Προς το περιεχόμενο

Απορία με dropbox.


hatzi_88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερίζω,

 

Εργάζομαι σε μια εταιρεία και θέλω να φτιάξω ένα κοινόχρηστο φάκελο στο dropbox με φακέλους και έγγραφα της εταιρείας στον οποίο θα έχουν πρόσβαση απο 2 ή και 3 διαφορετικά σημεία. Είναι εύκολο; Είναι αρκετά secure; Γίνεται να έχουν πρόσβαση απο οποιοδήποτε pc;

 

Ευχαριστώ, περιμένω απαντήσεις και θα επανέλθω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετα ασφαλες, χρησημοποιει τον πιο προσφατο αλγοριθμο κρυπτογραφισης. Οσο αναφορα την προσβαση, ναι μπορεις να μπαινεις απ οπου θες (Pc, Mac, Linux, Android, iOS). Μεσω browser ή μεσω app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το όριο είναι 5gb για free αλλά αν πρόκειται για εταιρεία μπορείτε να πληρώσετε για παραπάνω χώρο.

Η δημιουργία φάκελων είναι πολύ απλή και την κάνεις όπως στα win, δεν μπορείς όμως να περιορίσεις την χρήση των φάκελων σε συγκεκριμένα άτομα. Όσοι έχουν πρόσβαση στον λογαριασμό θα έχουν πρόσβαση και σε όλα τα αρχεία.

Μπορείς να κάνεις βέβαια πολλαπλούς λογαριασμούς και να δώσεις τους κωδικούς στα διαφορετικά τμήματα.

Η ασφάλεια είναι σχετική και ισχύει ότι και για όλους τους λογαριασμούς. Αν κάποιος σου κλέχει τον κωδικό θα έχει πρόσβαση και στα αρχεία.

 

Αν όλα τα σημεία που θέλεις να μοιράσεις τα αρχεία είναι στο ίδιο δίκτυο ή στον ίδιο τομέα θα πρότεινα την χρήση κάποιου file server. Υπάρχουν δωρεάν και αξιόπιστες λύσεις όπως το freenas ή το clearos όπου μπορείς να κλειδώσεις την πρόσβαση σε επίπεδο υπολογιστών και με ονόματα και κωδικούς χρηστών. Αν ενεργοποιήσεις και το Active directory θα έχεις και ασφάλεια σε επίπεδο χρήστη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ με κατατοπίσατε για αρχή.

 

Δε θα είναι στο ίδιο δίκτυο θα είναι υπολογιστές σε διαφορετικά σημεία ανά την Αθήνα. Θα πρέπει να είναι δηλαδή τόσα accounts συνδεδεμένα στον κοινόχρηστο φάκελο όσα και τα άτομα που θα έχουν πρόσβαση, έτσι δεν είναι;

 

Δηλαδη ας πούμε πως θέλω 3 σταθμούς (3 pc μακριά το ένα απο το άλλο) να έχουν πρόσβαση στον κοινόχρηστο φάκελο. Τότε θα πρέπει να φτιάξω 3 διαφορετικά dropbox accounts που θα κάνουν share τον ίδιο φάκελο;

 

Και αν θέλω κάποιος χρήστης όταν είναι στο σπίτι του ή κάπου αλλού να έχει πρόσβαση; Θα πρέπει να κάνει login στο account του στο dropbox και απο κει να κατέβουν τα αρχεία στο pc του ωστε να μπορεί να τα επεξεργαστει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ευχαριστώ με κατατοπίσατε για αρχή.

 

Δε θα είναι στο ίδιο δίκτυο θα είναι υπολογιστές σε διαφορετικά σημεία ανά την Αθήνα. Θα πρέπει να είναι δηλαδή τόσα accounts συνδεδεμένα στον κοινόχρηστο φάκελο όσα και τα άτομα που θα έχουν πρόσβαση, έτσι δεν είναι;

 

Δηλαδη ας πούμε πως θέλω 3 σταθμούς (3 pc μακριά το ένα απο το άλλο) να έχουν πρόσβαση στον κοινόχρηστο φάκελο. Τότε θα πρέπει να φτιάξω 3 διαφορετικά dropbox accounts που θα κάνουν share τον ίδιο φάκελο;

 

Και αν θέλω κάποιος χρήστης όταν είναι στο σπίτι του ή κάπου αλλού να έχει πρόσβαση; Θα πρέπει να κάνει login στο account του στο dropbox και απο κει να κατέβουν τα αρχεία στο pc του ωστε να μπορεί να τα επεξεργαστει;

 

Μάλλον έχεις μπερδευτεί χωρίς λόγο:

 

1. Δημιουργείς ένα account. Φτιάχνεις όσους φακέλους θέλεις. 

 

2. Σε αυτό το account θα έχει πρόσβαση όποιος θέλεις. Όποιος έχει το username/password θα μπαίνει στον λογαριασμό και στους φακέλους του. Είτε είναι στο ίδιο δίκτυο είτε όχι. Είτε είναι στην ίδια πόλη είτε όχι. Είτε είναι στην ίδια χώρα είτε όχι. 

 

3. Εάν θέλεις να δώσεις περιορισμένη πρόσβαση σε κάποιον (να βλέπει, για παράδειγμα, τον φάκελο Α, τον φάκελο Β αλλά όχι τον φάκελο Γ) μπορείς να κάνεις share (μέσω του site ή της εφαρμογής για υπολογιστές) τους συγκεκριμένους φακέλους σε συγκεκριμένους χρήστες. Δεν χρειάζεται να τους δώσεις username/password, απλώς στέλνεις μέσω email ένα link του shared folder.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ, κατάλαβα...

 

Αλλά δεν είναι λίγο unsecure αυτό το πράγμα; Θέλω να πω, όποιος έχει πρόσβαση στο link θα έχει πρόσβαση και στα αρχεία της εταιρείας. Αλλά το 'πιάσα τι εννοείς και είναι πολύ πιο απλό έτσι...

 

Δεν είναι καλύτερη ιδέα να έχουν πρόσβαση αυστηρά μόνο π.χ. 3 accounts στο φάκελο; Δε ξέρω...

 

Ευχαριστώ θερμά για τη κατατόπιση :)



 

Αλλά δεν είναι λίγο unsecure αυτό το πράγμα; 

 

 Εκτός αν, το dropbox σου δίνει τη δυνατότητα όταν πας να μπείς στο link να σου ζητάει password. Αυτό θα 'ταν το καλύτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω στο συνδρομητικό πρόγραμμα τι προσφαίρει το db αλλά στο δωρεάν δεν έχει τέτοια. Περιορισμό σε αριθμό συνδέσεων δεν ξέρω αν δέχεται, δεν το έχω δει πουθενα.

Οι shared φάκελοι είναι αυτό που λένε, shared. Δεν δέχονται κωδικό.

Αν προσπαθείς με δωρεάν υπηρεσίες να έχεις προστασία δεν θα τα καταφέρεις. Το db και τα άλλα συναφή είναι φτιαγμένα για να αποθηκεύεις τα αρχεία στου στο interent και να έχει πρόσβαση από παντού ή να στέλνεις το λινκ από κάποιο αρχείο ή φάκελο σε κάποιον που θέλεις να στείλεις κάποια αρχεία. Δεν είναι για corporate file sharing. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω στο συνδρομητικό πρόγραμμα τι προσφαίρει το db αλλά στο δωρεάν δεν έχει τέτοια. Περιορισμό σε αριθμό συνδέσεων δεν ξέρω αν δέχεται, δεν το έχω δει πουθενα.

Οι shared φάκελοι είναι αυτό που λένε, shared. Δεν δέχονται κωδικό.

Αν προσπαθείς με δωρεάν υπηρεσίες να έχεις προστασία δεν θα τα καταφέρεις. Το db και τα άλλα συναφή είναι φτιαγμένα για να αποθηκεύεις τα αρχεία στου στο interent και να έχει πρόσβαση από παντού ή να στέλνεις το λινκ από κάποιο αρχείο ή φάκελο σε κάποιον που θέλεις να στείλεις κάποια αρχεία. Δεν είναι για corporate file sharing. 

Absolutely λαθος!!

  1. Κανεις ενα φακελο στο dropbox
  2. Κανεις προσκληση οποιον θες -μεσω email-
  3. Στο φακελο εχετε προσβαση μονο εσεις και κανενας αλλος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Φυσικα και μπορεις να χρησιμοποιησεις το dropbox με ασφαλεια (ακομα και να προστατεψεις τα δεδομενα σου απο την ιδια την εταιρεια καθως δεν εφαρμοζει παντα αυτα που λεει) και να εχεις και παραμετροποιημενη προσβαση χρηστων, ακομα και με ενα λογαριασμο. Φυσικα δεν ειναι ο ιδανικοτερος τροπος file sharing σε corporate επιπεδο, αλλα ειναι εφικτο χαρη στα differential updates που εφαρμοζει το dropbox και σε συνδυασμο τους με καποιο software κρυπτογραφησης (truecrypt ή οτι αλλο αγαπα κανεις).
Σχετικα με το οριο των 5GB, με διαφορα τρικ (invites, insomnia search it, google it) μπορεις να το ανεβασεις σε αρκετα υψηλοτερα επιπεδα (ουκ ολιγα μελη στο forum εχουν, με free account, 20+ μονιμα GB).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που μιλάμε για ασφάλεια δεδομένων (στπιχειώδη, τουλάχτιστον), ποιόν τρόπο θα προτείνατε για encryption από την χρήστη πριν ανέβει το αρχείο στο cloud; Σε mac πολλές φορές χρησιμοποιώ το Disc Utility και τα κάνω image me 256-AES αλλά για local αρχεία.  Μέχρι στιγμής δεν έχω ανεβάσει κάτι ευαίσθητο σε υπηρεσία cloud και θα ήθελα να ξέρω τί προτείνετε.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Truecrypt για παραδειγμα.

Οτιδηποτε με AES και ενα pass της προκοπης (αλφαριθμητικα, special characters, μεγαλο μηκος, κλπ, κλπ) ειναι οκ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ακόμα και με αυτό το link  http://www.ghacks.net/2011/04/22/storing-data-in-the-cloud-with-dropbox-and-truecrypt/  δε τα 'χω καταφέρει.

 

Έχω δημιουργήσει το container (250 mb) το έκανα upload στον folder του dropbox χωρίς να το χω κανει mount στο pc και μετά πέρασα στο container τα δεδομένα που ήθελα.

 

Ο άλλος που θα του στείλω το link πως θα τα δεί; Δεν εχω καταλάβει....



Ο άλλος που θα του στείλω το link πως θα τα δεί; Δεν εχω καταλάβει....

 

Πρέπει να χει και ο άλλος το TrueCrypt και να κάνει mount το container;

 

Τα φώτα σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...