Προς το περιεχόμενο

Sony Xperia Z Ultra: Με οθόνη 6.4 ιντσών, αδιάβροχο και πάχος μόλις 6.5 χιλιοστά


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνηθως για εργασιομανεις ειναι τετοια τηλεφωνα αλλα και γω που εχω θεμα με τις μικρες οθονες λογω μεγαλω χεριων θα το επαιρνα ανετα

μα δεν μπορείς να κάνεις και καμιά σοβαρή δουλειά...εκεί έγκειται και η απορία μου...

και συμφωνώ με τον voodooman, το μέγεθος δεν είναι απαραίτητα δείκτης εξέλιξης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδή είμαστε τεχνολογικό forum, πρέπει να καταπίνουμε αμάσητο ό,τι μας σεβίρουν; Και το μέγεθος της οθόνης είναι δείκτης της εξέλιξης;

Προφανώς θα υπάρχει κάποιο κοινό για μία τέτοια συσκευή, αλλά εγώ, όπως και αρκετοί άλλοι, βρίσκουμε το μέγεθός του δύσχρηστο. Προσωπικά δεν υπάρχει περίπτωση να πάω πχ σούπερ μάρκετ και να κουβαλάω και ένα τσαντάκι μαζί μου. Και δεν το λέει κανένας σκοταδιστής, κάτοχος S3 το λέει, που ακόμη και αυτό το βρίσκει μάλλον δύσχρηστο για καθημερινή, απροβλημάτιστη χρήση και που δεν πρόκειται να ξαναπάρει τόσο μεγάλη συσκευή.

Όλα αυτά τα μαγικά που κάνουν τα Note και αυτά που το ακολούθησαν μου αρέσουν πραγματικά πολύ, απλά δεν είναι για τον τρόπο ζωής μου.

Το οτι δεν απευθύνονται όλες οι συσκευές σε όλους δεν το κατανοούν πολλοί. Δικαίωμα του καθενός είναι το τι θα επιλέξει. Αυτό που κουράζει είναι το κλαψούρισμα για το μέγεθος των συσκευών την στιγμή που μιλάμε για smartphones ή tablets όπως στη προκειμένη περίπτωση που χρειάζονται μεγάλη οθόνη για ανετότερο σερφάρισμα. Κι εμένα το κινητό μου 3,7 ιντσες οθόνη έχει και δεν παλεύεται. Σε 5άρα θα πάω minimum στο επόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος που γκρινιάζω δεν είναι για το ότι η sony έβγαλε ένα phablet με οθόνη 6.4. Δεν πάει να βγάζει και ένα μοντέλο για κάθε  0,1 της ίντσας από τις 4 μέχρι τις 10 ίντσες, τί με νοιάζει, αφού δεν με βολεύει;

Ο λόγος που γκρινιάζω είναι επειδή αφήνουν ελλειπείς τις παρακάτω κατηγορίες. Για κάποιον λόγο τους έχει καρφωθεί ότι το μοναδικό πράγμα που κοιτάει ο αγοραστής είναι το μέγεθος της οθόνης. Τροφοδοτούν με ισχυρά specs μόνο τις συσκευές με μεγάλες οθόνες και αφήνουν εμάς που θέλουμε γύρω στις 4.3" με κάτι αργά διπύρηνα, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων. Ίσως αυτό να δείχνουν οι έρευνές τους, πρέπει όμως να υπολογίσουν και μία άλλη κατηγορία καταναλωτών, αυτών που αγοράζουν τις συσκευές με τις μεγάλες οθόνες όχι γιατί θέλουν τις μεγάλες οθόνες, αλλά γιατί θέλουν δυνατά χαρακτηριστικά και, αναγκαστικά, φορτώνονται και το μεγάλο μέγεθος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει ρε παιδια πως κανετε ετσι για τις ιντσες, δε σας υποχρεωνει κανεις να το αγορασετε.

 

Για εμενα προσωπικα το οριο μου ειναι 130mm μηκος και 65mm πλατος, οτιδηποτε παραπανω τρωει απευθειας χ.

Εσυ εχεις δηλωσει και ακριβως διαστασεις...ενταξει,σε λατρευω απλα χααχαχαχαχαχ!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιλικρινά αυτό το πράγμα να τα κάνουν όλα τόσο λεπτά δεν το καταλαβαίνω. Για να μην μπορείς να το πιάσεις ή να σου φεύγει εύκολα απ΄τα χέρια? Εγώ το galaxy s2 που έχω, χωρίς θήκη δεν μου αρέσει να το πιάνω! Είναι πολύ λεπτό! Όσο για το μέγεθος, σε λίγο θα είναι και μεγαλύτερα από τηλεοράσεις, τι να πω... Η κατηγορία phablet προσωπικά δεν με συγκινεί. Θες μεγάλο smartphone? οκ, πάρε ένα από 4,5-5 ίντσες. Το tablet είναι για άλλη χρήση. ΕΚΤΟΣ αν πρόκειται για επαγγελματίες μόνο. Για προσωπική χρήση, ΔΕΝ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω κυκλοφορω με τσαντακι για να εχω παντα το ταμπλετ μου μαζι μου οποτε ειμαι υπερ τετοιων συσκευων. Δεν μπορω ομως να μην παρατηρησω για αλλη μια φορα πως σε ενα κατα βαση τεχνολογικο φορουμ οι περισσοτεροι χρηστες θα παρεμεναν με αμαξες και αλογα και δεν θα επαιρναν αυτοκινητα ενω θα προτιμουσαν να αναβουν φωτια με τσακμακοπετρες απο το να εχουν αναπτηρα.

Καταρχας,για να τα παρουμε ενα ενα τα πραγματα.

Το 50% και βαλε των χρηστων που εχουν ταμπλετ δε ξερουν για ποιο λογο το χουν ή απλα ειδαν κατι με μεγαλη οθονη και τους εκανε αισθηση.

Επισης,το οτι ειμαστε σε ενα τεχνολογικο φορουμ δε σημαινει οτι πρεπει να εχουμε ολοι Macbook Pro,κανα κινητο των 500 και δε ξερω εγω τι...το γιατι δε θα στο πω,μπορεις να το καταλαβεις :)

Επεξ/σία από ShadowSpectre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα ανέκαθεν μ' άρεσαν οι ονομασίες της τεχνολογίας στα super προϊόντα που βγάζει η sony .

 

 

OptiContrast και X-Reality που θεωρείται η διάδοχη κατάσταση στη Mobile Bravia engine

Πας και βλέπεις ενα s4 λες τι οθόνη εχει;

Super AMOLED και αμα το ξερει ο κατοχος του, μα και παλι ποιο ωραία φαίνεται και είναι.

Μ'αλλα λόγια η sony ευλογεί τα γένια της (οπως ολοι αλλωστε) και τα ονομάζει αλλιώς/ειτε αναπτύσσει αλλες δικες της "τεχνολογίες" τα ίδια και χειροτερα ειναι με τις άλλες.

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα ανέκαθεν μ' άρεσαν οι ονομασίες της τεχνολογίας στα super προϊόντα που βγάζει η sony .

 

Πας και βλέπεις ενα s4 λες τι οθόνη εχει;

Super AMOLED και αμα το ξερει ο κατοχος του, μα και παλι ποιο ωραία φαίνεται και είναι.

Μ'αλλα λόγια η sony ευλογεί τα γένια της (οπως ολοι αλλωστε) και τα ονομάζει αλλιώς/ειτε αναπτύσσει αλλες δικες της "τεχνολογίες" τα ίδια και χειροτερα ειναι με τις άλλες.

 

.

 

 

To εκανε πρωτη η Apple με τις διαφορες ονομασιες στα προιοντα της (βλ. retina) οποτε σου λενε ας κανουμε και εμεις το ιδιο ωστε να φανει οτι ανακαλυψαμε κατι το ξεχωριστο. Μαρκετινγκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρομερό τηλέφωνο αλλά αν το Ζ θεωρείται μεγάλο τότε αυτο ειναι τεράστιο. Άψογα χαρακτηριστικά, όμορφος σχεδιασμός αλλα φλας;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιον λόγο τους έχει καρφωθεί ότι το μοναδικό πράγμα που κοιτάει ο αγοραστής είναι το μέγεθος της οθόνης. Τροφοδοτούν με ισχυρά specs μόνο τις συσκευές με μεγάλες οθόνες και αφήνουν εμάς που θέλουμε γύρω στις 4.3" με κάτι αργά διπύρηνα, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων. Ίσως αυτό να δείχνουν οι έρευνές τους, πρέπει όμως να υπολογίσουν και μία άλλη κατηγορία καταναλωτών, αυτών που αγοράζουν τις συσκευές με τις μεγάλες οθόνες όχι γιατί θέλουν τις μεγάλες οθόνες, αλλά γιατί θέλουν δυνατά χαρακτηριστικά και, αναγκαστικά, φορτώνονται και το μεγάλο μέγεθος.

 

 

Kατά τη γνώμη μου κάτω από 4.5 ίντσες έχεις smartphone ενώ με 5.0 + φορητό υπολογιστικό πολυεργαλείο. Μέχρι τις 4.5 ίντσες η ανάγκη για κορυφαία ισχύ είναι μάλλον αδικαιολόγητη.

 

 

 

 

Το άμεσο μέλλον των smartphone μέσα σε 2-3 χρόνια είναι να εξελιχθούν σε φορητούς υπολογιστές με αναδιπλούμενες οθόνες 7+ ιντσών. Τα γραφικά φτάνουν πλέον επίπεδο PC τη στιγμή που μιλάμε, ήδη μπορούν να χωρέσουν 4GB RAM και οι CPU επόμενης γενιάς που θα δούμε τέλη του έτους αρχές του επόμενου απογειώνονται x 2 σε σχέση με τα τωρινά "τέρατα". Σε τί μέγεθος συσκευών θα ενσωματωθούν αυτά τα χαρακτηριστικά; 4.3 ή 4 ιντσών; Όποιος θέλει να είναι δεινόσαυρος ας παραπονιέται για τσέπες, οι υπόλοιποι παρακολουθούμε τις εξελίξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...