Προς το περιεχόμενο

Windows 8 προβλημα με αυθεντικοτητα του dvd


nirvanagr6794

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλησπερα σας.

 

Σημερα αγορασα ενα καινουργιο υπολογιστη απο το πλαισιο, με κομματια που επελεξα εγω, οχι turbo x pc. Πληρωσα μαζι με τα αλλα, 106,55€ για τα windows 8 και οταν τον παρελαβα στο σπιτι, το dvd των windows 8 δεν ειναι το αυθεντικο απο τη microsoft, αλλα γραφει Τurbo x Πλαισιο dvd ROM ανακτησης.

 

Ο υπολογιστης δουλεψε κανα 2 ωρες, το μονο που εκανα ειναι να δηλωσω τα windows στην εταιρια και να περασω το avast. Τον εκλεισα και μετα απο λιγες ωρες τον ξανανοιξα και δεν μπαινει στα wndows. Μου βγαζει μηνυμα οτι η εξερευνηση των windows αντιμετωπισε προβλημα. Σ'αυτο το σημειο κολλαει και δεν κανει κατι αλλο. Προσπαθησα με το cd που μου εδωσαν απο το πλαισιο να κανω format και δεν κανει, αναγνωριζει τους σκληρους που εχω επανω αλλα δεν με αφηνει να προχωρησω, επειδη γραφει οτι ειναι εκδοση dsp, ενω οι δικοι ειναι ΜΒΡ (καπως ετσι το εγραφε).

 

Ανησυχω για το αν αγορασα αυθεντικα windows και ελαβα μια μουφα.

 

 

Παρακαλω βοηθηστε με γιατι εχω τσαντιστει παρα πολυ. Πηρα καινουργιο μηχανημα, 1000€ κοστισε, και δεν λειτουργει!

 

Σας ευχαριστω!

 

 

Γιαννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που πλήρωσες κανονικά τα windows πρέπει επάνω στο pc να εχει το καρτελάκι με τον σειριακό αριθμό και να σου έχουν δώσει το κουτί με το αυθεντικό dvd εάν δεν τα έχεις πας πίσω στο κατάστημα και κανείς φασαρία γιατί το έχουν παρακάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου εφτιαξαν ενα recovery dvd και στο πουλησαν σαν αυθεντικό dvd των windows!

Πηγενε και ζήτα το αυθεντικο dvd που γράφει windows 8 με τους κωδικους και ολα τα συναφή και οχι turbo-vlaX!

Αν σου πουν μα και μου,πες τους οτι φευγω με την αποδειξη και παω αμεσως για καταγκελια!

Μη τους δωσεις πισω το recovery που σου εδωσαν αν δε παρεις το αυθεντικο dvd,γιατι αυτο θα χρησιμοποιηθει ως αποδεικτικο στοιχιο οτι προσπάθησαν να σε ξεγελασουν!

 

Υ.Γ.Υποψην αν τα windows δεν ειναι αυθεντικα,με το dvd των recovery που σου εδωσαν τους κλείνεις το μαγαζακι!Αν και πιστευω οτι αυτοι σου πουλησαν oem αδεια στη τιμη της full!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου εφτιαξαν ενα recovery dvd και στο πουλησαν σαν αυθεντικό dvd των windows!

Πηγενε και ζήτα το αυθεντικο dvd που γράφει windows 8 με τους κωδικους και ολα τα συναφή και οχι turbo-vlaX!

Αν σου πουν μα και μου,πες τους οτι φευγω με την αποδειξη και παω αμεσως για καταγκελια!

Αν αγόρασε έκδοση dsp και το γράφει και η απόδειξη δεν μπορεί να κάνει τίποτα εκτός ίσως να πληρώσει την διαφορά και να πάρει full/retail.

 

Προσπαθησα με το cd που μου εδωσαν απο το πλαισιο να κανω format και δεν κανει, αναγνωριζει τους σκληρους που εχω επανω αλλα δεν με αφηνει να προχωρησω, επειδη γραφει οτι ειναι εκδοση dsp, ενω οι δικοι ειναι ΜΒΡ (καπως ετσι το εγραφε).

Το να ψάχνει δίσκους gpt ενώ εσύ έχεις mbr είναι άλλο θέμα,και θα βρεις αρκετούς με το ίδιο πρόβλημα π.χ.

 http://www.insomnia.gr/topic/487357-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-windows-8-%CF%83%CE%B5-%CE%BB%CE%B1%CF%80%CF%84%CE%BF%CF%80-toshiba/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις απόδειξη που να αναφέρεται στη αγορά των windows. Και κατι άλλο το cd δεν το είδες όταν το αγόρασες

 

Η αποδειξη γραφει ακριβως αυτο (μαζι με τα υπολοιπα εξαρτηματα): Set Windows 8 64bit Greek/Eng COA Based.

 

Οταν αγορασα και πληρωσα τον υπολογιστη δεν ειδα τιποτα. Διαλεξα τι θα βαλω μεσα, τους ειπα οτι θελω τα windows 8 και τα πληρωσα 106,55€. Τιποτα περισσοτερο, τιποτα λιγοτερο...

 

Από την στιγμή που πλήρωσες κανονικά τα windows πρέπει επάνω στο pc να εχει το καρτελάκι με τον σειριακό αριθμό και να σου έχουν δώσει το κουτί με το αυθεντικό dvd εάν δεν τα έχεις πας πίσω στο κατάστημα και κανείς φασαρία γιατί το έχουν παρακάνει

 

Επανω στο pc εχει ενα αυτοκολλητο καρτελακι που εχει το s/n των windows. Με αυτο τον αριθμο προλαβα και τα δηλωσα στη microsoft σημερα, πριν κλεισω τον υπολογιστη. Μετα απο 2-3 ωρες τον ξανανοιξα και δεν εμπαινε στην εναρξη. Μολις εφτανε εκει εβγαζε προβλημα και σταματουσε. Προσπαθησα να κανω format, μετα απο παροτρυνση του πωλητη του πλαισιου και δεν εκανε. Δεν με αφηνε να προχωρησω το συστημα.

 

Σου εφτιαξαν ενα recovery dvd και στο πουλησαν σαν αυθεντικό dvd των windows!

Πηγενε και ζήτα το αυθεντικο dvd που γράφει windows 8 με τους κωδικους και ολα τα συναφή και οχι turbo-vlaX!

Αν σου πουν μα και μου,πες τους οτι φευγω με την αποδειξη και παω αμεσως για καταγκελια!

Μη τους δωσεις πισω το recovery που σου εδωσαν αν δε παρεις το αυθεντικο dvd,γιατι αυτο θα χρησιμοποιηθει ως αποδεικτικο στοιχιο οτι προσπάθησαν να σε ξεγελασουν!

 

Υ.Γ.Υποψην αν τα windows δεν ειναι αυθεντικα,με το dvd των recovery που σου εδωσαν τους κλείνεις το μαγαζακι!Αν και πιστευω οτι αυτοι σου πουλησαν oem αδεια στη τιμη της full!

 

Δεν ξερω τι ειναι τα dsp, oem και retail. Στο site του πλαισιου (και αλλων παρομοιων καταστηματων) ολα τα windows τα αναφερει σαν dsp. Στην αποδειξη δεν γραφει καν το dsp. Γραφει COA Based, αν αυτο σημαινει κατι. Πριν λιγα χρονια ειχα αγορασει τα ΧΡ αυθεντικα. Τα ειχα πληρωσει καπου 100€ αν θυμαμαι καλα, και τα ανοιξαν μπροστα μου, απο το ραφι. Κατι τετοιο δεν συνεβη με τον καινουργιο Y/H που πηρα χθες.

 

 

Αν αγόρασε έκδοση dsp και το γράφει και η απόδειξη δεν μπορεί να κάνει τίποτα εκτός ίσως να πληρώσει την διαφορά και να πάρει full/retail.

 

Το να ψάχνει δίσκους gpt ενώ εσύ έχεις mbr είναι άλλο θέμα,και θα βρεις αρκετούς με το ίδιο πρόβλημα π.χ.

 http://www.insomnia.gr/topic/487357-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-windows-8-%CF%83%CE%B5-%CE%BB%CE%B1%CF%80%CF%84%CE%BF%CF%80-toshiba/

 

 

Απαντησα πιο πανω σχετικα με το τι γραφει η αποδειξη και τι πηρα εγω. Το dvd των Windows που εχω στα χερια μου ειναι ενα ασημενιο καθρεφτης dvd, που γραφει με μεγαλα γραμματ Turbo X. Eπισης, μου κολλησαν εναν αυτοκολλητο turbo x μπροστα στο κουτι, ενω το κουτι ειναι μαρκας corsair. Δεν πηρα ετοιμο δικο τους μηχανημα για να μου το ονομασουν turbo x. Εφτιαξα ενα της αρεσκειας μου, αξιας 963,12€ (τελικη τιμη με τα windows). Οθονες και παρελκομενα δεν αγορασα, κρατησα αυτα που εχω.

 

 

Παιδια σας ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση. Βοηθηστε με σας παρακαλω να βγαλω μια ακρη πριν παω αυριο το πρωι στο πλαισιο και τα κανω γης μαδιαμ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

COA = Certificate of Authenticity πρέπει δηλαδή και το δισκάκι να έχει κάποιο ολογράφημα και δείχνει ότι είναι αυθεντικό.

 

Γενικά εσένα το πρόβλημα σου είναι άσχετο εντελώς με το τι windows έχεις και έχει να κάνει καθαρά με το ότι έκανες βλακεία με το να περάσεις το avast.
 

 

Μου βγαζει μηνυμα οτι η εξερευνηση των windows αντιμετωπισε προβλημα. Σ'αυτο το σημειο κολλαει και δεν κανει κατι αλλο.

 

 

Σε αυτό το σημείο μπορείς να πατήσεις ctrl+alt+del;; Αν ναι κάνε το και δες αν μπορείς να σβήσεις το avast μπας και μπει κανονικά,αλλιώς κάνε επαναφορά συστήματος ή δες το λινκ που έδωσα πριν για να κάνεις εγκατάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

COA = Certificate of Authenticity πρέπει δηλαδή και το δισκάκι να έχει κάποιο ολογράφημα και δείχνει ότι είναι αυθεντικό.

 

Γενικά εσένα το πρόβλημα σου είναι άσχετο εντελώς με το τι windows έχεις και έχει να κάνει καθαρά με το ότι έκανες βλακεία με το να περάσεις το avast.

 

Σε αυτό το σημείο μπορείς να πατήσεις ctrl+alt+del;; Αν ναι κάνε το και δες αν μπορείς να σβήσεις το avast μπας και μπει κανονικά,αλλιώς κάνε επαναφορά συστήματος ή δες το λινκ που έδωσα πριν για να κάνεις εγκατάσταση.

 

 

Καλημερα φιλε μου.

 

Γιατι εκανα βλακεια που εβαλα το avast? Ρωτησα στο πλαισιο χθες και μου ειπαν οτι δεν παιζει ρολο.... Επισης, το dvd δεν εχει κανεναν ολογραφημα ουτε κατι που να θυμιζει αυθεντικοτητα των windows.. Ρωτησα εξαρχης για την αυθεντικοτητα του dvd επειδη πιστευω οτι κατι βλακεια εκαναν οι τυποι στο πλαισιο και μου εβαλαν αλλα αντι αλλων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oπως είπε και ο ΤheELF το πρόβλημα πολύ πιθανόν  οφείλετε στο avast πάρα πολλοί είναι αυτοί που συνάντησαν το ίδιο πρόβλημα με το δικό σου εξαιτίας του δοκίμασε να μπεις σε safe mode να το κάνεις uninstall  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι σου λέει το Ξωτικό κανε (κ μην τα παίρνεις προσωπικά δεν σε ξέρει .)  ;) :)

Μην βάλεις κανένα άλλο antivirus πάνω ότι περάσει από το δικό τους πιθανόν θα περάσει και από αυτό που θα βάλεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oπως είπε και ο ΤheELF το πρόβλημα πολύ πιθανόν  οφείλετε στο avast πάρα πολλοί είναι αυτοί που συνάντησαν το ίδιο πρόβλημα με το δικό σου εξαιτίας του δοκίμασε να μπεις σε safe mode να το κάνεις uninstall  

 

 

Πως μπορω να βγαλω το avast αφου δεν με αφηνει να προχωρησω? Με το που δειχνει τα εικονιδια μου βγαζει μπλε οθονη και λεει οτι εχει προβλημα. Πως μπαινω σε safe mode?

 

Ότι σου λέει το Ξωτικό κανε (κ μην τα παίρνεις προσωπικά δεν σε ξέρει .)  ;) :)

Μην βάλεις κανένα άλλο antivirus πάνω ότι περάσει από το δικό τους πιθανόν θα περάσει και από αυτό που θα βάλεις..

 

Δεν παιρνω τιποτα προσωπικα, απλα δεν ειχα ποτε προβλημα με το avast, και μου φαινεται περιεργο να απεκτησα τωρα...  Οταν λες "δικο τους" τι εννοεις? Δεν μπορω να αφησω το pc εκτεθειμενο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν ενσωματωμένα τα essentials και είναι μια χαρά,πολύ ελαφριά χωρίς εκνευριστικά παράθυρα και καθυστερήσεις.

 

http://windows.microsoft.com/en-us/windows/security-essentials-download

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και το βλακεία ήταν τρόπος του λέγειν,απλά πέρασες ένα πρόγραμμα που δούλευε καλά σε προηγούμενες εκδώσεις των windows χωρίς να ελέγξεις αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα συμβατότητας με τα 8.

Για ασφαλή λειτουργία δες εδώ http://www.techne.gr/threads/10061-%CE%A0%CF%8E%CF%82-%CE%BD%CE%B1-%CE%B5%CE%BA%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%AE%CF%83%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CF%83%CE%B5-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%AE-%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B1-%CE%A3%CF%84%CE%B1-Windows-8-(%CE%BF-%CE%B5%CF%8D%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CF%84%CF%81%CF%8C%CF%80%CE%BF%CF%82)

όπως βλέπεις στης επιλογές έχει και refresh μπορείς να δοκιμάσεις και αυτό για να σου φτιάξει τον Η/Υ σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ηξερα οτι εχουν antivirus επανω. Μου εβαλαν και ενα της πλακας turbo x antivirus trial και δεν μπορουσαν α το σβησω μετα. Επισης ειδα οτι ειχαν επιλεξει σαν αρχικη σελιδα στον explorer το www.plaisio.gr και δεν αλλαζε με καμια δυναμη. Εβαζα αρχικη το google.gr και δεν το επαιρνε. Ετσι αναγκαστικα να κατεβασω τον chrome και ολα καλα. Το θεμα ειναι οτι δεν τον χρησιμοποιησα πανω απο 2 ωρες. Τελος, ειδα οτι με το που τον ανοιγω κανει ενα δυνατο θορυβο (πιθανως καποιος ανεμιστηρας) για καποια δευτερολεπτα και μετα σταματαει. Δεν θα'πρεπε να ειναι αθορυβος ενας Η/Υ core i5 των 1000€???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες αν βρίσκει κανένα καλώδιο σε καμμια φτερωτή εκτος αν εννοείς το αρχικό γκάζι που δίνει η ψυκτρα για 2 δεύτερα..

Επίσης τσεκαρε κ το τροφοδοτικό.. αλλά ρε παιδιά τόσα γράφονται και μετά απο 1-2-3 μέρες τα βρίσκετε μπροστά σας...  η καλύτερη θεραπεία είναι η πρόληψη..

Όταν βάζουν καλή ψυκτρα δεν βάζουν καν ανεμιστήρα στο κουτί .. προχτες περασε ενας φίλος με 3770k απο εδω να του τον συμμαζέψω φοβερή προχειρότητα σε όλα.. Ευτυχώς αυτός είχε προνοήσει για corsair τροφοδοτικό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...