Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

νομίζω οτι είναι πολύ μικρό το budget αυτό για κούρσα, απο ένα φίλο που έχω και ασχολείται που είπε οτι συνήθως κάτι αξιοπρεπείς είναι στο 1000++, σκεφτόμουν κάτι σε τρέκκινγ που λέει και η μαργαρίτα.

μου έχουν πεί καλά λόγια για τα GT(aggressor) καθώς και για το trek 7.0 fx. κάποια γνώμη σε αυτά?

η ideal streamlite είναι πανέμορφη αλλά δεν έχω ίδεα ποιοτικά πως είναι και τα περιφεριακά της. επίσης φοβάμαι μην διαλύσει καθώς έχει πολύ λεπτή ζάντα και αμα πέσω σε λακούβα θα πέσω φαντάζομαι?

βλέπω αρκετά ποδήλατα με δισκόφρενα, σε τι αποσκοπούν? να τα προτιμήσω?

Τα Gt mountain ειναι. Θα σε κουρασει σε δρομο...

 

Οσο για τα road εδω το 70% του πληθυσμου road και φιξακια χρησιμοποιει χωρις κανενα προβλημα... Κατι θα ξερει. :)

 

Δεν ειναι αναγκη να εισαι σκυμμενος στα road. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα Gt mountain ειναι. Θα σε κουρασει σε δρομο...

 

Οσο για τα road εδω το 70% του πληθυσμου road και φιξακια χρησιμοποιει χωρις κανενα προβλημα... Κατι θα ξερει. :)

 

Δεν ειναι αναγκη να εισαι σκυμμενος στα road. :)

αν μπορείς τσέκαρε το προηγούμενο ποστ μου να μου πεις την γνώμη σου. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψάχνωντας είδα και αυτό https://www.skroutz.gr/s/4087966/Cube-Ltd-Cls-Pro-2014.html

σε σχέση με το ideal και το gt aggressor που μου πρότειναν είναι καλύτερο?

Για 2-2.5 χλμ θα παρεις cube ???

αν μπορείς τσέκαρε το προηγούμενο ποστ μου να μου πεις την γνώμη σου. :)

Διαλεξε ενα με λεπτα ελαστικα για να ρολαρει ανετα στον δρομο. Και οχι γκουμουτσολαστιχα απο mountain bike. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 2-2.5 χλμ θα παρεις cube ???

 

Διαλεξε ενα με λεπτα ελαστικα για να ρολαρει ανετα στον δρομο. Και οχι γκουμουτσολαστιχα απο mountain bike. :)

εντάξει για τα χιλιόμετρα αλλά αφου θα δώσω κάποια λεφτά αν μπορώ να πάρω κάτι καλύτερο γιατί οχι?

εξάλλου μπορεί να κολλήσω και να αρχίσω τις εκδρομές :P

απο road προτείνεις κάτι άλλο η πάω για την ideal?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει για τα χιλιόμετρα αλλά αφου θα δώσω κάποια λεφτά αν μπορώ να πάρω κάτι καλύτερο γιατί οχι?

εξάλλου μπορεί να κολλήσω και να αρχίσω τις εκδρομές :P

To cube καλο ειναι, αν θελεις να επεκτεινεις τις δραστηριοτητες σου πιο μετα. :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To cube καλο ειναι, αν θελεις να επεκτεινεις τις δραστηριοτητες σου πιο μετα. :)

ωραία, αν και απότι κατάλαβα επιμένεις σε road?

κάτι άσχετο , αν τρέχεις και για κάποιο λόγο πρέπει να φρενάρεις απότομα πως συμπεριφέρεσαι ώστε να μην φας τα μούτρα σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία, αν και απότι κατάλαβα επιμένεις σε road?

κάτι άσχετο , αν τρέχεις και για κάποιο λόγο πρέπει να φρενάρεις απότομα πως συμπεριφέρεσαι ώστε να μην φας τα μούτρα σου?

Οχι βρε δεν επιμενω σε τιποτα. Οτι σε ευχαριστει εσενα φιλε μου. :)

 

Αν φρεναρεις αποτομα τραβας το σωμα σου πισω απο την σελα και κανεις στην ουσια αντιβαρο για να μην φυγεις καρφι με το κεφαλι μπροστα. Αυτο σε περιπτωση που εχεις αναπτυξει καποια ταχυτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι βρε δεν επιμενω σε τιποτα. Οτι σε ευχαριστει εσενα φιλε μου. :)

 

Αν φρεναρεις αποτομα τραβας το σωμα σου πισω απο την σελα και κανεις στην ουσια αντιβαρο για να μην φυγεις καρφι με το κεφαλι μπροστα. Αυτο σε περιπτωση που εχεις αναπτυξει καποια ταχυτητα.

φρένο χρησιμοποιώ ποιο πολύ το μπροστά όπως στις μηχανές ή το πίσω, η αναλογία στο περίπου ποια είναι?

ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως τα ποδηλατα δρομου δεν ειναι για λακουβες.. αν προσεχεις δε θα τσακιστεις αλλα 1-2 ναι ειναι πιθανο να γινει ζημια στη ζαντα. επισης για αξιοπρεπη κουρσα θες μεγαλυτερο μπατζετ.

 

unabomber καμια σχεση οι ελληνικοι κατσικοδρομοι με το εξωτερικο. Εγω εκανα ποδηλατο για καιρο πριν με πιασουν τα γονατα, συμμετειχα σε ποδηλατικο φορουμ και γενικα απο το 10 που πηρα τα cube εχω ριξει πολυ διαβασμα.

 

κουρσα λοιπον για μεσα στη πολη και για τοσα λιγα χλμ δεν προτεινεται. trekking θα παρεις αν θες να περνας πιο ανετα απο λακουβες/πεζοδρομια , πολης για ασφαλτο. Υπαρχει και η κατηγορια των φιτνες ποδηλατων τα οποια ειναι κατι αναμεσα σε κουρσα και πολης, μια κουρσα βασικα με πιο ανετη θεση οδηγησης.

 

@haris εισαι ηρακλειο αττικης ή κρητη?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως τα ποδηλατα δρομου δεν ειναι για λακουβες.. αν προσεχεις δε θα τσακιστεις αλλα 1-2 ναι ειναι πιθανο να γινει ζημια στη ζαντα. επισης για αξιοπρεπη κουρσα θες μεγαλυτερο μπατζετ.

 

unabomber καμια σχεση οι ελληνικοι κατσικοδρομοι με το εξωτερικο. Εγω εκανα ποδηλατο για καιρο πριν με πιασουν τα γονατα, συμμετειχα σε ποδηλατικο φορουμ και γενικα απο το 10 που πηρα τα cube εχω ριξει πολυ διαβασμα.

 

κουρσα λοιπον για μεσα στη πολη και για τοσα λιγα χλμ δεν προτεινεται. trekking θα παρεις αν θες να περνας πιο ανετα απο λακουβες/πεζοδρομια , πολης για ασφαλτο. Υπαρχει και η κατηγορια των φιτνες ποδηλατων τα οποια ειναι κατι αναμεσα σε κουρσα και πολης, μια κουρσα βασικα με πιο ανετη θεση οδηγησης.

 

@haris εισαι ηρακλειο αττικης ή κρητη?

κρήτη είμαι μαργαρίτα.

επίσης τα χιλιόμετρα μπορεί να αναίβουν γιατί αν με βολέψει μπορεί να αρχίσω να κυκλοφορώ περισσότερο και όχι μόνο για να πάω στη δουλειά μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως τα ποδηλατα δρομου δεν ειναι για λακουβες.. αν προσεχεις δε θα τσακιστεις αλλα 1-2 ναι ειναι πιθανο να γινει ζημια στη ζαντα. επισης για αξιοπρεπη κουρσα θες μεγαλυτερο μπατζετ.

 

unabomber καμια σχεση οι ελληνικοι κατσικοδρομοι με το εξωτερικο. Εγω εκανα ποδηλατο για καιρο πριν με πιασουν τα γονατα, συμμετειχα σε ποδηλατικο φορουμ και γενικα απο το 10 που πηρα τα cube εχω ριξει πολυ διαβασμα.

 

κουρσα λοιπον για μεσα στη πολη και για τοσα λιγα χλμ δεν προτεινεται. trekking θα παρεις αν θες να περνας πιο ανετα απο λακουβες/πεζοδρομια , πολης για ασφαλτο. Υπαρχει και η κατηγορια των φιτνες ποδηλατων τα οποια ειναι κατι αναμεσα σε κουρσα και πολης, μια κουρσα βασικα με πιο ανετη θεση οδηγησης.

 

@haris εισαι ηρακλειο αττικης ή κρητη?

Ελα στους κατσικοδρομους της NY και του Ldn να δεις τι σημαινουν λακουβες... :)

 

To θεμα δεν ειναι το διαβασμα,αλλα η εφαρμογη. :)

 

Και γω τρεχω σε αγωνες dh εδω και 20 χρονια περιπου σε αρκετα πρωταθληματα all over the world με bikes αρκετων k`s αλλα ποτε δεν εκατσα να διαβασω... :)

Εκατσα και διαβασα μονο οταν, σχεδιαζα ενα fsr frame σε collaboration με την specialized.

 

Anyway,ο harris ας παει σε ενα ποδηλαταδικο να κανει ενα test ride τα bikes και να αποφασισει ποιο τον βολευει περισσοτερο. Αμα παει σε mountain or trekking να παει σε 29er.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τρελεναιστε και πολυ με τις κατηγοριες,ενα 29er με ενα τιμιο πηρουνι reba/float/dtswiss και tubeless ειναι σαν ενα bmw x5,για τον χομπιστα θα πεταει και σε χωμα και σε ασφαλτο,το θεμα ειναι τι πληρωνεις,με ενα φιξακι κανεις τη δουλεια σου"τζαμπα",αλλα δε θα σε παει παντου.Τα τρεκκινγκ ειναι τεζα bland νομιζω πια,ισως πριν τα 29ρια/27.5 να ειχαν καποιο λογο υπαρξης.Η road η 29ρι mtb κατ εμε,οπου road δε σημαινει οτι πας σκυφτος με κολαν,αν αποφασισεις να ριξουμε κανα λινκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τρελεναιστε και πολυ με τις κατηγοριες,ενα 29er με ενα τιμιο πηρουνι reba/float/dtswiss και tubeless ειναι σαν ενα bmw x5,για τον χομπιστα θα πεταει και σε χωμα και σε ασφαλτο,το θεμα ειναι τι πληρωνεις,με ενα φιξακι κανεις τη δουλεια σου"τζαμπα",αλλα δε θα σε παει παντου.Τα τρεκκινγκ ειναι τεζα bland νομιζω πια,ισως πριν τα 29ρια/27.5 να ειχαν καποιο λογο υπαρξης.Η road η 29ρι mtb κατ εμε,οπου road δε σημαινει οτι πας σκυφτος με κολαν,αν αποφασισεις να ριξουμε κανα λινκ.

για δώσε προτάσεις φίλε μου! τι σημαίνει πρακτικά ο μεγάλος τροχός(29 ίντσες αν κατάλαβα?) ?

προτείνετε μερικά αξιοσημείωτα road και και κανα 2 mtb(αν και μου είπαν οτι λόγο γεωμετρίας κουράζουν? δεν έχω ιδέα τι σημαινει αυτό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για δώσε προτάσεις φίλε μου! τι σημαίνει πρακτικά ο μεγάλος τροχός(29 ίντσες αν κατάλαβα?) ?

προτείνετε μερικά αξιοσημείωτα road και και κανα 2 mtb(αν και μου είπαν οτι λόγο γεωμετρίας κουράζουν? δεν έχω ιδέα τι σημαινει αυτό)

Εσυ αρχικα πρεπει να μας πεις ποσα διαθετεις αφου πρωτα ξεκαθαρισεις οτι δε σε ενδιαφερουν καθολου οι βολτες στο βουνο.η πχ αν δεν εχεις προσβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ αρχικα πρεπει να μας πεις ποσα διαθετεις αφου πρωτα ξεκαθαρισεις οτι δε σε ενδιαφερουν καθολου οι βολτες στο βουνο.η πχ αν δεν εχεις προσβαση.

βουνό εννοείς χώμα ή ανάβαση σε άσφαλτο?

κατα 99% θα είναι άσφαλτος το terrain.

δεν ξέρω πόσα είναι καλά να ξοδέψω. με 500 ευρώ κάνουμε δουλειά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...