Προς το περιεχόμενο

Έχουμε μια μελλοθάνατη 4870 εδώ.


Koritsi_Gia_PC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπήκαν και οι ζέστες τώρα, και ότι δεν πήγαινε τόσο καλά στα Hw μας το βλέπω να φεύγει με το καλοκαιράκι.

Έχω έναν φίλο που η κάρτα του τρώει Artifacts, τα δείχνει όλα με γραμμές και που και που σε σημεία δεν δείχνει απ' ότι μου είπε.

Τώρα φαντάζομαι αυτή η κάρτα δε σώνεται, δεν φουρνίζεται, ε; Αν είχε να κάνει με θερμαγώγιμη και tapes θα έκλεινε απλά - δεν νομίζω πριν 1 μήνα που τα έκανε το παλικάρι να τα έκανε τόσο λάθος και να δημιούργησε damage στη πλακέτα, ε;

Τώρα εφόσον συμφωνήσουμε πως είναι νεκρή και δε σώνεται, ήθελα να σας ρωτήσω το παρακάτω.

Ας πούμε ότι διατίθενται 250€ στο MAX.

Άξιζε να πάνε όλα σε GPU με το παρακάτω σύστημα;

CPU: C2Q Q9400
MOBO: P5Q - SE
RAM: 2x2GB 800mhz ddr2
GPU: 4870 512mb

Κάνα bottleneck φοβάμαι. Για καμία 7850 λέω να τον πάω (αν και θέλω να μου πείτε αν η φάση με την ψύξη των 7xxx πήγε καλά - Sapphire Radeon HD7850)

Για παραπάνω είμαι σίγουρη πως το σύστημα θα παίρνει την κάρτα κάτω, εδώ νομίζω με την 7850 οριακά το σώνει. (Από μεριάς nVidia σε αυτό το budget δεν έχω τίποτα καλύτερο)

Εσείς τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω να πας στην 7850... επίσης, όταν άλλαξε πάστες στην κάρτα μπορεί να έτρεξε λίγη στην πλακ'ετα και όταν πήγε να τη βάλει να δουλέψει, να έκανε ζημιά! Έκαψα έτσι την παλιά μου κάρτα και ξέρω... αν και εμένα ήταν πιο σοβαρό, πέταξε artifacts 2-3 φορές και μετά παρέδωσε πνεύμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θερμοκρασίες απο την απερχόμενη καρτουλα έχουμε ? η πρέπει να την πεθάνουμε έτσι και αλλιώς.

όπως ανέφερα στο πιο πάνω ποστ μου, η δικιά μου είχε περάσει με επιτυχία 15λεπτο furmark με max 80 βαθμούς και ανεμιστήρα 100%...

μετά από αυτό δούλεψε μια μέρα κανονικά, μετά 2-3 μέρες με artifacts και στο τέλος dead!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Demon Lord θα το κοιτάξω με τα ίδια μου τα μάτια. Άρα έχω +1 για την 7850 - πιστεύω συμφωνώ με το κόσμο πως δεν είναι απαραίτητο να δοθούν 250€ που μπορεί να δώσει μια μάνα για την "πτυχιακή" ενός παιδιού..

Γουόκερ, θεωρώ απίθανο να είναι θερμοκρασίες. Έτσι ξεκινάει η κάρτα, πότε προλαβαίνει να ζεσταθεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα είναι απο το boot τοτ εμαλλονμας αφησε...

 

Για καρτα δες καποια 7870ΧΤ μια χαρά την σηκώνει ο 9400.

 

http://www.skroutz.gr/s/2838652/PowerColor-Radeon-HD7870-2GB-PCS-Myst-Edition.html?keyphrase=7870+myst

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ~165€ πας σε GTX650ti Boost 2GB και με ~180€ σε HD7850 2GB. Απέφυγε όπως και να 'χει αυτές με το 1GB no future. Q9xxx με 6mb L2 μια χαρά βαστάνε και τώρα, σα Phenom II ένα πράγμα απλά λόγο χαμηλού multi (8) θες μεγάλο FSB για Overclocking στα ~3.5GHz που το 'χει άνετα η cpu. Με την P5Q SE νομίζω θα φτάσεις 410-425MHz FSB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν του δινεις την δικια σου ?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

τι να την κανεις αμα εισαι ολη μερα στην κουζινα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τροφοδοτικό ποιό εχει, για να αρχίσουμε απο τα βασικά. 

 

Πάντως μια 7850/ στην υπέρβαση 7870 του τύπου για να μείνει και σε περιπτωση αναβαθμισης,  είναι  μια χαρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 7850 το πάμε παιδιά. Τροφοδοτικό σχετικά φρέσκο CM έχει. Το είχα επιλέξει εγώ πριν 2-3 έτη, θα είναι μια χαρά διαφορετικά θα του κεράσω άλλο - εάν έχει θέμα πια.

Τώρα, όσον αφορά τον πούστη τον Manufacturer, επειδή απέχω από τέτοιου είδους ενημερώσεις τον τελευταίο καιρό.. Από τα δεδομένα που έχω σε αυτή τη λίστα πάμε σε XFX, ASUS ή Sapphire. Η XFX Core Edition δίνει 2ετή Warranty (κακό αυτό) αλλά είναι VFM. Η Sapphire πρέπει να δίνει την μεγαλύτερη, αλλά δε μπορώ να πάρω 1-1 τα μαγαζιά.

Warranty και cooling - based, ποια λέτε εσείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...