Προς το περιεχόμενο

Κλιματιστικό Firstline (Carrefour): πού θα βρω συμβατό τηλεχειριστήριο;


BritGreek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, έχω ένα κλιματιστικό firstline το οποίο έχω αγοράσει στο Carrefour με λιγότερα από 200 ευρώ και το έχω στο παιδικό δωμάτιο. Χάλασε το κοντρόλ και δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω. Το πήγα σε ηλεκτρονικούς που φτιάχνουν τέτοια πράγματα και μου είπαν ότι δεν γίνεται τίποτα. Το service μου ζητά 50 ευρώ για να πάρω καινούργιο. Ξέρει κανείς αν υπάρχει κανένα μαγαζί Αθήνα-Πειραιά που να πουλάει συμβατά για τη συγκεκριμένη μάρκα; Το θεωρώ υπερβολή να δώσω 50 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, έχω ένα κλιματιστικό firstline το οποίο έχω αγοράσει στο Carrefour με λιγότερα από 200 ευρώ και το έχω στο παιδικό δωμάτιο. Χάλασε το κοντρόλ και δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω. Το πήγα σε ηλεκτρονικούς που φτιάχνουν τέτοια πράγματα και μου είπαν ότι δεν γίνεται τίποτα. Το service μου ζητά 50 ευρώ για να πάρω καινούργιο. Ξέρει κανείς αν υπάρχει κανένα μαγαζί Αθήνα-Πειραιά που να πουλάει συμβατά για τη συγκεκριμένη μάρκα; Το θεωρώ υπερβολή να δώσω 50 ευρώ.

Δες μια αυτα, και αν ειναι παρε τους και τηλεφωνο!

 

http://shop.astraservice.gr/index.php?route=product/category&path=66_83

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Σε όσα μαγαζιά έχω πάει για να πάρω τέτοιο (universal) μου λένε ότι δεν δουλεύουν με firstline. Γι' αυτό ρώτησα εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ASTRA SERVICE όπως γράφει κι ο φίλος πιο πάνω.

 

Αλλιώς το παίζεις.

 

Εγώ έχω και kelvinator κλιματιστικά στο σπίτι και το κοντρόλ παίζει και στα firstline και σε ένα άλλο (noname κι αυτό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην astra service μου πήραν όλα τα στοιχεία για να μου απαντήσουν και θα μου πουν σε δύο μέρες αν υπάρχει, μέσω sms. Το βρήκα στο eaparts.gr αλλά κάνει 30 ευρώ. Μου φαίνονται υπερβολικά πολλά. Έχω ήδη δοκιμάσει 4 universal και δεν δουλεύουν.

 

Sent from my GT-I9070 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνηθως οταν τα τηλεχειριστηρια δεν πιανουν σημαινει πως το κυκλωματακι μεσα εχει βγαλει βερνικι και μπλοκάρει το λαστιχο να πατησει καλα τη θεση του κυκλωματος. εαν μπορεσεις να το ανοιξεις και να καθαρισεις καλα με καθαρο οινοπνευμα απο το βερνικι που βγαζουν τα κυκλωματα λογω ζεστης θα ξαναδουλέψει μια χαρα. σε κατι παλιες τηλεορασεις που δε μπορω να βρω τηλεκοντρολ όσες φορές έχω κανει αυτη τη διαδικασια δουλευει ρολοι. εναλλακτικα εαν παρεις universal παρε αυτα με χειροκινητη λειτουργια εκμαθησης. δηλαδη προγραμματιζεις ενα ενα τα πληκτρα του βαζοντας αντικρυστα το παλιο με το νεο πατωντας ενα πληκρο απο το παλιο και αντιγράφετε η συχνότητα στο νεο.  

 

υπάρχει και δεύτερη περίπτωση που μπορει να συμβαινει ,λίγο πιο δυσκολη και πρεπει να πιανουν λιγο τα χερια σου. μπορει να εχει χαλασει το led υπερυθρων. τοτε το ξεκολλας από την πλακέτα αγοράζεις ένα άλλο με 65 λεπτά κόστος και το κολλάς το καινουριο στην πλακετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κοντρόλ που έχω τώρα είναι χαλασμένο. Δεν δουλεύει καθόλου. Μου είπαν ότι είναι χαλασμένη η πλακέτα του. Μάλλον αναγκαστικά θα πάω για το original. Η πλάκα είναι ότι και στο άλλο firstline που έχω το κοντρόλ έχει αρχίσει και κάνει νόυμερα (τελείως διαφορετικός τύπος).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
  • 1 χρόνο αργότερα...

Μα πως δεν σκεφτηκα να δωσω ενα σημαντικο μερος απο το επιδομα ανεργιας μου για να πληρωσω ενα καινουργιο κλιματιστικο. Ευχαριστω stelio για την συμβολή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορασα  το KT-e02 Universal τηλεχειριστήριο για κλιματιστικά

 και λειτουργει κανονικα με το firstline. (εδωσα 7 ευρω). 

Απλα θελει να το βρει στο αυτοματο γιατι δεν το εχει η λιστα. Σε εμενα λειτουργησε ο κωδικος 317

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...