Προς το περιεχόμενο

PCI-Express 3.0 vs PCI-Express 2.0


Alex Dafnis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Υπάρχουν διαφορές ανάμεσα στο PCI-Express 3.0 και PCI-Express 2.0;

Συγκεκριμένα, αν πάρω ένα motherboard π.χ.Gigabyte GA-990FXA-UD3 + AMD FX 8350 θα έχει διαφορά από το να αγοράσω Asus Sabertooth 990FX/GEN3 R2.0 + AMD FX 8350;

Δεν θέλω να συγκρίνουμε τα 2 motherboard απλά να μάθω πια είναι η διαφορά PCI-Express 3.0 και PCI-Express 2.0 σε κάρτες γραφικών όπως π.χ. η GTX 770 που είναι PCI-Express 3.0. Τι θα γίνει αν την συνδυάσω με μια μητρική PCI-Express 2.0;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας! 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σημαντικές διαφορές δεν υπάρχουν.
Από την άλλη το πως αντιλαμβάνεται ο καθένας το σημαντικό διαφέρει.

http://www.hardocp.com/article/2012/07/18/pci_express_20_vs_30_gpu_gaming_performance_review/2#.UeSIXo0wcwA

Για PCI-Express 3.0, πρέπει να πας σε Intel και κατ' επέκταση σε περισσότερα χρήματα. Η Intel σου δίνει παραπάνω Features (όπως ένα από αυτά είναι το PCI-Express 3.0) που λίγο από εδώ, λίγο από εκεί κάνει τη διαφορά.

 

Ο intel κοστίζει 320€

http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/cpu-epeksergastes/Intel-Core-i7-4770K-1150-3-5GHz-8MB-BX80646I74770K.htm

 

Ο AMD κοστίζει 186€

http://www.mrcheap.gr/pc-parts/cpu/amd-cpu-fx-fx-8350-fd8350frw8khk.html

 

Αν έχεις τα χρήματα πας στον Intel. Αν όχι ο 8350 στέκεται μία χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι γιατί το northbridge στους AMD ειναι επάνω στην μητρική ενω στους Intel μέσα στον επεξεργαστή !

 

PCI-E V3 μπορείς να έχεις και εσύ με το επόμενο αν βγει (1090FX) chip .

 

Προς το παρόν ΔΕΝ υπάρχει native chip που να δίνει PCI-E V3.0 σύνδεση στην AMD. Το pci-e V3 η συγκεκριμένη ASUS το παίρνει μέσω PLX CHIP.

 

 

Γενικά τα LANES διασύνδεσης των καρτών γραφικών έρχονται από το North. Και το South (sb) βγάζει ορισμένα για δύνδεση καρτών δικτύου ή για κανένα PCI-E X1

 

Εδώ η μητρική μου με 990FX chip

 

7_small.jpg

Και εδώ μια P67 με PLX  για να δεις πως μπαίνει και που ! Το συγκεκριμένο PLX το έχουν βάλει επάνω για να ΨΕΥΤΟ- ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΟΥΝ τα lanes επειδή οι IVY/ SANDY βγάζουν μόνο 16 οπότε δεν μπορούν να έχουν 16 LANES για CROSSFIRE και στις δυο κάρτες !

 

images?q=tbn:ANd9GcTCfvKJxlmJf5gI9kp8CLl

 

 

 

Ολοι οι IVY, HASS, SANDY έχουν μέσα τους northbridge του μεγέθους του Α970 της AMD.

 

 

Αν θες να μάθεις πες μου να γράψω περισσότερα. :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο πως γινεται;

Δεν ειναι θεμα CPU;

ειμαι σιγουρος οτι το pcι3 της amd ειναι κατι σαν το party vs adaptyve η το boost vs ghz boost δηλαδη κοτσανες

 

απλα να εχουν να λενε κι αυτοι οτι δεν ειναι πισω :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι σιγουρος οτι το pcι3 της amd ειναι κατι σαν το party vs adaptyve η το boost vs ghz boost δηλαδη κοτσανες

 

απλα να εχουν να λενε κι αυτοι οτι δεν ειναι πισω :-D

 

Καμια σχεση.

 

Οσο χαζομάρα είναι το PCI-E V3.0 για την AMD άλλο τόσο χαζομάρα είναι και το πλήρες 2X 16 LANES CROSSFIRE / SLI στην INTEL !

 

Στην AMD ή μάλλον καλύτερα στην ASUS έβαλαν ένα PLX CHIP το οποίο παίρνεις PCI-E V2 πρότυπο  και το κάνει PCI-E V3 στην έξοδό του !!

 

Στην Intel ή περισσότερο στον εκάστοτε κατασκευαστή βάζουν PLX CHIP για να διπλασιάσουν τα LANES προς τις PCI-E X16 θύρες ώστε να λένε πως έχουν πλήρες CROSSFIRE , λόγω το ότι το north που χρησιμοποιεί η Intel στου επεξεργαστές είναι κουτσό.

 

Δες εδώ σε καθαρότερη φωτογραφία το NF200 που έχουν χρησιμοποιήσει στην περίπτωση αυτής της μητρικής !

 

blockdiagramud7.png

 

Από τον επεξεργαστή μέσα βγαίνουν 16 lanes οπότε αν έσπαγαν σε δυο θύρες θα είχε κάθε θύρα 8 lanes !

 

Το NF200 που πρόσθεσαν παίρνεις τα 16 lanes και τα διπλασιάζει σε 32 !!! Ετσι μπορούν να φτιάξουν μητρικές με 4X PCI-E X8 ή 2X PCI-E X16 θύρες !!

Αυτός ο τρόπος δεν είναι σωστός , γιατί φέρνει LATENCY πάνω στο chip.

 

Από την άλλη στην AMD που δίνει 36 LANES κατευθείαν από το NORTH , δεν χρειάζεται PLX CHIP ... και είναι ο καλύτερος τρόπος (NATIVE)

 

Η ASUS  για να διαφημίζει πως έχει PCI-E V3.0 πρότυπο (ταχύτητα δηλώνει το V3) έβαλε ένα PLX CHIP το PEX 32XX , στην είσοδό του οποίου συνδέονται τα 16X PCI-E V2 (από τα 36 που δίνει)  από north και στην έξοδο βγάζει και καλά PCI-E V3.0 ... προς την κάθε κάρτα.

Και αυτό δεν είναι ότι σωστότερο !

 

Το μόνο που κατάφερε εδώ είναι η γρηγορότερη σύνδεση μεταξύ καρτών και όχι μεταξύ των δυο καρτών και του υπόλοιπου συστήματος ....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι γιατί το northbridge στους AMD ειναι επάνω στην μητρική ενω στους Intel μέσα στον επεξεργαστή !

 

PCI-E V3 μπορείς να έχεις και εσύ με το επόμενο αν βγει (1090FX) chip .

 

Προς το παρόν ΔΕΝ υπάρχει native chip που να δίνει PCI-E V3.0 σύνδεση στην AMD. Το pci-e V3 η συγκεκριμένη ASUS το παίρνει μέσω PLX CHIP.

 

 

Γενικά τα LANES διασύνδεσης των καρτών γραφικών έρχονται από το North. Και το South (sb) βγάζει ορισμένα για δύνδεση καρτών δικτύου ή για κανένα PCI-E X1

 

Εδώ η μητρική μου με 990FX chip

 

7_small.jpg

Και εδώ μια P67 με PLX  για να δεις πως μπαίνει και που ! Το συγκεκριμένο PLX το έχουν βάλει επάνω για να ΨΕΥΤΟ- ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΟΥΝ τα lanes επειδή οι IVY/ SANDY βγάζουν μόνο 16 οπότε δεν μπορούν να έχουν 16 LANES για CROSSFIRE και στις δυο κάρτες !

 

images?q=tbn:ANd9GcTCfvKJxlmJf5gI9kp8CLl

 

 

 

Ολοι οι IVY, HASS, SANDY έχουν μέσα τους northbridge του μεγέθους του Α970 της AMD.

 

 

Αν θες να μάθεις πες μου να γράψω περισσότερα. :-D

 

ειμαι σιγουρος οτι το pcι3 της amd ειναι κατι σαν το party vs adaptyve η το boost vs ghz boost δηλαδη κοτσανες

 

απλα να εχουν να λενε κι αυτοι οτι δεν ειναι πισω :-D

Είπα και εγώ...

Σε intel 2.0 vs 3.0 έχει κάποια ελάχιστη διαφορά. Σημασία έχει να δούμε αν έχει και εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα και εγώ...

Σε intel 2.0 vs 3.0 έχει κάποια ελάχιστη διαφορά. Σημασία έχει να δούμε αν έχει και εδώ.

 

Το απαντησα με EDIT στο προηγουμενο ποστ.

 

Απειροελάχιστη διαφορά θα εχει γιατί τα lanes που συνδέονται το PEX chip που εχει χρησιμοποιησει η ASUS  με το northbridge είναι V2.0 !!

 

Μόνο μεταξύ των καρτών είναι V3.0 ! (Οι 2X16 LANES έξοδοι του chip) :-D

 

Αυτό που έκανε η ASUS θα είχε νόημα αν το PEX CHIP συνδεόταν με τον NORTHBRIDGE  με 32 LANES PCI-E V2.0 !!! Το 990FX έχει  τόσα να δώσει αλλά PEX chip που να παίρνει τόσα LANES δεν υπάρχει !!

 

Για να σου δώσω να καταλάβεις  32 PCI-E V2 LANES = 16 PCI-E V3.0  άρα θα είχε την PCI-E V3 ταχύτητα αν μπορούσε να συνδεθεί με τον παραπάνω τρόπο που όμως ΔΕΝ υπάρχει ! :-D

 

respect :-)

 

Καμια σχεση σου λεω γιατι εδω εχουν προσθεσει κατι για να κανει και καλα δουλεια ! Ειναι το PEX Chip που στην εξοδο του δινει PCI-E V3.0 ταχυτητες. :-D

 

Δεν είναι της AMD . Της ASUS είναι !

 

Σου εξήγησα επίσης γιατί το ίδιο μπαρούφα με το παραπάνω είναι και το πολλαπλό CROSSFIRE /SLI σε μητρικές 1150/ 1155/ 1156

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το απαντησα με EDIT στο προηγουμενο ποστ.

 

Απειροελάχιστη διαφορά θα εχει γιατί τα lanes που συνδέονται το PEX chip που εχει χρησιμοποιησει η ASUS  με το northbridge είναι V2.0 !!

 

Μόνο μεταξύ των καρτών είναι V3.0 ! (Οι 2X16 LANES έξοδοι του chip) :-D

 

Αυτό που έκανε η ASUS θα είχε νόημα αν το PEX CHIP συνδεόταν με τον NORTHBRIDGE  με 32 LANES PCI-E V2.0 !!! Το 990FX έχει  τόσα να δώσει αλλά PEX chip που να παίρνει τόσα LANES δεν υπάρχει !!

 

Για να σου δώσω να καταλάβεις  32 PCI-E V2 LANES = 16 PCI-E V3.0  άρα θα είχε την PCI-E V3 ταχύτητα αν μπορούσε να συνδεθεί με τον παραπάνω τρόπο που όμως ΔΕΝ υπάρχει ! :-D

 

 

Καμια σχεση σου λεω γιατι εδω εχουν προσθεσει κατι για να κανει και καλα δουλεια ! Ειναι το PEX Chip που στην εξοδο του δινει PCI-E V3.0 ταχυτητες. :-D

 

Δεν είναι της AMD . Της ASUS είναι !

 

Σου εξήγησα επίσης γιατί το ίδιο μπαρούφα με το παραπάνω είναι και το πολλαπλό CROSSFIRE /SLI σε μητρικές 1150/ 1155/ 1156

σου εβγαλα το like που σου ειχα βαλει γιατι μετα προσθεσες ολη την σαβουρα παλι :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω κάποιο Review που να δείχνει μετρήσεις γι' αυτήν την περίπτωση των AMD... 

 

 

Δεν νομιζω να βρεις. Ειχα κοιτάξει κάποια στιγμή αλλά δεν ! Πάντως διαφορές δεν παίζουν... Το 1FPS ας πούμε είναι στα όρια του στατιστικού λάθους.

 

σου εβγαλα το like που σου ειχα βαλει γιατι μετα προσθεσες ολη την σαβουρα παλι :-D

 

 

Διαβασε να μαθεις βρε ... Για εσάς τα έγραψα. :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω να βρεις. Ειχα κοιτάξει κάποια στιγμή αλλά δεν ! Πάντως διαφορές δεν παίζουν... Το 1FPS ας πούμε είναι στα όρια του στατιστικού λάθους.

Ούτε εγώ νομίζω μιας και ήδη μεταξύ 3.0 και 2.0 σε Intel η διαφορές είναι μικρές, αλλά παραπάνω από 1FPS. Δεν είναι δηλαδή θέμα σφάλματος.

 

Αν δεν έχει σε AMD διαφορά, είναι θέμα Marketing. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εγώ νομίζω μιας και ήδη μεταξύ 3.0 και 2.0 σε Intel η διαφορές είναι μικρές, αλλά παραπάνω από 1FPS. Δεν είναι δηλαδή θέμα σφάλματος.

 

Αν δεν έχει σε AMD διαφορά, είναι θέμα Marketing. 

 

Οταν έχεις διαφορετικές μητρικές που μετράς ακόμα και οι δυο να είναι με V3 παίρνεις διαφορετικά νούμερα ... Αυτό γιατί κάθε υλοποίηση είναι διαφορετική. :-D

 

Ολα θεμα MARKETING είναι .

 

Πάντως το PCI-E V3 σε 1150/1155 πλατφόρμα σε σχέση με την μητρική σου και την περίπτωση του SLI σου, ΔΕΝ έχει καμιά διαφορά !

 

Εσύ στο SLI σου έχεις 2X 16 PCI-E V2.0 lanes και αν ήσουν σε 1150 socket θα είχες 2X PCI-E V3 lanes !!  Αυτοί οι δυο συνδυασμοί έχουν την ίδια ταχύτητα !

 

Οπότε μην σε απασχολεί ! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...