Προς το περιεχόμενο

Αποριες για πατεντα με leds


kostask91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ηξερα τι τιτλο να βαλω , πιο πολυ για χειροτεχνια το λες παρα για πατεντα :P

 

Λοιπον επηρεασμενος απο το παρακατω βιντεακι στο youtube , θελω να κανω κατι αντιστοιχο , ακομα δε ξερω τι και εχω καποιες αποριες.

 

Αρχικα πως μπορει να παρει ρευμα αυτο το πραμα? Τι χρειαζομαι για να συνδεεται στην πριζα ?

Και τι θα μπορουσα να κανω για να το συνδεσω με το τροφοδοτικο του pc ?

Ειμαι γενικα ασχετος στα ηλεκτρολογικα, οποτε αν υπαρχει κανεις με θεληση να μου εξηγηση δυο τρια πραγματα καλως.

 

 

Να συμπληρωσω οτι τα ledακια τα εχω παρει ηδη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι ledακια έχεις πάρει? λεντοταινια είναι?

 

1) Αν είναι λεντοταινια μπορείς να παίρνεις απευθείας από το τροφοδοτικό ρεύμα (12V) η μπορείς να χρησιμοποίησης κάποιο τροφοδοτικό 12V για να το σύνδεσης στην μπρίζα.

 

2) Αν είναι μεμονωμένα λεντακια τότε θα χρειαστείς και resistors (470-560Ω) για να μην τα κάψεις η μπορείς να τα σύνδεσης σε σειρά (4 led σε σειρά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι μεμονωμενα λεντακια. Δηλαδη αμα θελω να συνδεσω 20 λεντακια πχ τι πρεπει να κανω ? (  ειπα ειμαι ασχετος  :P ) Και αυτο με τα 4 σε σειρα δε το πιασα. Δηλαδη δε θα ενωσω και τα 20 λεντακια σε σειρα και να βαλω μια αντισταση στην αρχη, που υποθετω οτι χρειαζεται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που θέλεις να τα βάλεις?? στον υπολογιστή ή θέλεις να το χρησιμοποιείς με την πρίζα?

 

Τα led σου είναι 3mm η 5mm και τι χρώμα?

 

1) Σύνδεση σε σειρά: πχ. LED1 (3.2V) + LED2 (3.2V) + LED3 (3.2V) + LED4 (3.2V)= 12.8V Όσα περισσότερα LED βάζεις τόσο ανεβαίνουν και τα βολτ.

%25CE%25A3%25CE%2595%25CE%259D%25CE%2594

2) Παράλληλη σύνδεση: πχ. LED1 (3.2V) + LED2 (3.2V) + LED3 (3.2V) + LED4 (3.2V)= 3.2V σ αυτήν την περίπτωση η τάση παραμένει ίδια.

 

%25CE%25A0%25CE%2591%25CE%25A1%25CE%2591

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5mm ειναι.

Αποσο εψαξα και γω ειδα οτι τα Volt εξαρτωνται απο το χρωμα, δε ξερω τι χρωμα θα χρησιμοποιησω, εχω κοκκινο μπλε κιτρινο πρασινο.

Αρα αμα τα κανω σε σειρα θελω μια αντισταση, ενω αμα κανω παραλληλα θα θελω τοσες οσες και τα led ?

 

Και πιο πολυ θελω με πριζα να το κανω, αλλα για τη γνωση θα ηθελα να μαθω και με το pc πως θα μπορουσα να το συνδεσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοκκινο κιτρινο 1.8v – 2.2v, 20mA

μπλε πρασινο 3.2v – 3.8v, 20mA

 

Δεν χρειάζεσαι κάποια αντίσταση μπορείς να κανεις ομάδες τον 2 LED σε σειρά και μετά αυτές τις ομάδες να τα σύνδεσης παράλληλα

Δηλαδή

http://sketchtoy.com/42145822

 

Για την τροφοδοσία μπορείς να χρησιμοποίησης φορτιστεί από κινητό

Και με τον ίδιο τρόπο μπορείς να σύνδεσης στον υπολογιστή (θα σύνδεσης στο κόκκινο και στο μαύρο καλώδιο από το τροφοδοτικό)

 

Ελπίζω να σε βοήθησα...

 

Περιμενε να ακούσεις και αλλες γνώμες από άλλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα με σκαλωσες. Γιατι δε χρειαζομαι αντισταση ? Αν συνδεσω 20 led ( μιλαμε για ενα χρωμα μονο ) με φορτιστη κινητου οπως ειπες, θα τα βαλω σε σειρα χωρις καμια αντισταση ?

Και ευχαριστω για τον κοπο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν πχ εχεις τροφοδοτικο 12V. κοιτας τι ταση Vf έχουνε 1.5-2-3V (έστω χ) αναλογα με το χρώμα και βαζεις 12/χ. πχ αν Vf = 2V τοτε βαζεις 12/2 = 6 led σε σειρά και το ρευμα τους θα το τραβηξουνε μονα τους.

προσοχη τα led εχουν πολικότητα. 

 

αν τωρα θες να βαλεις λιγοτερα πρεπει να βαλεις τετοια αντισταση ωστε το ρευμα που να περναει ναναι 20mA.

αν φτιαξεις αλλη μια σειρα των 6 συνολικα θα σου τραβανε 20+20 = 40mA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα με σκαλωσες. Γιατι δε χρειαζομαι αντισταση ? Αν συνδεσω 20 led ( μιλαμε για ενα χρωμα μονο ) με φορτιστη κινητου οπως ειπες, θα τα βαλω σε σειρα χωρις καμια αντισταση ?

Και ευχαριστω για τον κοπο σου

Τα συνδέεις 2-2 σε σειρά κι έτσι έχεις ~ 2,5V + 2,5V = 5V δηλαδή όση διαφορά δυναμικού θα πάρεις και από το τον φορτιστή κινητού.

Στη συνέχεια συνδέεις παράλληλα τις δυάδες έτσι ώστε να μην χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις resistors για να αυξομειώσεις την τάση, καθώς αυτού του είδους η σύνδεση δεν ανεβάζει την απαιτούμενη τάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω τωρα το καλωδιο εξωτερικης τροφοδοσιας ενος παλιου σκληρου μου. Γραφει output 12V 1,5 Α

Το 1,5 Α πως θα το κανω της ταξης mA ?



Η θα πρεπει να κανω πολλα παραλληλα ωστε το ρευμα να μοιραστει ετσι ωστε να ειναι περιπου 20mA στο καθενα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο φορτιστής συνήθως είναι 5v 

 

Για αυτό σου λέω θα κανεις ομάδες τον 2 LED σε σειρά αυτά θα είναι περίπου 5v

για τα 20 LED θα κανεις 10 ομάδες και αυτά θα τα σύνδεσης παράλληλα

 

EDIT:

Τότε θα κανεις αυτό που είπε ο andreapaog328

αν πχ εχεις τροφοδοτικο 12V. κοιτας τι ταση Vf έχουνε 1.5-2-3V (έστω χ) αναλογα με το χρώμα και βαζεις 12/χ. πχ αν Vf = 2V τοτε βαζεις 12/2 = 6 led σε σειρά και το ρευμα τους θα το τραβηξουνε μονα τους.

προσοχη τα led εχουν πολικότητα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν βαλεις 6 led των 2V δε χρειαζεσαι αντισταση. το ρευμα εξαρταται απ το φορτιο. αυτο που γραφει πανω ειναι ονομαστικη ταση και μεγιστο ρευμα.

 

αν παλι βαλεις 4 led πχ τοτε : 12V-4*2V = 20mA * R => R = 200Ω η αντισταση που θα χρειαστεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω τωρα το καλωδιο εξωτερικης τροφοδοσιας ενος παλιου σκληρου μου. Γραφει output 12V 1,5 Α

Το 1,5 Α πως θα το κανω της ταξης mA ?

 

Η θα πρεπει να κανω πολλα παραλληλα ωστε το ρευμα να μοιραστει ετσι ωστε να ειναι περιπου 20mA στο καθενα ?

1,5 A = 1,5 X 103  mA

Όσο για το παρεχόμενο κύκλωμα νομίζω πως δεν θα πρέπει να κάνεις κάτι, μιας και τα λεντς θα παίρνουν όσο ρεύμα χρειάζονται.

Δεν είμαι σίγουρος βέβαια...

Λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια, σας ευχαριστω. Λεω να το ξεκινησω και οτι αποριες εχω θα ρωτησω.

 

Κατι τελευταιο πεστε οτι κανω μια συνδεσμολογια και την τελειωνω και το βαζω στην πριζα. Το χειροτερο που μπορει να συμβει τι ειναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...