Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Topic v2 [PS3]


Byron.christ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και το αναπάντεχο.

 

Εκεί που είχα κανονίσει συμφωνία για μεταχειρισμένο PS3 από μέλος εδώ μέσα, λέω "δε δοκιμάζεις με το πιστολάκι που είδες σε πολλά βίντεο, μήπως τυχόν σώσεις κανένα save"; 

Ε, το δοκιμάζω για πέντε λεπτά, τίποτα. Άντε λέω, άλλο μία δοκιμή, πάλι όμως τίποτα.

 

Τελικά, μη τα πολυλογώ, άλλη μία τελευταία σκέφτομαι, αλλά όσο πιο "δυνατά" γίνεται αυτή τη φορά. Το έφτασα το ps σε σημείο που δε μπορούσα να το αγγίξω επειδή έκαιγε. Δε το ανοίγω όμως, αφού ήθελα να περιμένω να κρυώσει.

Μετά όμως σκέφτομαι "αφού πάλι δε θα ανοίξει, τι τρως τον χρόνο σου;" και το πιάνω, πιάνω και 2 σακούλες, το βάζω μέσα και το πετάω στη κατάψυξη για κανένα μισάωρο. Το βγάζω και... δούλεψε. Και δουλεύει ακόμα. Έχασα τα saves μου βέβαια, αλλά έκανα εγκατάσταση πάλι το gta v και έπαιξα και κανένα διωράκι.

 

Λέτε να κρατήσει; Για να δούμε. Μη το ματιάσω, σκυλί το άτιμο.  :mellow:

Το έχω αφήσει τώρα ανοικτό στο μενού να δω πόση ώρα είναι διατεθειμένο να κρατηθεί ζωντανό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχομαι να εισαι τυχερος,δυσκολο βεβαια...

κανονικα θελει heatgun οπου οι θερμοκρασιες ειναι πολυ μεγαλυτερες.

λιωσε οσο μπορεις.... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά, τι να κάνει ένα πιστολάκι, αλλά προς το παρόν ακόμη ανοικτό. 

 

Τη τελευταία φορά που του είχα περάσει πάστα, δεν ήμουν και ο πιο προσεκτικός. Πάντα του έβαζα Arctic Silver. Επειδή ξέρω ότι δε πρέπει η συγκεκριμένη να έρθει σε επαφή με τις επαφές των CPU/GPU, λέτε να έφτασε εκεί και να μου δημιουργούσε βραχυκύκλωμα; Είναι η πιο χαζή αλλά ταυτόχρονα και η μοναδική σκέψη που μπορώ να κάνω.

 

Είχα προσπαθήσει βέβαια με το που έπαθε το ylod να καθαρίσω περιμετρικά το CPU/GPU, αλλά δεν και λέω μήπως τώρα με το πιστολάκι "έφυγαν" τα όποια υπολείμματα.

 

Μη βαράτε, το ξέρω ότι είναι χαζή σκέψη, αλλά.  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παστα πρεπει να αλλαξει οπως και να εχει

Θα βαλεις Artic Silver Ceramique 2 που ειναι μη αγωγιμη ωστε και σε επαφη να ερθει με κυκλωματα δε θα εχεις θεμα.

Φυσικα δε θα βαλεις πανω πολυ. Ισα ισα μια πολυ λεπτη στρωση σε ολη την επιφανεια που να φτανει μεχρι 2-3 mm απο τις ακρες των CPU + RSX.

Μετα θα φροντισεις να λυγισεις καλα τα μεταλικα clamps που κρατανε κοντρα την ψυκτρα πανω στους επεξεργαστες. Ειδικα αυτο το βημα ειναι πολυ σημαντικο.

To σημειο αυτο ειναι στο παρακατω βιντεο στο 7ο λεπτο

http://www.youtube.com/watch?v=MZRReDIHTe0

 

Και αν θες μετα απ ολα αυτα βαζεις ενα ποτενσιομετρο στο καλωδιο του ανεμιστηρα ωστε να ρυθμιζεις manually την ταχυτητα του σε πιο υψηλες στροφες απο το κανονικο.

http://www.ebay.co.uk/itm/Playstation-3-PS3-Switchable-Fan-Mod-Speed-Controller-help-avoid-YLOD/200717470111

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξα παστούλα. Έβαλα βέβαια silver 5 πάλι, γιατί τώρα να τρέχω για ceramique^...

 

Εν τω μεταξύ, τα clamps ήθελαν άπειρο λύγισμα. Απορώ τόσο καιρό που αλλάζω πάστα πώς δε το είχα σκεφτεί. Παίζει και γι'αυτό να έπαθα το ylod. Να φανταστείς τα clamps είχαν γίνει ευθεία αντί για κυρτά που ήταν πριν.

 

mtzs, χίλια ευχαριστώ και πάλι.  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξα παστούλα. Έβαλα βέβαια silver 5 πάλι, γιατί τώρα να τρέχω για ceramique^...

 

Εν τω μεταξύ, τα clamps ήθελαν άπειρο λύγισμα. Απορώ τόσο καιρό που αλλάζω πάστα πώς δε το είχα σκεφτεί. Παίζει και γι'αυτό να έπαθα το ylod. Να φανταστείς τα clamps είχαν γίνει ευθεία αντί για κυρτά που ήταν πριν.

 

mtzs, χίλια ευχαριστώ και πάλι.  :-)

Αφου εβαλες και επιασε εισαι μια χαρα. Κι αυτη καλη ειναι. Εγω την αλλη την χρησιμοποιω επειδη ειναι μη αγωγιμη. Αυτος ειναι ο μονος λογος. Κατα τ αλλα ειναι το ιδιο εξισου καλες.

Οσον αφορα τα clamps. Επειδη τεσταρα την κονσολα μετα την αλλαγη παστας και μετρουσα θερμοκρασιες με τον MM και το Fan Control utility τις δοκιμασα ευθειασμενες (δηλαδη να μη πιεζουν πολυ). Μιλαμε η κονσολα επιασε 75 βαθμους σε 2-3 λεπτα iddle μεσα στον ΜΜ. Αμα την αφηνα κι αλλο θα χτυπαγε 80αρι σιγουρα και ο ανεμιστηρας θα ουρλιαζε σε max στροφες.

Μετα το σωστο λυγισμα σε iddle παει μεχρι 62-64 (αυτο ειναι μια χαρα μιας και το ανωτατο επιτρεπτο ειναι 70 μεσα στον ΜΜ σε iddle) μετα απο 10 λεπτα.

Οποτε καταλαβαινεις ποσο μεγαλο ρολο παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε στο ps3 οποιοδήποτε πληκτρολόγιο που έχουμε στο pc μας και να λειτουργήσει σωστά ή θα πρέπει να αγοράσουμε το επίσημο πληκτρολόγιο του ps3? Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα γιατί έχω ψυχολογικό θέμα ότι αν το συνδέσω στο ps3 θα μου εγκαταστήσει σκουπίδια drivers και τελικά ίσως να μη δουλέψει και καθόλου. :-D  

Κανένας το έχει δοκιμάσει? B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δοκιμασει και λειτουργει αυτο εδω

http://www.skroutz.gr/s/66731/Microsoft-Natural-Ergonomic-7000-ENG.html?keyphrase=microsoft+wireless+7000

Βεβαια μονο για τα μενου του και τον ιντερνετ browser. Παιχνιδια δεν υποστηριζουν πληκτρολογια και mouse. ισως το κανει καποιο που δεν εχει υποπεσει στην αντιληψη μου, αλλα αυτο ειναι θεμα παιχνιδιου καθαρα.

Δεν εγκαθιστα drivers κανενα περιφερειακο στο ΠΣ3

Η παιζει η δεν παιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Internet λέω. Αν έπαιζε σωστά για το κάθε παιχνίδι θα είχαμε καταργήσει το ps3 controller, τουλάχιστον στα fps παιχνίδια. :rolleyes:

 

Δοκίμασες και το Mouse και παίζει και αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από παιχνίδια, το μόνο που ξέρω να υποστηρίζει mouse/keyboard (αλλά αρκετά άσχημα - γενικά, τα controls στο συγκεκριμένο μου φαίνονται προβληματικά όλα, DS3, Move, m/k) είναι το Dust 514.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PS3 Sells Over 80 Million Units With 4,332 Games Released

300 more on the way.

 

Sony has announced PlayStation 3 sales have surpassed the 80 million mark as of November 2.

The system originally launched in Japan on November 11, 2006, making it almost seven years old.

 

Alongside revealing the new sales total for the hardware, Sony also announced that an impressive 4,332 games have been released for the console worldwide, excluding digital-only titles. Specific titles the company singled out for praise include Journey and The Last of Us, the latter managing to sell 3.4 million copies in just three weeks.

 

Despite the imminent release of the PlayStation 4, Sony explained that an additional 300 titles are due for release on the console over Christmas.

 

Shifting the focus to PSN, the service apparently has more than 150 million registered accounts as of September 19, 2013. These users have access to more than 222,000 pieces of "digital content", 72,000 of which are "game content" as of October 31.

 

Last month, Microsoft announced that the Xbox 360 passed the 80 million mark, snatching back the lead that Sony managed to claim in January. It's worth remembering that the Xbox 360 launched a year earlier in 2005, however.

 

Nintendo's Wii remains the winner of the current generation, with 100 million units sold since its November 2006 launch. Whether the PS3 and Xbox 360 will achieve such heights with the imminent release of the next-gen consoles seems doubtful, while the PS2's record of 155 million units is almost certainly safe.

 

 

Πως σου δέχτηκε το φορουμ ολο αυτο το κατεβατο από αγγλικά χωρίς να έχεις γράψει ούτε λέξη ελληνικα....?

Εμένα με έχει γειώσει 100 φορές......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...