Προς το περιεχόμενο

Gigabyte GTX 770 unboxing & Benchmarks


Heatspreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Gigabyte GTX 770 unboxing & Benchmarks

 

Όπως είχα πει πριν λίγες ημέρες, περίμενα μία GTX 770. Όλα πήγαν καλά λοιπόν και η κάρτα ήρθε στο εργαστήριο. Πρόκειται για μία εκ των κορυφαίων υλοποιήσεων που δεν θα μπορούσε να είναι άλλη από αυτή της Gigabyte.
 

Η συσκευασία ως Premium Product είναι προσεγμένη με μαύρο κουτί και γυαλιστερά γράμματα με το όνομα της Gigabyte. Περιλαμβάνει όπως είναι φυσικό την κάρτα γραφικών, το CD με τους οδηγούς και δύο αντάπτορες από molex σε PCI Express. Οι τελευταίοι στην ουσία είναι άχρηστοι μιας και όποιος σκοπεύει να αγοράσει μία τέτοια κάρτα γραφικών, θα πρέπει να έχει προνοήσει στα γερά θεμέλια του υπολογιστή του, που δεν είναι τίποτα άλλο από ένα καλό ποιοτικό τροφοδοτικό.

 

Το σύστημα στο οποίο δοκιμάστηκε η κάρτα είναι ένα σχετικά οικονομικό για Gaming με λογικό Overclock στον επεξεργαστή PC. Το μόνο Overkill είναι η μητρική. Κάποιος μπορεί να στήσει ένα αξιοπρεπές σύστημα για Gaming με AMD CPU και ακριβή GPU έχοντας άριστες επιδόσεις σε ανάλυση 1980 x 1080 (τα test έγιναν σε 1200) και γιατί όχι σε παραπάνω ανάλυση αφού το επιτρέπει ο δίαυλος της κάρτας.

 

Ως μέτρο σύγκρισης στα Benchmarks έβαλα τις δικές μου GTX 650 Ti Boost οι οποίες είναι σε συστοιχία 2-way SLI. Δεν θα μπορούσε να ήταν 3-way έτσι και αλλιώς. :)

Τα αποτελέσματα τόσο με την GTX 770, όσο και με τις GTX 650 Ti Boost, είναι σημερινά με τους τελευταίους drivers από την nvidia, 320.18.

Τιμή κάρτας: 384,30 €

tf1x.jpg

 

 

 

 

Το σύστημα στο οποίο κούμπωσε η κάρτα ήταν:

AMD FX 8150 @ 4.2GHZ (καρφωτό ρολόι, όχι Turbo)

ASUS Crosshair V Formula
16GB Kingston DDR 3 @ 1600 MHZ CL9

Corsair TX750 v2 (750W)


Ας δούμε στα γρήγορα μερικές φωτογραφίες από την κάρτα γραφικών.

 

5o0f.jpg
 
o63d.jpg
 
lz9s.jpg
 
n8d3.jpg
 
ew6i.jpg
 
2ctz.jpg
 
vo6a.jpg
 
rqcp.jpg
 
49y9.jpg
 
jdeb.jpg
 
emwm.jpg
 

GTX 770

 

 

3d Mark Vantage

sidw.jpg
 

3d Mark 2011

grgi.jpg

 

3d Mark (aka 2013)

8l1s.jpg

 
 

Batman Arkham City

krwp.jpg
Hardware PhysX: High
fr30.jpg
 

Hitman Absolution

ul2p.jpg
vd2y.jpg
 
Grid 2
Max Settings 8x MSAA
xtsg.jpg
 
Tomb Raider

Max Settings FXAA

frjp.jpg
 

Metro Last Light

Max Settings - PhysX Off

04po.jpg
 
Temperatures Furmark
Καλοκαιράκι, 8πινο + 6πινο, ησυχία, εεε, το 80άρι μπορεί να φανεί σε ένα τέτοιο Test. Όπως είδαμε η ψύξη είναι ότι καλύτερο μπορεί να υπάρξει, οπότε χειμώνα και με πιο δυνατό profile στους ανεμιστήρες υπολογίζετε τουλάχιστον 10C κάτω.
pyug.jpg
 

 

 
 
 
2-way SLI GTX 650Ti Boost
 
Ακριβώς στα ίδια Settings και στο ίδιο σύστημα το SLI, απέδωσε περίπου 10% χαμηλότερα. Όπως μπορείτε να δείτε. Μπορώ να πω ότι εκτίμησα λίγο παραπάνω τις GTX 650 Ti Boost.

 

3d Mark Vantage

jyqk.jpg
 

3d Mark 2011

9ez6.jpg

 

3d Mark (aka 2013)

ksgw.jpg

 

 

Batman Arkham City

krwp.jpg
Hardware PhysX: High
84zp.jpg
 

Hitman Absolution

ul2p.jpg
4cf1.jpg
 
Grid 2
Max Settings 8x MSAA
606v.jpg
 
Tomb Raider

Max Settings FXAA

bap.jpg
 

Metro Last Light

Max Settings - PhysX Off

2v18.jpg
 

 

 

 

 

                                                Min                                       Max                                         Avg

                              650 Ti Boost SLI       770        650 Ti Boost SLI       770         650 Ti Boost SLI       770

Batman AC                          4                   15                    80                  95                     48                   59

Grid 2                                41,6              51,8                 72,6                79,2                  55,4                65,9

Hitman                                44                46,6                 68,1                 72                    56,1                55,1

Tomb Raider                      30,2             37,7                   72                 73,8                  51,3                54,7
Metro LL                             8,5               9,6                   62,3                59,2                   26                   32

 

 

 

Περισσότερες λεπτομέρειες για τις GTX 650Ti Boost θα βρείτε εδώ.

Επεξ/σία από Heatspreader
  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

με γεια  σου ωραιο review, 

 

οι 320 εχουν θεματα δες NVidia φορουμς, καμενες καρτες και τετοια σοβαρα πραγματα οχι βλακειeς, βεβαια με τη 770 δεν εχεις και πολλες επιλογες γιατι δεν υποστιριζεται απο προηγουμενες version oi 314.22 ειναι η πιο σταθερη

 

επιπλεον αν προσεξες, τα passmark και 3dmark απο το προηγουμενο review σου για της 650ti ηταν διαφορετικο, σχεδον ιδιο με της 770, αυτο ειναι διαφορα των 320(fail) με τους 314

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ φίλε μου. 

Χαίρομαι που το πρώτο σχόλιο έχει μία τόσο σωστή παρατήρηση. Επίσης στο παλιό μου passmark ήμουν στα 4.6GHz CPU. Τώρα έβγαλα περισσότερα από το παλιό στα 4.2GHz.

Γενικότερα κέρδισα λίγο με τους νέους Drivers. Λογικό νομίζω.
Υ.Γ.: Δεν θα κρατήσω άλλο την κάρτα, οπότε με αυτούς τους Drivers μόνο θα έχουμε αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@grash2

Χαχαχα, δεν έχεις άδικο. Εμένα θα μου έτρεχαν σίγουρα με άλλη μία GTX 770!  :-D



Πολυ καλο το review σου και καλοριζικη! Αντε nvidia, απο τη σειρά 8 δωρο η γεφυρα sli μεσα σε καθε καρτα.. :P :P :P

Σωστός!
Δεν είναι δική μου, ευχαριστώ παρόλα αυτά. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος ρε Νίκο,ευχαριστούμε πολύ για το review!!!

 

Tελικά το cooler είναι πλαστικό ή μεταλλικό; (EDIT: Οκ διάβασα πως είναι μεταλλικό)



Δώσε 7xx πόνο στον λαό !!! Nice work..

 

Eσυ μην κάνεις την πάπια :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια και προσεγμενη δουλεια heatspreader, συγχαρητηρια. Παντως, εκτος των arkham city και grid 2 (~10 fps) δεν βλεπω τεραστιες διαφορες στα average framerates με το sli 650 ti boost.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος ρε Νίκο,ευχαριστούμε πολύ για το review!!!

 

Tελικά το cooler είναι πλαστικό ή μεταλλικό; (EDIT: Οκ διάβασα πως είναι μεταλλικό)

 

 

 

Eσυ μην κάνεις την πάπια :P

 

Ωραίες φωτογραφιουλες  εννοείς ? ναι θα σας βγάλω ! βοηθάει και το backplate χαχαχα Από bench ένα valley :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

heat μεγια!!

 

αλλα απο οτι βλεπω η asus top μου καλα κρατει :P

 

ενω στα bench βγαζουμε τα ιδια σε στοκ,στο tomb raider βγαζω 64 avg fps,και στο metro 35fps,,,στοκ

 

απο θερμοκρασιες θορυβο τι λεει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...