Προς το περιεχόμενο

ενοικίαση σπιτιού στα Τίρανα -Αλβανία


santac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ έχω μόνο ένα να πω. Με το ευρώ οι Έλληνες γίνονται μετανάστες στην Αλβανία :devil:

 

Δεν ξέρω τι κάνουν οι Έλληνες , αλλά ξέρω τουλάχιστον 20 Αλβανούς ( συνολικά ως οικογένειες ) απο την ευρύτερη γειτονιά μου , που γυρίζουν πίσω στην Αλβανία γιατι δεν τα βγάζουν άλλο πέρα . Φαντάζομαι τι θα γίνεται σε άλλες περιοχές .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με την δραχμη eπλεναν πιατα και δουλευαν στα ορυχεια so?

Πάντως όπως και να το πεις Φώτη είναι ένα πισογύρισμα 70 χρόνων πάνω κάτω ε;1950 πρώτο μεγάλο κύμα μετανάστευσης με 2020 που θα γίνεται πάλι χαμός ε δεν το λες και πρόοδο το ευρώ όσο προκατειλιμένος και να είσαι με την παρούσα κατάσταση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν εχουμε καμια σχεση με το 1950  ακομα και τωρα ειναι παραδεισος. Σημερα φευγουν  κυριωςεπιστημονες -πτυχιουχοι  με πολιτισμενες συνθηκες τοτε εφευγαν εργατες-ανειδικευτο  προσωπικο με απειρως χειροτερες συνθηκες καμια σχεση μπροστα στο 1950 ρωτα κανεναν παλιο να στα πει.

Μεχρι και νυφες μεταναστριες ειχαμε  ελεος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και με την δραχμη eπλεναν πιατα και δουλευαν στα ορυχεια so?

 

Φάουλ! Μετά την ένταξη στη ζώνη τού ευρώ, μας πήρε ο διάολος και μας σήκωσε. Το κόστος διαβίωσης, ακόμα και για αγαθά και υπηρεσίες πρώτης ανάγκης, εκτοξεύθηκε στο Θεό. Το γιατί είναι άλλη, πολύ μεγάλη κουβέντα και το ότι όπως είμαστε τώρα δε μας παίρνει να κάνουμε μαγκιές και φταίμε εμείς γι' αυτό, είναι δεδομένο. Όμως πρόλαβα να υπάρξω εργαζόμενος και στο 100% αυτοσυντηρούμενος επί δραχμής για 13 χρόνια στην Ελλάδα.

 

Από τις αρχές τού '96 μέχρι και το τέλος τού 2000, νοίκιαζα διαμέρισμα 75 τετραγωνικά στο κέντρο τής ...Βάρκιζας, σκάρτα 20 μέτρα από τη θάλασσα, πλήρωνα νοίκι ...60.000 δρχ και μού έμεναν και λεφτά στο τέλος τού μήνα (κάνοντας τη ...χλιδάτη δουλειά τού εμποροϋπαλλήλου-πωλητή λιανικής...)

 

Σε όσα διαμερίσματα έμεινα με ενοίκιο επί ευρώ - όχι στη Βάρκιζα προφανώς, αλλά μέχρι και στο ...Βύθουλα (κοινώς Μεταξουργείο...) - το νοίκι μου δεν έπεσε ποτέ κάτω από τα €350,00, ο μισθός μου δεν ξεπέρασε ποτέ τα €800,00 και, αφού πλήρωνα ρεύμα, νερό, τηλέφωνο, πετρέλαιο και κοινόχρηστα, ζητούσα από τη μάνα και τον πατέρα μου τσοντάρισμα για να ...φάω, μέχρι να πληρωθώ ξανά.

 

Ούτε λαντζέρης ήμουν, ούτε ...ανθρακωρύχος, επί δραχμής και, φυσικά, δεν ήμουν ούτε μετανάστης, όπως είμαι εδώ κι 6 χρόνια. Ζούσα όμως σαν άνθρωπος, όχι σα ζώο...  

Επεξ/σία από deesnider
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταιει το ευρο des αλλα φταινε για την δικη μας περιπτωση ,για το ενιαιο νομισμα αντε να γκρινιαξει καμια Ιταλια  ,εμεις ειμαστε ειδικη περιπτωση τους λογους τους εχουμε πει παρα πολλες φορες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταιει το ευρο des αλλα φταινε για την δικη μας περιπτωση ,για το ενιαιο νομισμα αντε να γκρινιαξει καμια Ιταλια  ,εμεις ειμαστε ειδικη περιπτωση τους λογους τους εχουμε πει παρα πολλες φορες.

 

Για το ποιος ή τι φταίει, όντως τα έχουμε πει πολλές φορές και το ανέφερα και στην αρχή τού προηγούμενου post μου. Το παράδειγμα πού έφερα όμως, ήταν μια πραγματικότητα πέρα από κάθε αμφισβήτηση, ήταν ένα κομμάτι τής ζωής μου και όχι αφορμή αντιπαράθεσης μεταξύ αντικρουόμενων ιδεολογιών και πολιτικών θέσεων. Αντίστοιχα δε παραδείγματα, έχουν να παραθέσουν για τις ζωές τους πάρα πολλοί Έλληνες.

 

Αν - υποθετικά μιλώντας εννοείται - όλοι αυτοί οι Έλληνες ήξεραν ότι θα ξημερώσει μια μέρα, στην οποία θα αλλάξουν νόμισμα και αυτομάτως θα πενταπλασιαστεί το κόστος διαβίωσής τους και οι αποδοχές τους διαρκώς θα μειώνονται - όποιος κι αν θα ήταν ο λόγος γι' αυτό - φαντάζεσαι ότι θα ...ανυπομονούσαν για το ξημέρωμα;

 

Λέω ξανά: Επί 13 συναπτά έτη, δούλευα σα σκυλί μεν, αλλά ζούσα ανθρώπινα και ούτε που περνούσε απ' το μυαλό μου, όχι μόνο το ότι θα ξενιτευτώ, αλλά ότι θα φτάσω κάποια στιγμή να μη νοσταλγώ ούτε ελάχιστα τη χώρα μου...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε ούτε σαν τουρίστας θα μας έρθεις;

Ξέχασες τις θάλασσές μας; shrk.gif

 

Το καλοκαίρι η δουλειά μου βαράει κόκκινα Κωστή! Έχω χωθεί και στα τουριστικά πλέον και δε με παίρνει να λείψω ούτε εβδομάδα. Δεν τρέχει τίποτα όμως! Μια χαρά είναι κι η Μαύρη Θάλασσα...

 

 

 

...Θέλω αυτά τα τρελά smileys πού βάζεις στα post σου...τώρα! Μίλα με το καλό, πριν αναγκαστώ να χρησιμοποιήσω βία:

 

1) Πού τα βρίσκω;

2) Πως τα χρησιμοποιώ;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Εμένα με ενδιαφέρει για γκαρσονιέρα στο Εlbasan και όλο το airbnb μου βγάζει, ξέρει κάποιος καμια σελίδα ή κάποιο τίμιο μεσιτικό γραφείο εκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...