Προς το περιεχόμενο

Αλλάζω μητρική να κανω φορμάτ;


aris1986

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλλαζω μητρική και το θεμα που σκεφτομαι ειναι αν πρεπει να κανω φορματ

Γιατι ειναι γραμμενα τα προγραμματα της μητρικής, τα drivers, ηχου, ethernet και αλλα διαφορα.

 

Αν βαλω την καινουργια μητρική και bootaro θα παω να περασω απο το cd τα καινουργια software και drivers λετε να γινει καμια κομπλα;

 

Να αρχιζω να σβηνω απο την παλια να κανω ρεσταρτ και να βαλω τα καινουργια προγρ. της μητρικής;

 

Ή μηπως ενα φορματ με γλιτωσει απο ασυμβατοτητες, bsod, ή τιποτα αλλα υπολείμματα της registry;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες και συ ε;

Έχω και έναν εξωτερικό 1 TB και έχω κάνει τα "back up-ια" μου.  :-)

 

Edit: Σκεφτηκα και κάτι αλλο.

Ας υποθέσουμε οτι παίρνω αναν άλλο σκληρό (αυτη την στιγμη τα εχω γραμμενα σεναν 500 αρι WD green)

Και κανω το format εκει; Μετα αμα bootaro με την καθαρή εγκατασταση λογικα ο bootloader θα μου βγάζει 2 win7 εγκαταστασεις.

Υπάρχει τρόπος να "καταστρέψω" το OS στον παλιό σκληρό (τα αρχεία των windows) ώστε να μείνουν μόνο τα αρχεια (σαν αποθηκευτικό μέσον) που θελω και να φύγει απο τον bootloader σαν επιλογή;

 

*Πες οτι βαζοντας τον καινουργιο σκληρό  στην καινουργια μητρική τον ξεκουμπώνω τον παλιό και τον κουμπώνω μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναλογος την αναβαθμιση, αν και παλι και διαφορετικα chipset να εχει , εγω πρωτα θα εριχνα ενα uninstall - install νεους driver και αν μετα εβλεπα οτι κατι δεν παει καλα μετα θα του ριχνα φορματ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην παιδεύεσαι πολυ κανε το backup σου σε εναν αλλο δίσκο που εχεις και στην συνέχεια κανεις ενα ωραιότατο format και περνάς drivers απο το cd της μητρικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και cpu? γιατι;

Σκεφτομαι σε κανενα 3μηνο για cpu...

Κοιτα, μπορει και να δουλεψει, μπορει και οχι. Και αν δουλεψει, μαλλον θα εχει προβληματα με τους drivers και το ολο configuration με τη νεα cpu. Μη το ρισκαρεις, εκτος κι αν ψαχνεις για μονιμο πονοκεφαλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλώς παιδιά... Φορματ και παλι φορμάτ.

 

Γι' αυτο εχουμε τιποτα; Βαριμαι να περναω το back up μου. Usb 2 οχι 3. Αν παλι οχι δεν πειραζει!

 

Ας υποθέσουμε οτι παίρνω αναν άλλο σκληρό (αυτη την στιγμη τα εχω γραμμενα σεναν 500 αρι WD green)

Και κανω το format εκει; Μετα αμα bootaro με την καθαρή εγκατασταση λογικα ο bootloader θα μου βγάζει 2 win7 εγκαταστασεις.

Υπάρχει τρόπος να "καταστρέψω" το OS στον παλιό σκληρό (τα αρχεία των windows) ώστε να μείνουν μόνο τα αρχεια (σαν αποθηκευτικό μέσον) που θελω και να φύγει απο τον bootloader σαν επιλογή;

 

*Πες οτι βαζοντας τον καινουργιο σκληρό  στην καινουργια μητρική τον ξεκουμπώνω τον παλιό και τον κουμπώνω μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Για να μην ανοίξω καινούργιο θέμα.

Εχω ένα πρόβλημα με την αλλαγή της μητρικής που έκανα.Είχα ανοίξει και σχετικό θέμα ότι δεν άνοιγε ο υπολογιστής.Τελικά αγόρασα μια άλλητην GA-K8VT800 με τον επεξεργαστή επάνω.

Διάβασα παραπάνω ότι είναι καλό έως απαραίτητο να κάνεις ένα format γιατί κρατάει ρυθμίσεις η μητρική.
Ο υπολογιστής ξεκινάει αλλά μπαίνει σε ένα φαύλο κύκλο reboot (αφού δείξει στιγμιαία την μπλέ οθόνη)

Μόνο σε safe mode μπορώ να μπω.Τις μνήμες τις δοκίμασα και τις βλέπει όλες,τροφοδοτικό,περιφεριακά κτλ.

Θα πρέπει να κάνω format και να περάσω τα drivers από την καινούργια μητρική ή πορώ να εγκαταστήσω τους drivers απο το site έτσι όπως είναι?

 

Και μια τελευταία ερώτηση.Με το format η σβήνονται από την μητρική όλες οι παλιές ρυθμίσεις?

 

Ευχαριστώ και συγνώμη για την ασχετοσύνη! (Για ηλεκτρολογικά,ζητήστε μου ότι θέλετε :-D  )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κρατάει ρυθμίσεις η μητρική αλλά ο σκληρός δίσκος 

Προτιμότερο είναι να κάνεις format για να περαστούν οι νέες ρυθμίσεις (νέοι drivers) και να δουλεύει σωστά το σύστημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

 

Για να μην ανοίξω καινούργιο θέμα.

 

Εχω ένα πρόβλημα με την αλλαγή της μητρικής που έκανα.Είχα ανοίξει και σχετικό θέμα ότι δεν άνοιγε ο υπολογιστής.Τελικά αγόρασα μια άλλητην GA-K8VT800 με τον επεξεργαστή επάνω.

 

Διάβασα παραπάνω ότι είναι καλό έως απαραίτητο να κάνεις ένα format γιατί κρατάει ρυθμίσεις η μητρική.

Ο υπολογιστής ξεκινάει αλλά μπαίνει σε ένα φαύλο κύκλο reboot (αφού δείξει στιγμιαία την μπλέ οθόνη)

 

Μόνο σε safe mode μπορώ να μπω.Τις μνήμες τις δοκίμασα και τις βλέπει όλες,τροφοδοτικό,περιφεριακά κτλ.

 

Θα πρέπει να κάνω format και να περάσω τα drivers από την καινούργια μητρική ή πορώ να εγκαταστήσω τους drivers απο το site έτσι όπως είναι?

 

Και μια τελευταία ερώτηση.Με το format η σβήνονται από την μητρική όλες οι παλιές ρυθμίσεις?

 

Ευχαριστώ και συγνώμη για την ασχετοσύνη! (Για ηλεκτρολογικά,ζητήστε μου ότι θέλετε :-D  )

 

Όπως και στην περίπτωση του φίλου πριν κανεις το format σου και μετα περνάς drivers απο το cd η τους κατεβάζεις απο το internet γιατι καμια φορά υπάρχουν και καινούργιοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...