Προς το περιεχόμενο

Παρουσίαση Sony Xperia Z Tablet


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα τελευταία χρόνια είμαστε μάρτυρες μερικών "reboot" από εταιρείες που μέχρι πριν από λίγα χρόνια αποτελούσαν μεγαθήρια στο χώρο των υπολογιστών, των consumer electronics και γενικότερα της τεχνολογίας. Ο λόγος πολύ απλός, σε μια βιομηχανία με τρομακτικό ανταγωνισμό, οι εταιρείες δε μπορούν να στηρίζονται σε παλιές συνταγές και στην ουσία θα πρέπει να «επανιδρυθούν» προτείνοντας πιο αξιόπιστες λύσεις και προτάσεις που θα φέρουν κάτι νέο στην αγορά.

Η έλευση του iPad από την Apple δεν αποτέλεσε απλά την εξέλιξη μιας υπάρχουσας κατηγορίας υπολογιστή, αλλά στην ουσία την δημιουργία ενός νέου τρόπου computing που με βάση την οθόνη αφής, δημιούργησε νέα δεδομένα με τα οποία οι υπόλοιπες εταιρείες έπρεπε να ακολουθήσουν. Η τρομακτική επιτυχία του iPad τα τελευταία 3 χρόνια οδήγησε σε νέους όρους όπως «μετα pc» εποχή και δημιούργησε όπως είπαμε στην αναθεώρηση δεδομένων για πολλές εταιρείες.
 

 

Μια από αυτές είναι η Sony η οποία δημιουργώντας αξιόλογα smartphones χωρίς όμως να προσφέρει συγκινήσεις, έκανε την πρώτη της προσπάθεια στα tablets το 2011 με την παρουσίαση όχι ενός αλλά δύο μοντέλων, του Xperia S και του Xperia P. Και τα δύο tablets δεν ακολούθησαν την πεπατημένη των περισσοτέρων tablets που στηρίζονταν στην πλατφόρμα του Android, και έφεραν μερικά νέα στοιχεία όπως διαφορετικό σχεδιασμό και ασυνήθιστο μέγεθος. Είναι μάλιστα ενδεικτικό ότι το Xperia P διέθετε οθόνη 5.5’ ιντσών, με τη Sony να το αποκαλεί tablet, ενώ 2 χρόνια μετά η εταιρεία ετοιμάζεται να παρουσιάσει νέο smartphone με ίδιες διαστάσεις οθόνης.

Και τα δύο μοντέλα, δε συνάντησαν την αποδοχή που θα περίμενε η Sony με τους λόγους να επεκτείνονται σε διάφορους τομείς συμπεριλαμβανομένου και της πλατφόρμας. Εν έτη 2013 η Sony κάνει τη νέα της προσπάθεια, η οποία όμως έχει πιο σταθερές βάσεις και με την εταιρεία να δείχνει ότι έμαθε από τα λάθη της

 

Link.png Site: Αναλυτική Παρουσίαση Sony Xperia Z Tablet

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Sony (σχεδόν) το πέτυχε αυτή τη φορά να βγάλει ένα πολύ αξιόλογο προϊόν. Περιμένω ότι το επόμενο ταμπλετ της, με καινούριο επεξεργαστή, καλύτερη οθόνη και τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά που βλέπουμε στο Z θα είναι στην κορυφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edit: για να μην παρεξηγηθώ το Xperia Z tablet είναι κορυφή και καινοτόμο από διάφορες απόψεις αλλά επειδή το έχω πιάσει στα χέρια μου θεωρώ ότι ενώ η οθόνη είναι πολύ ικανοποιητική υπολείπεται σε σχέση με άλλα κορυφαία ταμπλετ, για παράδειγμα το έβαλα δίπλα σ' ένα Samsung Ativ Tab με οθόνη χαμηλότερης ανάλυσης η οποία παρόλα αυτά φαινόταν πιο ποιοτική και με καλύτερες γωνίες θεασης και φυσικά δε χρειάζεται καν να συγκρίνουμε με ipad ή με nexus 10. Όσο για τον S4 pro είναι ήδη προηγούμενης γενιάς αν και προς το παρόν τα (android) ταμπλετ καθυστερούν να υιοθετήσουν την τωρινή γενιά εγώ θα περίμενα την γενναία αύξηση επιδόσεων ενός snapdragon 800. Η κύρια κριτική μου είναι ότι για κορυφαίο ταμπλετ υπολείπεται μόνο στην οθόνη, αν υποθετικά του βάζαμε την οθόνη του nexus 10 θα ήταν το καλύτερο android tablet αυτή τη στιγμή, ίσως και "ipad killer". Η Sony έβαλε καλά θεμέλια για να το πετύχει αυτό στην επόμενη υλοποίηση, αν υποθέσουμε ότι κατάλαβαν τί λείπει, μαζί με μία επιθετική τιμολογιακή πολιτική. Γενικά, αντίθετα με αυτό που συμβαίνει στα smartphones, στο tablet όλες οι εταιρίες μετά από 3 χρόνια ακόμα βρίσκονται υπό τη σκιά της apple, μέχρι στιγμής τουλάχιστο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πραγματικα ομορφο !
ΑΝ και οι οθονες τις ΣΟνυ ειναι λιγο περιεργες.
Εχει κανεις αμεση επαφη με το εν λογω ταμπλετ να μας πει την γνωμη του ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό review όπως πάντα, δεν μας λες όμως πως είναι για web browsing, και αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως σε ένα tablet τόσο τούμπανο όταν ανοίγεις μια φωτογραφία κάνει 1-2 δευτερόλεπτα να καθαρίσει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω εγώ γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος είναι ταχύτατο χωρίς κολλήματα πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, πανάλαφρο για 10 ιντσο και με πολύ καλή οθόνη, το nexus 10 δεν το έχω δει για να κρίνω την οθόνη αλλα εχω το ipad 4 ,μπορώ να πω ότι η οθόνη είναι στα ίδια επίπεδα περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυνατό και ξεχώριστό tablet από τη sony   με τετραπύρηνο Qualcomm Snapdragon S4 Pro επεξεργαστή και όθόνη που προσφέρει άψογη οπτική εμπερία σε κάθε χρήστη μαζί με την αδιαβροχοποίηση πραγματικά η sony προχωράει μπροστά και δεν μένει στάσιμη . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό review όπως πάντα, δεν μας λες όμως πως είναι για web browsing, και αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως σε ένα tablet τόσο τούμπανο όταν ανοίγεις μια φωτογραφία κάνει 1-2 δευτερόλεπτα να καθαρίσει. 

χωρις  να γνωριζω περι του θεματος θα σου πω την εμπειρια μου αυτο συμβαινει με τον stock gallery γιατι δεν κανει cache της καθε εικονας ωστε να φαινεται πιο γρηγορα (στο quickpic που κανει αυτη τη δουλεια καθαριζουν αμεσως οι φωτογραφιες)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όντως, πέρα από την εμφάνιση και το μικρό μέγεθος, εγώ έχω εκπλαγεί με την ταχύτητά του, είναι θέμα και υλοποίησης εκτός από το hardware, φαντάζομαι. Τα κατάφεραν πολύ καλά, ούτε όταν πείρα καινούριο pc τέτοια διαφορά :) είναι πολύ καλή επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεχωρίζει πολύ και το έχω λατρέψει.

όντως η ταχύτητα έχει κάνει μεγάλο άλμα. σημαντικό να μην σου κάνει "κολλήματα".

η αλήθεια είναι ότι εμένα, το τι θα κάνει σαν εταιρία δεν με καίει, αλλά δείχνει να κάνει σταθερά βήματα προόδου και με τα z, χτυπάει άνετα την κορυφή.

η οθόνη δεν με έχει προβληματίσει πάντως προς το παρόν, ανάλυση κλπ, μια χαρά με ικανοποιούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως η οθονη του επειδη το ειδα απο κοντα σε φωτεινοτητα και αντιθεση ειναι κατω του μετριου...σε συγκριση με asus και samsung θα του εδινα την τριτη θεση στην οθονη.να δουμε τι υποσχεται η νεα triluminos τεχνολογια μηπως πανε καλυτερα τα πραγματα.κατα τα αλλα πολυ ομορφο design και λεπτο με πολλες καλες λειτουργειες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...