Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξερω αν το εχετε δει αλλα αν οντως λειτουργει σωστα και αποτελεσματικα μιλαμε για μια απο τις καλυτερες ανακαλυψεις σχετικα με την ασφαλεια μας στο ποδηλατο και φυσικα την ανεση μας

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυριο μεσημερακι θα παιξει βολτα στο ποικιλο.Caiden το ψηνεις για παρεα;Λεω για κεραιες και πισω προς πετρουπολη.

Δυστυχως ολη την εβδομαδα ειμαι αρρωστος και δεν νομιζω μεχρι αυριο να εχω καμια εξωπραγματικη βελτιωση. Οποτε καποια αλλη φορα πιστευω να μπορω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι κεραιες πανω εχω παει, απο μερια της Πετρουπολης οχι ακομα. Τελευταια πηγαινω Παρνηθα απο Κρυονερι μερια μεχρι βασιλικους ταφους κτλ που εχει και δασικους αλλα και μονοπατια :devil:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ποδηλάτες του thread! θα ήθελα ένα ποδήλατο αλλά δεν έχω πολλές γνώσεις επί του θέματος και έτσι ζητάω την γνώμη των πιο έμπειρων. Η χρήση η οποία το προορίζω είναι επί το πλείστων μέσα στην πόλη ως μεταφορικό μέσο/βόλτες κτλπ. Δεν θα μπει χώμα ούτε downhill! 
 

Τα χρήματα τα οποίο είμαι διατεθειμένος να δώσω είναι περίπου στα 300€, αν υπάρχει όμως κάποια αξιόλογη πρόταση που να βγαίνει λίγο παραπάνω ευχαρίστως να την ακούσω. Άρα τι κατηγορία χρειάζομαι? Είμαι 1.75 90κιλά. Τέλος, τα fixed για τι χρήση προορίζονται? Ευχαριστώ. 

ΥΓ βρίσκομαι επαρχεία, αλλά μπορείτε να μου κάνετε προτάσεις και από online καταστήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βασικά: ξερό πιρούνι χωρίς ανάρτηση, δίπατες ζάντες(σχεδόν όλα έχουν πλέον σε αυτά τα χρήματα ειδικά), όσο περισσότερες ταχύτητες έχει τόσο καλύτερα για σένα εκτός κι αν είσαι σε πολύ καλή φυσική κατάσταση και αντέχεις τις ανηφόρες χαλαρά, 700άρη τροχό για να πηγαίνεις τις βόλτες σου πιο άνετα. Τόσο απλά και όμορφα. Το τι θέση θέλεις να έχεις (σκυφτή/όρθια), αν σε ενδιαφέρει το βάρος, αν θες λασπωτήρες και καλαθάκια πάνω κλπ θα το κρίνεις εσύ και έτσι θα αλλάζουν και οι κατηγορίες (city, hybrid, urban κ.α.). 

 

Για τα φιξάκια ας σου πει κάποιος που να ξέρει καλύτερα από μένα για να μην σε παραπληροφορήσω. Ωστόσο νομίζω πως είναι ο ορισμός του μινιμαλισμού στην αστική, και υπεραστική για όσους αντέχουν, ποδηλασία. Less is more.   

 

Δες και σε κανένα ποδηλατικό forum για βοήθεια, θα ξέρουν να σου πουν πολύ περισσότερα.  ^_^ Καλή αναζήτηση.

 

ΥΓ: Το πιο σημαντικό... Να είναι ταιριαστό το μέγεθος σε σένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γτ θεωρείς βασικό να έχει ξερό πιρούνι χωρίς ανάρτηση? Σε ποδηλατόδρομους και πεζοδρόμια που γενικά σκοπεύω να κινηθώ αλλά και μερικές φορές στον δρόμο έχει αρκετές λακκούβες. Ευχαριστώ για τις συμβουλές αναμένω και άλλες! 

 

edit από μάρκες να προσέξω κάτι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γτ θεωρείς βασικό να έχει ξερό πιρούνι χωρίς ανάρτηση? Σε ποδηλατόδρομους και πεζοδρόμια που γενικά σκοπεύω να κινηθώ αλλά και μερικές φορές στον δρόμο έχει αρκετές λακκούβες. Ευχαριστώ για τις συμβουλές αναμένω και άλλες! 

 

edit από μάρκες να προσέξω κάτι? 

Έγραψα απάντηση και χάθηκε στο δρόμο, χαχαχα. Πάμε άλλη μία...

 

Οι αναρτήσεις στα ποδήλατα σε τέτοιο εύρος χρημάτων δεν είναι και τόσο ποιοτικές, άσε που εντός πόλης για πολλούς είναι αχρείαστες. Προσθέτουν βάρος, αν δεν κλειδώνουν, καταναλώνεις περισσότερη ενέργεια. Τώρα αν θέλεις να σημαδεύεις τις λακούβες και να πέφτεις μέσα, ίσως να τη χρειάζεσαι.

 

Ψάξε λίγο να διαβάσεις τι παίζει με τις αναρτήσεις στα ποδήλατα γιατί το να σου πω εγώ τη γνώμη μου χωρίς να έχεις ούτε μια ιδέα, δεν έχει νόημα. Κινούμαι με ποδήλατο που έχει αλουμινένιο πιρούνι - από τα λιγότερο άνετα - και πάλι δεν έχω πρόβλημα σε άσφαλτο και πλακόστρωτους δρόμους. Γενικά μην περιμένεις έτοιμες λύσεις από τρίτους, κάνε μια έρευνα ο ίδιος να σχηματίσεις μια γνώμη, πήγαινε να δοκιμάσεις κανένα ποδήλατο αν έχεις τη δυνατότητα και κάνε την επιλογή σου με βάση τις προσωπικές σου ανάγκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με αυτά που λες και φυσικά δεν περιμένω έτοιμη λύση απλά ζητάω έναν προσανατολισμό, προς τα που να κινηθώ, τι να προσέξω και τι να αποφύγω. Ευχαριστώ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπενθυμίζω πως αυτός που ρώτησε ζυγίζει 90 χλγρμ, δήλωσε πως θα το κυλάει σε ελληνικούς επαρχιακούς δρόμους και δε θα κάνει trials ο άνθρωπος για να τον νοιάζει το 1% της χαμένης ενέργειας.

 

 

Λόγω κιλών, σίγουρα θες κάτι άνετο, πράγμα που σημαίνει πως ένα trecking θα σου ταίριαζε ίσως καλύτερα. Τουλάχιστον, αν ο σκελετός είναι ακλόνητος μη κάνεις το λάθος και πάρεις κανά φιτνεσάκι με λεπτούλια λάστιχα - θα σου πηδάει τις αρθρώσεις σε κάθε γράμμωση της ασφάλτου (λακούβα αποφεύγεις οπωσδήποτε με αυτά, κινδυνεύεις από φθορά κι εσύ και το ποδήλατο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα και χρόνια πολλά !!

 

Μου έχει έρθει όρεξη να αρχίσω πάλι το ποδήλατο που το έχω παρατήσει, έστω μέσα στην πόλη ή καμιά βολτίτσα γύρω γύρω.

Έχω αυτό το ποδήλατο και χρήματα για καινούργιο ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΠΟΤΕ.-

http://de.idealbikes.net/user/2009/big/dss-26-wh.jpg

 

Τα πράγματα που με ενοχλούν και με αποθαρρύνουν από το να το ξαναπιάσω (τελευταία φορά έκανα το καλοκαίρι και επειδή έκανα ποδήλατο φίλου μου που μου τόνισαν τις αδυναμίες του δικού μου) είναι τα εξής:

1) Σκυφτή θέση οδήγησης. Υπάρχουν αποστάτες τιμονιού ή κάτι τέτοιο; Το τιμόνι δεν πάει άλλο πάνω.

2) Σέλα. Με πονάει μετά από λίγο. ΟΚ αυτό είναι εύκολο να υποθέσω.

3) Βάρος δε νομίζω ότι μπορώ να κάνω κάτι

4) Μπορώ να αλλάξω λάστιχα να βάλω δρόμου από τα λιγότερα χωμάτινα που έχει πάνω; Θα κερδίσω κάτι;

 

Σκέφτηκα να κοιτάξω ebay να κάνω καμιά παραγγελία, οπότε αν έχετε κάποιο link (πχ αν υπάρχουν αποστάτες τιμονιού, πως τους βρίσκω στο ebay; Ή καμιά σελίτσα δοκιμασμένη να μην πονάω; )

 

Ευχαριστώ.
 

EDIT: αποστάτη βρήκα αυτό: 

http://www.ebay.com/itm/Handlebar-Stem-Raiser-Riser-Extender-Extension-1-1-8-Steerer-MTB-Silver-Black-/221349632035?pt=US_Stems&hash=item3389775823

Λέτε να βολέψει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ride Wide

 

 

Most people who ride bikes also drive but very few who drive cars also cycle. This short film was made to help the non cyclists understand how much space folk on bikes need to take.

 

Οι περισσότεροι ποδηλάτες οδηγούν αυτοκίνητα, αλλά λίγοι εξ όσων οδηγούν αυτοκίνητα ποδηλατούν. Το πιο πάνω σύντομης διάρκειας video δημιουργήθηκε για να βοηθήσει όσους δεν ποδηλατούν να κατανοήσουν πόσο χώρο καταλαμβάνουν οι ποδηλάτες στο δρόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και χρόνια πολλά !!

 

Μου έχει έρθει όρεξη να αρχίσω πάλι το ποδήλατο που το έχω παρατήσει, έστω μέσα στην πόλη ή καμιά βολτίτσα γύρω γύρω.

Έχω αυτό το ποδήλατο και χρήματα για καινούργιο ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΠΟΤΕ.-

http://de.idealbikes.net/user/2009/big/dss-26-wh.jpg

 

Τα πράγματα που με ενοχλούν και με αποθαρρύνουν από το να το ξαναπιάσω (τελευταία φορά έκανα το καλοκαίρι και επειδή έκανα ποδήλατο φίλου μου που μου τόνισαν τις αδυναμίες του δικού μου) είναι τα εξής:

1) Σκυφτή θέση οδήγησης. Υπάρχουν αποστάτες τιμονιού ή κάτι τέτοιο; Το τιμόνι δεν πάει άλλο πάνω.

2) Σέλα. Με πονάει μετά από λίγο. ΟΚ αυτό είναι εύκολο να υποθέσω.

3) Βάρος δε νομίζω ότι μπορώ να κάνω κάτι

4) Μπορώ να αλλάξω λάστιχα να βάλω δρόμου από τα λιγότερα χωμάτινα που έχει πάνω; Θα κερδίσω κάτι;

 

Σκέφτηκα να κοιτάξω ebay να κάνω καμιά παραγγελία, οπότε αν έχετε κάποιο link (πχ αν υπάρχουν αποστάτες τιμονιού, πως τους βρίσκω στο ebay; Ή καμιά σελίτσα δοκιμασμένη να μην πονάω; )

 

Ευχαριστώ.

 

EDIT: αποστάτη βρήκα αυτό: 

http://www.ebay.com/itm/Handlebar-Stem-Raiser-Riser-Extender-Extension-1-1-8-Steerer-MTB-Silver-Black-/221349632035?pt=US_Stems&hash=item3389775823

Λέτε να βολέψει;;

 

Κάνω παράθεση στον εαυτό μου λοιπόν και λέω:

1) Έβαλα ρυθμιζόμενο λαιμό και το τιμόνι σηκώθηκε και πλέον είναι άνετο (25)

2) Έβαλα λεπτότερα λάστιχα και πιο ίσια (δρόμου), όχι τρακτεροτά και σε συνδυασμό με... (25)

3) την αλλαγή τακακίων, τα φρένα πλέον είναι πολύ αποτελεσματικά. (15 + εργασία)

4) Έβαλα και μια σελίτσα και πλέον δεν πονάω. (20)

Με ένα 85άρι το ποδήλατο έγινε καινούργιο και άνετο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πιστεύω δεν αξίζει πλέον η αγορά καινούριου ποδηλάτου την στιγμή που τα μεταχειρισμένα έχουν το 1/3 της τιμής,

για μεταχειρισμένα ποδήλατα και ανταλλακτικά κοιτάω το http://www.getabike.gr/ έχει πολύ πράμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...