Προς το περιεχόμενο

[megathread] no-name "κινεζιες" tablets και smartphones


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ξέρετε αν παίρνουν updates στο android ή έστω στο firmware, ή με ό,τι OS κυκλοφορήσουν με αυτό μένουν. Αναφέρομαι κυρίως στα πιο "επωνυμα" (lenovo, κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα επωνυμα βρισκεις πολλες roms, στα υπολοιπα παει ανα περιπτωση, ψαξτο πριν αγορασεις, ευκολα τα βρισκεις, ειδαλλως ρωτα εδω για συγκεκριμενο μοντελο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ρωτάω αν εγώ μπορώ να περάσω custom roms, ρωτάω αν η εκάστοτε εταιρια που βγάζει ένα κινητο πχ με ics, θα το κάνει μετα update επισημα σε jelly bean ή σε kit katt  , τώρα που θα κυκλοφορήσει?  Πολλά ζητάω ετσι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα. Θεωρητικα οντως κανουν update μεσα απο το μενου του κινητου, στην πραξη εξαρταται απο εταιρεια/μοντελο.

Γεγονος ειναι οτι τα νεα μοντελα ξεφυτρωνουν σαν τα μανιταρια, δεν ασχολουνται και πολυ με τα προηγουμενα, ετσι ειδα σε Lenovo που κυκλοφορει πανω απο 8-μηνο και δεν εχει εκδοσει τιποτε, σε αλλα κινεζικα, μην περιμενεις καν update.

(Ακομη και σε αλλα επωνυμα, samsung, sony, πολλοι χρηστες ξενερωνουν που οι εταιρειες κανουν συνηθως 6+ μηνες να περασουν νεο update -αν το φτιαξουν- και στο μεταξυ εχουν περασει οτι θελουν μονοι τους).

Εν τελει, μην βασιστεις καθολου σε αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ρωτάω αν εγώ μπορώ να περάσω custom roms, ρωτάω αν η εκάστοτε εταιρια που βγάζει ένα κινητο πχ με ics, θα το κάνει μετα update επισημα σε jelly bean ή σε kit katt  , τώρα που θα κυκλοφορήσει?  Πολλά ζητάω ετσι???

 

οι πιό επώνυμες μάρκες βγάζουν, αλλά όντας Κινέζικες εκδόσεις θέλουν μετά πολύ δουλειά για ρουτ, καθάρισμα κινέζικών εφαρμογών, παραμετροποίηση locale κτλ, οπότε δεν αξίζει να μπλέξεις, άσε που αρκετά συχνά είναι και προβληματικές... άλλωστε αν είσαι τυχερός και υπάρχει υποστήριξη στο xda, όλο και κάποιος dev θα πάρει τη νέα έκδοση και θα την απο-Κινοποιήσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ανάλογα την εταιρεία. Π.χ. η Pipo βγάζει απευθείας και αγγλικές εκδόσεις firmware για τα περισσότερα μοντέλα της. Επίσης έχει διαθέσει αρκετά firmware updates μέχρι τώρα για το Pipo U8. (Ελπίζω να κάνει την έκπληξη σε λίγες ημέρες και να διαθέσει και firmware με Jelly Bean 4.3 ή και Kit Kat 4.4 το Νοέμβριο).

 

Το κακό με τα firmwares των άγνωστων εταιρειών είναι ότι το update είναι σα format (δεν υπάρχει απευθείας τρόπος να κρατήσεις τα δεδομένα σου με το update. Θες κάτι σαν το titanium backup) και ότι άμα κάνεις κάποιο λάθος κατά τη διαδικασία του update μπορεί να μείνεις με το tablet άχρηστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα. ...

...Εν τελει, μην βασιστεις καθολου σε αυτο.

 

 

οι πιό επώνυμες μάρκες βγάζουν, .... και θα την απο-Κινοποιήσει!

 

 

Είναι ανάλογα την εταιρεία..... μπορεί να μείνεις με το tablet άχρηστο.

 

 

thanks guys , το φανταζόμουν αλλα είπα να ρωτήσω. 

Εσείς βάζετε δωρεαν μεταφορικά ή προτιμάτε κάποιο courier για περισσότερη ασφάλεια αλλά και +20 ευρώ παραπάνω? Αναφέρομαι κυρίως για φθηνά κινητα <150ευρώ. Η άλλη επιλογή μου είναι να περιμένω έναν φίλο μου που δουλευει Σανγκαη να το πάρει και να μου το φέρει τα χριστουγεννα που θα ρθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΟΣΟΧΗ !!!

 

Μην βάζεις ποτέ μεταφορά επί πληρωμή ,γιατί περνά συνήθως από το τελωνείο η κούριερ που το στέλνουν...

 

Παιδιά κανένα πολύ αξιόλογο κινητό στα 130-140 ευρώ ,έχετε στα υπόψιν σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο πιο φτηνά εδώ http://www.orientdeal.com/cubot-one-smartphone-android-4.2-mtk6589-quad-core-4.7-inch-hd-ips-screen-black.html Δοκίμασε και το κουπόνι "OrientPhoneS4" μπας και σου δώσει -9$

 

και σε ασπράκι http://www.orientdeal.com/cubot-one-mtk6589-quad-core-1g-ram-plus8g-rom-android-4.2-os-5.0mp-front-camera-plus-12.0mp-back-camera-4.7-inch-hd-ips-screen.html

 

dino ως τώρα σου έχουν κάνει κανένα update...κυρίως για να ξέρουμε από υποστήριξη. Κοιτάω για μία φίλη http://www.orientdeal.com/cubot-gt99-smartphone-android-4.2-mtk6589-quad-core-4.5-inch-12.0mp-camera.html (θέλει χρωματάκια) αλλά δεν ξέρω τη συγκεκριμένη εταιρεία (από αρκετές κινέζικες που ξέρω και εκτιμώ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...