Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

έχοντας παρατήσει αρκετά χρόνια τώρα το ποδήλατο θα ήθελα να το ξαναπιάσω πιο πολύ για την πλάκα μετά τη δουλειά/σχολή για βόλτες και άσκηση (αντί γυμναστηρίου που σιχαίνομαι) και θα ήθελα τη βοήθειά σας.

 

Καταρχάς να αναφέρω ότι είμαι 115 κιλά και μόλις 1,75 ύψος... φαντάζομαι δεν παίρνω ένα ποδήλατο ό,τι να ναι γι αυτά τα "κυβικά" γιατί δεν το βλέπω να αντέχει πολύ!!

 

Να συμπληρώσω ότι θα το έχω μόνο για μέσα στην πόλη (Αθήνα).

 

Ενημερώστε/βοηθήστε με, με ό,τι περίπου θα πρέπει να ξέρω για την αγορά του γιατί αν μπώ απλά σε 2-3 ποδηλατάδικα κατα 80% θα μου πλασάρουν ότι δεν τους φεύγει και θα το πάρω σαν χάνος...

Το ποσό που διαθέτω είναι 200-250€, άντε max 300€ αν παίζει καμιά "προσφορά" σε αυτά τα λεφτά.

Βοηθήστε το απολωλος προβατο να μπει πάλι στον ίσιο δρόμο !!  :-D  :-D

 

Edit: Δεν έχω πρόβλημα να κοιτάξω και για μεταχειρισμένο, αλλά δυστυχώς δεν έχω κανέναν γνωστό που να ασχολείται ή να το έχει, γι αυτό νομίζω ότι θα τα κάνω χειρότερα αν πάω στα κουτουρού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυουν αυτα που λενε περι φορολογησης των ποδηλατων?

Δύο άρθρα που βρήκα και διάβασα μέσω google, γράφουν Μ-Α-Λ-Α-Κ-Ι-Ε-Σ (να σκας στα γέλια) από την αρχή εως το τέλος.

 

Ακόμα κι αν όντως υπάρξει κάτι, δε θα έχει καμία σχέση με αυτά που φαντάστηκε ο συγγραφέας του κάθε άρθρου. Προφανώς κάποιοι τα διαδίδουν αυτά τα ωραία για έτερους λόγους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες κατάφερα και έσπασα την αλυσίδα του ποδηλάτου μου, το πυρακι που ενώνει τους 2 κρίκους. προφανως και αντικαθίστατε και δε χρειάζεται νέα αλυσίδα ε? καναν καλό μάστορα κέντρο θεσσαλονίκης έχουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες κατάφερα και έσπασα την αλυσίδα του ποδηλάτου μου, το πυρακι που ενώνει τους 2 κρίκους. προφανως και αντικαθίστατε και δε χρειάζεται νέα αλυσίδα ε? καναν καλό μάστορα κέντρο θεσσαλονίκης έχουμε?

 

Γιατί να μην την αλλάξεις με μια με speedlink;

Έχει έναν στην Μπότσαρη με Όλγας λίγο πιο κάτω. Έχει καλές τιμές (έχει και την ομάδα του ΠΑΟΚ).

https://www.facebook.com/CycleGr/info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ένα ποδήλατο γύρω στα 6-7 χρονια.

 

Ειναι orient matrix. Δεν έκανα πολυ χρήση αλλά τον τελευταίο χρόνο δένω τον σκύλο κάτω απο τη σελα, του φοραω και ειδικό στηθολουρο και γραφουμε αρκετά χιλιόμετρα!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δένω τον σκύλο κάτω απο τη σελα, του φοραω και ειδικό στηθολουρο και γραφουμε αρκετά χιλιόμετρα!

Τραγικό.

 

«(Κ.Ο.Κ.) Άρθρo 40

Eιδικoί κανόνες για τoυς oδηγoύς πoδηλάτων, μoτoπoδηλάτων,

μoτoσικλετών και τρίτροχων οχημάτων

1. Oι oδηγoί πoδηλάτων, μoτoπoδηλάτων, μoτoσικλετών και τρίτροχων

οχημάτων, απαγoρεύεται:

α) Nα ρυμoυλκoύνται από άλλo όχημα.

β) Nα ρυμoυλκoύν ή ωθoύν διάφoρα αντικείμενα.

γ) Nα μεταφέρoυν αντικείμενα, τα oπoία εμπoδίζoυν την oδήγηση τoυ

oχήματός τoυς ή εκθέτoυν σε κίνδυνo τoυς λoιπoύς χρήστες της oδoύ.

δ) Nα κινoύνται ανά δύo ή και πλείoνες παράλληλα.

ε) Nα σύρoυν μαζί τoυς ζώα δεμένα με λoυρί.

(...)»

 

 

Δυχτυχώς έχω πετύχει αρκετές φορές και άτομο με «γουρούνα» που είχε δεμένο σκύλο κι έτρεχε παράλληλα. Για πολύ κλωτσίδι ο τύπος κι απορώ που κανένας γύρω δεν τον γιούχαρε. Βγάζεις μια φωτογραφία το σκηνικό και γράφεις από κάτω «βρείτε τα ζώα στην εικόνα».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραγικό.

 

«(Κ.Ο.Κ.) Άρθρo 40

Eιδικoί κανόνες για τoυς oδηγoύς πoδηλάτων, μoτoπoδηλάτων,

μoτoσικλετών και τρίτροχων οχημάτων

1. Oι oδηγoί πoδηλάτων, μoτoπoδηλάτων, μoτoσικλετών και τρίτροχων

οχημάτων, απαγoρεύεται:

α) Nα ρυμoυλκoύνται από άλλo όχημα.

β) Nα ρυμoυλκoύν ή ωθoύν διάφoρα αντικείμενα.

γ) Nα μεταφέρoυν αντικείμενα, τα oπoία εμπoδίζoυν την oδήγηση τoυ

oχήματός τoυς ή εκθέτoυν σε κίνδυνo τoυς λoιπoύς χρήστες της oδoύ.

δ) Nα κινoύνται ανά δύo ή και πλείoνες παράλληλα.

ε) Nα σύρoυν μαζί τoυς ζώα δεμένα με λoυρί.

(...)»

 

 

Δυχτυχώς έχω πετύχει αρκετές φορές και άτομο με «γουρούνα» που είχε δεμένο σκύλο κι έτρεχε παράλληλα. Για πολύ κλωτσίδι ο τύπος κι απορώ που κανένας γύρω δεν τον γιούχαρε. Βγάζεις μια φωτογραφία το σκηνικό και γράφεις από κάτω «βρείτε τα ζώα στην εικόνα».

 

Δεν παίζει να το βασανίζει το ζώο ρε. Απλά το δένει, αν και καλύτερα να το έχει στο τιμόνι για να μη τη ρίξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει να το βασανίζει το ζώο ρε. Απλά το δένει, αν και καλύτερα να το έχει στο τιμόνι για να μη τη ρίξει. 

Πρώτον δε μπορώ να το ρωτήσω το σκυλί να μου απαντήσει αν το βρίσκει καλή ιδέα.

Δεύτερον Ο ΝΟΜΟΣ το απαγορεύει κι όχι για τυχαίο λόγο. Ακόμα κι αν δε το βασανίζει μπορεί είτε το ζώο να προκαλέσει ατύχημα, είτε να προκληθεί ατύχημα και το ζώο να βασανιστεί λόγω του ότι δε μπορεί να διαφύγει. Αναμφίβολλα θέτει το ζώο (και τον εαυτό της) σε κίνδυνο. Δεν είναι πάντα ηλίθιοι οι νόμοι κι εξυπνότεροι εμείς.

Τρίτον, ήμαρτο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πρώτον δε μπορώ να το ρωτήσω το σκυλί να μου απαντήσει αν το βρίσκει καλή ιδέα.

Δεύτερον Ο ΝΟΜΟΣ το απαγορεύει κι όχι για τυχαίο λόγο. Ακόμα κι αν δε το βασανίζει μπορεί είτε το ζώο να προκαλέσει ατύχημα, είτε να προκληθεί ατύχημα και το ζώο να βασανιστεί λόγω του ότι δε μπορεί να διαφύγει. Αναμφίβολλα θέτει το ζώο (και τον εαυτό της) σε κίνδυνο. Δεν είναι πάντα ηλίθιοι οι νόμοι κι εξυπνότεροι εμείς.

Τρίτον, ήμαρτο

 

 

Υπάρχουν ειδικά λουριά που δένουν στο στήθος και επίσης ειδικά κλιπ που σε περίπτωση που τραβήξει ο σκύλος λύνεται αυτόματα. 

Ένα εκπαιδευμένο μεγαλόσωμο σκυλί απαιτεί καθημερινή άσκηση μεγάλης διάρκειας (όχι 15 λεπτά βόλτα), αν πάει για 45-60 λεπτά τρέξιμο δεν παθαίνει κάτι, κάθε άλλο. Όσο για τον νόμο... έχει ένα τρισεκατομμύριο σκατά σε θέμα ζώων, έπιασες το ένα που ναι μεν είναι σωστό όχι πάντα όμως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω τί και πώς και πού το κάνει αυτή, το σημείωσα κυρίως γι αυτούς που το κάνουν με τον χειρότερο τρόπο, απλά προς γνώση και συμμόρφωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω τί και πώς και πού το κάνει αυτή, το σημείωσα κυρίως γι αυτούς που το κάνουν με τον χειρότερο τρόπο, απλά προς γνώση και συμμόρφωση.

 

Σωστός, αλλά η κοπέλα λέει "του φοραω και ειδικό στηθολουρο". Πάντως καλά κάνεις και το επισημαίνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν δεν ειναι σωστό να με αποκαλεις αυτή απο τη στιγμή που δεν σε ξερω ούτε με ξέρεις.

Κατα δεύτερον σου είπε κανένας οτι βασανίζεται το ζώο; Το αντίθετο.

Συγκεκριμένα: γιατι να μην το δεσω; Δεν ειναι φυσιολογικό; Αν ήταν παράνομο δεν θα πωλούνταν οι βασεις ποδηλάτου που μπαίνουν κάτω απο τη σελα..

Επίσης, του φοραω στηθολουρο και οχι κολαρο που σημαίνει πως δεν ταλαιπωρείται καθόλου ο αυχενας του ζώου.

Αν βασανίζοταν ο σκυλος με την ποδηλασία όταν έβλεπε το ποδήλατο θα εστριβε και θα έμπαινε μέσα στο σπιτι και δεν θα ήταν μέσα στην τρελή χαρα!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

post-273687-0-68495100-1379444058_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν δεν ειναι σωστό να με αποκαλεις αυτή απο τη στιγμή που δεν σε ξερω ούτε με ξέρεις.

Κατα δεύτερον σου είπε κανένας οτι βασανίζεται το ζώο; Το αντίθετο.

Συγκεκριμένα: γιατι να μην το δεσω; Δεν ειναι φυσιολογικό; Αν ήταν παράνομο δεν θα πωλούνταν οι βασεις ποδηλάτου που μπαίνουν κάτω απο τη σελα..

Επίσης, του φοραω στηθολουρο και οχι κολαρο που σημαίνει πως δεν ταλαιπωρείται καθόλου ο αυχενας του ζώου.

Αν βασανίζοταν ο σκυλος με την ποδηλασία όταν έβλεπε το ποδήλατο θα εστριβε και θα έμπαινε μέσα στο σπιτι και δεν θα ήταν μέσα στην τρελή χαρα!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

 

Εγώ προσπάθησα να του τα πω...

/

Καλές βόλτες, πόσο κάνεις κάθε μέρα περίπου; Με τι ποδήλατο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...