Προς το περιεχόμενο

Gigabyte GTX 770 unboxing & Benchmarks


Heatspreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να είναι η σύγκριση πιο άμεση έφτιαξα έναν πίνακα με τα game benchmarks. Πολύ ωραία η παρουσίαση Heatspreader !

 

                                                Min                                       Max                                         Avg

                              650 Ti Boost SLI       770        650 Ti Boost SLI       770         650 Ti Boost SLI       770

Batman AC                          4                   15                    80                  95                     48                   59

Grid 2                                41,6              51,8                 72,6                79,2                  55,4                65,9

Hitman                                44                46,6                 68,1                 72                    56,1                55,1

Tomb Raider                      30,2             37,7                   72                 73,8                  51,3                54,7
Metro LL                             8,5               9,6                   62,3                59,2                   26                   32

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

παντως εχω την εντυπωση καπου εδω χωλαινει ο 8150

Ισως για λιγο, παντως τις 650 τις δουλευει αριστα απο οτι μας εχει δειξει ο Heat! (και btw μενω εκπληκτος με τις επιδοσεις τους!)

 

Ωραιος ο Heat, σαν να την βαλαμε σπιτι μας! Καλη δουλεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είναι η σύγκριση πιο άμεση έφτιαξα έναν πίνακα με τα game benchmarks. Πολύ ωραία η παρουσίαση Heatspreader !

 

                                                Min                                       Max                                         Avg

                              650 Ti Boost SLI       770        650 Ti Boost SLI       770         650 Ti Boost SLI       770

Batman AC                          4                   15                    80                  95                     48                   59

Grid 2                                41,6              51,8                 72,6                79,2                  55,4                65,9

Hitman                                44                46,6                 68,1                 72                    56,1                55,1

Tomb Raider                      30,2             37,7                   72                 73,8                  51,3                54,7

Metro LL                             8,5               9,6                   62,3                59,2                   26                   32

Ωραίος, το έβαλα στην πρώτη σελίδα. 

 

παντως εχω την εντυπωση καπου εδω χολενει ο 8150

Από που το συμπεραίνεις αυτό; Επειδή δεν βγάζει πολύ καλύτερες επιδόσεις η GTX 770 από 650ti Boost σε SLI;

 

Μάλλον έχεις υποτιμήσει το SLI με 650ti Boost. 

 

Η κατάσταση έχει περίπου έτσι.

Αρκετά καλύτερες επιδόσεις από GTX 670, πλησιάζει και σπάνια περνάει την GTX 680 με αποτέλεσμα μιας και GTX680 - GTX770 είναι κοντά, να είναι κοντά και στην GTX 770.

GTX670 - - - - - 650ti Boost SLI  - - GTX680 - GTX770

Αυτά σε αναλύσεις μέχρι 1080/1200p. Όταν μιλάμε για 2560x1440, είναι πιθανό να μεγαλώνει η διαφορά υπέρ της GTX 770 λόγω Bandwidth.

 

To 3d mark επίσης καλώς ή κακώς μετράει Raw Power.

Αν βάλεις δίπλα δίπλα τις καρτέλες του GPU-Z (υπολογίζοντας ότι οι 650ti Boost είναι σε SLI), θα δεις ότι το SLI με την GTX 770 είναι πολύ κοντά. Στα παιχνίδια τα πράγματα όπως βλέπουμε κάποιες φορές είναι όπως λέει το 3dmark, κάποιες άλλες όχι. Δεν γίνεται σε τόσο μεγάλο ποσοστό utilization του SLI σε κάποια παιχνίδια όσο στο 3dmark. 

 

Αν έκοβε το CPU που τόσο εσύ όσο και ο περισσότερος κόσμος το έχει υποτιμήσει (ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί - λες και δεν βλέπει τα benchmarks) δεν θα απέδιδε 6FPS παραπάνω στο Metro, 11FPS στο Batman και 10FPS στο GRID!

 

Και εκτός από αυτό ξαναλέω ότι οι χθεσινές μετρήσεις (sli 650 - 770) γίνανε με το ρολόι του CPU στα 4.2GHz ενώ στο πρώτο Review της GTX 650 Ti Boost γίνανε στα 4.6GHz.

 

Αλλά για να δούμε τι αποτελέσματα έχουν με διαφορετικό CPU.

 

Μία GTX 770 SC (σχεδόν ίδια με την Gigabyte) παρέα με έναν Core i7 3960 Extreme @ 4.6 GHz, στο 3d Mark έχουν τα παρακάτω αποτελέσματα:

http://www.guru3d.com/articles_pages/evga_geforce_gtx_770_sc_review,17.html

 

AMD FX 8150 @ 4.2GHz 167,19€: Fire Strike 6647

Intel Core i7 3960 Extreme @ 4.6 GHz 912,97€: Fire Strike 7291

 

Ο extreme ρίχνει στους i7 3770 - 4770...  Να το σημειώσουμε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το Review αλλά το παράδειγμα με το Fire Strike δεν στέκει καθώς αποτελεί GPU Bound Benchmark και είναι απόλυτα λογικό οι διαφορές να είναι πολύ μικρές ακόμα και με τον 3960.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή πρέπει να φτιάξω μία κατάσταση που δεν πρόκειται να συμβεί ποτέ, βάζοντας ένα παιχνίδι να τρέξει σε ανάλυση 640x480 για να δω πως αποδίδει το CPU;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, καταρχήν δεν πρέπει να βάζεις τον Extreme μέσα στα συγκριτικά διότι ο Extreme έχει την τιμή που έχει γιατί προορίζεται για Ln2..

Δεν είναι ότι έχει τις φοβερές επιδόσεις, ίδιες επιδόσεις με τον 3770 έχει στα παιχνίδια.

Αλλά τώρα αν μου συγκρίνεις επεξεργαστές σε GPU Bound Benches/Games δεν έχει νόημα πραγματικά αφού και Q9550 oc'ed να έχεις θα πιάνεις σχεδόν τα μέγιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

heat μεγια!!

 

αλλα απο οτι βλεπω η asus top μου καλα κρατει :P

 

ενω στα bench βγαζουμε τα ιδια σε στοκ,στο tomb raider βγαζω 64 avg fps,και στο metro 35fps,,,στοκ

 

απο θερμοκρασιες θορυβο τι λεει??

Σου εχω πει οταν θα λες στοκ για την καρτα σου θα βαζεις σε παρενθεση οτι εννοεις 1200core/1500memory,για να μην μπερδευτει κανενα νεο μελος και πει,ρε σι η 680 γαμαει θα παω να δωσω 480€ και θα εχω 64fps στο Tomb raider κτλπα και ολα αυτα Στοκ!! Ναι sure...

 

Πολυ ωραια δουλεια Heat,πολλα μπραβο για την υπομονη και το μερακι που ειχες... Η αληθεια ειναι οτι οντως το tomb raider μου φαινεται χαμηλο,νταξ το hitman ειναι και amd optimized,αλλα και στο grid μου φανηκε πολυ μικρο το αποτελεσμα. Τι ρυθμισεις ειχες βαλει στο tomb raider? Stock 925/1250 η 7950 στο grid ειχα βγαλει 68fps με msAA x8... Τι παιζει,δεν ξερω..

 

Για μισο,μια παρατηρηση ,τα τεστ εγιναν σε 1200p αναλυση??? Ετσι εξουγονται καποια πραγματα... Καλα ρε σι heat το 90% του φορουμ εχει 1080p και εσυ εκανες τα τεστ σε 1200p?? :P Οποτε παιδες να υπολογιζεται σε καθε αποτελσματα +2-3fps παραπανω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχετε 1080 είστε γατάκια. :P

 

Τα Settings του Tomb Raider καθώς και η έκδοση που τρέχω, είναι αυτή:

m1a0.jpg

 

Έριξα το CPU στα 3.5Ghz και άφησα 6 cores αντί για 8 cores. Ας πούμε δηλαδή ότι έγινε ένας FX 6300 όπου η τιμή του είναι 106,15€.

 

Tomb Raider (μάλιστα έβγαλε παραπάνω :P )

7lix.jpg
 

Metro Last Light (τα ίδια)

y6wy.jpg
 

Hitman Absolution (υπάρχει διαφορά και το περίμενα είναι στα 10FPS περίπου)

hiwx.jpg
 

Είναι και πάλι ένα όχι τόσο ρεαλιστικό σενάριο μιας και έχει Turbo παραπάνω από τα 3.5GHz ο 6300. Παρόλα αυτά έθαψα το CPU μου. Μπορώ να τον θάψω και άλλο, αλλά πιστεύω ότι καταλαβαίνετε πως τα αποτελέσματα θα είναι ίδια.

 

Βλέπουμε για άλλη μία φορά ότι στα παιχνίδια το CPU δεν επηρεάζει την απόδοση αυτών, εκτός από εξαιρέσεις όπως το Hitman και μερικά άλλα. Ακόμα όμως και σε αυτήν την περίπτωση αν τα 200€ που περισσεύουν από την αγοράς ενός AMD FX 6300 έναντι ενός Intel Core i7 4770k να δώσουμε σε κάρτα γραφικών δεν πιστεύετε ότι θα είναι καλύτερα;

Σίγουρα παίζει ρόλο και η ψυχολογία (σκέφτεσαι που πάω με 100€ CPU) και σίγουρα παίζουν ρόλο και τα Features ενός πιο ακριβού επεξεργαστή ή πλατφόρμας. Έχουμε πει για τα πλεονεκτήματα των intel, όπως σωστά temps readings σε idle, PCI Epxress 3.0, RAID Trim και χαμηλή κατανάλωση.

Για παράδειγμα αντί να πάρεις κάρτα γραφικών των 300€, μπορείς να δώσεις λεφτά για μία των 500€ ή για SLI (GTX 750ti - Αν κάνουν).

 

Επίσης μην μπερδεύουμε το Bottleneck. Αν υπήρχε Bottleneck θα έβγαζα χαμηλότερο Score στο Tomb Raider και στο Metro. Είναι διαφορετικό να λέμε ότι το παιχνίδι είναι CPU dependent και διαφορετικό έχω bottleneck.

Όταν υπάρχει Bottleneck υπάρχει παντού.

 

Αυτό που προσπαθώ να δείξω είναι ότι τα πράγματα δεν είναι Intel CPU - ATI GPU. Μπορείς να γλιτώσεις χρήματα και να τα δώσεις σε ένα σωρό άλλα πράγματα όπου θα δεις πραγματική διαφορά στην απόδοση όπως σε έναν μεγάλο δίσκο SSD, καλύτερο monitor, κλπ.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καμια περιπτωση δεν υπαρχει bottleneck εννοειται.. Μια τελευταια χαρη,αν μπορεις να ανεβασεις και φωτο με τις ρυθμισεις του Grid γτ μαλλον εγω πρεπει να εχω κανει λαθος :P Thanks..θα ελεγες δλδ αν εξαιρεσουμε τους drivers,οτι το sli ειναι σε πολυ καλο δρομο?? Σχεδον απροβληματιστα παιζει το καθε game?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά που μου το θύμησες. Αυτό που ήθελα να γράψω στο πρώτο Post, ήταν σχετικά με το SLI και το microstuttering. Όπου υπήρχε ms με το SLI, υπήρχε και με το την GTX 770. Στο Batman για παράδειγμα. Γενικότερα όλα τα παιχνίδια έχουν από ελάχιστο έως πολύ. Είχα καταλάβει ότι δεν φταίει το SLi καθώς είχα μετρήσει και στο δικό μου σύστημα με μία κάρτα. Πλέον όμως σιγουρεύτηκα με την GTX 770. Τα Games πλέον φαίνεται να έχουν θεματάκια. Επίσης το ms είναι και δύσκολο να το καταλάβει κάποιος πολλές φορές. Είναι παράγοντας που δεν μετριέται εύκολα.

Τα Settings του Grid 2. Δοκίμασα να τρέξω και 1080p μήπως παίζει κάποιο bug με το 1200 (μου έχει συμβεί πριν χρόνια), αλλά δεν είδα διαφορά. Θα περίμενα παραπάνω επιδόσεις. Racing game, τι διάολο;

3ab9.jpg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε Heatspreader κι εγω 1200p εχω :P αλλα τα τεστ γινονται σε 1080p

παλι λιγα τα βλεπω τα fps στο metro/tomb raider...πιστευω οτι πρεπει να βγαζεις τουλαχιστον τα ιδια με μενα σε στοκ!

 

τρεξε ενα unigine heaven 4.0  στοκ με την 770 να δω κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως εχω την εντυπωση καπου εδω χολενει ο 8150

 

Πολύ λάθος εντύπωση εχεις.

Εκτος αν εχεις το ιδιο setup με άλλον επεξεργαστή και βλέπεις άλλους αριθμους.

 

Εχει περάσει απο τα χέρια μου ο 8150 και είναι τούμπανο επεξεργαστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε Heatspreader κι εγω 1200p εχω :P αλλα τα τεστ γινονται σε 1080p

παλι λιγα τα βλεπω τα fps στο metro/tomb raider...πιστευω οτι πρεπει να βγαζεις τουλαχιστον τα ιδια με μενα σε στοκ!

 

τρεξε ενα unigine heaven 4.0  στοκ με την 770 να δω κατι

Δεν την έχω πάνω την κάρτα. Σου κάνει να τρέξω σε PC με 8350 stock;

 

Ρίξε ένα Screen με settings και το benchmark να δούμε, γιατί να ανατρέχω σε άλλα thread είναι λίγο δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...