Προς το περιεχόμενο

7950 Vapor-x 6+8pin ή 8+8Pin


RoS23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δηλαδή η vapor-x φτάνει μέχρι 1,25v με το boost?

Τοσο θα σου δειχνει ετσι και αλλιως απο την εταιρια,ναι 1.25V ειναι το Stadar της.

 

 

Θελω να την φτασω σε επιπεδο 7970 stock για παιχνιδια,γι'αυτο το λεω. Αμα μπορεις και χωρις να πειραξεις ρευματα ε τοτε να την παρω να τελειωνω.

 

Εννοειται ρε σι χωρις ρευματα θα φτασεις επιδοσεις 7970ghz και λιγο παραπανω μην σου πω. Προχωρα ανετα για αγορα και θα εισαι αρχοντας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Εγώ πάντως στην 7950 Vapor-X που έχω, ποτέ δεν έχω δει να ακουμπάει το 1.25V υπό φόρτο.

 

Φούμαρα.

Όντως ισχυει αυτο. Εγω με +20% power limit και 1150/1500 ρολογια στο Metro last light εφτασε το 1,236V. Παντως κ στο trixx αλλα κ στο msi afterburner μου επιτρεπει να ανεβασω την ταση μεχρι 1,3v. Αυτο σημαινει οτι ειναι κλειδωμενα επειδη δεν το εχει τελειως ελευθερο; Βεβαια δεν εχω δοκιμασει να ανεβασω ταση ουτε απο περιεργεια αλλα και λογω καλοκαιριου αλλα κ επειδη δεν χρειαστηκε μεχρι τωρα. Την δουλεω stock boost κ τα ρολογια τα πειραξα μονο για να δω μεχρι που παει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1.236V παλεύεται, λες άντε, λόγω Vdroop δικαιολογείται.

 

Έχω δει κι εγώ 1.236V στη δική μου, αλλά στιγμιαία, όχι συνέχεια. Το average είναι αρκετά πιο κάτω. Με gpu-z και MSI AB όλα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1.236V παλεύεται, λες άντε, λόγω Vdroop δικαιολογείται.

 

Έχω δει κι εγώ 1.236V στη δική μου, αλλά στιγμιαία, όχι συνέχεια. Το average είναι αρκετά πιο κάτω. Με gpu-z και MSI AB όλα αυτά

Κ εγω για peek μιλησα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμενα μεσω trixx με αφηνει να ανεβασω τη ταση μεχρι 1,3v. Και παλι ομως το gpu-z δειχνει deafult 1.256 (νομιζω τοσο) και φυσικα δε μπορω να ανεβασω ουτε 1hz ακομα σε σχεση με το "default" του trixx. Ειναι hardware locked και ο μονος τροπος να ανεβασεις ταση ειναι με κολλησεις στο pcb. Καμια σχεση ομως.:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμενα μεσω trixx με αφηνει να ανεβασω τη ταση μεχρι 1,3v. Και παλι ομως το gpu-z δειχνει deafult 1.256 (νομιζω τοσο) και φυσικα δε μπορω να ανεβασω ουτε 1hz ακομα σε σχεση με το "default" του trixx. Ειναι hardware locked και ο μονος τροπος να ανεβασεις ταση ειναι με κολλησεις στο pcb. Καμια σχεση ομως. :)

Το πνευμα θελει αλλα το σωμα δεν επιτρεπει :) Τωρα καταλαβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω για peek μιλουσα,οχι ολη την ωρα :P Παιδες σε ολους μας αφηνει το MSI,σημασια εχει αμα βαλουμε το Vddc 1.3V αν θα δειχνει τοσο και το gpu Ζ ή θα δειχνει παλι 1.236V πχ... Ξεκολληστε με το ρευμα :P Και να ηταν ξεκλειδωτο,θα ηταν καλο για τα benchmarks,κακο και ανθυγιεινο για την ποιοτητα ζωης για την καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, ας μην κλόκαραν 25-30% πάνω χωρίς αύξηση τάσης και θα σου 'λεγα αν θα ξεκολλούσες κι εσύ ο ίδιος με την τάση.

 

Σχετικά με το προσδόκιμο ζωής της κάρτας, και 95άρες να βάραγε, δύσκολα θα μασούσε, εκτός κι αν έπαιζες 24/7 κάθε μέρα για 2 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...