Προς το περιεχόμενο

Overclock σε e8400


Nikolas 99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια καλησπερα προσφατα εκαψα εναν ι5 και ετσι λογο χρηματων τα παρατησα.....ετσι ασχολουμαι με εναν e8400 και επειδη θελω καλυτερες αποδοσεις και λευτα για ι5 δεν ξαναδινω αποφασησα να κανω overclock στον e8400...λοιπον εχουμε και λεμε εχω 4χ1gb ram Geil Orange Dragon,η μητρικη μου ειναι μια Dfi Blood Iron p45 αυτη με τις 2 θεσεις pci-express...και ο cpu μου οπως ειπα ειναι ενας e8400.δεν ξερω αν χρειαζεται να το πω αλλα εχω ενα τροφοδοτικο 750watt αυτη τη στιγμη πανω στο pc αλλα ειναι κινεζικο....εχω να βαλω ομως ενα silvestrone 600watt με αποσπομενα καινουριο!!!επισης εχω φτιαξει μια custom υδροψυξη την οπια σκεφτομαι να την βαλω αλλα ειναι με μονο ψυγειο και με χαλαει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όταν λες custom υδρόψυξη;

 

Έχεις καλό hardware πάντως, αν έχεις πέσει σε κανα καλό κομμάτι μπορεί και να δεις 480*9 ή και παραπάνω.

 

Αλλιώς ένα 450*9 είναι σχετικά σίγουρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου ευχαριστω για το ενδιαφερον λοιπον αυτους τους αριθμους που μου εγρψες δεν καταλαβα καν τι ειναι...ειναι μια υδροψυξη με μονο ψυγειο thermaltake 4,5εκατοστων ενα μπλοκ thermaltake το οπιο θα το αλαξω...αλλα ακομα δεν εχω βρει κατι σε μεταχειρο αν εχει κανεις για 775 μου λεει και δοχειο αντλια thermaltake....ειναι αρκετα αθορυβα και πιστευω οτι θα ειναι και αποτελεσματικα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην κατάλαβες σημαίνει ότι χρειάζεσαι διαβασματάκι πριν επιχειρήσεις να κλοκάρεις. Υπάρχει ένας οδηγός για Core 2 Duo εδώ μέσα, ρίξε μια ματιά: http://www.insomnia.gr/topic/203949-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-overclocking-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-core-2-duo-quad-cpus/

 

Ό,τι δε γνωρίζεις ρώτα.

 

Επίσης υπάρχουν άπειρα θέματα για κλοκάρισμα του Ε8400, με μια απλή αναζήτηση θα βρεις δεκάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω που εκανες τον κοπο να μου στηλεις τον οδηγο αλλα τον εχω διαβασει 2 φορες και δεν καταλαβαινω σχεδον τπτ θες να τα παρουμε ενα ενα να με ρωτας τι εχω να σου λεω και να μου λες αν κανει για overclock???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thano φιλε καταλαβα τι λες στο bios προσεξα οτι εχει ενα x9 και νομιζω γινοταν να το αλλαξω το fsb ειναι αυτο που αλλαζουμε για να αναιβουν τα Ghz??που σε μενα δηλαδη στον e8400 ειναι 333??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα μηττρικη που δεν τον προστατεβε και εκανα τη βλακεια να τον ανοιξω με το block της υδροψυξης πριν εχω κανει την ανακυκλωση τησ και καικε....λοιπον να ξεκινησουμε το overclock???τι προγραμματα θα χρειαστω???μπορειτε να μου στηλετε link για να τα κατεβασω???εχω ηδη το cpu-z, το core temp και το OCCT...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον παιδια η μητρικη μου ειναι συγκεκριμενα η DFI BI P45-T2RS 
                      οι μνημες μου ειναι GeilOrangeDrangon 4x1gb 800Mhz
                       η καρτα γραφικων μου μια gtx460 evga
                      o επεξεργαστης μου ειναι ο e8400 οπως ξερεται!!!


Το bios δεν το εχω αλλαξει ειναι αυτο που εχει η μητρικη απο τη μανα της...μπορειτε να μου στηλατε μερικες εικονες του bios που εχω με τις αλλαγες που θα κανω???


Τα προγραμματα που ηδη εχω κατεβασει ειναι το cpu-z το core temp και το OCCT,θα χρειαστω καπιο αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

400*9 για αρχή, με 1:1 διαιρέτη, δηλαδή 400MHz το FSB και 400MHz οι μνήμες (που λόγω DDR θεωρούνται 800άρες).

 

Από εκεί και πέρα, εξαρτάται από τις μνήμες σου. Αν δε μπορούν ν' ανέβουν πάνω από 800MHz, δε θα μπορέσεις να ξεπεράσεις τα 400*9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια αυριο θα τα δοκιμασω αυτα που μου ειπες για να βαλω πανω πρωτα την υδροψυξη γιατι σημερα δεν προλαβα!!!εχω την εντυπωση πως ειδα μια επιλοφη στο bios που μπορουσα να πειραξω με πολλαπλασια παλι την ταχυτητα των μνημων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...