Προς το περιεχόμενο

Σύνθεση Gaming PC, Video Editing...


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Λόγο μεγέθους των πίξελ σε ανάλυση 1920x 1080 (full hd οθόνες) πάμε σε οθόνη από 23" το λιγότερο για να μην βγάζουμε τα μάτια μας ! Σου έδειξα 24"άρα με 155€ ... η οποία είναι πολύ πολύ καλή !

Δεν χρειάζεται να κοιτάξεις άλλη !

 

Για ψύκτρες σου είπα ! Δεν επαναλαμβάνω ! Πρέπει η ψύκτρα να έχει τουλάχιστον 120mm ανεμιστήρα/ες για να μην κάνει θόρυβο !

Η A30 είναι μια πολύ καλή ψύκτρα σε νορμάλ τιμή !

είσαι ο μοναδικός συζητήσημος που έγγραψε... μπράβο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

ξέρεις τι με προβληματίζει... εδώ δίχνει μικρό το παράθυρο http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200004472

 και αλλού μεγάλο.... και άμα είναι μικρό δεν μου αρέσει... εκτος αν βγαίνει κάπως...

 

οθόνη εδώ τελικά .... http://www.zizanio.de/eshop.php?action=article_detail&s_supplier_aid=3187370

 

 

Αυτό της φωτογραφίας στο skroutz είναι το X3 και όχι το X1 !

 

Το X3 έχει κόστος 110€ ... και είναι εκτός budget !

 

Αν θες μεγάλο παράθυρο κοίταξε το ENERMAX OSTROG στα 70€

 

 

https://www.skroutz.gr/s/2534915/Enermax-Ostrog-ECA3253.html

 

Enermax_Ostrog_white-01.jpg

 

ή το sharkoon REX8

 

https://www.skroutz.gr/s/2532856/Sharkoon-REX8-Value.html

 

15748644-2682.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αυτό της φωτογραφίας στο skroutz είναι το X3 και όχι το X1 !

 

Το X3 έχει κόστος 110€ ... και είναι εκτός budget !

 

Αν θες μεγάλο παράθυρο κοίταξε το ENERMAX OSTROG στα 70€

 

 

https://www.skroutz.gr/s/2534915/Enermax-Ostrog-ECA3253.html

 

Enermax_Ostrog_white-01.jpg

 

ή το sharkoon REX8

 

https://www.skroutz.gr/s/2532856/Sharkoon-REX8-Value.html

 

15748644-2682.jpg

θα ήθελα full tower...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει φίλε ! Κάνε τα φράγκα 1400€ και όταν τα έχεις ξαναπόσταρε ....

 

Και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο δεν μπορείς να τα έχεις με 1200€ ....

 

Αν για εσένα προέχει να πάρεις ένα full tower για έναν επεξεργαστή , ένα σκληρό και μια κάρτα γραφικών , πάρτο  και βάλε μέσα ..... την κάρτα γραφικών του 50€ και πήγαινε να παίξεις BF3 ... και με gaming πληκτρολόγια και ποντίκι ....

 

Θα γελάσουν και οι τοίχοι ... και μόνο να δει κάποιος τον συνδυασμό τα γέλια θα βάλει ... πλήρωσε για ΛΑΜΑΡΙΝΕΣ και όχι για ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ  και ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ .... :mad:

 

Εγώ σου πόσταρα πλήρη και υπερολοκληρωμένη σύνθεση που θα σε καλύψει σε όλα  ακόμα και 4 κουτιά ΛΕΥΚΑ και με παράθυρο για να κάνεις το κέφι σου ...

 

Από εκεί και πέρα δικό σου το πρόβλημα ... Γιατί περί προβλήματος μιλάμε ...

 

Εχω γράψει 2 σελίδες κατεβατό και δεν έχεις καταλάβει ακόμα τίποτα ...

 

Με ρώτησες για μνήμες και σου απάντησα 3εις φορές πως δεν θες κάτι πάνω από 1600Μhz, μετά βλέπω να λες πως θα ρίξεις +25€ για να πάρεις 1866Mhz ... Tι να πω ...

 

Δικά σου τα φράγκα μπορείς να τα πετάξεις σε σαχλαμάρες ...

 

Απο εμένα τέλος, προσπάθησα να σε βοηθήσω, ΔΕΝ ασχολούμαι άλλο ...

 

Την κολοκυθιά θα παίζουμε ? ......



1) Στα pc υπάρχουν δυο επεξεργαστές που στην ουσία κάνουν όλο το pc δυνατό ! 

 

α) Το cpu (επεξεργαστής) (183€)

Β) Το gpu (κάρτα γραφικών)  (225€)

 

2) Για να ολοκληρωθεί το σετάκι και το σύστημα να τρέχει σωστά = ομαλά θέλει :

 

α) Μπόλικη σε μέγεθος μνήμη  (115€)

β) Γρήγορο δίσκο = SSD (90€)

 

3) Για να μην έχεις προβλήματα με το σύστημα (επανεκκινήσεις, αστάθειες, καψίματα) θες :

 

α) Σταθερή μητρική και αξιόπιστη  (85€)

β) Ποιοτικό και επαρκές τροφοδοτικό ! (80€)

 

------------------------------------------------------------------

 

Αυτά κάνουν ένα συστημα κορυφαίο ... και πρέπει να τα έχεις ΟΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ! και ισορροπημένα !

 

*** Αν παίζεις games και κάνεις και επεξεργασία εικόνας θες ποιοτικό πάνελ και μεγάλη οθόνη ! Αλλο ένα θέμα που κοιτάς !!!  (155€)

 

*** Μια ψύκτρα για χαμηλό θορυβο και χαμηλές θερμοκρασίες  (35€)

 

============================================================================

ΣΥΝΟΛΟ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ =  970€  έως εδώ !!!

 

Με τα υπόλοιπα 230€ ψάξε να αγοράσεις

 

-Σκληρό δίσκο

-Κουτί

-DVD -RW

- Ηχεία

-πληκτρολόγιο

-ποντίκι

-----------------------------

Να δούμε αν μπορείς να βγάλεις σύστημα .... όπως το θές !

 

 

 

Οι λαμαρίνες τα πληκτρολόγια , τα ποντίκια, τα ηχεία και οι άλλες μπούρδες δεν φέρνουν δύναμη ! Για αυτά σκας χρήμα μόνο αν έχεις να σκάσεις για το κάτι παραπάνω .

 

Αντε γιατί ακούω για παραθυράκια κουτιού και τρελαίνομαι ... ενώ δεν ακούω τίποτα για σωστό αερισμό του κουτιού , θόρυβο από τους ανεμιστήρες του κ.λ.π. .... που θα έπρεπε να σε προβληματιζουν...

Να είναι άσπρο και να έχει παράθυρο μας μάρανε ...

 

Τέλος !

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν παίζει φίλε ! Κάνε τα φράγκα 1400€ και όταν τα έχεις ξαναπόσταρε ....

 

Και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο δεν μπορείς να τα έχεις με 1200€ ....

 

Αν για εσένα προέχει να πάρεις ένα full tower για έναν επεξεργαστή , ένα σκληρό και μια κάρτα γραφικών , πάρτο  και βάλε μέσα ..... την κάρτα γραφικών του 50€ και πήγαινε να παίξεις BF3 ... και με gaming πληκτρολόγια και ποντίκι ....

 

Θα γελάσουν και οι τοίχοι ... και μόνο να δει κάποιος τον συνδυασμό τα γέλια θα βάλει ... πλήρωσε για ΛΑΜΑΡΙΝΕΣ και όχι για ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ  και ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ .... :mad:

 

Εγώ σου πόσταρα πλήρη και υπερολοκληρωμένη σύνθεση που θα σε καλύψει σε όλα  ακόμα και 4 κουτιά ΛΕΥΚΑ και με παράθυρο για να κάνεις το κέφι σου ...

 

Από εκεί και πέρα δικό σου το πρόβλημα ... Γιατί περί προβλήματος μιλάμε ...

 

Εχω γράψει 2 σελίδες κατεβατό και δεν έχεις καταλάβει ακόμα τίποτα ...

 

Με ρώτησες για μνήμες και σου απάντησα 3εις φορές πως δεν θες κάτι πάνω από 1600Μhz, μετά βλέπω να λες πως θα ρίξεις +25€ για να πάρεις 1866Mhz ... Tι να πω ...

 

Δικά σου τα φράγκα μπορείς να τα πετάξεις σε σαχλαμάρες ...

 

Απο εμένα τέλος, προσπάθησα να σε βοηθήσω, ΔΕΝ ασχολούμαι άλλο ...

 

Την κολοκυθιά θα παίζουμε ? ......

 

1) Στα pc υπάρχουν δυο επεξεργαστές που στην ουσία κάνουν όλο το pc δυνατό ! 

 

α) Το cpu (επεξεργαστής) (183€)

Β) Το gpu (κάρτα γραφικών)  (225€)

 

2) Για να ολοκληρωθεί το σετάκι και το σύστημα να τρέχει σωστά = ομαλά θέλει :

 

α) Μπόλικη σε μέγεθος μνήμη  (115€)

β) Γρήγορο δίσκο = SSD (90€)

 

3) Για να μην έχεις προβλήματα με το σύστημα (επανεκκινήσεις, αστάθειες, καψίματα) θες :

 

α) Σταθερή μητρική και αξιόπιστη  (85€)

β) Ποιοτικό και επαρκές τροφοδοτικό ! (80€)

 

------------------------------------------------------------------

 

Αυτά κάνουν ένα συστημα κορυφαίο ... και πρέπει να τα έχεις ΟΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ! και ισορροπημένα !

 

*** Αν παίζεις games και κάνεις και επεξεργασία εικόνας θες ποιοτικό πάνελ και μεγάλη οθόνη ! Αλλο ένα θέμα που κοιτάς !!!  (155€)

 

*** Μια ψύκτρα για χαμηλό θορυβο και χαμηλές θερμοκρασίες  (35€)

 

============================================================================

ΣΥΝΟΛΟ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ =  970€  έως εδώ !!!

 

Με τα υπόλοιπα 230€ ψάξε να αγοράσεις

 

-Σκληρό δίσκο

-Κουτί

-DVD -RW

- Ηχεία

-πληκτρολόγιο

-ποντίκι

-----------------------------

Να δούμε αν μπορείς να βγάλεις σύστημα .... όπως το θές !

 

 

 

Οι λαμαρίνες τα πληκτρολόγια , τα ποντίκια, τα ηχεία και οι άλλες μπούρδες δεν φέρνουν δύναμη ! Για αυτά σκας χρήμα μόνο αν έχεις να σκάσεις για το κάτι παραπάνω .

 

Αντε γιατί ακούω για παραθυράκια κουτιού και τρελαίνομαι ... ενώ δεν ακούω τίποτα για σωστό αερισμό του κουτιού , θόρυβο από τους ανεμιστήρες του κ.λ.π. .... που θα έπρεπε να σε προβληματιζουν...

Να είναι άσπρο και να έχει παράθυρο μας μάρανε ...

 

Τέλος !

Συγνώμη φίλε μου, αλλά δεν γνωρίζουμε όλοι τα πάντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σε βοηθήσουμε γράφουμε και το παραπάνω ποστ που έγραψα να το πάρεις σαν τελευταία ΒΟΗΘΕΙΑ ....

 

Ελπίζω να σου βάλει μυαλό !

 

Για αυτό και γράφω αναλυτικά τι πρέπει να προσέξεις ...

 

Καλές αγορές !

 

ΑΑΑΑΑΑΑ, αν από τα 230€ αφαιρέσεις και το 25€ για τις μνήμες που θες  βάλε ότι έχεις ακόμα 205€ !!!

 

Να δω πως θα βγάλεις σύστημα .... με τα υπόλοιπα που μένουν ... Περιμένω !!

 

Πάντως οι προτάσεις σου έχουν γίνει και κάτι καλύτερο από αυτό δεν παίζει !! Τα πάντα έχει το σύστημα που σου προτάθηκε,  δυνατά, ποιοτικά, επώνυμα, από ένα κατάστημα κιόλας για να μην τρέχεις με τις καλύτερες τιμές, χωρίς μεταφορικά και εντός budget !

 

Μασημένη τροφή δηλαδή... Τι άλλο να κάνουμε ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Για να σε βοηθήσουμε γράφουμε και το παραπάνω ποστ που έγραψα να το πάρεις σαν τελευταία ΒΟΗΘΕΙΑ ....

 

Ελπίζω να σου βάλει μυαλό !

 

Για αυτό και γράφω αναλυτικά τι πρέπει να προσέξεις ...

 

Καλές αγορές !

 

ΑΑΑΑΑΑΑ, αν από τα 230€ αφαιρέσεις και το 25€ για τις μνήμες που θες  βάλε ότι έχεις ακόμα 205€ !!!

 

Να δω πως θα βγάλεις σύστημα .... με τα υπόλοιπα που μένουν ... Περιμένω !!

Εγώ απλός ρώτησα για το αν θα έχει διαφορά να γίνουν οι μνήμες 1333 από 1600 και αν υπάρχει κάτι ποιο φθηνό σε ψύκτρα επεξεργαστή και ταυτόχρονα ΑΘΟΡΥΒΟ!...

 

π.χ https://www.skroutz.gr/s/441910/Mushkin-Silverline-Serie-997018.html

γλυτώνω 50αρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως πόσταρα συγκεκριμένα πράγματα και όχι γενικότητες ! Για να τα πόσταρα σημαίνει πως τα θεωρώ τα καλύτερα για την τιμή τους και για τα χρήματα που δίνεις !  Η σύνθεση είναι στην πρώτη σελίδα !

 

Αν υπήρχε επί της; ουσίας και κάποια άλλη πρόταση να το συζητούσαμε ανάμεσα στις δυο , αλλά δεν υπάρχει και θα δεις πως και τα υπόλοιπα παιδιά συμφωνούν με όσα σου πρότεινα !

 

Αλίμονο αν με ρωτήσεις για τις 1500 ψύκτρες μια μια , για τις 200 μητρικές και για τις 500 μνήμες .... Ακρη δεν θα βγάλουμε ποτέ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+100 στον adtakh τα ειπες ολα και με το παραπανω.Και εγω δεν αντεξα ειδικα βλεποντας τις προτιμησεις σε οθονες και full tower.οσο για το συζητησιμος που ανεφερες συγνωμη που δεν εχω ορεξη να γεμισω 50 σελιδες για να σε κανω να καταλαβεις αυτα που εγραψε και ο adtakhs.Μεχρι και φτηνο ποντικι πληκτρολογιο σε εδειξα για να δυναμωσεις το κουτι και εσυ καθεσαι και κολας στο κουτι να ειναι ασπρο και να εχει και τζαμακι.Το insomnia εχει πανω απο 100 post απο ατομα που θελουν νεο pc.Διαβασες κανενα πριν φτιαξεις την πρωτη συνθεση??Με αυτα που γραφεις και αφηνεις να εννοειθουν κοιτας πιο πολυ να κανεις μουρη στους φιλους σου παρα το να φτιαξεις κατι καλο και ποιοτικο. Αν αυτο θελεις βρες ενα ετοιμο pc με λευκο κουτι βαλε και μια καρτα με 80 ευρο και δοκιμασε να παιξεις το BF3 σε full γραφικα.. :mellow:



Adtakh οτι ειχαμε να πουμε το ειπαμε νομιζω..ας καθησει ο ts να τα βαλει κατω να δει τι θελει....στις πρωτες σελιδες υπαρχουν ολες οι προτασεις μας περαν τουτου αμα δεν του αρεσουν και εχει αμφιβολιες ας κοιταξει και κανενα αλλο παρομοιο topic που υπαρχουν πολλα στο insomnia.Εγω μονο και μονο απο την αρχικη συνθεση που ειδα κουτι με 150 ευρο ποντικι με 50 και καρτα γραφικων με 70 επρεπε να καταλαβω που θα πηγαινε το πραγμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απλός ρώτησα για το αν θα έχει διαφορά να γίνουν οι μνήμες 1333 από 1600 και αν υπάρχει κάτι ποιο φθηνό σε ψύκτρα επεξεργαστή και ταυτόχρονα ΑΘΟΡΥΒΟ!...

 

π.χ https://www.skroutz.gr/s/441910/Mushkin-Silverline-Serie-997018.html

γλυτώνω 50αρα...

 

Για ψύκτρα επεξεργαστή δεν υπάρχει ! Ολες στα ίδια χρήματα παίζουν ! άντε να βρεις με -3€ ... αλλά μετά θα πληρώσες και μεταφορικά άρα θα σου βγει παραπάνω.

 

Για μνήμες μπορείς να δεις τις

 

Mushkin 997050 - 16GB (2x8GB) DDR3 UDIMM PC3-1600MHz 9-9-9-24 Blackline

 

https://www.skroutz.gr/s/2151105/Mushkin-997050-16GB-2x8GB-DDR3-UDIMM-PC3-1600MHz-9-9-9-24-Blackline.html

 

πιο κάτω μην πας σε 1333,

 

Κάτι άλλο στα βασικά μέρη της σύνθεσής μου πιο φτηνό και με την ίδια απόδοση δεν παίζει.

 

Διάβασε καλά τι σου έχω γράψει μέχρι τώρα και πες μας στο τέλος τι έκανες παραγγελία !

 

Καλές αγορές !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ps4 για να παίζεις μονο παιχνίδια και ασε τα άσπρα κουτιά με τα παράθυρα και τις κάρτες γραφικών του 50άρικου. Και απο 1200€ budget πήγες σε 500€ (ή πόσο θα κανει όταν κυκλοφορήσει). Ήθελα να ξέρω ότι όσοι trollάρετε εδώ μεσα δεν έχετε να κάνετε κάτι άλλο και λέτε να γράψετε για καμία σύνθεση, να κάνετε 3 σελίδες θεμα, να γράφετε χαζομαρες και στο τέλος να γράψετε και ενα "ασε καλύτερα θα πάρω ενα ps4 και θα ησυχάσω". Αν δεν θες να ασχοληθείς φίλε με pc μην μπαίνεις καν στον κόπο να ψάξεις κάτι σχετικό με αυτο.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

φίλε pcfan θέλω να κάνω μια συγκριση και σε budget και στα πάντα οκ... το pc το ήθελα ποιό πολύ για video editing αλλά μην πάρω και ps4 μαζί, λέω ας παίζω και κανα game εκεί... αφού βλέπω τέτοια μεγάλη διαφορά σε budget και οτι σε όλα τα τουρνουά παίζουν ΠΑΝΤΟΥ σε κονσολες... ως για gaming πιστεύω οτι οι κονσόλες κερδίζουν... για video edit θα μείνω στο pc που έχω... ώσο για τις 3 σελίδες αν ποιάνουν τόσο χώρο παρακαλώ ο admin να τις σβήσει... έτσι κι αλλιός αυτό το site είναι για να μάθουν όσοι δεν ξέρουν και να επεκτείνουν τις γνώσεις τους όσοι ξέρουν... Αυτά από εμένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελεις βγαζεις gaming pc με πολυ λιγοτερα λεφτα που παταει κατω τις κονσολες.Το budget εσυ το εβαλες τοσο ψηλα οχι εμεις...Για το αλλο που ανεφερες περι ps4 δεν ειδα τιποτα τετοιο στην αρχη...Οσο για το να μαθουν οσοι δεν ξερουν που ανεφερες σου εγραψα πιο πανω υπαρχουν εκατονταδες topics για gaming pc και με λιγοτερα απο 900 ευρο.Μην προσπαθεις να αιτιολογησεις τα αδικαιολογητα..οσο για την αναφορα σου στο τι παιζουν σε τουρνουα δεν θα μπω στον κοπο να σχολιασω γιατι προφανως δεν εχεις ιδεα και απλα μιλας γενικα :-( ...+1 στον pcfan παντως για το παραπανω σχολιο B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...