Προς το περιεχόμενο

Καινουργια Καρτα Γραφικων-Δεν παιζει παιχνιδια!!


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μιλησα για αναβαθμιση.Απλα καηκε η προηγουμενη και σχεδιαζα να φτιαξω νεο υπολογιστη αλλα λογω οικονομιων( προτιμησα να τα δωσω για διακοπες με την παρεα μου) οποτε ειπα να το αφησω να παρω καινουργιο απο σεπτεμβριο απλα μεχρι τοτε θελω μια καρτα γραφικων για να μπορω να παιζω κανα pro , manager εστω και στα πολυ χαμηλα γραφικα τους.

Απλα εχω μια απορια.Ακομα και η GT620 οσο χαλια και να ναι για gaming δεν θα πρεπε λογικα να τα ανοιγει???Και ειδικα τουλαχιστον το manager??

 

 

Αρχηγε μου, πρεπει να καταλαβεις το εξης, οποιος εχει απαντησει το thread σου δεν εχει διαβασει κατα αναγκη το προβλημα σου, θεσπεσιο παραδειγμα, η απαντηση του darkheretic οπου ΠΑΛΙ για αναβαθμιση λεει, ΕΝΩ γραφεις στο last ποστ σου οτι καηκε η καρτα σου και ψωνισες, μια 620 για να κανεις τι δουλεια σου, ολοι σου λενε τι καρτα να ψωνισεις και κανενας ΠΩΣ να λυσεις το θεμα σου

 

 

Για να βαλουμε τα πραγματα στη θεση τους,

 

α) οποια καρτα και να βαλεις πανω στο PC πλην μερικων εξαιρεσεων, πρεπει να ανοιγει τα παντα, οχι να τα παιζει καλα, αλλα εστω να τα ανοιγει, και ας παιζει με 1 frame  το λεπτο, με αναλυση 640 και γραφικα που κανουν τα ματια να ματωνουν, εστω ομως ανοιγει, σε  περιπτωση οπως η δικη σου οπου συζηταμε

  1)για black screens που δεν φορτωνουν τα games,

  2) screen flicks,

   3)λαθος αναλυσης,

   4)περιεργη θεση οθονης σε σχεση με το κεντρο

 

και κτλ ΤΟΤΕ δεν ειναι ουτε software το θεμα σου ουτε η ιδια η καρτα αλλα κατι αλλο το οποιο ειτε ειναι στη συνθεση μεσα, πχ μητρικη η συνδεσης, η οτι αλλο εκτος απο software ,

οριστε  παιδευτηκες πηγες και αλλαξες καρτα και παλι τα ιδια, ντιν ντιν, ασε ολου εδω να σου προτεινουν αναβαθμιση, που εσυ ΔΕΝ θες, και ελα να ασχολειθουμε με το προβλημα σου, να βρουμε ΤΙ φταιει οχι πια καρτα θα ηταν τελεια με 98.34 ουρο, γιατι οποια καρτα και να βαλεις ΤΟ ιδιο θα κανει, 

 

Τα γραφω μια φορα, αν θες ακολουθα αν οχι καλο τρεξιμο,

 

α)ΠΡΩΤΑ τσεκαρουμε οτι φταει/δεν φταιει το καλωδιο, αλλαξε σε DVI, ο λογος που το κανουμε αυτο ειναι επειδη ενα καλωδιο ειναι πολυ φτηνο, και αν ΟΝΤΩΣ ειναι χαλασμενο θα παιδευτουμε ασυστολα ψαχνοντας τι αλλο φταει, θα εχεις αλλαξει 200 καρτες 3 format  θα εχεις χοροπηδηξει τα windows και στο τελος  θα εχεις ξοδεψει πολυ χρονο, εχτρα λεφτα σε βενζινες πανε ελα, νευρα τσαντιλες και μακρια απο αγαπημενο σου παιχνιδι, αφου εχεις κανει ολα τα παραπανω και τυχει να αλλαξεις καλωδιο τελευταιο και ειναι αυτο ΘΑ βαρας το κεφαλι σου στο τοιχο για πολλες μερες,

εν ολιγης ενα καλωδιακι ειναι δανεισου/βρες/ αγορασε ενα dvi και βαλτο πανω να δοκιμασεις

 

β) θεση gpu, που τη βαζεις? σε πια θυρα, ειναι με εχτρα ρευμα? καθετε καλα?  αφου λοιπον εχουμε αλλαξει πλεον καλωδιο εχουμε τσεκαρει οτι η καρτα κανει το ιδιο προβλημα, τοτε αλλαζουμε αν εχει η mobo αλλη θυρα  στη περιπτωση σου δυστυχως εχει μονο μια pcie, αρα παμε στο γ

 

γ) ελενχουμε drivers και ρυθμισεις απο games μηπως ειναι κατι λαθος και προκαλειτε το προβλημα απο εκει, πραγμα πολυ δυσκολο στην περιπτωση σου, το NVidia control panel βλεπει την οθονη? αναγνωριζει οτι ειναι 1680χ1050? η μηπως αναλυση εντελως λαθος? επισης με dvi επειδη εχεις επιπλεον pins το καλωδιο κανει και επιπλεον δουλειες οπως το hot plug, δηλαδη την αναγνωριση δυο συσκευων μεταξυ τους on the fly, εκει ξηλωνεις driver και δοκιμαζεις οτι μπορεις, να μπουν να ξανα μπουν κτλ

 

δ) αν παλι δεν παιζει το θεμα σου ειναι πιο βαρυ και πλεον συζηταμε για πιθανα σεναρια χαλασμενου mobo κτλ, για να τα ελενξεις με σιγουρια ολα αυτα κανονικα θες δευτερο λειτουργικο pc ωστε να δοκιμαζεις καρτες μνημες και οτι αλλο εχει μεσα το pc για να δεις τι πραγματικα φταει, ας κανεις α β γ και μετα βλεπουμε, αλλα ειμαι σιγουρος οτι καπου στο α β γ ειναι το προβλημα σου

 

 

ΥΓ.

 

Ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα με vga καλωδιο πριν 20 μερες σε δευτερο pc που δοκιμαζα απο τη δουλεια, εκανε ακριβως τα ιδια με εσενα, το προβλημα μου? οτι ειχα ενα vga καλωδιο το οποιο ναι μεν επρεπε να παιζει, αλλα ηταν 5 μετρα, και λογο παλαιοτητας και οτι καπου ειχε τσακισει πολυ, ειχε απωλειες σηματος, με αποτελεσμα να κανει ακριβως τα ιδια με σενα, με dvi  αποκλειεις το ενδεχομενο

 

αν ειμασταν γειτονες, θα πεταγομουν μια να σε βοηθησω, μενω αθηνα ομως ¨(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παοκαρα 620-630 θεωρουντε αναβαθμιση μονο σε λαπτοπ.Αν ειναι να δωσεις 90 ευρω  πας σε 7750 δαγκωτα.Τωρα για το θεμα σου το πιο πιθανο ειναι να φταινε drivers οπως αναφερθηκε πιο πανω,κοιταξε ομως και το θεμα τροφοδοτικο,ειναι πολυ περιεργο δυο καρτες στη σειρα,ειδικα αφου και η πρωτη σου καηκε.Ποιο ειναι το τροφοδοτικο σου?

grash2 διαβασα ολα τα ποστ.Εσυ εισαι σιγουρος οτο διαβασες το δικομου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην παιρνεις προσωπικα την αναφορα στο ποστ σου παραδειγμα ηταν,βασισμενο στο οτι εχει δυο σκελη, ενα της προτασης αναβαθμισης(λαθος για μενα) και ενα της επιλυσης του προβληματος του φιλου(σωστος), το τελευταιο ειναι που καιει τον ngpaok οχι το πρωτο

 

οταν καποιος εχει χ προβλημα και οποιος παει να βοηθησει, λεει ψ+χ, ω, ψ, τον μπερδευουμε  χωρις λογο, το προβλημα ειναι το χ και μονο,  το παλικαρι θελει απλα να παιξει το pc, με οτι εχει, στην συγκεκριμενη περιπτωση, την αντικατασταση απο το καταστημα της καμενης καρτας του με μια νεα,

 

και του λεει ο καθενας, με χ ευρω αγοραζεις τι μια την αλλη και την παρ αλλη

 

αν σε προσεβαλε η αναφορα μου με συγχωρεις δεν ηταν το ζητουμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ok σεβαστο αλα εφοσον εθεσε θεμα αγορας νεας καρτας να μη πω τη γνωμη μου?Θελουμε δεν θελουμε οταν παμε για αλλο κομματι hardware(για οποιον λογο)αναβαθμιση κανουμε,ακομα κι αν μεινουμε στα ιδια.

Επισης θα κουραζα αν ανεφερα το κομματι drivers(παλι)οποτε το προσπερασα επιγραμματικα κι αναφερθηκα στο τροφοδοτικο.Μην ξεχνας την πρωτη καρτα που καηκε,και τις επομενες δυο που λειτουργουσαν με τον τροπο που λειτουργουσαν.

Η γνωμη μου λοιπον ειναι πως αν εγκατεστησε σωστα τους drivers(γιατι μην ξεχνας πως αρχικα το εκανε με καποιον driver finder-updater)τοτε δεν τροφοδοτητε σωστα.

Κατι ακομα,ειναι οτι καλυτερο να αναφερθουν 5 και 10 διαφορετικες αποψεις-λυσεις για το προβλημα.Βαζεις μια σειρα και δοκιμαζεις και τις 10.Αν μπερδευτεις ρωτας.Μετα πας για τις επομενες 10.
Μπορει το προβλημα του να ειναι τοσο απλο(και τζαμπα) οπως οτι το slot της καρτας,αν εχει να καθαριστει το πισι χρονια,να εχει μαζεψει αρτακουλες και βαζοντας την καινουρια να αποκτησε θεμα,η οπως ειπες μια αλλαγη καλωδιων.Να μην τα πουμε γιατι πιο πανω καποιος ειχε αναφερει drivers η ram?

Και ενα τελευταιο.Κανεις δεν ελαβε σοβαρα υποψιν του οτι στο Πλαισιο του ειπαν για καμενη καρτα και του εδωσαν μια επισης καμενη?Αναθεμα κι αν τσεκαραν,να του δωσουν ομως παλι μουφα?Ενταξει Πλαισιο ειναι,δεν αποκλειετε.....

Επεξ/σία από darkheretic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν διαφωνουμε dark, εχεις δικιο,

 

paok επιπλεον, κατεβασε manual τους drivers τις Nvidia οχι τους 320.18 σε καμια περιπτωση, βγηκαν πριν καμια 10αρια μερες και δημιουργουν προβληματα,

 

κατα προτιμηση 306   η 314 και οχι beta

 

απο εδω, ειναι το Link της NVidia με τους αρχειοθετημενους drivers

http://www.nvidia.com/Download/Find.aspx?lang=en-us

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρχηγε μου, πρεπει να καταλαβεις το εξης, οποιος εχει απαντησει το thread σου δεν εχει διαβασει κατα αναγκη το προβλημα σου, θεσπεσιο παραδειγμα, η απαντηση του darkheretic οπου ΠΑΛΙ για αναβαθμιση λεει, ΕΝΩ γραφεις στο last ποστ σου οτι καηκε η καρτα σου και ψωνισες, μια 620 για να κανεις τι δουλεια σου, ολοι σου λενε τι καρτα να ψωνισεις και κανενας ΠΩΣ να λυσεις το θεμα σου

 

 

Για να βαλουμε τα πραγματα στη θεση τους,

 

α) οποια καρτα και να βαλεις πανω στο PC πλην μερικων εξαιρεσεων, πρεπει να ανοιγει τα παντα, οχι να τα παιζει καλα, αλλα εστω να τα ανοιγει, και ας παιζει με 1 frame  το λεπτο, με αναλυση 640 και γραφικα που κανουν τα ματια να ματωνουν, εστω ομως ανοιγει, σε  περιπτωση οπως η δικη σου οπου συζηταμε

  1)για black screens που δεν φορτωνουν τα games,

  2) screen flicks,

   3)λαθος αναλυσης,

   4)περιεργη θεση οθονης σε σχεση με το κεντρο

 

και κτλ ΤΟΤΕ δεν ειναι ουτε software το θεμα σου ουτε η ιδια η καρτα αλλα κατι αλλο το οποιο ειτε ειναι στη συνθεση μεσα, πχ μητρικη η συνδεσης, η οτι αλλο εκτος απο software ,

οριστε  παιδευτηκες πηγες και αλλαξες καρτα και παλι τα ιδια, ντιν ντιν, ασε ολου εδω να σου προτεινουν αναβαθμιση, που εσυ ΔΕΝ θες, και ελα να ασχολειθουμε με το προβλημα σου, να βρουμε ΤΙ φταιει οχι πια καρτα θα ηταν τελεια με 98.34 ουρο, γιατι οποια καρτα και να βαλεις ΤΟ ιδιο θα κανει, 

 

Τα γραφω μια φορα, αν θες ακολουθα αν οχι καλο τρεξιμο,

 

α)ΠΡΩΤΑ τσεκαρουμε οτι φταει/δεν φταιει το καλωδιο, αλλαξε σε DVI, ο λογος που το κανουμε αυτο ειναι επειδη ενα καλωδιο ειναι πολυ φτηνο, και αν ΟΝΤΩΣ ειναι χαλασμενο θα παιδευτουμε ασυστολα ψαχνοντας τι αλλο φταει, θα εχεις αλλαξει 200 καρτες 3 format  θα εχεις χοροπηδηξει τα windows και στο τελος  θα εχεις ξοδεψει πολυ χρονο, εχτρα λεφτα σε βενζινες πανε ελα, νευρα τσαντιλες και μακρια απο αγαπημενο σου παιχνιδι, αφου εχεις κανει ολα τα παραπανω και τυχει να αλλαξεις καλωδιο τελευταιο και ειναι αυτο ΘΑ βαρας το κεφαλι σου στο τοιχο για πολλες μερες,

εν ολιγης ενα καλωδιακι ειναι δανεισου/βρες/ αγορασε ενα dvi και βαλτο πανω να δοκιμασεις

 

β) θεση gpu, που τη βαζεις? σε πια θυρα, ειναι με εχτρα ρευμα? καθετε καλα?  αφου λοιπον εχουμε αλλαξει πλεον καλωδιο εχουμε τσεκαρει οτι η καρτα κανει το ιδιο προβλημα, τοτε αλλαζουμε αν εχει η mobo αλλη θυρα  στη περιπτωση σου δυστυχως εχει μονο μια pcie, αρα παμε στο γ

 

γ) ελενχουμε drivers και ρυθμισεις απο games μηπως ειναι κατι λαθος και προκαλειτε το προβλημα απο εκει, πραγμα πολυ δυσκολο στην περιπτωση σου, το NVidia control panel βλεπει την οθονη? αναγνωριζει οτι ειναι 1680χ1050? η μηπως αναλυση εντελως λαθος? επισης με dvi επειδη εχεις επιπλεον pins το καλωδιο κανει και επιπλεον δουλειες οπως το hot plug, δηλαδη την αναγνωριση δυο συσκευων μεταξυ τους on the fly, εκει ξηλωνεις driver και δοκιμαζεις οτι μπορεις, να μπουν να ξανα μπουν κτλ

 

δ) αν παλι δεν παιζει το θεμα σου ειναι πιο βαρυ και πλεον συζηταμε για πιθανα σεναρια χαλασμενου mobo κτλ, για να τα ελενξεις με σιγουρια ολα αυτα κανονικα θες δευτερο λειτουργικο pc ωστε να δοκιμαζεις καρτες μνημες και οτι αλλο εχει μεσα το pc για να δεις τι πραγματικα φταει, ας κανεις α β γ και μετα βλεπουμε, αλλα ειμαι σιγουρος οτι καπου στο α β γ ειναι το προβλημα σου

 

 

ΥΓ.

 

Ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα με vga καλωδιο πριν 20 μερες σε δευτερο pc που δοκιμαζα απο τη δουλεια, εκανε ακριβως τα ιδια με εσενα, το προβλημα μου? οτι ειχα ενα vga καλωδιο το οποιο ναι μεν επρεπε να παιζει, αλλα ηταν 5 μετρα, και λογο παλαιοτητας και οτι καπου ειχε τσακισει πολυ, ειχε απωλειες σηματος, με αποτελεσμα να κανει ακριβως τα ιδια με σενα, με dvi  αποκλειεις το ενδεχομενο

 

αν ειμασταν γειτονες, θα πεταγομουν μια να σε βοηθησω, μενω αθηνα ομως ¨(

Φιλε σ ευχαριστω παρα πολυ ολα οσα ειπες πιστευω να βοηθησουν να δω αν φταιει κατι.Θα τα εφαρμοσω να δω και θα σας ενημερωσω.

Να σαι καλα και παλι :-D

Σ ευχαριστω και μονο που προσφερθηκες :-)

 

Καλο ειναι να πει ο φιλος ποια οθονη εχει και ποιο τροφοδοτικο

Η οθονη ειναι αυτη http://www.skroutz.gr/s/8607/Acer-P203W.html

 

και το τροφοδοτικο ειναι POWER MAN 300W (an einai auti i marka tou giati den eimai polu sxetikos kai den grafei kati allo panw sto trofodotiko)

 

ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΟΜΩΣ,ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΛΥΣΗ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΩ ΚΑΛΩΔΙΟ DVI,ΠΩΣ Η ΟΘΟΝΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΘΥΡΑ ΓΙΑ DVI ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ VGA.

 

Οριστε και μια φωτογραφια με τις θερμοκρασιες και το ρευμα που στελνει το τροφοδοτικο μηπως βοηθησει καποιον.

post-268174-0-28866500-1371733151_thumb.png

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως η οθονη σου φαινεται οτι εχει και DVI. Για δες το λιγο καλυτερα

Γενικα καλο ειναι να αποφευγεις το VGA καλωδιο, αλλα δεν σημαινει οτι φταιει απαραιτητα αυτο. (ισως φταιει για να κενα που βλεπεις αριστερα-δεξια πριν ξεκινησουν τα windows)

 

 

Το τροφοδοτικο φαινεται οτι επαρκει για αυτη την καρτα

 

 

Το αλλο που μπορεις να κανεις ειναι να απεγκαταστησεις τους drivers και να βαλεις

παλιοτερους, οπως προτεινε και καποιος αλλος

 

 

Εχεις δυνατοτητα να εγκαταστησεις ενα νεο παιχνιδι _που δεν το εχεις ξαναβαλει_ και να δοκιμασεις ;

 

 

Μπορεις να τρεξεις καποιο benchmark π.χ. Furmark ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παοκαρα πρεπει να τα κανεις με μια σειρα ξεκινωντας απο εκει που καθεσε,χωρις να κουνηθεις καθολου.

Κατεβαζεις drivers οπως ειπε ο grash2.Kανεις απεγκατασταση τους παλιους,πρεπει ομως να τους ξηλωσεις τελειως γιατι εχουν γινει κουλουβαχατα.

Πως?Kανεις απεγκατασταση κανονικα(απεγκατασταση προγραμματων)αφου προηγουμενως κατεβασεις driversweeper η οποιο αλλο θελεις.Μετα την κανονικη απεγκατασταση κανεις επανεκκινηση μπαινεις σε safemode με F8,τρεχεις το driversweeper,κανεις analyse και τικαρεις Nvidia ισως να εχει και PhysX,clean,επανεκκινηση και εισαι ετοιμος να βαλεις τους καινουριους.

Αν δεν βοηθησει κλεινεις το πισι και τσεκαρεις καλωδια εξωτερικα(VGA κλπ)και αν εχεις τπτ περιφερειακα οπως καμερες,card reader βγαλτα προσωρινα.Τσεκαρε ανταποκριση.

Mετα κανε το ιδιο εσωτερικα,αν παταει καλα στο σλοτ,το πινακι καλα κουμπωμενο,τσεκαρε το σλοτ αν εχει σκονες κλπ.Αν το τροφοδοτικο σου(που δεν νομιζω)εχει και δευτερο 6πινο τροφοδοσιας δοκιμασε το.Κανε αυτα για αρχη

Οι θερμοκρασιες ειναι αρκετα ανεβασμενες ειδικα του επεξεργαστη,για νορμαλ κατασταση,αλλα και του σκληρου

Για τα βολτ της καρτας δεν εχω γνωμη γιατι δεν τα γνωριζω,η δικια μου παντως(ΑΤΙ 7770)εχει απο 0,95-1,2V σε idle

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Η οθονη δεν εχει DVI την εψαξα.Λογικα αυτη στο internet που δειχνει οτι εχει θα ειναι νεοτερη εκδροση παντως η δικια μου δεν εχει.Δοκιμασα 3 διαφορετικα καλωδια VGA μηπως καποιο ηταν καπου εσωτερικα σπασμενο αλλα και παλι τα ιδια μου εκανε.Επισης εβαλα και παλαιοτερους drivers οπως ειπε ενας φιλος αλλα και παλι δεν αλλαξε τιποτα.Παλι οταν κανω εκκινηση δεξια εχει ενα μαυρο κενο και αριστερα κρυβονται καποια γραμματα και οταν φτανω στην οθονη που επειλεγεις χρηστη εκει η αναλυση διορθωνεται και φαινονται ολα κανονικα.Και η καρτα γραφικων δειχνει να λειτουργιε κανονικα σε ολα εκτος απο οταν παω να τρεξω καποιο παιχνιδι το οποιο δεν ανοιγει.Παιζει ρολο καπου που λεει συμβατοτητα με παιχνιδια??Γιατι απο αυτα που εχω εγκατεστημενα (ΠΡΟ 13,ΜΑΝΑΤΖΕΡ 13,ΚΑΙ NBA2K13) δεν εχει κανενα.Αλλα δεν μου ακουγεται λογικαο να μην ανοιγει εστω ενα απο αυτα τα 3 γιατι ειναι πολυ γνωστα παιχνιδια. :wacko: :wacko: :wacko:



Παντως η οθονη σου φαινεται οτι εχει και DVI. Για δες το λιγο καλυτερα
Γενικα καλο ειναι να αποφευγεις το VGA καλωδιο, αλλα δεν σημαινει οτι φταιει απαραιτητα αυτο. (ισως φταιει για να κενα που βλεπεις αριστερα-δεξια πριν ξεκινησουν τα windows)


Το τροφοδοτικο φαινεται οτι επαρκει για αυτη την καρτα


Το αλλο που μπορεις να κανεις ειναι να απεγκαταστησεις τους drivers και να βαλεις
παλιοτερους, οπως προτεινε και καποιος αλλος


Εχεις δυνατοτητα να εγκαταστησεις ενα νεο παιχνιδι _που δεν το εχεις ξαναβαλει_ και να δοκιμασεις ;


Μπορεις να τρεξεις καποιο benchmark π.χ. Furmark ?

Το κατεβασα το Funmark φιλε.Επειδη δεν το ξερω το προγραμμα τι ακριβως κανει και τι να πατησω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Eλπιζω να εκανες καθαρη εγκατασταση,δλδ να εβγαλες τελειως τους παλιους drivers

Με driver fusion το κανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ok καπου αναφερεις πως το DVD τα 'παιξε.Δεν διαβαζει τπτ η μονο της καρτας?Για δοκιμασε να το αποσυνδεσεις τελειως.

Τιποτα δεν διαβαζει.Εβαλα και μια ταινια και ενα CD μουσικης αλλα ακουγεται το DVD να γυριζει δειχνει στην οθονη πανω στο βελακι για λιγα δευτερλοπτα ενα CD να γυρναει αλλα δεν το φορτωνει και δεν ανοιγει το περιεχομενο του.Αλλαξα και το καλωδιο θεση γιατι εχω 4 θυρες συνδεσης αλλα δεν εκανε τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η οθονη δεν εχει DVI την εψαξα.Λογικα αυτη στο internet που δειχνει οτι εχει θα ειναι νεοτερη εκδροση παντως η δικια μου δεν εχει.Δοκιμασα 3 διαφορετικα καλωδια VGA μηπως καποιο ηταν καπου εσωτερικα σπασμενο αλλα και παλι τα ιδια μου εκανε.Επισης εβαλα και παλαιοτερους drivers οπως ειπε ενας φιλος αλλα και παλι δεν αλλαξε τιποτα.Παλι οταν κανω εκκινηση δεξια εχει ενα μαυρο κενο και αριστερα κρυβονται καποια γραμματα και οταν φτανω στην οθονη που επειλεγεις χρηστη εκει η αναλυση διορθωνεται και φαινονται ολα κανονικα.Και η καρτα γραφικων δειχνει να λειτουργιε κανονικα σε ολα εκτος απο οταν παω να τρεξω καποιο παιχνιδι το οποιο δεν ανοιγει.Παιζει ρολο καπου που λεει συμβατοτητα με παιχνιδια??Γιατι απο αυτα που εχω εγκατεστημενα (ΠΡΟ 13,ΜΑΝΑΤΖΕΡ 13,ΚΑΙ NBA2K13) δεν εχει κανενα.Αλλα δεν μου ακουγεται λογικαο να μην ανοιγει εστω ενα απο αυτα τα 3 γιατι ειναι πολυ γνωστα παιχνιδια. :wacko: :wacko: :wacko:

 

 

Το κατεβασα το Funmark φιλε.Επειδη δεν το ξερω το προγραμμα τι ακριβως κανει και τι να πατησω??

 

 

Νομιζω οτι το κουμπακι γραφει Burn in test. Το πατας και testαρει την καρτα

Τωρα αν δεις οτι αυτο το τεστ τρεχει κανονικα και το βλεπεις στην οθονη, τοτε σιγουρα ειναι θεμα software και οχι hardware.

Νομιζω οτι κραταει 1 η 2 λεπτα αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...