Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι, δεν δείχνει να είναι στραβή ή κάτι άλλο. Τις σαμπρέλες τις έβαλαν ποδηλατάδες, που σημαίνει ότι δεν έχει γίνει κάποια τεχνικό λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λέω επειδή στο μηχανάκι μου έσκαγαν στην αρχή οι σαμπρέλες επειδή οι ζάντες είχαν σκουριές εσωτερικά.

Από τότε που έβαλα καινούργιες ζάντες δεν έχει σκάσει ξανά σαμπρέλα.

Δε λέω απαραίτητα ότι έχουν σκουριές οι ζάντες σου, μήπως όμως έχουν κάποιο άλλο εξόγκωμα/ελάττωμα που τις ζορίζει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος.Μπορει εκει που πιανουν οι ακτινες στις τρυπες να εχει καποιο "δοντακι" ή να εχει σκιστει απο τον καιρο η φακαρολα και να τρυπαει τη σαμπρελα.

Αν ειναι απο τη μεσα μερια της σαμπρελας κιολας (τη μερια της βαλβιδας) κατι τετοιο παιζει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ, θα πρέπει να τσεκάρεις τη ζάντα, είτε μόνος σου αν το κατέχεις ή σε κάποιον μηχανικό που εμπιστεύεσαι. Πες του ακριβώς τι συμβαίνει και αυτός με την εμπειρία του  θα πρέπει αργά ή γρήγορα να το επιλύσει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν πρώτοις σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις - υποδείξεις

Στις 19/3/2024 στις 7:33 ΠΜ, phanispal είπε

Η ζάντα είναι εντάξει;

 

23 ώρες πριν, phanispal είπε

Το λέω επειδή στο μηχανάκι μου έσκαγαν στην αρχή οι σαμπρέλες επειδή οι ζάντες είχαν σκουριές εσωτερικά.

Από τότε που έβαλα καινούργιες ζάντες δεν έχει σκάσει ξανά σαμπρέλα.

Δε λέω απαραίτητα ότι έχουν σκουριές οι ζάντες σου, μήπως όμως έχουν κάποιο άλλο εξόγκωμα/ελάττωμα που τις ζορίζει.

 

18 ώρες πριν, rallistas είπε

Σωστος.Μπορει εκει που πιανουν οι ακτινες στις τρυπες να εχει καποιο "δοντακι" ή να εχει σκιστει απο τον καιρο η φακαρολα και να τρυπαει τη σαμπρελα.

Αν ειναι απο τη μεσα μερια της σαμπρελας κιολας (τη μερια της βαλβιδας) κατι τετοιο παιζει.

 

15 ώρες πριν, batig0al είπε

Συμφωνώ, θα πρέπει να τσεκάρεις τη ζάντα, είτε μόνος σου αν το κατέχεις ή σε κάποιον μηχανικό που εμπιστεύεσαι. Πες του ακριβώς τι συμβαίνει και αυτός με την εμπειρία του  θα πρέπει αργά ή γρήγορα να το επιλύσει.

Το ποδήλατο είναι καινούργιο, αγορά αρχές Νοέμβρη 2023. Δεν έχει πολλά χιλιόμετρα, όλα είναι σε άσφαλτο, με προσοχή σε γούβες κλπ. Δεν έχει κάποια εμφανή σημάδια ο τροχός και μια γρήγορη ματιά που έριξε ένας φίλος μηχανικός αυτοκινήτων τον είδε εντάξει. Επειδή η σαμπρέλα που άλλαξα είδα ότι έχει ανοίξει στη ραφή έχω αποκλείσει να έχω πατήσει κάποιο αγκάθι. Θα το ξαναδώ και αν χρειαστεί θα επανέλθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας.

Να ρωτήσω κάτι:

Ποιά η γνώμη σας για αυτό εδώ;

https://www.decathlon.com.gr/el/p/305831-53045--rc100-.html?objectID=2684943&queryID=1d686578071ff9464639a89f17addb08

Έγω ένα ατσάλινο κουρσάκι Gazelle, με reynolds 531 σκελετό και με βολεύει αρκετά για μικρόμετακινήσεις εντός Αθήνας με χρήση και ησαπ/ μετρό.

Αυτό του decathlon, θεωρείται gravel?

Μου φαίνεται ιδιαίτερα καλή η τιμή του κ είμαι οκ με τον μονό εμπρός δίσκο, καθώς ακόμα και με το τωρινό μου κουρσάκι που έχει 3πλό εμπρός δίσκο, σπάνια αλλάζω ταχύτητες.

από βάρος, λογικά θα είναι άνω των 10 κιλών;

έχω καλομάθει με το gazzelle που είναι αρκετά ελαφρύ. 

Επεξ/σία από Locke_John
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Locke_John είπε

Γεια σας.

Να ρωτήσω κάτι:

Ποιά η γνώμη σας για αυτό εδώ;

https://www.decathlon.com.gr/el/p/305831-53045--rc100-.html?objectID=2684943&queryID=1d686578071ff9464639a89f17addb08

Έγω ένα ατσάλινο κουρσάκι Gazelle, με reynolds 531 σκελετό και με βολεύει αρκετά για μικρόμετακινήσεις εντός Αθήνας με χρήση και ησαπ/ μετρό.

Αυτό του decathlon, θεωρείται gravel?

Μου φαίνεται ιδιαίτερα καλή η τιμή του κ είμαι οκ με τον μονό εμπρός δίσκο, καθώς ακόμα και με το τωρινό μου κουρσάκι που έχει 3πλό εμπρός δίσκο, σπάνια αλλάζω ταχύτητες.

από βάρος, λογικά θα είναι άνω των 10 κιλών;

έχω καλομάθει με το gazzelle που είναι αρκετά ελαφρύ. 

11.300 kg σε μέγεθος M, χωρίς πετάλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, Locke_John said:

Γεια σας.

Να ρωτήσω κάτι:

Ποιά η γνώμη σας για αυτό εδώ;

https://www.decathlon.com.gr/el/p/305831-53045--rc100-.html?objectID=2684943&queryID=1d686578071ff9464639a89f17addb08

Έγω ένα ατσάλινο κουρσάκι Gazelle, με reynolds 531 σκελετό και με βολεύει αρκετά για μικρόμετακινήσεις εντός Αθήνας με χρήση και ησαπ/ μετρό.

Αυτό του decathlon, θεωρείται gravel?

Μου φαίνεται ιδιαίτερα καλή η τιμή του κ είμαι οκ με τον μονό εμπρός δίσκο, καθώς ακόμα και με το τωρινό μου κουρσάκι που έχει 3πλό εμπρός δίσκο, σπάνια αλλάζω ταχύτητες.

από βάρος, λογικά θα είναι άνω των 10 κιλών;

έχω καλομάθει με το gazzelle που είναι αρκετά ελαφρύ. 

Το αρκετα ελαφρυ,αν δε ζυγισεις αυτο που εχεις, ειναι σχετικο.

Δεν τα θεωρω απαγορευτικα τα 11 κιλα για τα λεφτα του.Μια χαρα ειναι.

Το gravel που εχω ειναι ελαχιστα κατω απο 10 κιλα κι εχει τα 6πλασια χρηματα.

Αν το θελεις για απλο commuter και να κανεις καμια βολτα, χωρις ιδιαιτερες βλεψεις, ειναι μια χαρα, αν και τη σειρα (ταχυτητες) που φοραει, τη λες και απαρχαιωμενη.

Για να παρεις κατι που θα εχει ουσιαστικη διαφορα, πας στα διπλα λεφτα και πολυ πιθανο σε μεταχειρισμενο.

 

 

Επεξ/σία από rallistas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιο ποδηλατοσυνεργειο θεσσαλονικης προτεινετε να παω το ideal pro rider 2 μου για γενικο service και συντηρηση,υπαρχει καποιο που κανει τιμια δουλεια χωρις να με γδαρει οικονομικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...