροχή κλπ.

 

4) Όποτε βρίσκομαι πίσω στο σκορ, π.χ. 10 πόντους, και καταφέρνω με κάποιο τρόπο να ισοφαρίσω, τότε η αντίπαλη ομάδα ΤΣΑΤΙΖΕΤΑΙ και μέσα σε 1-2 λεπτά μου ρίχνει από το πουθενά 10 σερί πόντους, ενώ οι δικοί μου χάνουν απίστευτα σουτ και κάνουν τρομερά λάθη (π.χ. παίρνει την μπάλα ο playmaker μου και τρέχει οργιασμένος προς την τελική γραμμή και... βγαίνει έξω ή κάνει πάσα στον SG ο οποίος όμως βρίσκεται ήδη... out of bounds...).

 

5) Άμυνα δεν μπορείς να παίξεις, ενώ η αντίπαλη ομάδα σε πλακώνει κανονικά στο ξύλο. Μαρκάρεις τον αντίπαλο PG και αν τολμήσεις να πιέσεις το κουμπί της άμυνας, χρεώνεσαι Reach-in foul. Αν τον αφήσεις λίγο ελεύθερο και πας να κάνεις σε άλλον παίκτη που έχει τη μπάλα double team, το μόνο σίγουρο είναι ότι η μπάλα θα επιστρέψει ταχύτατα στον ελεύθερο PG και θα σου κοπανήσει τρίποντο.

 

6) Δεν υπάρχει καθόλου ρεαλισμός στο παιχνίδι όσον αφορά τη δυναμικότητα των ομάδων ή το αν παίζουν στην έδρα τους ή όχι. Π.χ. κέρδισα με μεγάλη άνεση την πρωτοπόρο της βαθμολογίας και στο αμέσως επόμενο παιχνίδι με διέσυρε μια ομάδα από τις τελευταίες θέσεις...

 

7) Τα rating των παικτών υπάρχουν απλώς για να υπάρχουν. Έχω μεγιστοποιήσει το rating για τα σουτ των 3 πόντων, κι όμως ο παίκτης μου χάνει ελεύθερα σουτ. Την ίδια ώρα, βάζουν τρίποντα υπό ασφυκτική πίεση δική μου κάτι απίθανοι παίκτες που έχουν έρθει από τον πάγκο, π.χ. ο Snel, ο World Peace και ο μη χειρότερα. Μάλιστα, μετά τσέκαρα τα stats του Snel και σε όλο το πρωτάθλημα είχε... 2 στα 3 τρίποντα, και τα δύο τα πέτυχε στο δικό μου ματς δηλαδή και μάλιστα συνεχόμενα.

 

8) Οι assists είναι για κλάματα. Έχω μεγιστοποιήσει το pass rating μου ωστόσο οι περισσότερες πάσες μου είτε γίνονται tipped από τον αντίπαλο, είτε ο αποδέκτης της πάσας αποδεικνύεται τελείως retard και πετάει ένα τούβλο από το 1 μέτρο και έξω.

 

9) Επίσης, είναι τραγικό το κουμπί της άμυνας. Πατώντας το, στην προσπάθειά σου να κλέψεις τον αντίπαλο, αν φυσικά δεν χρεωθείς με reach in foul, o παίκτης σου θα βρεθεί 4-5 μέτρα μακρύτερα (έλεος;;;) και ο αντίπαλος τότε κάνει μια εύκολη διείσδυση.

 

Έχω παίξει πάρα πολλά NBA, είτε Live, είτε 2K. Δυστυχώς το 2K14 ανήκει κατά τη γνώμη μου στις μεγάλες απογοητεύσεις. Περιμένω κάτι καλύτερο από το 2Κ15 κι ελπίζω να ξυπνήσει επιτέλους η EA Sports και να βγάλει ένα καλό Live, όπως καλό ήταν το NBA Live 10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως θα συμφωνήσω σε όλα τα παραπάνω. Δεν θεωρώ ότι το 2k14 είναι χειρότερο από τα προηγούμενα (μάλλον το αντίθετο, είναι ρεαλιστικότερο από όσα 2k έχω παίξει), ωστόσο όσο εμβαθύνει κάποιος στο παιχνίδι, τόσα περισσότερα προβλήματα ανακαλύπτει.

 

Το ίδιο γίνεται σε όλα τα NBA 2k τα τελευταία 10+ χρόνια. Η μόνη λύση είναι τα custom sliders. Ο fearwhatnow είχε προτείνει ένα τέτοιο σετ εδώ. Φυσικά μπορείς να βρεις πολλά περισσότερα στο operastionspors και σε άλλα σχετικά φόρουμ. Με custom sliders, τα περισσότερα από τα προβλήματα που ανέφερες εξαφανίζονται ή έστω αμβλύνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

NBA 2K14 next-gen αλλαγή agent

Καλημερα παιδια. Ξεκινησα να παιζω MyCareer και μετα απο πολλα παιχνιδια που επαιξα ηρθε επιλογη να αφησω τον φιλο μου και να με αναλαβει ενας μεγαλος σπονσορας που λεει πως εχει ηδη συμφωνιες με adidas  κλπ. .. Εχω δει στο youtube που αν παρατησεις τo φιλο σου αυτος θυμωνει και φευγει. Αυτο, αμα βγαλω του κοσμου τα VC δεν με πολυνοιαζει. Αρα, το ερωτημα ειναι: οντως δινει περισσοτερες συμφωνιες απο τον φιλο μου ή οχι;
 
 
 
ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω εαν μπορω στο nba 2k14 να μετακινησω εναν παιχτη σε μια αλλη ομαδα..π.χ να παω τον lebron james στους cavaliers απο τους heat

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yep, αρκεί να κάνεις την αλλαγή μέσω του ρόστερ μενού και στη συνέχεια να σώσεις το ρόστερ σε ξεχωριστό αρχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

ρε παιδια. για να κανει scan το προσωπο μας πρεπει να ειμαστε στο psn; εχω καμερα και ενω λειτουργει κανονικα, μεσα στο παιχνιδι δεν μου βγαζει την επιλογη scan face γιατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...