Προς το περιεχόμενο

ευρεση παλιου game (περιγραφη)


alex74

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια καλησπερα

πριν καμποσα χρονακια επαιζα ενα παιχνιδι αλλα δεν θυμαμε τον τιτλο

το παιχνιδι εκτος απο τα animation κτλ ειχε και πολυ video σκηνες με αληθινουσ ηθοποιους μαλλον

σε ολη τη ροη του.το στορυ εξελισοταν στο διαστημα εσυ ησου και καλα κυβερνητης σε διαστημοπλοιο που εσυ επελεγες και εφτιαχνεσ οποσ ηθελες εκανες αποστολες μετα πληρωμης.σε κυνηγουσαν διαφοροι αναλογα με την αποστολη.τα χρηματα τα χρεισιμοποιθσες για οπλα τεχνολογιεσ διαστημοπλοια κτλ χαρακτηριστικο εφε ειχε οταν επαιρνες διαστημοπλοιο και εκανες αλμα με ταχυτητα φωτος.αυτα θυμαμε μπορειτε να βοηθεισετε να βρουμε τον τιτλο?αν θυμαμαι καλα πρεπει να χε μεσα κι τη λεξη dark

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψάχνω και εγώ ενα παλιό game με θέμα το διάστημα και είπα να μην ανοίξω άλλο θέμα

μπορούσες να αγοράσεις/εξοπλίσεις/αναβαθμίσεις διαστημόπλοια

έκανες εμπόριο στο διάστημα , σου έκαναν επιθέσεις πειρατές του διαστήματος κλπ
το παιχνίδι βασιζόταν κυρίως στο εμπόριο αν θυμάμαι καλά
όλα όμως ηταν εικονικά (σου έλεγε απο κάτω πχ "ο ταδε χτυπήθηκε απο πυραύλους τόσο dmg ). Δεν ξέρω τι είδος games ειναι αυτό αλλα έπαιζα κ άλλα σαν αυτό όμως ήταν εθιστικά παρά την έλλειψη 3d γραφικών κλπ

ξέρει κανείς πως λέγετε? η έστω πως λέγετε το είδος των παιχνιδιών σαν αυτό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ψάχνω και εγώ ενα παλιό game με θέμα το διάστημα και είπα να μην ανοίξω άλλο θέμα

 

μπορούσες να αγοράσεις/εξοπλίσεις/αναβαθμίσεις διαστημόπλοια

έκανες εμπόριο στο διάστημα , σου έκαναν επιθέσεις πειρατές του διαστήματος κλπ

το παιχνίδι βασιζόταν κυρίως στο εμπόριο αν θυμάμαι καλά

όλα όμως ηταν εικονικά (σου έλεγε απο κάτω πχ "ο ταδε χτυπήθηκε απο πυραύλους τόσο dmg ). Δεν ξέρω τι είδος games ειναι αυτό αλλα έπαιζα κ άλλα σαν αυτό όμως ήταν εθιστικά παρά την έλλειψη 3d γραφικών κλπ

 

Space sims, Space Trading, Space Exploration Games (και κάποια παλιότερα τα χαρακτηρίζανε και Elite clones). Κάπως έτσι τα βρίσκεις. Αυτό που περιγράφεις είναι το 90% των "παλιών" space sims πάντως. Δεν είχε καθόλου (έστω pseudo-)3d γραφικά; 

Ήταν κάτι τέτοιο:

(Space Trader PC port από την έκδοση για PalmOS (original site). 

ή

 

 

Wing Commander Privateer (έχει και δύο σχετικά σύγχρονα και freeware remakes)

 

ή αυτό 

Ascii Sector (freeware) http://www.asciisector.net/

 

 

 

Όταν πρωτοέμαθα τον Clive Owen. :P

Το ίδιο και εγώ. Ήταν το πρώτο παιχνίδι που πήρα μετά από την πρώτη μου αναβάθμιση σε Pentium Pro CPU :D.

Το μονο ενοχλητικό στο παιχνίδι ήταν ότι τα videos τα είχαν interlaced (που ακόμα και τότε ήταν ενοχλητικό (κάποια άλλα παιχνίδια που το έκαναν, έδιναν και μια επιλογή de-interlace για τα πιο "δυνατά" μηχανήματα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη μαλλον ο ΟΡ το ελυσε το προβλημα του να ρωτησω και εγω για ενα αλλο παιχνιδι.

Θυμαμαι το επαιζα σε ΜΑΜΕ, ηταν 2 τυποι kick-boxer, ενας μπλε και ενας κοκκινος (τα χρωματα των στολων τους οχι οι ιδιοι :P) και ανεβαινες σε κατι νταλικες και βαραγες νιντζα. Θυμαται κανεις το ονομα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Praetorian

δεν ήταν τόσο παλιό απλά δεν έβλεπες τις μάχες , έγραφε το αποτέλεσμα
το car thief 6 πχ που είναι κάτι ανάλογο 

car_thief_6-_night_crime-467929-13139872
 

δεν ξέρω γιατί αλλα τέτοια games μου φαίνονται πολύ εθιστικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Space sims, Space Trading, Space Exploration Games (και κάποια παλιότερα τα χαρακτηρίζανε και Elite clones). Κάπως έτσι τα βρίσκεις. Αυτό που περιγράφεις είναι το 90% των "παλιών" space sims πάντως. Δεν είχε καθόλου (έστω pseudo-)3d γραφικά;

Νομίζω περισσότερο στην κατηγορία (space) 4x ( explore, expand, exploit, and exterminate ) πέφτουν αυτά τα games που δεν έχουν μόνο μπαμ μπουμ.

 

nicoc89 κοίτα το Space rangers (έχει και δεύτερο κομμάτι) και πες μας αν πάει καθόλου προς τα εκεί που σκέφτεσαι.

Edit:

οκ άκυρο,προφανώς και δεν λες κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Μου κάνει κάτι προς την σειρά Smuggler (screenshots απο 3ο, 4ο, 5ο παιχνίδι της σειράς), αλλά μάλλον θα χρειαστούν περισσότερες πληροφορίες (αν είναι π.χ. turn-based ή real time κ.τ.λ.) :P.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...