Προς το περιεχόμενο

Overclock σε e8400


Nikolas 99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια δοκιμασα αυτο που μου ειπατε πηγε στα 3,6Ghz και χειροκινητα κατεβασα τις μνημες επειδη ανεβηκαν με τον επεξεργαστη...τις κατεβαβσα στα 801Mhz που ειχε επιλογη!!δεν μου εκανε κανενα blue screen η κατι αλλο απλα ειχα βαλει 20λεπτα στο occt και  στα 16 μου το σταματησε και εγραψε core 1 error!!ειχε ανεβασει μεγαλη θερμοκρασια ομως γιατι εχω μια μουφα ψυκτρα που καν δεν εχει ανεμηστηρα.....και παστα εχει να αλλαχτει 3 χρονια και...γνομες??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα εχει καμια γομαροψυχτρα Passive και ενα υποτυπωδες airflow στο κουτι του,ναι θα επαιζε ανετα χωρις ανεμιστηρα για μερες.εξαρταται την ψυχτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν φταιω εγω ρε παιδια οι μακακες απο το πλαισιο φταινε!!!την πιο μακακια ψυκτρα εχουν βαλει!!!



ειναι μικρη ψυκτρα και ανεβαζει μεγαλες θερμοκρασιες εχτες το πιο υψηλο πριν το eroor ηταν 77c με βαση το occt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

παιδια μετα απο καιρο παλι που εχω χρονο να ασχοληθω με τον υπολογιστη μου,αλαξα παστα στον επεξεργαστη,φυσιξα σε κομπρεσερ καλα μεσα ολο το pc δεν εχει ουτε ιχνος σκονης και εφτιαξα καταλληλα τους ανεμηστηρες μου δηλαδη εβαλα τον μπροστινο να βαει αερα μεσα στο κουτι και τους πανω και τον πισω να βγαζουν τον αερα απο το κουτι!!!!επισης παραγειλα ενα πολυ καλο block και εφτιαξα την υδοψυξη που σας ελεγα αν και με μονο ψυγειο στην πλατη του κουτιου 4,5 εκατοστων της thermaltake ειδα τεραστια διαφορα στις θερμοκρασιες!!!επισης να προσθεσω οτι ειχα σκληρο 1 tb και τον εκοψα στα 2 στον ενα εχω win7 και στον αλλον win8 τον ελεγξα με προγραμμα σημερα εινε σε ολα 100% και λεει οτι εχει πανω απο 1000 μερες ακομα ζωη!!!!ααα ξεχασα να πω οτι αλλαξα τις μνημες εβγαλα τις geil επειδη που και που ειχα bluescreen και εβαλα πανω corsair 4x2gb 800MHz εδω και αρκετο καιρο και ευτυχως ξεμπερδεψα απο τα bluescreen και απο τις υψηλες θερμοκρασιες να φανταστειτε τον αυγουστο ο 8400 με ολη την αναβαθμιση που εγραψα παραπανω σε idle δουλευε max 45 και τωρα σε idle max 39 νομιζω πως εκανα μια τρομερη διαφορα στην θερμοκρασια και ιδικα τωρα που θα παραγγειλω και ενα διπλο ψυγειο για πανω 4,5 εκατοστων πιστευω οτι θα γινει ψυγειο μεσα και δεν θα ξαναεχω ποτε προβλημα με θερμοκρασιες.............τελσπα παιδια εχω προβλημε με το overclock εκανα αυτο που μου ειπατε με το 400 χωρις να πειραξω κατι αλλο το εκανα save και το pc εκανε restart οταν ανοιγε ομως οταν ξεκινουσε να ανοιξει τα win λιγο πριν τα ανοιξει εκανε restart μονο του!!!!μετα πειραξα λιγο την ταχυτητα των μνημων γιατι οταν ανεβαζω τον cpu φυσιολογικο εινε να ανεβουν και οι μνημες ετσι τις ρυθμησα κοντα στο φυσιλογικο τους δηλαδη εβγαιναν 801 αλλα και παλι μου εκανε τα ιδια!!!!τι μπορω να κανω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να οι αλλαγουλες......υδροψυξη με μονο ψυγειο 4,5εκατοστων της thermaltake , ραμ 8gb δηλαδη 4x2gb στα 800Μhz , αλλαγη παστας , γενικο καθαρισμα με κομπρεσερ αερα , και ψιλομαζεμα τα καλοδια , απο ανεμηστηρες ο μπροστινος βαζει αερα στο κουτι και οι 2 πανω και ο πισω τον βγαζουν!!!ναα προσθεσω οτι πηγα τον επεξεργαστη μου στα 3,4Ghz χτες το βραδυ , ρυθμισα τις ραμ στα 756Mhz και δουλευει κομπλε χωρις bluescreen και το ερτεξα το pc με το occt για 20 λεπτα μαχ δεν ανεβασε πολλη θερμοκρασια βσκ σχεδον τιποτα!!!και δουλευει μια χαρα εχω την εντυπωση οτι για να το παω 3,6 πρεπει να πειραξψ και λιγακι το ρευμα στον cpu....πεστε μου τι μπορω να κανω στο pc μου για κατι καλυτερο(απο θερμοκρασιες) και τη γνομη σας για τον cpu!!!

post-244973-0-13171000-1379594752_thumb.jpg

post-244973-0-70743600-1379594757_thumb.jpg

post-244973-0-08031400-1379594764_thumb.jpg

post-244973-0-34818200-1379594769_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...