Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γράφεις το ταχυδρομικό κωδικό της περιοχής πρώτα...

οσες φορές εχω παει στα λιντλ, δεν εχω βρεί μέγεθος κράνους ικανοποιητικά μεγάλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>γράφεις το ταχυδρομικό κωδικό της περιοχής πρώτα...</p>

<p>οσες φορές εχω παει στα λιντλ, δεν εχω βρεί μέγεθος κράνους ικανοποιητικά μεγάλο.</p>

 

Παιδια μιλαμε για κρανος που σωζει ζωες. Τι lidl και πρασινα αλογα;

Απαραιτητα ενα κρανος καλυτερης ποιοτητας και αντοχης απο αυτα του lidl.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μιλαμε για κρανος που σωζει ζωες. Τι lidl και πρασινα αλογα;

Απαραιτητα ενα κρανος καλυτερης ποιοτητας και αντοχης απο αυτα του lidl.

Καλό διάβασμα: http://www.bhsi.org/testbycost.htm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παιδια μιλαμε για κρανος που σωζει ζωες. Τι lidl και πρασινα αλογα;

Απαραιτητα ενα κρανος καλυτερης ποιοτητας και αντοχης απο αυτα του lidl.

Καλό διάβασμα: http://www.bhsi.org/testbycost.htm
Στα πεταχτα που το διαβασα, λεει οτι οσο κι αν κοστιζει ενα κρανος, ειναι το ιδιο αποτελεσματικα. Σωστα;Δηλαδη, ενα ποδηλατο των 300€, ειναι το ιδιο "καλο", με ενα των 3000€. Σωστα;Δηλαδη, ενα αυτοκινητο των 5000€, ειναι το ιδιο "καλο", με ενα των 50000€. Σωστα;Πρασινα αλογα ξαναλεω...Sent from my iPhone using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, λάθος, άκυροι παραλληλισμοί (εξάλλου δε κρίνουμε το πόσο καλό είναι κρίνουμε το πόσο ασφαλές είναι κι αυτό είναι ένα χαρακτηριστικό, όπως και τα αυτοκίνητα μπορεί να έχουν 5 αστέρια στην ασφάλεια είτε κοστίζουν 15 είτε 150 χιλιάδες €).

Ξαναδές το, αναφέρει αποτελέσματα από πραγματικές δοκιμές σε κράνη. Τα σχόλια που κάνει έπονται των δοκιμών, δεν είναι θεωρητικά.

 

Προφανώς δεν έχεις δει και πολλά κράνη ποδηλάτου από κοντά, αλλιώς θα ήξερες πως δεν έχουν κάποια ουσιαστική ποιοτική διαφορά στα υλικά. Όσο βαστάει το φτηνό, βαστάει και το ακριβό, το ίδιο αφρολεξάκι έχουν. Ούτως ή άλλως τα κράνη ποδηλάτου είναι πολύ ελαφρού τύπου και δε σώζουν τη κατάσταση σε συγκρουση με μεγάλες ταχύτητες ή άσχημα εδάφη, αν δεις τους νταουνχιλάδες φοράνε πιο σοβαρά κράνη. Το κράνος του ποδηλάτου σώζει άμα πηγαίνεις με 20-25χιλ/ώ. Από εκεί και πάνω άμα πετύχεις σταθερό εμπόδιο, μόνο η τύχη σου σε σώζει.

 

 

Ο κύριος λόγος που κάποια κράνη κοστίζουν παραπάνω δεν είναι η επιπλέον ασφάλεια που προσφέρουν, είναι το ιδιαίτερο design που προσφέρει καλύτερη αεροδυναμική και άνεση διατηρώντας ταυτόχρονα το απαραίτητο επίπεδο ασφάλειας. Επειδή για να τα επιτύχεις αυτά κάνεις περίεργα κοψίματα στα υλικά, μετράει πολύ το σωστό design ώστε συνολικά το κράνος να διατηρήσει την ασφάλειά του, εξού και η τιμή. Το επίπεδο ασφάλειας είναι το ίδιο, είναι συγκεκριμένα τα στάνταρ που περνάνε όλα τα εγκεκριμένα κράνη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, λάθος, άκυροι παραλληλισμοί (εξάλλου δε κρίνουμε το πόσο καλό είναι κρίνουμε το πόσο ασφαλές είναι κι αυτό είναι ένα χαρακτηριστικό, όπως και τα αυτοκίνητα μπορεί να έχουν 5 αστέρια στην ασφάλεια είτε κοστίζουν 15 είτε 150 χιλιάδες €).<br>Ξαναδιάβασέ το χωρίς περισπασμούς. Αναφέρει αποτελέσματα από πραγματικές δοκιμές σε κράνη.<br><br>Προφανώς δεν έχεις δει και πολλά κράνη ποδηλάτου από κοντά, αλλιώς θα ήξερες πως δεν έχουν κάποια ουσιαστική ποιοτική διαφορά στα υλικά. Όσο βαστάει το φτηνό, βαστάει και το ακριβό, το ίδιο αφρολεξάκι έχουν. Ούτως ή άλλως τα κράνη ποδηλάτου είναι πολύ ελαφρού τύπου και δε σώζουν τη κατάσταση σε συγκρουση με μεγάλες ταχύτητες ή άσχημα εδάφη, αν δεις τους νταουνχιλάδες φοράνε πιο σοβαρά κράνη. Το κράνος του ποδηλάτου σώζει άμα πηγαίνεις με 20-25χιλ/ώ. Από εκεί και πάνω άμα πετύχεις σταθερό εμπόδιο, μόνο η τύχη σου σε σώζει.<br><br><br>Ο κύριος λόγος που κάποια κράνη κοστίζουν παραπάνω δεν είναι η επιπλέον ασφάλεια που προσφέρουν, είναι το ιδιαίτερο design που προσφέρει καλύτερη αεροδυναμική και άνεση διατηρώντας ταυτόχρονα το απαραίτητο επίπεδο ασφάλειας. Επειδή για να τα επιτύχεις αυτά κάνεις περίεργα κοψίματα στα υλικά, μετράει πολύ το σωστό design ώστε συνολικά το κράνος να διατηρήσει την ασφάλειά του, εξού και η τιμή. Το επίπεδο ασφάλειας είναι το ίδιο, είναι συγκεκριμένα τα στάνταρ που περνάνε όλα τα εγκεκριμένα κράνη.

Παντως δεν εχω δει σιγουρα αυτα του lidl. Τα φανταζομαι ομως....

Δε μπορω να δεχθω οτι ενα κρανος των 20€, εχει τα ιδια ποιοτικα υλικα με ενα των 100€ παραδειγμα.

Ειπαμε μαρκετινγκ, φυσικα πληρωνεις και το λογοτυπο της οποιας γνωστης εταιριας, αλλα δε μπορω να πιστεψω οτι το λογοτυπο το πληρωνουνε 80€. (100€-20€).

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά προτείνετε καμία σχάρα για πίσω από το αυτοκίνητο, κάτι φθηνό και ποιοτικό.  Και πείτε μου αν ξέρετε εάν μπαίνει κανονικά σε καράβι το αμάξιμε το ποδήλατο από πίσω.

 

Bump

Καμιά γνώμη παιδιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, πρόσφατα βρήκα το παλιό ποδήλατο που είχα στην αποθήκη, αλλά είναι σκουριασμένο και παρατημένο πολύ. Φανταστείτε το είχαμε κερδίσει σε έναν διαγωνισμό πριν 10 χρόνια....(ούτε καν μάρκα), ένα Champion γράφει στα πλάγια. 

Τέσπα για να μην τα πολυλογώ, επειδή έχω έναν γνωστό σε ένα φανοποιείο μου είπε ότι αν θέλω να πηγαίνω εκεί να το φτιάξω από την αρχή κλπ και θα με βοηθήσει.

 

Το θέμα είναι ότι θέλει πολλά πράγματα(οι ταχύτητες είναι κολλημένες σε ένα σημείο και σκουριασμένες πάρα πολύ , πόσο κοστίζει να αγοράσω νεες από την αρχή; )

 

Επίσης έχει ένα κεραμιδί χρώμα, και θέλω να το βάψω. Τι προτείνετε από χρώμα;(και με τι διαδικασία να το κάνω; ) σκέφτηκα το Άσπρο και να πάρω αυτοκόλητα από ένα ποδηλατάδικο, αλλά γενικά δεν έχω γνώσεις στο αντικείμενο.

 

Τι μου προτείνετε να κάνω;  αξίζει να ασχοληθώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τέλος σεπτέμβρη σκέφτομαι να πάρω μέρος στον πρωτο μου αγώνα mtb δασικο+μικρα μονοπατια ~40km ~4ωρο. ψάχνω να οργανωθω σιγά σιγα αγοραζοντας κράνος, γαντια, παγουρι, ενα κοντερακι να μη χαθω πουθενα :P. ακουω συμβουλες αποποιον έχει ξαναπαει, τι παιρνετε κοντα (σακο, τσαντα κτλ), τι να αγοράσω απ τα παραπανω, και τι άλλο θα μου χρησιμευσει. επισης τι εξοπλισμο έχετε (προστατευτικά, τζακετ, παντελονια, εργαλεια, σαμπρελες και αν οντως χρησιμευουν). θενξ. 

θαχω παρέα, οποτε αμα τυχει τιποτα ειμαι καλυμμενος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, πρόσφατα βρήκα το παλιό ποδήλατο που είχα στην αποθήκη, αλλά είναι σκουριασμένο και παρατημένο πολύ. Φανταστείτε το είχαμε κερδίσει σε έναν διαγωνισμό πριν 10 χρόνια....(ούτε καν μάρκα), ένα Champion γράφει στα πλάγια. 

Τέσπα για να μην τα πολυλογώ, επειδή έχω έναν γνωστό σε ένα φανοποιείο μου είπε ότι αν θέλω να πηγαίνω εκεί να το φτιάξω από την αρχή κλπ και θα με βοηθήσει.

 

Το θέμα είναι ότι θέλει πολλά πράγματα(οι ταχύτητες είναι κολλημένες σε ένα σημείο και σκουριασμένες πάρα πολύ , πόσο κοστίζει να αγοράσω νεες από την αρχή; )

 

Επίσης έχει ένα κεραμιδί χρώμα, και θέλω να το βάψω. Τι προτείνετε από χρώμα;(και με τι διαδικασία να το κάνω; ) σκέφτηκα το Άσπρο και να πάρω αυτοκόλητα από ένα ποδηλατάδικο, αλλά γενικά δεν έχω γνώσεις στο αντικείμενο.

 

Τι μου προτείνετε να κάνω;  αξίζει να ασχοληθώ;

 

Όπως τα περιγράφεις, το ποδήλατο μόνο για παλιοσίδερα είναι... Πιστεύω ότι δεν αξίζει τον κόπο σου να ασχοληθείς ούτε και τα χρήματά σου. Καλύτερα να μαζέψεις κάποια χρήματα ή/και όρισε ένα ανώτατο ύψος προϋπολογισμού που διαθέτεις για αγορά νέου ποδηλάτου και ρώτα στο thread ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>τέλος σεπτέμβρη σκέφτομαι να πάρω μέρος στον πρωτο μου αγώνα mtb δασικο+μικρα μονοπατια ~40km ~4ωρο. ψάχνω να οργανωθω σιγά σιγα αγοραζοντας κράνος, γαντια, παγουρι, ενα κοντερακι να μη χαθω πουθενα :P. ακουω συμβουλες αποποιον έχει ξαναπαει, τι παιρνετε κοντα (σακο, τσαντα κτλ), τι να αγοράσω απ τα παραπανω, και τι άλλο θα μου χρησιμευσει. επισης τι εξοπλισμο έχετε (προστατευτικά, τζακετ, παντελονια, εργαλεια, σαμπρελες και αν οντως χρησιμευουν). θενξ. </p>

<p>θαχω παρέα, οποτε αμα τυχει τιποτα ειμαι καλυμμενος. </p>

 

Νουμερο 1 το κρανος το οποιο το φορας ΠΑΝΤΑ.

Γαντια, υδροδοχειο πλατης στον αγωνα, αντι για παγουρι κατα τη γνωμη μου, κοντερακι δεν χρειαζεται για μενα.

Η διαδρομη θα ειναι σηματοδοτημενη, δε θα χαθεις.

Χωσε καπου 2 σαμπρελες σιγουρα (στην Οιτη ειχα μια μαζι μου και επαθα 2 λαστιχα, με εσωσε ενας αλλος που μου εδωσε μια σαμπρελα), τρομπα φυσικα, φορας κολαν ή βερμουδα με μαξιλαρακι για προστασια, ενα πολυεργαλειο με διαφορα εργαλεια πανω (πχ αλεν) και τελος 2-3 τζελακια και ηλεκτρολυτες.

Σε ποιον αγωνα θα πας;

Τι ποδηλατο εχεις;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά.

Μια ερώτηση αν μπορείς κάποιος να με εξυπηρετήσει.

Ψάχνω κάποιον τρόπο να μεταφέρω το ποδήλατό μου από Θεσσαλονίκη στη Γερμανία όπου βρίσκομαι αυτή τη στιγμή.

Επίσης κάποιον οικονομικό τρόπο!

Διαφορετικά με συμφέρει να πάρω από εδώ κάποιο μεταχειρισμένο!

Γνωρίζει κάποιος κάποια εταιρεία που να εκτελεί τέτοια δρομολόγια?

 

Αν βάλω μεταφορική μόνο για το δικό μου(ή courier) θα πληρώσω σχεδόν την αξία του.

 

Το ποδήλατο θα πρέπει να μεταφερθεί συναρμολογημένο όπως είναι, αφού αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κάποιος να το αποσυναρμολογήσει.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...